kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
23 Mayıs 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma (İtfaiyecilik Haftası) bu yıl Türk İtfaiye Haftasının 91. Yılını kutluyoruz. Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, amaçlarını, hedeflerini ve yaptıkları çalışmaları Değişim Medya Haber Merkezine anlattı. Bölgemizin en güçlü ve en hızlı İtfaiye Müdürlüğü olduklarının altını çizen Ateş, 200 bin nüfuslu bir bölgeye hizmet sunmaktayız. Kışla Potbaşı mevkii ve Süleymanlar Mahallesi yeni Adliye Bölgesi olmak üzere 2 adet İtfaiye istasyonumuz bulunurken, hedefimiz 4 itfaiye istasyonuna sahip olmaktır.

 25 Eylül 2014 08 : 55 

Her yıl 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kutlanan Yangından Korunma (İtfaiyecilik Haftası)  bu yıl Türk İtfaiye Haftasının  91. Yılını kutluyoruz.  Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, amaçlarını, hedeflerini ve yaptıkları çalışmaları  Değişim Medya Haber Merkezine anlattı.

Bölgemizin en güçlü ve en hızlı İtfaiye Müdürlüğü olduklarının altını çizen Ateş, 200 bin nüfuslu bir bölgeye hizmet sunmaktayız. Kışla Potbaşı mevkii ve Süleymanlar Mahallesi yeni Adliye Bölgesi olmak üzere 2 adet İtfaiye istasyonumuz bulunurken, hedefimiz 4 itfaiye istasyonuna sahip olmaktır.

Değişim Medya Haber Merkezi :  Türk İtfaiye Haftası Kaç Yılında Kuruldu, Bugünlere Nasıl Geldi? 91. Yılı Kutlanacak Olan İtfaiyecilik Haftasında Neler Söyleyeceksiniz? Ne Tür Etkinlikler Düzenleniyor?

Muhammet Ali Ateş: Türk İtfaiyeciliği 1714 yılında Tulumbacılar adıyla yeniçeri ocağına bağlı olarak kurulmuştur. Askeri sisteme bağlı olarak 210 yılı aşkın bir süre hizmet vermiştir. 25 Eylül 1923 yılında İtfaiye Teşkilatları Belediyelere bağlanmıştır. Bu yıl İtfaiye Teşkilatının kuruluşunun 300.yılı kutlanacaktır. Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüz ekiplerimiz; Sadece yangınlarda değil; sel, deprem, kaza, heyelan gibi doğal afetlerde de arazide su üstünde ve su altında her türlü arama ve kurtarma çalışmalarında, her türlü kaza, çökme, patlama, mahsur kalma ve benzeri durumlarda teknik kurtarma gerektiren olaylarda halkın yardımına giden, hayat kurtarmak için kendi canlarını gözünü kırpmadan tehlikeye atan kutsal bir vazifeyi üstlenmişlerdir.

"Atatürk Anıtı'nda Program Yapılacak"

İlçemizde bu yıl İtfaiye Haftası kutlamaları; 25 Eylül Perşembe günü saat 10:00'da Atatürk Anıtına Çelenk konulması ile başlayacak olan kutlamalarımız, ardından İtfaiye Haftası ile ilgili konuşmalar, İlçemizdeki okullarla beraber düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize çeşitli hediyelerin verilmesi, Anıt önünde kurulacak olan Yangın söndürme, arama ve kurtarma, dalgıç malzemeleri ve itfaiye araçlarının tanıtımları yapılması, protokol ziyaretlerinin yapılması, İlçe halkımızı bilinçlendirmek amacıyla "Yangına karşı alınması gereken önlemler adı altında" eğitici broşürler ve magnet dağıtılması, itfaiye araçları ve Gönüllü İtfaiyecileri ile birlikte şehir turu yapılarak İtfaiye Haftasının dolu dolu geçirilmesi planlanmıştır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Kaç Yılında Kuruldu? Bugünlere Nasıl Geldi? Ortalama 200 Bin Nüfuslu Bölgemizde Ne Şekilde Hizmetler Veriyor?

