KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
17 Şubat 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EREĞLİ TARİHİ
ABDÜLMELİK - ÇAYLIOĞLU VE GÜNEŞLİ !!
ABDÜLMELİK - ÇAYLIOĞLU VE GÜNEŞLİ !!

Kdz Ereğli’ye bağlı Çaylıoğlu Beldesi, adını nereden aldı? Delihakkı Köyündeki ‘deli’ ne demekti? 1800’lü yıllara ait bir belgede, Kızılcapınar Köyü hakkında ne yazıyordu? Bütün bu ve daha başka soruların yanıtını, bu araştırma-haberde bulacaksınız...

 06 Mayis 2013 11 : 15 

Beldenin ismi son yıllarda değişikliğe uğradı. Öncelikle şunu söyleyelim; ad-isim önemlidir. Sık sık değişiklik, ‘devamlılık’ adına doğru değildir. Bu insan ismi için de böyledir. Kaldı ki atalarımız, çocuklarının ismini verirken de, bu devamlılık-süreklilik hususuna önem vermişlerdir. Böylelikle birçoğumuzun ismi, aile büyüklerinin ismiyle aynıdır…

Önceki yıllarda GÜNEŞLİ olarak değiştirilen ve kısa süre sonra tekrar eski adını alan Çaylıoğlu Beldesinin, tarihi belgelerle süregelen önceki adı, ABDÜLMELİK’tir.

Abdülmelik’i kelime anlamı olarak incelediğimizde; ‘abd’: köle, kul anlamına gelirken, ‘melik’: padişah, hakan, hükümdar anlamına gelir. Böylelikle Abdülmelik’e; hükümdarın-hakanın, kölesi-kulu anlamının yüklendiği “bir padişaha yönelik sevgi-sempati tezahürünün sunumu dolayısıyla bu ismin verilmiş olduğu” ortaya çıkarılabilir. Bu adın anlamının, önceki zamanlarda köye yüklenmesinin, illa ki bir öyküsünün olabileceği de, göz önünde bulundurulmalıdır.

Ereğli tarihi üzerine yazılmış kayıtlarda şu ifadeleri görebilmekteyiz:

“Bizans İmparatorluğu döneminde Abbasiler yöreye (limanları olan Ereğli-Amasra gibi yerlere) baskı yapınca, kıyılar önem kazanır oldu. Ardından bu yöreler Bizans’ın çok önem verdiği yerler oldu. İşte bu liman kentlerinin, 793-799 yılları arasında Harun Reşit’in komutanlarından olan Abdülmelik komutasında olan ordularına karşı, başarılı bir direniş gösterdiği belirtilir.”

“Abdülmelik komutasında olan o Arap orduları, Kapedokya ve Galatya’yı zapt edip, kıyılara inmiş ve Amasra Kalesini de kuşatma altına almıştır. Yine, diğer bir koldan ilerleyen Muhammed bin Mervan komutasındaki ordu ise, Heraklea’yı (Ereğli’yi) tehdit ettiği belirtilir.”

1840’lı yıllara ait bir belgeden anlaşıldığı üzere yerleşim yerinin adı, uzun süre Abdülmelik olarak kayıtlardaki yerini almıştır. Çevresinde bulunan köylerden Şamlar, Davutlar gibi isimler de tarihten bu yana devam edegelen isimlerdir…

Türkiye Cumhuriyeti’nden önceki dönemde (Osmanlı İmparatorluğu döneminde) insanlar, aile soylarına verilen lakaplarla nüfus kayıtlarına girmiştir. Çaylıoğlu lakabı da, beldenin önemli aile-soylarından birine aittir…

Çaylıoğulları; yörenin önemli soy ailesidir. Önemli olmasının akabinde, bugün beldenin adı Çaylıoğlu olarak kayda geçmiştir.

1840’lı yıllara ait bulunan belgede, önceki adı Abdülmelik olan bu yerleşim yerinde birkaç dönem üst üste ‘Çaylıoğulları’nın muhtarlık yaptığı belirtilmektedir. Çaylıoğlu Mehmet ve Çaylıoğlu Mustafa halef-selef olarak art arda, aynı soyun devamı olarak, muhtarlık yaptıkları görülmektedir. Öyle anlaşılıyor ki, Çaylıoğulları yörenin nüfuzlu soy-ailelerindendir. Alaplı’da, Koca Ali’nin oğlu tarafından kurulduğu belirtilen Alioğlu Köyünde de, Çaylıoğullarından olan aileler bulunmaktadır. Ayrıc, bu bilgilerin bir delili olsa gerek, Alaplı-Alioğlu Köyünde, Çaylıoğlu ve Duruklu adında mahalleler vardır.

Çaylıoğlu’na Doruklu adı da verilmiştir. Bu ad, Deverk’in üzerinde bulunan Dorukhan’dan alınmış olmalıdır. Çaylıoğullarının Dorukhan’dan gelmiş olduğu rivayeti de vardır. Yine Çaylıoğlu yerleşim yerinin, bir çay-dere etrafında kurulmuş olduğunu da dikkate almalıyız.

