kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
19 Haziran 2019 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
ARAS: “EREĞLİ YÖNETİLEMİYOR!”
ARAS: “EREĞLİ YÖNETİLEMİYOR!”

ARAS: “EREĞLİ YÖNETİLEMİYOR!”

 11 Ocak 2019 13 : 15 

CHP Ereğli İlçe Başkanı Sevdekar Aras, “. Bugünkü belediye için kötü yönettiği algısı var. Bana sorarsanız kötü yönetildiği sözü de iyimser. Ereğli yönetilemiyor. Kötü yönetim de bir stildir ama hiç yönetemiyorsunuz siz. Bütün mesele buradan kaynaklanıyor” dedi.

CHP Ereğli İlçe Başkanı Sevdekar Aras, Karadeniz Ereğli’de yayın yapan Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan Kara Tren Programına konuk oldu.

Aras, kendini tanıtırken, 1964 doğumlu olduğunu, ticaretle uğraştığını, 2014’den beri CHP yönetiminde bulunduğunu belirterek, “Dün çalışan gazeteciler günüydü, tüm gazetecilerin gününü kutluyorum. Hepinize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Çocukluğunun Dombay Deresi diye bilinen bölgede geçtiğini ifade eden Sevdekar Aras, adaylıkların ne zaman açılacağına ilişkin soruya şu cevabı verdi.

“Bizim Pazartesi MYK’mız, Çarşamba günü Parti Meclisimiz toplanır. Salı veya Çarşamba günü adayın açıklanacağını düşünüyorum. Beş tane ilçemizde müracaat edip dosya almış adayımız var. Burada mutlaka kazanmamız gerek. Sosyal demokratların uzun süre yönettiği bir şehir. Kente ait birçok hizmetin sosyal demokratlar tarafından yapıldığı bir şehir. Beş adayımızın hepsi Ereğli’ye katkı sağlayacak adaylarımız. Genel merkez burada en doğru kararı verecektir.

Genel Merkezimiz il bazında, ilçe bazında çalışmalarını yaptı. Genel merkezimizin karar verdiklerinde yüzde altmış oranında bir başarı var. Genel merkezde bu işin başında olanlar çok bilgili ve tecrübeli. İl İlçe Başkanlığı, milletvekilliği görevi yapmış insanlar bu kararları veriyor. Genel Merkezimiz Ereğli’de de en doğru kararı verecektir. Ereğli’de tabii ki konu mankeni değiliz, her türlü çalışmamız hazır. Adayımız açıklanır açıklanmaz çalışmaya başlayacağız. Kazanmanın da en önemli adayıyız.”

“VARSAYIMLAR ÜZERİNDEN KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL”

Halil Posbıyık dışında seçimin alınıp alınamayacağına ilişkin bir soruyu Aras, “Varsayımlar üzerine konuşmak doğru değil. Beşi de çok değerli aday. Kimin aday yapıldığı belli değil. Aday belli olduktan sonra bunlar konuşulabilir. Açıklanmamış konular, varsayımlar üzerinden yorum yapamam. Her partilimiz değerlidir. Hiçbirini yadsımamız mümkün değil. Hepsi beraber yola çıkmamız geren arkadaşlarımızdır” şeklinde cevapladı.

Kandilli’de mevcut belediye başkanı ile devam edildiğini belirten Aras, Alaplı’ya bağlı GÜmeli beldesinde de aynı şekilde mevcut adayla gidileceğini söyledi.

Aras şöyle devam etti:

“Ormanlı’da gelirlerin artmasına rağmen hizmet getirilemedi. Belediyecilik sadece yolla, kaldırımla olmuyor. Sosyal hizmetler de gerekiyor. Gelirlerinizi arttıracak, giderlerinizi azaltacaksınız. Sadece bir spor salonu yaptılar. Kandilli Belediye Başkanımız da yaptı. Gülüç’ün Gülüç olmasında Ataşehir ve İzmir Bayraklı belediyelerinin büyük rolü var. Bu anlamda siyaseti konuşurken, adaylar ve seçime odaklanılıyor ama bence Ereğli’yi konuşmak gerek. Ereğli’nin sorunları nedir bunları konuşmalıyız. 1 Nisan itibarıyla Ormanlı’yı aldığımızda orası için de bütün çözüm önerilerimizi yarım saatte anlatırız.”