Muhammet Ali Ateş: 1880 yılında kurulan Kdz. Ereğli Belediyesinde 1924 yılından itibaren İtfaiye Teşkilatlı hizmet vermektedir. Bu Tarihte Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Teşkilatına sahip olmuştur. İlçemiz ve İlçemize bağlı köylerimiz ile yaklaşık 200.000 nüfuslu bir bölgeye İtfaiye hizmetleri sunmaktayız.  Ekip olarak planlı ve programlı bir çalışma sürdürmekteyiz. Günlük olarak ekip dağılımı yapılmaktadır. Teşkilatımızda bulunan 10 Adet araç numaralandırılmış olup, olayın durumuna göre numaralı araçla müdahale edilmektedir. Örneğin; Köylerimizde meydana gelebilecek olaylara müdahale edecek ekibimiz, aracımız ve teçhizatımız günlük olarak planlanır. Bilindiği gibi İlçemiz sınırları dışından aranan 110 ihbar hattı İtfaiye ihbar merkezimize arama düşmeyebiliyor. Aranan bölgede sinyal herhangi bir başka itfaiye teşkilatına düşebiliyor. Burası Ereğli İtfaiye değil deyip de telefonu kapatmıyorlar. İhbarı alıp bizim İtfaiye teşkilatımıza bilgi veriyorlar. Bizlerde bu ihbar doğrultusunda olay yerine hızlı bir şekilde müdahale ediyoruz. Ayrıca İlçemizdeki üst geçitlerde de dikkat etmiş olmalısınız, İtfaiye İhbar hattının (333 11 10) numarası yazmaktadır. Halkımızı bilgilendirmek amacı ile de böyle bir çalışma yapılmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: İtfaiye Müdürlüğü'nün Hedefleri,  Amaçlarını Öğrenebilir miyiz?

Muhammet Ali Ateş: Bilindiği gibi İlçemiz her geçen gün büyümekte ve gelişmektedir. Sanayi olarak da büyük bir kitleye sahip bir bölgeyiz.  Bu nedenle İtfaiye teşkilatımız iyi bir hizmet vermek için araç ve ekipman olarak kendini sürekli yenilemek ve geliştirmek zorundadır. Hiçbir zaman tedbiri elden bırakmamalıdır. İşte biz ekip olarak bunları en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz.  Amacımız; Kdz.Ereğli Belediyesinin sorumluluk alanında, itfaiye olaylara karşı halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla itfaiye hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi ve kent merkezinde yangın güvenlik standartlarının yükseltilmesini sağlamaktır. Hedeflerimizi şu şekilde sıralayabiliriz; İlçemizi tamamen kontrol altına almak amacıyla çeşitli bölgelerde İtfaiye istasyonları oluşturmak, bilindiği gibi şu mevcut olarak Kışla Potbaşı mevki ve Süleymanlar yeni adliye bölgesi olmak üzere 2 adet İtfaiye istasyonumuz bulunmaktadır. İtfaiye binası sayımızı 4 adete çıkartarak İlçemiz halkının can ve mal güvenliğini tamamen kontrol altına alınacaktır. İlçemiz mahallelerindeki Ev hanımlarına gruplar halinde Yangın, ev kazaları ve diğer doğal afet olayları ile ilgili eğitici eğitimler vermek ve bu sayede ev kazaları oranını minimum seviyede tutmak, İlçemizde Tehlikeli madde üreten, satış yapan iş yerleri ve fabrika tesislerini denetlemek ve fabrika çalışanlarına meydana gelebilecek kazalar ve yangın ile ilgili eğitim çalışmaları yapmak, Gönüllü İtfaiyecilik eğitimlerinin devamını sağlayarak gönüllü sayısını artırma ve bunun birden fazla hedeflerimiz bulunmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Personel Sayımız?

Muhammet Ali Ateş: Kdz.Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğümüzde 60 İtfaiye personelimiz çalışmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: İstasyon Sayımız?

Muhammet Ali Ateş: Kışla Potbaşı mevki ve Süleymanlar Yeni Adliye mevki olmak üzere şu anda 2 Adet İtfaiye İstasyon binamız bulunmaktadır. İki ay içerisinde üçüncü istasyonumuzla birlikte, 2015 yılından Kepez Belen sanayi girişine İtfaiye Merkez hizmet binası için gerekli proje çalışmaları tamamlanmış olup, en kısa zamanda inşaat çalışmalarına başlanacaktır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Araç Sayımız?

