hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
25 Haziran 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

 09 Ocak 2017 12 : 47 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımlanan mesajları okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir:“Gazeteciler Kamuoyunun Nabzını Tutarak Ülkemizin Ve Şehrimizin Gelişiminde Büyük Çaba Sarfetmektedirler.”

Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, medyanın; toplumsal bilinci artırmak ve güçlendirmek, kamu yararını her zaman ön planda tutmak ve farklı seslerin topluma duyurulması açısından önemine dikkat çekerek,demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basının, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olduğuna dikkat çekerek, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Basın milletin müşterek sesidir” sözlerini hatırlattı. Başkan Akdemir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yapmış olduğu yazılı açıklamasında şu görüşlerine yer verdi:“Bugün 10 Ocak. 212 sayılı yasanın,yani basın sektöründe çalışanların haklarının yasallaştırıldığı kanunun kabul edildiği tarihin yıl dönümü.

Gazetecilik mesleği, özellikle gönülden fedakârlık isteyen zor şartlar altında yapılan önemli bir meslektir. Basının geçmişte olduğu gibi günümüzde de toplumsal yaşantımızda çok önemli bir yeri vardır. Toplumların gelişiminde, basının her konuda, bilgilenme, aydınlanma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli yerine getirmesi büyük önem taşımaktadır. Bilginin büyük önem taşıdığı günümüz dünyasında, en önemli mesleklerden biri olan gazetecilikte, doğru haber, tarafsızlık ve kalitenin öncelikli ilke edinilmesi gerektiği görüşündeyim. Gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması yerel ve ulusal basınımıza güç katacaktır.Çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumları ile işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya yapısı ile ilgilidir. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerekse kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından çok önemlidir.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından olan basın, her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğümüzü sağlayan en etkili araçtır. Sürekli kendini yenileyerek her zaman daha kaliteli haber sunma yönünde büyük fedakârlıklar gösteren, basın çalışanlarımızın ve emekçilerimizin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü’ kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı: "Basın Özgür Olmalı..."

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, Türkiye’nin, cezaevinde en çok gazeteci bulunduran ülkeler sıralamasında tüm zamanların rekorunu kırmış olmasını “ülkenin büyük bir ayıbı” olarak niteledi

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Kantarcı açıklamasında, “Gazetecilerin bazı yasal haklarını güvence altına alan 212 sayılı yasanın Resmi Gazete’de yayımlandığı tarih olan 10 Ocak, ülkemizde, 1961 yılından bu yana, ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gazetecilerin haklarının çağdaş toplumlara yakışır düzeyde tanınmasının üzerinden 55 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına karşın, ülkemizde basın özgürlüğü hep tartışma konusu olmuştur. Tüm görevi kamuoyunun bilgi edinme hakkını sağlamak olan gazeteciler, hemen hemen her iktidar döneminde sansüre uğramış, özellikle 12 Mart, 12 Eylül gibi baskı dönemlerinin en büyük mağdurlarından biri olmuştur” dedi.

Gazetecileri Hapse Atan Ülkeler Sıralamasında Birinciyiz...

Gazetecilerin en zor dönemlerden birini yaşadığını dile getiren Kantarcı, açıklamasına, “Bugün ülkemizin basın-yayın, gazetecilerin hak ve özgürlükleri konusundaki görünümü son derece kötüdür. OHAL kararnameleriyle hiçbir yargı kararına dayanmadan pek çok gazete, dergi ve televizyon kapatılmış, bunun sonucu olarak çok sayıda gazeteci işsiz kalmıştır. Medya alanında yaşanan baskının bir diğer göstergesi de Türkiye’nin cezaevinde en çok gazeteci bulunduran ülkelerden bir olmak gibi kötü bir sicilinin bulunmasıdır.Gazetecileri Koruma Komitesi(CPJ)’nin yayımladığı basın özgürlüğü raporuna göre, Türkiye, dünyada gazetecileri hapse atan ülkeler sıralamasında birinci durumdadır. Rapora göre tüm zamanların gazeteci tutuklama rekorunu kıran ülkemizi Çin, Mısır, Eritre ve Etiyopya izlemektedir. Bu 21. yüzyılda ülkemizin büyük bir ayıbıdır” sözleriyle devam etti.

Basın Özgürlüğü Demokrasinin Göstergesidir

Basın ve haber alma özgürlüğünün en temel insan hakları arasında sayıldığına da dikkat çeken Kantarcı, açıklamasının son bölümünde, “En temel insan hakları arasında buluna basın ve haber alma özgürlüğü ile ülkelerin demokratik gelişkinliği arasında da doğrudan bağ bulunmaktadır. Bir ülkede gazeteciler ne kadar özgürse, demokrasisi de o kadar güçlüdür. Ülkemizin en köklü basın kuruluşu olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, iktidar çevrelerinin tüm aksi söylemlerine karşın, ‘Düşüncelerini yazıp çizdikleri için 200’e yakın gazeteci cezaevine girip çıktı. İktidar yazılı ve görsel basının yüzde 80’ine egemen oldu. Bağımsız, bağlantısız gazetecilik yapılamıyor. Mutsuzuz’ açıklaması yapmak zorunda kalmıştır. Bu sese mutlaka kulak verilmeli, basın özgürlüğünün sağlanması yolunda acil adımlar atılmalıdır. Bu düşüncelerle yağmur-çamur, kar-kış, sıcak-soğuk demeden kamuoyunun haber alma hakkını sağlamak için haber peşinde koşan tüm basın emekçilerinin gününü kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” şeklinde ifadelere yer verdi.

Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin : "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun"

Çağımızın en dinamik mesleklerinden biri olan, gelişen hızlı iletişim teknolojisiyle daha da önem kazanan gazetecilik, haberin en doğrusunu insanlara ulaştırarak, kamuoyunu doğru bilgilendirme gibi çok önemli bir misyon içermektedir. Özellikle sosyal medya gibi ortamlarda, yalan yanlış her şeyin haber gibi sunularak insanların yanıltıldığı, bu yanılmanın kimi zaman telafisi olmayan bireysel ve toplumsal zararlara sebep olduğu günümüzde, gazetecilik daha da bir önem kazanmış, gazetecinin verdiği doğru bilgilere daha da ihtiyaç duyulur hale gelmiştir. Bu yönüyle bakıldığında, “demokrasinin dördüncü gücü” olarak kabul edilen basına ve bu mesleği yasal tanımına uygun bir şekilde yerine getiren basın mensuplarına daha etkin bir kimlik kazandırılması, haberin kaynağından alınması kolaylaştırılarak doğru haberciliğin hakim kılınması, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının kullandırılması sağlanarak, gazetecilerin toplumsal statüsünün daha da güçlendirilmesine ihtiyaç vardır. Sosyal medya ortamlarında, her gün onlarca yüzlerce bilginin haber gibi sunulduğu göz önüne alınırsa, kamuoyunu doğu bilgilendirme ve doğru aydınlatma temeli üzerine kurulu gazeteciliğin ve gazetecinin önemi daha iyi anlaşılacaktır.

Günümüzde gazetecilerin, çeşitli sebeplerle düşünce ve ifade özgürlüklerini, haber alma ve haber verme haklarını olması gerektiği şekilde kullanabildiklerini söylemek pek mümkün değildir. Gazetecilerin ekonomik endişelerinin giderilmesi, işlerinin güvence altına alınması, topluma olan katkılarını artıracak, gazetecilik kimliklerini güçlendirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin, ilimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesi ve kalkınmasına gündeme taşıdıkları konularla katkı sağlayan değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, tüm basın çalışanlarına sevgi ve saygılarımı sunarım.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş: "Fedâkarlık İsteyen Meslek Gazetecilik...

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Gazeteciliğin fedakârlık isteyen bir meslek olduğuna vurgu yapan Demirtaş açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Doğru haber verme, tarafsızlık, özel hayata saygı ve hukukun evrenselliği ilkelerinden ödün vermeden çalışan, zamana karşı ve stres altında işlerini icra eden basın emekçilerimiz düzenli bir mesaisi olmadan, doğru haberi halka ulaştırmak için büyük gayret sarf etmektedirler. Gazetecilik fedakârlık isteyen, ağır şartlar altında çalışmayı gerektiren bir meslektir. Kamuoyunu her zaman doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirme görevini yerine getirmeye çalışan gazetecilerimiz, içinde bulunduğu şartların tüm ağırlığına rağmen görevlerini özveriyle yerine getirmektedirler. Bu duygularla, bölgemizdeki yerel gazete, dergi, televizyon ve radyolarda çalışan tüm gazetecilerimiz ile yaygın basın ve haber ajansları temsilcilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine ve ailelerine sağlık ve mutluluklar diliyorum.” dedi.

GMİS :“Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutluyoruz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, bir basın açıklaması yaparak 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

10 Ocak’ın aynı zamanda gazetecilerin demokrasi mücadelesinin tarihini de simgelediği belirtilen açıklama şöyle;

“10 Ocak tarihi, gazetecilerin sadece kendi özlük haklarının ve basın özgürlüğünün değil aynı zamanda demokrasimiz için de verdikleri mücadeleyi simgeleyen bir tarihtir.

1961 yılında gazetecileri geniş özlük haklarına kavuşturan 212 sayılı yasanın çıkmasını protesto etmek isteyen gazete patronlarının gazetelerini 3 gün süreyle yayınlamama kararı almasına karşılık gazeteciler, Sendikalarının öncülüğünde 10-11-12 Ocak 1961 tarihlerinde BASIN adıyla kendi gazetelerini yayınlamışlar, hem kendi özlük haklarına, hem basın özgürlüğüne, hem de demokrasimize sahip çıktıklarını göstermişlerdir.

Gerek yerel gerekse yaygın basında ilimizde görev yapan basın çalışanlarının, bundan önce olduğu gibi bundan böyle de yapacakları haberlerle Zonguldak’ın ve bölgemiz halkının yararını koruma ve geliştirme mücadelesine katkı vermeye devam edeceklerinden şüphemiz yoktur.

