hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
25 Haziran 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
ANAYASA DEĞİŞİKLİK MADDELERİ VE REFERANDUM
ANAYASA DEĞİŞİKLİK MADDELERİ VE REFERANDUM
30 Mart 2017 10:12:54

Yazar : İsmail DEMİREL
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

1. Madde :  Yargı yetkisi Türk Milleti adına Bağımsız ve TARAFSIZ Mahkemelerce kullanılır. 
2. Milletvekili sayısı 550 den 600 e çıkıyor.
3. Milletvekili seçilme yaşı 25'ten 18 e iniyor.
4. Milletvekilliği süresi 4 yıldan   5 yıla çıkarılıyor ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile aynı gün yapılıyor.
5. TBMM görevleri sıralanıyor.
6. TBMM soru sorabilecek ama GENSORU soramayacak. 
7. Cumhurbaşkanının bir siyasi partiyle bağlı olması yolu açılıyor.
8. Cumhurbaşkanı DEVLET BAŞKANI staüsüne kavuşup YÜRÜTMENİNDE başı yapılıyor.
9. Cumhurbaşkanı hakkında TBMM nin Salt Çoğunluğu ile soruşturma teklifi verilip ,3/5 oranıyla  yani 360   Milletvekili sayısı ile soruşturma açılabiliyor.
10. Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı getiriliyor.
11. TBMM 360 Mietvekili kararı ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.
12. Cumhurbaşkanı OLAĞANÜSTÜ HAL ilan edebilecek.
13. Askeri mahkemeler kapatılacak  ancak savaş halinde kurulacak.
14. Hakimler ve Savclar Kurulunun üye sayısı 13, daire sayısı 2 olacak.
15. Bütçe  Cumhurbaşkanınca TBMM ne sunulacak.
16. Yeni Hükümet düzeni ile ilgili düzenlemeler yapılacak.
17. Yeni Seçimler 3 Kasım 2019 Tarihinde yapılacak.
18. Değişiklikler Seçimlerden sonra yürürlüğe girecek.

Sayın Okurlarım. 

İçinde bulunduğumuz Referandum sürecinde  yukarıda yazılı maddeleri okumadan , yorumlamadan EVET yada HAYIR diyen insanlarımız için belki bir umut bende elimden geleni yapayım istedim. Çünkü bu değişiklik sonrası Türkiye Cumhuriyetinin ÜNİTER DEVLET YAPISI değişecek, Kuvvetler ayrılığı ilkesi dediğimiz , YARGI , YASAMA ve YÜRÜTME YETKİSİ  tek kişide toplanacaktır. Bu düzenleme Türkiye nin dış güçler tarafından daha çok  kullanılmasına imkan sağlayacak , sonucunda terörle başaramadıkları bölünme sürecini bu anayasa düzenlemesi ile  tek kişiye yaptırabileceklerdir.

Hepinzin bildiği bir BOP projesi vardır. Büyük Ortadoğu Projesi denen bu  ABD ve İngiltere Fransa emparyalistlerinin hazırladığı ve bu güne kadar Libya ,Mısır ,Suriye ve Irak Devletlerinin yıkılması ile sonuçlanan , halkların  savaşlar ile perişan olduğu ülkelerdeki durumu dehşet ile izliyoruz. 5 yıl önce hiç bilinmeyen IŞID- DEAŞ örgütleri Suriye ve Irakta cinayetler işlerken ,MUSUL konsolosluğumuzu basıp 49 kişiyi rehin alırken sesini çıkarmayan TÜRKİYE , Kerkük ‘ün Barzani tarafından işgal edilmesin de göz yummuştur. Suriye de Süleyman Şah Türbesini koruyamayan Türk Ordusu Türbeyi kendi toprağına taşıyarak Dünyada örneği olmayan bir kurtarma operasyonu yapmış, KOBANİDE ki iç savaşa müdahele etmesi için Barzaninin askeri konvoyunu topraklarımızdan alkışlatarak geçirmiş, Fırat Kalkanı adını ve Suriye ye girerken bu günlerde Operasyonun bittiğini duyurmuşlardır. 

