16 Temmuz 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
ALACAAĞZI İÇİN UMUT VERİCİ GELİŞME!
ALACAAĞZI İÇİN UMUT VERİCİ GELİŞME!

ALACAAĞZI İÇİN UMUT VERİCİ GELİŞME!

 28 Temmuz 2017 15 : 57 

Maden Kanunu kapsamında devam eden rödövans sözleşmelerinde yer altındaki maden işqlerinde meydana gelen maliyet artışların fiyat farkı ödenmesine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair Bakanlar Kurulu Kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, kararın Armutçuk Alacaağzı ocağı ve Karadon’da FETÖ soruşturması kapsamında el konulan ocaklarda yeni istihdam sağlayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Resmi Gazete’de yayınlanan karar, 3213 sayılı Maden Kanununun geçici 29. Maddesi uyarınca rödevans sözleşmeleri kapsamındaki yer altı maden işlerinde meydana gelen maliyet artışları için fiyat farkı ödenmesine ilişkin usul ve esasları belirliyor.

Kanun, 11 Mayıs 2003 ve 10 Eylül 2014 tarihli kanunlarla yapılan değişiklikler ve Maden kadununun ek 9. Maddesiyle sınırlı olmak kaydıyla meydana gelen maliyet artışları için uygulanacak fiyat farkını kapsıyor.

Karar kapsamında önceki kararın 5. Maddesine şu fıkralar eklendi:

“11 Eylül 2014 tarihinden sonra akdedilen rödövans sözleşmeleri ile yeni akdedilecek rödövans sözleşmelerinde Asgari İşçilik oranı ile işin yapıldığı bölgeye ve işe göre 1’den az olmamak üzere iş güçlüğü zorluk katsayısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenir. İş güçlüğü Zorluk katsayısının belirlenmesinde bu karara göre hesaplanacak fiyat farkının işçi başına düşen miktarının 3213 sayılı kanunun geçici 29. Maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yürürlüğe konulan Bakanlar Kurulu Kararı hükümlerine göre özel hukuk tüzel kişileri için hesaplanan işçi başına destek tutarından fazla olmaması esas alınır. İş Güçlüğü Zorluk Katsayısı ve Asgari İşçilik Oranı dışındaki hesaplamaya ilişkin değerden, ihalede teklif edilen rödövans payı olarak alınır ve diğer parametreler için idare tarafından emsal işletme belirlenerek fiyat farkı hesaplaması yapılır.”

KİMLER YARARLANAMAYACAK...

Fiyat farkından yararlanamayacak işyerleri ise şöyle belirlendi: “Çalışma ve sosyal gücenlik bakanlığınca İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işin durdurulmasına karar verilen işyerlerinde işin durdurulması kararının uygulanması ile bu kararın kaldırılmasına ilişkin iş mahkemeleri ve ay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alınmış kararların uygulanması arasında geçen sürede fiyat farkı ödemesi yapılmaz. Enerji ve tabii kaynaklar bakanlığınca kanun kapsamında iş güvenliği açısından üretim faaliyetleri durdurulan işletmelerde, üretim faaliyetlerinin durdurulması ile üretim faaliyetlerine müsaade edildiği tarihe kadar geçen sürede fiyat farkı ödemesi yapılmaz Ayrıca işletme güvenliği açısından tehlikeli durumlar bulunması nedeniyle üretim faaliyetleri durdudulan dönemde yapılan hazırlıkfaaliyetleri için de fiyat farkı ödemesi yapılmaz.

3213 szayılı Kanunun ilgili maddeleri uyarınca daimi nezaretçi, teknik eleman ataması olmayan dönemler için fiyat farkı uygulaması yapılmaz. Aynı rödövanslı sahada, aynı işyeri sicil numarası ile birbirinden bağımsız birden fazla yeraltı kömür ocağı işletmesi bulunması durumunda, ocaklardan herhangi birisinde üretim faaliyetleri/işin durdurulması halinde o rödövanslı saha işletmesine fiyat farkı ödemesi yapılmaz. Ancak aynı rödövanslı sahada farklı işyeri sicil numarasına sahip birbirinden bağımsız faaliyeti durdurulmayan iletmeler için fiyat farkı ödemesi yapılabilir.”