ÖZELLEŞTİRME ELEŞTİRİSİ…

Ereğli’de altmış yıldır bir kent kültürü oluşturulduğunu ifade eden Aras, “Erdemir ilk dönemlerinde çok eğitimli insanlar burada görev yaptı. Sporda, sanatta, kültürde önemli mesafeler alındı. Erdemir burada herkese dokundu. Elli yıl önce bunu yaparken, sorun satarken ortaya çıktı. Sorun satanlarda. Bir tarla satmıyorsunuz. Ereğli’ye Erdemir’in tabii ki sosyal sorumluluğu var. Erdemir sayesinde buradayız ama bugün bir şehirde her aileden biri bedel ödüyor. Hepimizin eşinin dostundan bir tanesi kanser hastası. Özelleştirmenin yanlışlığına gelmek lazım. Özelleştirme yapılan hangi illerde hayat var? Her bölgeden gelen insanların derneği vardı Ereğli’de. Zonguldaklılar derneği yoktu. Bugün konfederasyon sürecine gidiyor Zonguldak dernekleri. TTK’yı özelleştirdiniz Zonguldakspor kayboldu. Erdemir’i özelleştirdiniz Erdemirsporkayboldu. Petkim’i özelleştirdiniz, Kocaelispor kayboldu. Özelleştirmede alanlar profesyonel. Kar amacıyla aldılar. Satış esnasında ilçeye etkileri anlatılmalı, oluşturulan kent kültürünün korunması gerektiği anlatılmalıydı” dedi.

“SAHİL PROJESİ SOSYAL YAŞAMI KENT MERKEZİNE KAYDIRDI”

Aras, kırk yıldır CHP’li belediyeler tarafından yönetilen Ereğli’de nelerin yapıldığının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Israrla söylediğim bir şey var. Cöbekoğlu dönemini de iyi biliyorum. O günün şartlarında yapılabilecek en maksimum işler yapıldı. Daha fazlası da yapılabilirdi ama en önemlisi belediyenin hiçbir şaibesi, haksızlığı uğursuzluğu olmadı. Cöbekoğlu dönemine iyi bakmak lazım, o dönemde Ereğli Paris gibiydi. Sonraki aşamaya gelince, Erdemir üzerinden gidildiğinde Halil Bey için sadece sahil yapıldı deniyor. O günlerde Ereğli’nin sineması yoktu, sahası yoktu. Hepsi Erdemir idi. Bu projeyle sosyal hayat Ereğli kent merkezine kaymış oldu. Ereğli’de Erdemir’in bir rakip olduğunu göremedik. Bu rekabetin sonucunda sac tüccarlarının sayısı azaldı. Erdemir rakip istemiyor. Ticareti de sosyal hayatımız gibi izole etmemiz gerekiyordu. Bu konuda iktidar temsilcileri de önlem alamayınca bu güne geldik. Beş yılda Ereğli için üretmeye çalışan, sade bir vatandaşken bile bu konuları düşünen biri olarak, Ereğli’de yeni bir şey söylemek gerektiğini düşünüyorum. Ereğli’nin önünü açacak projeler oluşturmamız lazım.”

“İSTEMEYİ BİLMİYORSANIZ, İKTİDAR SİZİN DE OLSA SONUÇ DEĞİŞMEZ”

Trafikle ilgili ciddi sunabileceği bir projesi bulunmadığını dile getiren Aras, “Otopark ile ilgili projelerimiz var. Benim için en önemlisi işsizlikle ilgili projeler. Hayata geçirilebilecek projelerimiz var. Adayımıza bunları sunacağız. 17 yıldır yönetelim, nimetlerinden yararlanalım diye getirilen bir Ereğli belediyesi de çözüm olamadı. Yerelde hangi partiden olduğunuz önemli değil. Ankara’dan neyi nasıl aldığınız önemli. Şeffaf olursanız, yapılabilecek şeyler ortaya koyarsınız, böyle yapınca kimse size hayır diyemez. Gerekirse bizim İstanbul Belediye Başkanı Adayımız gibi Cumhurbaşkanına gidip bir şey istiyoruz. Hükümetle yakın olmanız bir şey getirmiyor. Ereğli sevdanız ne kadar, onun için neler yapabileceğiniz önem taşıyor. Siz istemeyi bilmiyorsanız, kendi iktidarınız bile olsa size bir şey vermez. Bizim projelerimizde, belki otuz kırk bin insana ulaşıp fikirlerini alıp hayata geçecek projeler. Buna kimse karşı koyabilir mi? Bunun yolu şeffaflıktan geçiyor” dedi.