Muhammet Ali Ateş: 6 Adet Yangına müdahale aracı, 1 Adet Yangın Merdivenli araç, 1 Adet Kaza-kırım aracı, 1 Adet 15 Ton su kapasiteli Su tankeri, 1 Adet Çift Kabin 4x4 İtfaiye aracı olmak üzere toplam 10 Adet aracımız bulunmaktadır. Ayrıca su altı ve su üstü arama kurtarma çalışmaları için 2 Adet Zodyak botumuz bulunmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Ekipmanlarımız?

Muhammet Ali Ateş: En son teknolojik donanıma sahip İtfaiye araçlarımız üzerinde yangın söndürme ekipmanları, arama kurtarma çalışmalarında kullanılan kesici, ayırıcı, destekleyici gibi malzemelerimiz, Su altı ve su üstü arama kurtarma malzemeleri (Dalgıç ekibi, dalış kıyafetleri, Zodyak bot, vb.) arama kurtarma köpeklerimiz ve bunun gibi birden çok malzemelerimiz bulunmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Bölgemizin en modern, en güçlü İtfaiye Müdürlüğüyüz Diyebilir miyiz Sizce Eksikler Var mı? Az Önce Verdiğiniz Bilgiler Doğrultusunda İtfaiye Müdürlüğümüz Bölgemiz İçin Yeterli midir?

Muhammet Ali Ateş: İtfaiye Müdürlüğümüz Malzeme, ekipman, teçhizat ve personel olarak bölgemizin en gelişmiş yapıya sahiptir. İtfaiye Müdürlüğümüz malzeme, ekipman ve personel bakımından bölgemiz için yeterli durumdadır. Diğer bölgelerden gelen yardım talepleri üzerine gerekli desteği verebilecek konumdadır.   

Değişim Medya Haber Merkezi: Yangına Karşı Alınması Gereken Önlemeler Nelerdir? Yangından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Muhammet Ali Ateş: Yangın çıkış sebepleri olarak; Yangından korunma önlemlerinin alınmaması, bilgisizlik, ihmal ve dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj ve tabiat olaylarını sıralayabiliriz. Yangından korunmak için Elektrik tesisatının yenilenmesi. Bacaların çatı arasında kalan bölümlerin sıvalarının yapılması, yıllık baca temizliklerinin yapılması, mutfak tüplerinin yerlerinin ve hortum bağlantıların kontrollerinin yapılması, çocukların ulaşabileceği yerlerde yakıcı maddeler bulundurulmaması gibi gerekli güvenlik önlemlerinin alınması gerekmektedir.

Değişim Medya Haber Merkezi: İtfaiyecilikte Bilginin Önemi Sizce Nedir?

Muhammet Ali Ateş: İtfaiyecilikte bilgi; Bir olaya müdahale ederken karar verme mekanizmasını etkin bir şekilde kullanılmasını gerektirir.

Değişim Medya Haber Merkezi: Türkiye Genelinde Bakacak Olursak İtfaiyecilikte ‘Bilginin Önemi Nedir?

Muhammet Ali Ateş: Türkiye genelinde bilgi; İtfaiyecilikle ve yangınla ilgili bilgilerimizin Vatandaşlarımızla paylaşmamız gerektiğini düşünüyorum. Paylaşılan her bilgi hayat kurtarmaya yardımcı olur. Örneğin; Yangın eğitimi almış bir kişinin İtfaiyenin olay yerine geleceği zaman içerisinde doğru bir şekilde ilk müdahaleyi yaparak yangının büyümesini engellenmesidir.

Değişim Medya Haber Merkezi: Size Bir Yangın İhbarı Geldiğinde Son Anda Olumsuzluklarla Karşılaşıyor musunuz? (Ekipten Birinin Ani Rahatsızlanması Ya Da Olay Yerinde Hastalık  vs.)

Muhammet Ali Ateş: Olay yerine gidildiğinde tüm personelimiz canla ve başla çalışmakta olup, kendi canını düşünmeden vatandaşımızın can ve mal güvenliği için riskler alabilmektedir. ;Bununla birlikte araçtan atlarken ayak burkulması, cam kesiklerinin oluşması, zehirlenme, boşluğa düşme gibi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durumlar için her ne kadar gerekli güvenlik önlemleri alınsa bile bu tür olaylarla karşı karşıya kalınmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Olarak Kimlerden Destek Alıyorsunuz?