ÇAYLIOĞLU’NA GİTMEDEN ÖNCE GEÇİLEN YERLER HAKKINDA;

DELİLER VE DELİHAKKI:

Önceki yıllarda basına yansıdığı üzere; Deliler köyü, köy adından rahatsız olup, köyün adını değiştirdiler. Pınarcık yaptılar. Yapılan inceleme-araştırma sonucunda, köyün asıl adının ‘deli-ler’ değil, ‘delil-ler’ olduğu, zamanla adın bozulup ‘deliler’ olarak kaldığı belirtilmektedir…

Yine “deliler” adının Osmanlı İmparatorluğunda, öncü-akıncı olarak savaşlarda en önde bulunan “deli” denilen insanlardan gelmiş olduğu da dillendirilmektedir.

15-18 yaşlarındaki genç insana, günümüzde “delikanlı” denilince “heyecan” duyuluyor ama, köyün adına “deliler” denilince bu heyecan duyulmuyor artık. Oysaki bu adın ilk koyucuları-kullanıcıları, bu addan büyük bir heyecan duymuş olmalıdırlar.

Görüleceği üzere kazanılan adlar önemlidir. Sahip çıkılmalıdır. Geçmişin değeri geleceğe taşınmalıdır. Değiştirilecekse bile, geçmişten daha güçlü ve güzel bir ad bulunmalıdır, diye düşünmekteyiz.

Ayrıca aynı yörenin, Deli Hakkı adında biri tarafından, etki-tesir altına alınmasının da, göz önünde tutulması yerinde olacaktır.

KIZILCAPINAR KÖYÜ:

Kızılcapınar Köyümüzün adı üzerine yapılan incelemede de, köy adının çok eski yıllarda verildiği görülmektedir. Hatta 1800’lü yıllara ait bir belgede: “Ereğli’ye ait iki saat mesafede kızılca pınar adı verilen yer” diye geçmektedir.

Ayrıca 1844 yılı Osmanlı arşivlerinde Kızılcapınar yerleşim yeri civarında bulunan bazı köylerin adları şunlardır:

Külaf (külah olmuş), Akyazı (eggezi), Maraşlı (maraşoğlu soyunun köye ismini vermesiyle), Kasımlı, Çavuşlar, Çobanlar ve Kaymakçılar…

Bu adlar, genellikle köye yerleşen aile-soy lakabının yerleşim yerine verilmesinden oluşmuştur…

Ve Öğberler adı da tarihi olup, çevresinde bulunan bazı yerleşim yeri adları şunlardır:

Kirencik-kirazcık, Vakıf, Kozca, Karapınar, Hasanlar…

KAYNAK: RECEP ÇETİN

   

Haber : Şafak Negüzel
Bu Haber 9469 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Çaylıoğlu, Güneşli, Kızılcapınar, Deliler Köyü, Abdülmelik,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 2 )

Sayfa : [1]
ABDÜLMELİK - ÇAYLIOĞLU VE GÜNEŞLİ !!
GÜZEL ARAŞTIRMALAR BUNLAR..ARAŞTIRMACI RECEP ÇETİN'E TEŞEKKÜR EDERİZ. BU KONUDAKİ YAYINLARA ÖNEM VEREN DEĞİŞİM MEDYAYA DA TEŞEKKÜRLER..
EREĞLİ VE YÖRESİNİN TÜM KÖYLERİ BÖYLE TEK TEK ARAŞTIRILMALI. BU ARAŞTIRMACI ÖĞRETMEN TEŞVİK EDİLMELİ.
Gön : Ereğli-li  07 Mayis 2013 : 15:34:06  Zonguldak

ABDÜLMELİK - ÇAYLIOĞLU VE GÜNEŞLİ !!
güzel araştırma istek oluyorsa :) şafak bey akpınar köyünüde araştırın roman köyüdür :)
Gön : roman çodos  06 Mayis 2013 : 15:47:24  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
EREĞLİ KAYMAKAMI, BOLU MEBUSU, ZONGULDAK MİLLETVEKİLİ TUNALI ..
ÖLÜCE DENİZ FENERİ YENİDEN KEŞFEDİLDİ.
SEVER’DEN, ÇANAKKALE SERGİSİNE ZİYARET
‘TARİH’ İLGİ BEKLİYOR
KAÇ OTOBÜS, KAÇ KAMYON… İŞTE O LİSTE…
EREĞLİ BOMBALANDI
TARİHİN TOZLU RAFLARINDAN
ANNE ELİ DEĞMİŞ GİBİ
GÜNÜN SÖZÜ
Cesaret insanı zaye, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.

( Yavuz Sultan Selim )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 02-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 32902
  Bugün : 10811
  Toplam: 92691336
   Şuan Çevirimiçi:

 216 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
» Havaalanında son durum…
» START VERİLDİ…
» İYİ Parti açıkladı: İttifak niye koptu?
» Posbıyık’tan “Miting gibi” açılış
» Şahin gençleri sevindirdi…
» 15 Temmuz’da olmam gereken yerdeydim. siz neredeydiniz?
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com