kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
26 Mart 2019 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / MEDYA
“Çocuklarımızı haramdan uzak tutalım!”
“Çocuklarımızı haramdan uzak tutalım!”

“Çocuklarımızı haramdan uzak tutalım!”

 16 Haziran 2017 13 : 17 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Murat Peçe, “Haram lokmadan çocuklarımızı uzak tutarak yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklar arasında adil davranmamız gerekiyor,” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Murat Peçe, 93,9 Değişim Radyo’da canlı yayınlanan Özgürce programında Özgür Barış’ın Ramazan Ayına dair sorularını yanıtladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Murat Peçe kul hakkından kaçınmanın önemine dikkat çekti. Hakların bu manada çok önemli olduğundan Diyanet İşleri Başkanlığı’nca “Haklar” temasının belirlendiğini ifade eden Peçe şöyle konuştu:

“Hakları ikiye ayırıyoruz. En başta bizi yaratan, bize nefes aldıran rabbimize karşı sorumluluğumuz var. Bunu Peygamberimiz SAV şu şekilde ifade ediyor: ‘Allah’ın kulları üzerindeki hakkı, ona ibadet etmeleri ve ona hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır.’ Hakikaten öyledir. Çocukların anne babasına bir teşekkür borcu vardır. İşyerlerimizde patronlarımıza karşı sorumluluğumuz vardır. Bizi yoktan var eden, nimetlerle donatan rabbimize karşı sorumluluğumuz olmaz mı? Elbette olacaktır. Bizim Allah’a karşı vazifemiz ona hakkıyla ifade etmemiz ve ona hiçbir şeyi eş koşmamamızdır. İbadet deyince, abd kökünden gelir. Sadece beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, zekat, oruç olarak anlamak yanlış olur. Ubudiyyet, her anlamıyla, haklar, şükür, sabır bağlamlarında Allah’a karşı tüm vazifelerimizi içine alan bir kavramdır.

Hz. Peygamberimiz ‘Müslüman kimdir’ diye soruyor, sonra kendisi cevaplıyor, ‘Diğer Müslümanların elinden ve dilinden emin olduğu kişidir’ diyor. Namaz, oruç, hac, ibadet saymıyor. Onlar zaten görevlerimiz. Burada haklar bağlamına giriyor. Yetim Hakkı, kul hakkı, özellikle kamu hakkı önemli. Doğada ağaç olsun, bitki olsun bunlara karşı bile bazı sorumluluklarımız vardır.”

“BİR CENİNİ ÖLDÜRMEK, BİR İNSANI ÖLDÜRMEKTİR”

Kul haklarının da dinimizde önemli olduğunu belirten Peçe şöyle devam etti:

“Peygamberimiz SAV buna çok yer ayırmıştır. Bunlar çocuklarımızın, annemizin babamızın, ailemizin haklarıdır. Önce çocuk haklarını anlatalım. Çocuk hakkı daha çocuğun anne rahmine düştüğü andan başlıyor. Bugün hem bilim açısından, hem fıkıh açısında çocuk anne rahmine düşer düşmez canlıdır. Nasıl bizim canımız koruma altındaysa, o cenin de Allah’ın koruması altındadır. Allah’ın yarattığı bir canlıyı telef etmek, yaşayan bir insanı öldürmek gibidir. Allah’u Teala, ‘Bir insanı öldüren bütün insanları öldürmek gibidir’ der.

Çocuklara doğumuyla beraber güzel bir isim vermemiz gerekiyor. O da çocuğun hakkıdır. Peygamberimiz ‘Siz, kıyamet gününde isimlerinizle çağrılacaksınız’ buyuruyor. Dolayısıyla çocuklarınıza güzel isimler veriniz, diyor. Güzel isim vermek o çocuğun ahlakına bile etki eder. Bunu psikologlar ifade ediyor. Çirkin gördüğü isimleri değiştirirmiş peygamberimiz.”

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Peçe, çocuklara iyi bir eğitim sağlamak sayesinde hem dünyada, hem de ahirette korumanın mümkün olacağını savundu.

“ÇOCUKLARA HARAM LOKMA YEDİRMEYİN”

Çocuklara karşı bir sorumluluğun da onlara haram lokma yedirmemek olduğunu belirten Peçe şunları söyledi:

“Haram lokmadan çocuklarımızı uzak tutarak yetiştirmemiz gerekiyor. Çocuklar arasında adil davranmamız gerekiyor. Bazen anne babalar bunu ihmal ediyor olabilir. Bazen babalar çocuklarını mal bağışında ayırıyor. Çocuklarımıza adaletli şekilde mal vermek gerekiyor. Evlilik çağına geldiğinde özelikle kız çocuklarının evlendirilmesi de çocukların anne baba üstündeki hakları oluyor. Tirmizi, ‘Bir anne baba çocuğuna güzel bir terbiye dışında daha güzel bir bağışta bulunamaz’ diye aktarıyor.”