ÇATUROĞLU: DEĞERLENDİRDİ...

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu; 3213 sayılı Maden Kanunun 29. maddesinde yapılan değişiklik ile yer altı maden işletmelerinde rödövans yoluyla işletilecek maden ocaklarında yeni akdedilecek sözleşmelerde meydana gelecek maliyet artışlarındaki fiyat farkı ödemesi ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti.

Milletvekili Çaturoğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi

“Malum olduğu üzere TTK’ya bağlı Armutçukta Hema’dan devredilen maden ocağı TTK tarafından 2 defa ihaleye çıkılmış, ancak yeni yapılacak sözleşmelerde maliyet artış farkları ile ilgili yasal bir düzenleme olmadığından dolayı ihaleye giren olmamıştı. Bunun üzerine yaptığımız girişimler sonucunda 3213 sayılı Maden Kanunun 29. Maddesinde “19/09/2014 tarihinden sonra akdedilen rödövans sözleşmeleri ile yeni akdedilecek rödövans sözleşmelerinde oluşacak fiyat farkı ödemeleri” şeklinde yasal düzenleme yapılmış ve maddenin uygulanabilmesi için Bakanlar Kurulu kararı beklenmekteydi. Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Armutçukta Hemadan devralınan ocak ile Kandilli Karadonda FET֒den devralınan ocaklar TTK tarafından en kısa zamanda ihale edilecektir. Umut ediyoruz ki bu düzenleme ile ocakların tekrar işletilmesi, yatırım yapılması ve ilimizden yaklaşık 1500-2000 kişinin de istihdamı sağlanmış olacaktır. Dolayısıyla bu düzenlemeden 10 bin kişi istifade etmiş olacaktır. Dolayısıyla ilimize verdiğimiz sözlerden birisi daha gerçekleşmiş olacaktır. Kararın hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Haber : H Aksakal-Ö Cerrah
Bu Haber 2784 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :ALACAAĞZI İÇİN UMUT VERİCİ GELİŞME, AK PARTİ ZONGULDAK MİLV. FARUK ÇATUROĞLU, EREĞLİ, ZONGULDAK, DEĞİŞİM, HABER,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
İstifa etti...
İSTİFA ETTİLER...
Rozetini kızı taktı...
GÖZLER YERELE Mİ DÖNÜYOR?
“ZOR GÜNLER KAPIDA!”
Eğitim Sen’den çarpıcı tespitler “Kaos devam ediyor”
CHP Kadın kolları sahada…
“İYİ Parti heyecan getirdi”
GÜNÜN SÖZÜ
Konuşulan bir sevinç iki kat olur, paylaşılan bir acı yarıya iner.

( Alman Atasözü )
NÖBETÇİ ECZANE
16 - 07-2018
IŞIL ECZANESİ
TEL : 323 87 92
Erdemir Caddesi No: 36
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MÜGEM ECZANESİ
TEL : 315 15 13
Ömerli Mah. Kaynarca Cad. No: 283A KDZ.EREĞLİ - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43587
  Bugün : 18941
  Toplam: 82981520
   Şuan Çevirimiçi:

 333 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Fazlı Erdoğan aday mı değil mi?
» Uzman Vaiz Ergün 15 Temmuz’u anlattı..
» A Milli Takım'da görmek istiyoruz...
» İSTİFA ETTİLER...
» İyilik yap BURSU’nu kap!...
» Özcan Ailesi'nin Acı Günü...
» İnsanlık dışı olay… Bu nasıl vicdan? Video lu Haber
» Velilere çağrı...
» Oturan değil, çalışan muhtar olacağım…
» Koleksiyonunu satıyor…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com