KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
19 Şubat 2019 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
“Kar-zarar hesabı yanlış!”
“Kar-zarar hesabı yanlış!”

“Kar-zarar hesabı yanlış!”

 21 Kasim 2017 11 : 09 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın Plan Bütçe görüşmelerine katıldı. Bakanlığın kömür politikalarını sert bir şekilde eleştiren CHP'li Demirtaş, kömürün stratejik bir ürün olduğuna vurgu yaparak " Kömür stratejik bir üründür.” Stratejik bir üründe, kâr-zarar hesabı yapılmaz. Hele “Millî bir enerji politikası hedefimiz var.” diyorsanız kâr-zarar hesabı hiç yapılmaz.” Dedi

Türkiye’de ekonominin iyiye gitmediği ve makro ekonomik göstergelerde büyük bozulmaların olduğuna dikkat çeken CHP’li Demirtaş “Ak Parti hükûmetleri döneminde cari açığın en önemli sebeplerinden biri olan enerji sektörünü konuşuyoruz. Bütçe sunumundan anlaşıldığı kadarıyla bu açığı giderebilmek için bazı adımların atılması hedeflenmektedir, millî enerji ve maden politikaları uygulanacağı ifade edilmektedir. Ancak Türkiye ekonomisi iyiye gitmiyor. Türkiye'nin makro ekonomik göstergelerinde büyük bozulmalar var. Bugün dolar 3,92'yi geçti, euro 4.62'yi geçti. Önümüzdeki günlerde de bu verilerin çok daha fazla bozulacağı ortadadır. Ekonomik verilerin büyük oranda bozulmaya başladığı bu süreçte elbette enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmalıyız, elbette enerjide çeşitliliği, verimliliği ve millîliği sağlamalıyız. Ancak Hükûmetinizin söylemi ile uygulaması maalesef birbiriyle uyumlu mu, işte orada büyük tereddütlerimiz var.” Dedi.

TTK KASTEN ZARAR ETTİRİLİYOR!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş konuşmasında şunları ifade etti:

Kömür politikalarının maalesef millî politikalarla bir ilgisinin olmadığını görüyoruz. Üzülerek ifade edeyim ki kömürle ilgili politikalarınızı özel sektörün görüşleri doğrultusunda kâr odaklı ve ithalata dayalı oluşturmaktasınız. Oysa kömür stratejik bir üründür. Kömür politikaları özel sektörün eline bırakılamayacak kadar önemlidir. Neden bunu söylüyorum? Ak Parti döneminde kömür ithalatında çok büyük bir artış var, üretimde düşüş var. Enerjide dışa bağımlı olduğumuz gibi, taş kömüründe de maalesef dışa bağımlıyız. Her yıl ortalama 30-35 milyon ton taş kömürü ithalatı gerçekleştirmişiz. Geçen yıl 35 milyon ton taş kömürü ithal etmişiz. Rusya’dan, Kolombiya'dan, Güney Afrika'dan, Avusturalya'dan kömür ithal etmişiz. Taş kömürüne yılda ortalama 4 milyar dolar, son altı yılda ise 25 milyar dolar para ödemişiz. Kömürün başkenti Zonguldak'ta bile Erdemir, Karabük Demir Çelik ve Eren Enerji gibi sanayi kuruluşlarına Rusya'dan, Kolombiya'dan, Avustralya'dan kömür ithal etmişiz. Bana göre şaka gibi. Neden? Çünkü Hükûmetiniz bilerek yerli taş kömürünü üretmiyor. Oysa Türkiye'nin sadece koklaşabilme özelliğine sahip, yüksek kalorili taş kömürü ihtiyacı özellikle demir çelik sektöründe ve ağır sanayide şu anda yıllık 6 milyon tondur. Bu ihtiyacın sadece 1 milyon tonunu yerli taş kömürüyle karşılayabiliyoruz. Oysa, devletin elinde Türkiye Taş Kömürleri Kurumu var. TTK 8,5 milyon ton üretime ulaşmış bir kurum. Ama bugün işçi açıkları kasten giderilmediği ve yeterli yatırım yapılmadığı için üretim maalesef 1 milyon tonun altına düşmüştür. TTK, özelleştirmenin önünü açmak için kasten zarar ettirilmektedir.

SADECE TTK’YI DEĞİL ZONGULDAK’I DA BİTİRİYORLAR!

2009 yılından beri TTK yönetimi her yıl işçi açığının giderilmesi için talepte bulunmasına rağmen kasten işçi almıyorsunuz. 14.500 norm kadroya rağmen bugün 7.500 üretim işçisi kaldı. İşçi açıkları iş güvenliğini tehdit ediyor. Buradan uyarıyorum değerli bürokratlarımız: Zonguldak'ta her an büyük bir maden kazası yaşanabilir. Sayın Bakan, diyoruz ki “Kömür stratejik bir üründür.” Stratejik bir üründe, kâr-zarar hesabı yapılmaz. Hele “Millî bir enerji politikası hedefimiz var.” diyorsanız kâr-zarar hesabı hiç yapılmaz. Sayın Bakan, bu politikalarınızla maalesef TTK’yı bilerek ve kasten yok ediyorsunuz. Ama yok ettiğiniz sadece TTK değil, ekonomisi, sosyolojisi, psikolojisi, her şeyi taş kömürüne bağlı olan Zonguldak'ı da yok ediyorsunuz.