Basınımızın; geçmişte olduğu gibi gelecekte de bu konulara gerekli duyarlılığı göstereceğine ve basının evrensel çalışma ilkelerinden vazgeçmeyeceğine yürekten inanıyoruz.

Zor şartlar altında, özveriyle çalışan basın mensuplarına en iyi çalışma şartlarının sağlanmasını temenni ediyor, gazetecilik mesleğini özveriyle yürüten basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz”.

KGD, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutladı"

Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, "10 OcakÇalışanGazeteciler Günü"dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Gazetecilerin, toplumun gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkını yerine getirmede ve düşünceleri duyurma da çok önemli görevler üstlendiğinin açık olduğu ifade edilen açıklama şöyle;

"Basın emekçilerinin 1961 yılında çıkarılan 212 Sayılı yasayla önemli haklara kavuşmasından rahatsızlık duyan gazete sahipleri, yasayı protesto etmek amacıyla 3 gün boyunca gazete çıkarmama kararı aldılar. Bu gelişme üzerine gazeteciler, sahip oldukları hakları ve meslek onurunu korumak için mücadele başlattılar ve çeşitli eylemler yaptılar. Gazeteciler, gazete sahiplerinin boykot kararı karşısında sendikanın öncülüğünde 'Basın' adıyla 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde kendi gazetelerini yayınladılar. Bu mücadele tarihi, 1971 yılına kadar 'Basın Bayramı' olarak kutlanmıştır. 1971 yılında gazetecilerin hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar nedeniyle bayram olmaktan çıkarılmış ve bu tarihten itibaren 10 Ocak, 'ÇalışanGazeteciler Günü'olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ancak bugün ülkemizde gazeteciler ve basın özgürlüğü açısından hiç de olumlu gelişmeler yaşanmamaktadır.

Geride bıraktığımız 2016 yılı, gazeteciler adınakötü bir tablo ortaya çıkarmıştır.

Gazetecilerin, toplumun gerçekleri öğrenme ve haber alma hakkını yerine getirmede ve düşünceleri duyurma da çok önemli görevler üstlendiği açıktır.

Kamu görev yapan bağımsız ve özgür basın, düşünce özgürlüğünün ve demokrasinin vazgeçilmez öğesidir.

Basın özgürlüğünün tam anlamıyla sağlanamadığı ülkelerde demokrasiden söz edilemeyeceği açıktır. Basın özgürlüğünün, halkı aydınlatma ve halkın haber alma özgürlüğünden kaynaklandığı asla unutulmamalı, demokrasinin gelişmesi, halkın haber alma hakkının genişlemesi için basın özgürlüğünün önüne konan tüm engeller kaldırılmalıdır.

Güç şartlar altında çalışan gazetecilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, hak ve özgürlüklerin evrensel standartlara yükseltilmesi hepimizin dileğidir.

Karaelmas Gazeteciler Derneği olarak, basın özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırıldığı, haklarının genişletildiği, çalışma şartlarının iyileştirildiği aydınlık günlere bir an önce ulaşmayı diliyoruz. Basın ilkelerinden ve meslek etiğinden ayrılmadan, meslek onurunu koruyarak fedakarca çalışan gazetecilerin '10 Ocak ÇalışanGazeteciler Günü'nü kutluyoruz."

Haber : Degisim Haber Merkezi
Bu Haber 642 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, mesajlar, ereğli, zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Zonguldak’ı onlar temsil edecekler!
Oylarını kullandılar, düğün için Karabük’e gaz bastılar…
 
Sandıklar açılmaya başladı...Heyecan dorukta...
Genç aday oyunu Fener Anadolu Lisesi'nde kullandı
Kumaş oyunu Turgut Reis’te kullandı
Başkan Ocakcı oyunu kullandı...
Canlı bomba saldırısında felç olan mühendis oyunu ..
Demirtaş, Baba ocağı'nda oyunu kullandı...
GÜNÜN SÖZÜ
En çok yaşamış olan uzun seneler yaşamış olan değil, hayatın manasını en fazla anlamış olan insandır.

( Schopenhauer )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 06-2018
BAĞLIK ECZANESİ
TEL : 316 34 68
Bağlık Mh. Erdemir Cd. Eser Sk. No: 1 Bağlık karakolu yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 45464
  Bugün : 31209
  Toplam: 82033031
   Şuan Çevirimiçi:

 229 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Tatlı Ailesinin acı günü...
» Zonguldak’ı onlar temsil edecekler!
» “Ereğli şahlanacak, ülkemiz şahlanacak..."
» 4’ü çocuk toplam 8 yaralı var… Video lu Haber
» Başkan Uysal, Çalışmaları Balı ve Kestaneci'de Noktaladı...
» “Çözeceğiz…”
» Eğitim Fakültesi’nin gurur günü!
» SP Adayları Ereğli’de basınla buluştu...
» AK Parti’den “Kaynaşma ve Dayanışma” kahvaltısı...
» Fındığa alternatif süs bitkisi...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com