Gelelim yukarıdaki 18 Maddeye. Yargı yetkisi Bağımsız hükmünün yanına TARAFSIZ konulmuş.Defalarca işlerine gelince tarafsız yargı , işlerine gelmeyince biz bu kararı tanımıyoruz diyen AKP değil mi? Tüm üyelerini Cumhurbaşkanı ve AKP milletvekillerinin atadığı bir yargının tarafsız olması sadece Anayasada yazmakla olmayacaktır.
Milletvekli sayısı 550 de 600 e çıkınca halka refah mı gelecektir?
Seçilme yaşı 18 e indirilecekmiş. Sayın okurları 18 yaşındaki çocuğa € sınıfı ehliyet verip 40 tonluk kamyon yada 40 kişilik otobüs kullandırmıyorsun kanunlarında . Bu nasıl bir çarpık düzenlemedir.

Seçimler 4 yılda bir yerine   yılda yapılınca halkımız çok mu rahatlayacak?

TBMM Hükümete , yani kendi içinden seçilen Milletvekili ve bakanlara değil de sadece Cumhurbaşkanı nın seçtiği Bakanlara soru sorabilecek ama GENSORU uygulaması kaldırılıyor. Bu ne demek ? Hükümeti düşürme ihtimali olan bir soru sormayacaksın demek  ? Bu mu şimdi demekrasi?

Cumhurbaşkanı hakkında 360 Milletvekili imzası ile soruşturma açılabilecek. Cumhurbaşkanının TBMM nin seçimlerinin yenilenmesine karar verebildiği bir Anayasa ile soruşturma önergesi hiç işler mi ? Tek başına Olağanüstü Hal ilan edebilen , Kanun Hükmünde Kararname çıkarabilen bir Cumhurbaşkanı hakkında kim soruşturma önergesi verecek? Vermeye kalktı diyelim o gün TBMM fesih edilmez mi?

Askeri Mahkemeleri kapatıyoruz, Yüksek Mahkemelerin üyelerinin atanması ise Cumhurbaşkanı ile TBMM  ‘ e kalıyor. Tarafsızlık sağlanabilr mi sizce ? Bir partinin genel başkanı olabilen bir Cumhurbaşkanı halkın kendisi gibi düşünmeyen diğer yarısına daha Referandum öncesi , Terörist , Paralel , Fetöcü , Bölücü yakıştırmaları yaparken , acaba bu anayasa değişikliği ile istediği  tüm uygulamalar yürürlüğe girer ise muhalefet eden insanlara nasıl davranılır ?
Bütçeyi Cumhurbaşkanı yapacak , Yeni hükümetin nasıl oluşacağı kanunla belirlenecek? Neden belirleyici çerçeveyi Anayasa ya yazmıyorsunuz? Bakan olmanın , Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmanın şartları nelerdir ?  Bir zamanlar doğu ve Güneydoğuda MELELERİ imam olarak atadıklarını hatırlayın. Şimdi Bakan yada Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmaları tek kişinin iki dudağı arasında. Sebep ise bilmediğin bu maddelere onay vermen olacaktır.

Hadi hayırlısı !!!

  Bu Yazı Toplam 5094 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 2 )

ANAYASA DEĞİŞİKLİK MADDELERİ VE REFERANDUM
İsmail bey olayı kavrayamamışsın. Biraz daha çalış diyeceğim ama atı alan Üsküdar'ı geçti.
Gön : bjedug  22 Nisan 2017 : 12:09:27  Zonguldak

ANAYASA DEĞİŞİKLİK MADDELERİ VE REFERANDUM
TEK DEVLET... TEK BAŞKAN...!!
Benzer yetkiler ABD, Rusya, Çin, Fransa devlet başkanlarında olunca ses yok ama bizde olsun denilince tu kaka.
Deveye sormuşlar neden boynun eğri diye, o da nerem doğru ki demiş. Yazınızın her bir tarafı defolu, neresini düzelteceğiz şimdi. Barzani Musul'u işgal etti diyorsunuz, Barzani zaten 2000li yılların başından beridir Kuzey Irak Bölgesel Yönetimin başkanı. 600 milletvekili diyorsunuz, birçok gelişmiş ülkede mesela 80 milyonluk Almanya'da 690 milletvekili var.
Geçmiş dönemleri inceleyip hükümet ortalamalarına bakarsanız 1,5-2 yıl hükümetler görev ... DEVAMI
Gön : Öner Erkan  06 Nisan 2017 : 22:30:37  Zonguldak

Sayfa : [1]
Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com