Muhammet Ali Ateş: Yangın, kaza, patlama ve doğal afetlere müdahale yaparken ilçemizde bulunan Erdemir, Askeriye, TTK ve Orman işletme itfaiye ile birlikte gerekli protokoller imzalanmış olup, karşılıklı işbirliği yapılarak meydana gelen büyük olaylarda karşılıklı destek sağlanmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Gönüllü İtfaiyeciler Yetiştirdiğinizi Biliyoruz. Gönüllü İtfaiyecileri Kaç Yılından İtibaren Yetiştiriyoruz? Bugünkü Gönüllü İtfaiyeci Sayımız?

Muhammet Ali Ateş: 2010 yılında başlatılan Gönüllü İtfaiyecilik projesi halen devam etmekte olup, bugüne kadar 46 Bayan 138 Erkek olmak üzere toplam 184 Gönüllü İtfaiyeci yetiştirilmiştir. Çeşitli mesleklerden olan Gönüllülerimiz Mimar, Doktor, Mühendis, öğretmen, memur, idareci, ev hanımı, işçi, güvenlik görevlisi gibi mesleklerden oluşmaktadır. 7.Grup Gönüllü İtfaiyeci kursu için kayıtlar başlamış olup, ekim ayında eğitimlere başlanacaktır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Olarak, İtfaiye Personeline Eğitimler Aldırıyor musunuz?

Muhammet Ali Ateş: Personelimize sürekli hizmet içi eğitimler verilmektedir. Ayrıca İlk yardım, olay yeri inceleme, doğal gaz, Lpg yangınlarına müdahale şekilleri ile ilgili eğitimler alınmaktadır. İtfaiye eğitim merkezlerinde açılan kursların tamamında yıl içerisinde katılım sağlanmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nün Şimdiye Dek Gerçekleştirdiği Projeleri Öğrenebilir miyiz?

Muhammet Ali Ateş: Gönüllü İtfaiyecilik projesi, ilçe halkının bilgilendirme projesi, ev hanımlarına eğitim projesi, minik kreş çocuklarına eğitim projesi, köpekli arama kurtarma projesi, su altı arama ve kurtarma projesi, yurt dışı kardeş itfaiye karşılıklı eğitim projeleri gerçekleştirilmiştir.

Değişim Medya Haber Merkezi: Karadeniz Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Olarak Arama, Kurtarma Çalışmalarınız Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

Muhammet Ali Ateş: İtfaiye Müdürlüğümüzde Su altı ve su üstü arama kurtarma çalışmaları için dalgıç, cankurtaran timi, dağlık bölgede (arazide) arama ve kurtarma çalışmaları, doğal afetlerde arama ve kurtarma çalışmaları, yangın ve kazalarda arama kurtarma çalışmaları gibi zor şartlarda her türlü olaya müdahale edebilecek ekiplerimiz 7/24 hazır bulunmaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi: Son Olarak Söylemek İstediklerimiz?

Muhammet Ali Ateş: İtfaiyecinin temel gönüllülüğe ve fedakarlığa dayanan hizmetinin meşakkatli bir hizmet olduğu, görevlerini ifa ederken, itfaiyecilerin hayatlarını bile feda etmekten çekinmediğini ifade etmekteyim. Bizler bu görevleri yaparken, bizlerden desteğini esirgemeyen baş tacımız olan itfaiyeci eşlerine şükranlarımı sunarım. Bu duygu ve düşünce ile Yangından Korunma ve İtfaiye Haftasını kutluyor, tüm meslektaşlarıma sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yaşam diliyorum."dedi

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 25925 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kdz.Ereğli Belediyesi İtfaiye Md.Muhammet Ali Ateş, 200 bin nüfuslu bölgeye, hizmet, kdz.ereğli, zonguldak haber, DEğişim Medya Haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Atalarından sana kalanı haketmeye bak! Yoksa senin olmazlar.

( (Goethe) )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 05-2019
BİRUNİ ECZANESİ
TEL : 323 40 58
Ereylin Alıveriş Merkezi Migros Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 34774
  Bugün : 35716
  Toplam: 96702713
   Şuan Çevirimiçi:

 108 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com