ÖZELLEŞTİRME FİYASKOSU!

2004 yılından itibaren redevans usulü kömür üretiminde fiilen özelleştirmeyi uyguladınız. Ama bu özelleştirme politikalarınız maalesef fiyaskoyla sonuçlandı. Taş kömüründe az önce söylediğim rakamlarda belirttiğim gibi, dışa bağımlı hâle geldik. Üretim artmadığı gibi, işçi ölümleri rekorlar kırdı. 1.600’ün üzerinde maden işçisi madenlerdeki iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Özel sektör kömür madenciliğinin yanlışlarından yeterince ders çıkarılmadığını, üzülerek görüyorum.

Torba yasadaki 51’nci madde ve mevzuattaki değişikliklerle tüm kömür madenciliğini özel sektöre devredeceğiniz, havza madenciliğinden vazgeçeceğiniz anlaşılmaktadır. Oysa bu durum çok yanlıştır. Kömür üretiminin güvenli ve planlı şekilde yapılabilmesi için projelerin tek merkezden yönetilmesi, bölünmeden, parçalanmadan yürütülmesi gerekir, havza madenciliği yapılması gerekir. Toparlıyorum Sayın Başkanım. Bu sebeple Zonguldak, Soma, Elbistan gibi büyük kömür havzalarının tek elden yönetilerek güvenli bir şekilde üretimin gerçekleştirilmesi gerekir. Kömür üretiminde özelleştirme politikalarından derhâl vazgeçilmesi gerekir.

ZONGULDAK BU SORULARIN CEVABINI BEKLİYOR!

TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın görüşmeleri sırasında CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a bazı sorular sorarak, Zonguldak’ın bu soruların cevabını beklediğini ifade etti. CHP’li Demirtaş, şu soruları sordu:

“Türkiye Taşkömürü Kurumunun 7 bin üretim işçisi açığı vardır. İşçi açıklarından dolayı her an büyük bir maden kazası meydana gelebilir. Bu bağlamda, Türkiye Taşkömürü Kurumunun işçi açıklarını giderecek misiniz? Giderecekseniz kaç işçiyi ne zaman alacaksınız? İşçi açıklarını gidermeyecekseniz TTK’nın içini boşaltıp kâğıdın üzerinde bırakıp özelleştirip kapatacak mısınız?

TTK Armutçuk Müessesesinde bulunan ve HEMA şirketinin redevansla aldığı ocağı terk etmesi sonucu bin kişi işsiz kalmıştır. Üç yıldır üretim yapılmıyor. Bu ocağı TTK mı işletecek, yoksa özel sektöre mi ihaleyle vereceksiniz, ihale edilecekse ne zaman ihaleye çıkacak ya da ocak tamamen kapatılacak mı?

2016 yılında ve 2017 yılında, bugüne kadar ne kadar taş kömürü ithalatı yapıldı? Bu ithalata yıl boyunca yıllar bazında ne kadar döviz ödendi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Soma Araştırma Komisyonu Raporu’nun çözüm önerileri bölümünde havza madenciliğinin teşvik edilmesi önerilmektedir ancak açıklamalarınızdan ve mevzuat değişikliklerinden, havza madenciliğinden vazgeçip madenleri parça parça özelleştirme yapacağınız anlaşılmaktadır. Havza madenciliğinden vazgeçme sebepleriniz nelerdir?”

Haber : H.Aksakal-Ö Cerrah
Bu Haber 2474 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :“Kar-zarar hesabı yanlış, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, ereğli, zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
İttifak bilmecesinde son nokta…
Görevden alındılar…
İYİ Parti Belediye Başkan Adayı basınla buluştu
Aday listeleri için son gün
“Sizin derdinizi sizden biri anlar!”
Saadet Partisi’nde adaylar belli oldu
“Kimsenin ekmeğiyle oynanmayacak”
Ecevit’in kemiklerini sızlattılar…
 
GÜNÜN SÖZÜ
Cesaret insanı zaye, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.

( Yavuz Sultan Selim )
NÖBETÇİ ECZANE
19 - 02-2019
ÖVÜL ECZANESİ
TEL : 322 80 42
Meydanbaşı Caddesi No: 47 Terminal karşısı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 36267
  Bugün : 23859
  Toplam: 92773034
   Şuan Çevirimiçi:

 178 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Görevden alındılar…
» Ecevit’in kemiklerini sızlattılar… Video lu Haber
» Aday listeleri için son gün
» Havaalanında son durum…
» Hırsızın böylesi…
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» “Zonguldak’a örnek!”
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com