ANNE BABAYA İTAAT EDİN…

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Murat Peçe, İsra Suresinde ‘Anne babaya itaat edilmesini’ emredildiğini belirterek, anne babayı itaat, onların rızasını almanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı şunları kaydetti:

“Büyüklerin bir evde olması berekettir. Hiçbir faydaları olmasa bile zatıalilerinin orada olması bile hem maddi, hem manevi anlamda berekettir. İyi bir şeye kavuştuğumuzda onu annemizin babamızın bize ettiği duadan biliriz. Onlara sürekli tatlı, güzel sözler söyleyin buyuruyor ayette. ‘Onları rahmet kanatlarınızın altına alın, onlara şefkatle davranın, onlar size nasıl dua ediyorsa, siz de onlara dua edin’ diyor İsra suresinde. Hem sağlıklarında, hem öldüklerinde onlara hayırlı dualar etmemiz anne babanın bizlere karşı hakkıdır. Peygamberimiz, ‘En faziletli amel, vaktinde kılınan namaz, ikinci olarak da anne babaya iyilik etmeyi ifade ediyor.’ Bu da anne babanın bizler üstündeki hakkını gösteriyor.”

KARI KOCA ARASINDA İSTİŞARE ÖNEMLİ!

Aile müessesesinin İslam toplumunda çok önemli olduğunu belirten Peçe,“Aile yapısını kuran eşlerdir. Eşlerin birbirine karşı itaatkar, saygılı olmaları gerekiyor. Olumsuz manada olduğunda çocuklarımızı da olumsuz etkiliyor. Ailesinin ırzı, namusunu korumak her iki tarafın da hakkıdır. Eşlerin birbirine kaba ve kırıcı davranışlardan uzak durması, en ufak şeyde erkeğin böbürlenerek ben yaptım oldu dememesi gerekiyor. Günümüzde belki biraz anlayış değişti. Kadınlar ben söyledim oldu bitti diyebiliyor. Bu da yanlış. Evimize birmasa, sandalye alacaksak, maddi manevi tüm işlerde istişare etmek öğütleniyor. İslamda istişare önemlidir. Eşler arasında da istişare önemlidir. Eşlerin birbirinin sırlarına sahip çıkması gerekir,” dedi.

“KAMU HAKKI BÜYÜK SORUMLULUK İSTER”

Akrabaların da üzerimizde birçok hakkı olduğunu belirten Peçe, “komşu komşunun külüne muhtaçtır” sadedinde, akrabalarımız üzerinde haklarımız vardır. Çeşitli etkinliklerinde, sevinç ve üzüntülerini paylaşmamış, onlara eziyet etmememiz, darda kaldıklarında yardım etmemiz, öldüklerinde cenazelerinde iştirak etmemiz komşularımıza karşı vazifelerimizdir” dedi.

Peçe, “Yetimlere karşı da onları doyurmamız, iyi davranmamız, evlendirmemiz, hatta başının okşanması görev sayılmıştır” diye konuştu. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı, çevreye, hayvanlara karşı da sorumluluklarımız da bulunduğunu söyledi.

Kamu hakkının önemine dikkat çeken Peçe şöyle dedi:

“Devlet hakkı dediğmiz hakları helallik isteyerek ortadan kaldıramayız. Bunlar çok sorumluluk isteyen haklardır. Bir hadisten örnek verelim. Sahabe-i Kiramdan bir zat, savaş ganimetlerinden bir gömleği peygamberimizin izni olmadan alıyor. Bu kişi hakkında başka bir kişi ölümünün ardından güzel bahsediyor. Ama peygamberimiz ‘Hayır o azaptadır, çünkü o devlet malından hak aşırmıştır’ diyor. Sadece bu hadis bile devlet hakkı konusunda ne kadar titiz davranmamız gerektiğini ifade ediyor.”

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2488 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı, Murat Peçe, Değişim, Haklar, Ramazan,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
“Çocuklarımızı haramdan uzak tutalım!”
Tesekkurler hocamiza guzel sohbetti devamini dileriz
Gön : İlknurkazmaz  18 Haziran 2017 : 03:00:22  İstanbul

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Uzmanından “Detoks” açıklamaları…
Ereğli halkı Yeni Türkü ile buluşacak...
1955’ten bu güne...
Bu daha başlangıç…
 
Bakanlıktan “İlan ve Reklam” uyarısı!
Gündem Özel’de eğitim konuşulacak
Açılıyor…
TİMS FABRİKA DÜĞÜN DAVET VE ETKİNLİK ..
GÜNÜN SÖZÜ
Hırs, bir sandalın yelkenini şişiren rüzgara benzer; fazlası gemiyi batırır, azı da gemiyi olduğu yerde tutar.

( François Voltaire )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 03-2019
CEMİL SART ECZANESİ
TEL : 316 34 77
Yukarı Sokak – Finans Bank yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 40198
  Bugün : 16667
  Toplam: 94135127
   Şuan Çevirimiçi:

 239 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com