EREĞLİ YÖNETİLEMİYOR

Futbola bu kadar büyük bütçeler ayrılmasının da doğru olmadığı görüşünde olduğunu ifade eden Aras, bunun yerine kitle sporunu yaygınlaştıracak projeler geliştirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sporu futbolla sınırlayamazsınız. Proje bazında giderseniz bir şeyler yapabilirsiniz. Böyle yapınca hükümetten de, büyükşehir belediyelerinden de destek alırsınız. Projeler için genelde iller bankası üzerinden yol alınmış. Ülkede ciddi sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren firmalar var. Bunu Ereğli’ye getirebilir miyiz, bu size bağlı. Ereğli’yi sevmenize bağlı, dertlenmenize bağlı. Yirmi beş yıldır bunları düşünüyorum. Her türlü işadamından, her türlü insandan destek alacağımı biliyorum. Toplumun tamamına hizmet eden projeler alırsam herkesten destek bulacağımı bilirim. Ağlamayan bebeğe meme vermiyorlar. Bugünkü belediye için kötü yönettiği algısı var. Bana sorarsanız kötü yönetildiği sözü de iyimser. Ereğli yönetilemiyor. Kötü yönetim de bir stildir ama hiç yönetemiyorsunuz siz. Bütün mesele buradan kaynaklanıyor. Dernek evleri tabii ki güzel projeler ama toplumu kapsayacak projeler de yapmanız lazım.” dedi.

“DEMİRTAŞ KONUSUNDA BİZİM İÇİN SÜREÇ BİTTİ”

Belediye meclis üyelerinde liyakata önem vereceklerini belirten Aras beş civarında kadın meclis üyesinin olacağını düşündüğünü belirtti.

Gökhan Demirtaş’ın AK Parti’ye geçişi sürecini değerlendiren Aras şöyle konuştu:

“Gülüç belediye başkanının iki sene önce ayrılacağına dair bilgim yok. Kendisiyle ilçe başkanı olarak üç kez konuştum. Kendisi ayrılacağına dair işaret vermedi. Onu aday görmek istediğimiz şeklinde beyanımız oldu o da kendisi hakkındaki soruşturmaların sonucu açıklanmadan karar vermek istemediğini söyledi. CHP Belde başkanı basın önünde sorunları konuştuğu için serzenişte bulundum. Kendisine yönelik bir disiplin uygulaması olmadı ama yaptığı şeyler doğru değildi. Hepimiz partimizin tüzüğüne uygun davranmak zorundayız

Gökhan Demirtaş’a kırgın değiliz. Kararını kendisi vermiş, bizim için süreç kapanmıştır. Bizim de gülüç için Gülüç’e devam eden arkadaşlarımız var, aday olacak arkadaşlarımız var. CHP adaysız kalmaz hiçbir yerde. Gülüç’te yaşayan arkadaşlarımız bize gerekli doneleri getiriyor. Belediye Meclis üyelerimiz ve partimiz çalışmalarını yapıyor. Masaya gelecek en iyi aday seçilecek. Benim net görüştüğüm bir aday yok ama arkadaşlarımız çalışıyor. Ereğli adayından sonra bir iki gün içinde netleştiririz. Ereğli belediye başkan adayının da o noktada bir tasarrufu olacaktır. Bu da çok doğaldır. Ereğli adayı çok önemli. Emrah Yapıcı geçen dönem aday adayı arkadaşımızdı. O da bizim değerimizdir. O da bizim kafamızın içinde olan bir arkadaş. Hiç kimseye teklif götürmedik. Emrah çalışmasını yapıyor. İlerleyen süreçte bu konuşulacaktır.

Sertan Yalçın’la bir temasımız olmadı. Gülüç kökenli bir arkadaşımızdır. Aile bağları var. Orada etkileri var. Alabileceğimiz her türlü, destek verebilecek herkese kapımız açık. Yüksel Yalçın’la da görüşmedik. Bu konuda da bana gelmiş net bir şey yok. Hepsini çok iyi tanıyorum. Gülüç’te sadece aday çıkarmayacağız, orada seçimi alacağız. Gökhan Demirtaş’ın başarısındaki en önemli etken CHP’li belediyelerdir. Ekipman verdiler, proje bazında destek verdiler. Adem Hasçelik’i de iyi tanırım. Bu anlamda bir temasımız olmadı. Partilimizdir. Son süreçte görüşmedik. CHP’li herkesle görüşeceğiz muhakkak, bir kişi üzerinden kurulacak bir oyun değil. Bir kişiyi aldık sensin deyip kaderine bırakamayız. Çok değerli partililerimiz var, onlara danışılacak, fikirleri alınacak. Bu dengeleri kurmak adına görüşeceğiz kendileriyle.”

