kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
22 Mayıs 2019 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
AT GÖZLÜĞÜ TAKIP DOLŞANLAR GİBİ OLMAYALIM

mhamdiguner@hotmail.com
AT GÖZLÜĞÜ TAKIP DOLŞANLAR GİBİ OLMAYALIM
07 Mart 2019 10:44:35

Yazar : Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Son yıllarda at gözlüğü takmış gibi olanların çoğaldığını görüyor veya hissediyorum. Yani aramızda öyle insanlar türemiş ki yanlışını söylerseniz hiç dinlemeyip aynı yanlışı işlemeye devam edenler bir hayli çoğalmıştır. Halbuki Yüce Rabbimiz Enfal suresinin 21.ayet-i kerimesinde “Duyduk deyip de duymayanlar gibi olmayınız” ifadesini kullanıyor. Biz bu ilahi emri pek ala “Gördük deyip de görmeyenler gibi olmayınız” şeklinde de, hatta “Anladık deyip de anlamayanlar gibi olmayınız” biçiminde anlayabiliriz.

Gerçekten bazı insanlar duyduklarını anlamadıkları gibi yeteri kadar her şeyi, her olayı duymadıkları halde duyduklarını zannediyorlar. Veya “Bu duyduklarım, okuduklarım ve dinlediklerim bana yeter” yanılgısına düşmüşlerdir. Halbuki insan, özellikle Müslüman duyduklarını da okuduklarını da yeterli görmemeli devamlı surette dinlemeye ve okumaya muhtaç olduğunu bilmelidir.

Yüce Mevlamız biz insanlara gönderdiği ilk emrinde “oku” emrini iki kez tekrar ederek arkasından “Kendinize gelin! İnsan kendisini ihtiyaçsız gördüğü zaman azar (azgınlaşır)” uyarısında bulunmuş, arkasından da “Dönüş Rabbinedir” ifadesiyle yaptıklarımız ve söylediklerimizin hesabını vereceğimize dikkat çekmiştir. Öyleyse ne duyduklarımızı, ne okuduklarımızı ve ne de gördüklerimizi yeterli kabul etmemeliyiz. ‘İhyau ulumiddin’ gibi dev eserin sahibi İmam Gazzali adı geçen eserinde “cehalet okumayı terk etmekle başlar” demiştir. Demek oluyor ki devamlı besmele ile okumalı, devamlı, dinlemeli ve devamlı izlemelidir.

Elbette ki okuyanlar yıkıcı yayınları değil, yapıcı yayınları. Müstehcen gazeteleri değil, mazbut ve ciddi gazeteleri okumalıdır. Yine müstehcen TV kanallarını değil mazbut Kanalları izlemelidir. Araştırmacıların her türlü yayını okuması, her türlü TV kanallarını izlemesi gerekli olabilir. Fakat araştırmacı olmayanlar onlarla vakitlerini öldürmemelidir. Özellikle müstehcen gazeteleri alarak onlara destek olmamalıdır.

Son yıllarda ise siyaset konusunda at gözlüğü takanlar dikkati çekmektedir. Adam bir kere oy verdiği bir partiyi destekleyen gazeteden başkasını okumuyor. Veya kendi partisi aleyhinde yazan gazetelere inanmıyor. Yalan yazıyor diyor. Kendi partisini öne çıkarmayan TV kanallarını da izlemiyor. Halbuki herkesin olduğu gibi her kurumun tekzip etme hakkı vardır. Eğer haber, yazı, yahut yayın yalan ise tekzip edilir. Gazeteler Mahkeme kanalıyla gönderilen tekzipleri yayınlamak zorundadırlar. TV. Kanalları da bu kanuna tabidir, hatta devamlı yalan haber veren TV kanalları karartılabiliyor. Öyleyse tekzip edilmeyen haber, yazı ve yayınları da kim verirse versin, kim yazarsa yazsın dikkate almak zorundayız.

Evet sevgili okuyucular her konuda olduğu gibi siyasi konularda da çeşitli yayınları okuyarak veya izleyerek, her fikir sahibini dinleyerek en doğrusunu bulmaya çalışalım, at gözlüğü takanlar gibi olmayalım.

Bu konuda AKP ye oy vermiş vatandaşlarımı özellikle uyarmak istiyorum. Çünkü gazete ve TV. kanalların çoğunu AKP’nin yandaşları satın almış ve tamamen yanlı yayın yapmaktadırlar. TRT. lere gelince maalesef bunlar tüm vatandaşların vergileriyle ayakta durdukları halde tamamen iktidarın yayını gibi davranıyor, muhalefet partilerine ancak aleyhlerine olacak haberleri veriyor, olumlu hiçbir girişimlerine yer vermiyorlar. Özellikle Saadet Partisine ambargo uyguluyorlar. Bu bir zulümdür, bu zulme oylarımızla engel olalım.

  Bu Yazı Toplam 195 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com