hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
20 Haziran 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
ASTROLOJİ AÇISINDAN RAMAZAN AYINA BAKIŞ

mhamdiguner@hotmail.com
ASTROLOJİ AÇISINDAN RAMAZAN AYINA BAKIŞ
09 Haziran 2017 09:52:19

Yazar : Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       
Her sene Camilerde Hatiplerimiz, Vaiz ve Müftülerimiz, Basında ise Dini hassasiyeti olan yazarlarımız çeşitli yönleriyle Ramazan ayının fazıletine dikkat çekerler.   Bu sene Ramazan yaklaşınca önceki yıllarda vaazlarımda bir nebze işaret ettiğim, geçen sene de bazı gazetelerde yazdığım (eskilerin ilm-i nücüm) dedikleri astroloi yönüyle Ramazan ayının etkisini tekrar yazma gereğini duydum.
Ramazan orucuyla iki yaz mevsimi geçirmiş bulunuyorum. Kış mevsimlerinde oruç tutmanın kolaylığı tartışılmaz; ama yaz mevsimlerinde Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında günlerin uzunluk ve sıcaklığı insanı bunaltacağı zannedilir. Fakat 42 yıllık memuriyetimde yıllık izinlerimi tamamen Fındık sezonunda kullandım. Önceleri babama destek olmaktı esas amacım. Daha sonra miras kalan bahçelerimin tırpanını dahi oruçlu halde altışar seneden l2 sene devamlı yaptım; dal sildim ve hiç de zor gelmedi. Sadece suyu çok özlüyordum o kadar. Bu sıcak ve uzun günlerde hem de Kosa ile tırpan yaparak nasıl oruç tuttuğumu düşündükçe Dünyamıza 385 000 km. uzaklıkta olan Ay’ın Ramazan konumunun daha değişik olabileceği kanaatine vardım. Değişik Burçların çocukların karakterleri üzerinde etkili olduğuna pek inanmazdım. Ancak uzun ve sıcak günlerde Ramazan orucunun sağlıklı insanları hırpalamadan tutulması dünyamızın çevresinde yılda 12 dolanım yapan Ay’ın insan üzerinde etkisinin en faydalı olduğu zamanın Ramazan olduğu kanaatimi kuvvetlendirdi. (Bu arada burçların ileriye dönük belli zamanlarda olacak hadiseleri bilmemize yarayacağı yolundaki saçmalıklara buradan bir pay çıkarılmamasını hatırlatmak isterim.)  
Ayrıca Ramazan ister yaz mevsiminde gelsin ister kış mevsiminde gelsin oruç tuttuğum 56, hatırladığım 66 yıl içinde hiçbir Ramazan ayında önemli ölçüde tabii afet olmamıştır. İşte buradan esinlenerek iddia ediyorum ki Türkçemizde fiziksel yapısıyla birlikte zaman süresine de AY dediğimiz ama Arapçada süresine ŞEHR, fizifksel yapısına da KAMER denilen AY astro-fizik durumuyla Ramazanda dünya üzerinde çok olumlu etki yapmaktadır. Bu nedenle de Ramazan ayında aç ve susuz durmak daha kolay olduğu gibi Dünyamız da daha güvenli bir süre yaşamakta, önemli ölçüde tabii afet görmemektedir. Yüce Allah’ın orucu Ramazan ayında emretmiş olması da onun bizlere merhameti dolayısıyladır.
Dört-beş yıl önce ülkemizin bazı yerlerinde bazı felaketler görülmüş ise de bunların yanlış imardan kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca o yıl Ramazan eğlenceleri adı altında İslam’la hiç bağdaşmayan eğlencelere de yer verilmiştir. Bu nedenle “Ramazanda Böyle eğlence olmaz” anlamında uyarıldığımız kanaatindeyim.

Peygamberimizin: ”Ramazan’ın ilk gecesinden itibaren Şeytanların bağlandığı, Cinlerin kovulduğu, Cennet kapılarının açıldığı ve Cehennem kapılarının kapatıldığı” mealindeki sözleri Ramazanın manevi boyutunu dile getirirken yukarıda açıkladığımız Astro-Fizik boyutunu da gündeme getirmektedir.
Allah’ın Resulu Hz. Muhammed (sas) in bir Hadisiyle yazımı noktalamak istiyorum:”Ramazan’ın başı (ilk on günü) rahmet, ortası mağfiret, sonu ise Cehennem den azad olmaktır.” Öyleyse” gelin Ramazan ayına başından itibaren sonuna kadar gereken ilgiyi gösterip Dini kurallara titizlikle uyalım ki hem rahmet-i ilahiye, hem afv-ı rabbaniye ve hem de Cehennem’den kurtuluşa ererek bayram edelim. “Bu uzun ve ağır işlerin yoğun olduğu günlerde oruç tutmayayım da kışın kısa günlerde daha kolay tutarım” yanlışına kapılmayalım. Zira tecrübeyle sabittir ki Ramazan ayının geçtiği en uzun ve en sıcak günlerde oruç tutmak Ramazan olmayan kış günlerinde oruç tutmaktan daha kolaydır. Çünkü gökteki ayın Ramazan ayındaki konumu dünya üzerinde orucu kolaylaştıracak bir etkiyi göstermektedir.
 
  Bu Yazı Toplam 466 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com