Ormanlı’da da Ereğli adayının beklendiğini ifade eden Aras, “Küçük yerlerde aday erken açıklandığında yıpratılıyor. 2014’te şubatın 14’ünde seçim yapılmıştı. Muhalefet olduğumuz belediyelerde erken çıkalım diye bir görüş vardı ama uzun kampanyalar yarar götürmüyor. Kısa, öz kampanyalar yapacağız. Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı çok ciddi çalışmalar yapmış, oradan da destek alacağız. Çok vurgulayıcı çalışmalar yapacağız. Ormanlı gibi yerlerde erken çıkan adayların ciddi maddi, manevi yıpratılması söz konusu oluyor. Adayımız açıklanır açıklanmaz yoluna çıkar. Her beldenin dinamikleri var. Bunları göz ardı edemeyiz, onların öneri ve görüşleriyle ortak hareket edilecek. Ben Ormanlı için de ümitliyim. CHP Her yarışta iddialıdır, bunu hamaset için söylemiyorum, samimiyetimle söylüyorum, Ormanlı’da almaya çok yakınız, orada sürpriz yapabiliriz” diye konuştu.

Aras Kandilli için ise “Kandilli Belediye Başkanımız başarılı bir belediye başkanı. Mutabakat da sağlandı. Kandilli’de bize gelen bir sıkıntı yok. Mustafa Aydın başarılı bir belediye başkanı” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİNİN ADAY KONUSUNDA BİR TAVRI YOK”

Ereğli’de milletvekillerinin aday belirleme sürecinin neresinde olduğuna ilişkin bir soruya cevap veren Aras şöyle dedi:

“Bire bir olarak bu konuda aldığım bir şey yok. Bir dönem Gülüç için bir dedikodu üretilmişti, o dönem Ankara’da eğitime gitmiştim. Hiçbir vekilin Ereğli ile ilgili oturup konuştuğuna dair bir haber oluşmadı. İlk günden beri ben de eşit mesafede durmaya çalışıyorum. Biz CHP’liyiz. Bütün adaylar değerli, hangisi gelirse gelsin canla başla çalışacağız. Partimin verdiği karara her zaman saygılı olurum. Benim için asıl olan Ereğli’yi geri alıp ilçeyi eski günlerine döndürmektir. Benim hiçbir adaya şaşı bakmam mümkün değil.

Belediye meclis üyeliğinde niye 22. Sıraya konulduğum tribini yapmadım. Ben o takımın parçasıydım, başımda bir liderim vardı. Belli şeyleri içimde sindirebilen birisiyim. Elimden gelen çabayı gösterdim. Bugün partide normal bir üye de olabilirim, yine de partim için sonuna kadar mücadele edeceğim. 1 Nisan’da sabahleyin rahat, huzurlu, vicdanı rahat biri olarak uyanmak istiyorum. Genel merkez her şeye hakim. Beş adayla ilgili kriterleri verdim, onun haricinde bir görüş bildirmedim. Şunu söyledim, hepsi kararlı, hepsi değerli, hepsiyle seçim alabiliriz dedim. Genel Merkez benden üçüyle seçimi alırız, şunla alamayız gibi bir şey istemedi. Bana soruldu ama yazılı bir karar vermedim. Anket yapıldı deniyor ama sonuç konusunda bir bilgim yok. Bunu paylaşmıyorlar.”

Aras, programın sonunda, CHP’nin 2019 seçimlerinin en önemli belediye başkan adayını ortaya çıkacağını ifade ederek, kırmadan dökmeden, neşeli bir seçim kampanyası geçmesini, seçimin ardından da Ereğli’ye güzel günlerin gelmesini dilediğini ifade etti.

Programın ilk bölümünde AK Parti Ormanlı Eski Belde Başkanı Mehmet Erdoğdu da hazır bulunarak çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 520 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, değişim radyo, kara tren, sevdekar aras, chp, şenol azman,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Cenaze namazı kılındı…
AK Parti İl Başkanlığından Mursi için açıklama...
Nezaretçiler sertifika aldılar...
Mesleğe adım attılar…
BEÜ'de 2 bölüm...
“Zonguldak; madenciliğin belkemiğidir..."
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ile ..
Işık oldular...
GÜNÜN SÖZÜ
Her başarılı erkeğin arkasında, onunla gurur duyan bir karısı ve bu işe şaşakalmış bir kayınvalidesi vardır.

( Brooks Hays )
NÖBETÇİ ECZANE
Bugün Kayıt girilmemiş
 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49551
  Bugün : 2785
  Toplam: 97808344
   Şuan Çevirimiçi:

 200 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Ereğli’nin Ödülü...
» Vali Bektaş: “EREĞLİ'NİN EN BÜYÜK SORUNU..."
» Hasan Akbaş sonsuzluğa uğurlandı... Video lu Haber
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com