kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
BAYRAMLARIN SONRAKİ HAYATIMIZA ETKİLERİ

mhamdiguner@hotmail.com
BAYRAMLARIN SONRAKİ HAYATIMIZA ETKİLERİ
08 Haziran 2019 08:26:10

Yazar : Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

İbadetler niçin yapılır? Namaz niçin kılınır? Oruç niçin tutulur? Mukabele niçin okunur? Kurban niçin kesilir? Bayramlar niçin yapılır? Tüm bu soruların cevapları vardır ve bunların cevabını her Müslüman verebilmelidir.

Her Müslüman ben namaz kılarak hem dilimle ve hem de bedenimle Allah’a ibadet ettim. Her namazda, hatta namazların her rekatında Kur’an-ı kerimin başından fatiha ve sonundan kısa bir sure okuyarak hatmetmiş gibi oldum. Öyleyse Kur’an’daki tüm emirleri yapacağıma ve tüm haramlar (yasaklar)dan kaçacağıma söz vermiş oldum. Bu sözüme bağlı kalmalı ve tüm Kur’ani öğretileri yerine getirmeye çalışmalıyım” demelidir.

Yine her Müslüman ben oruç tutarak kibrimi kırdım, günahlarımı yaktım, hatta damarlarımdaki kolestorelleri erittim. Öyleyse bir daha kibirlenmemeli, alçak gönüllü olmalıyım. Günahlarımı yakarak manevi kirlerden temizlendim. Bir daha günah kirine bulaşmamalıyım. Kolestorelleri eriterek kanımın rahat akışını sağladım. Bir daha kolestorel yapan dikkatsiz yiyişlerden sakınmalıyım” demelidir.

Aynı şekilde her Müslüman “ben bayramda büyüklerimi ziyaret ederek onların öğüt ve dualarını aldım. Akranlarımla kucaklaştım. Küçüklerimi okşadım. Öyleyse büyüklerin İslam’a uygun öğütlerini tutmalı, akranlarımla (yaşıtlarımla) muhabbetimi devam ettirmeli, küçüklerime daima şefkatli olmalıyım demelidir. Böyle bir Müslümanın toplum için çok faydalı olacağında şüphe yoktur.

Gerçi namazlarımızı hakkını vererek kılabildik mi? oruçlarımızı gereğine riayet ederek tutabildik mi? Okuduğumuz Kur’an’dan bir şey anladık mı? Süal ve cevapları da önemli. Ben bu defa huzur içinde bayram yapamadım. Adeta matem tuttum. Çünkü mukabele diye okunan Kur’an açıklanmadı. Sıcağı sıcağına orada hangi mesajlar olduğu bildirilmedi. Kendi başına okuyanlar da tercemesini okuyarak kutsal kitabımızdan mesaj alabildi mi? Maalesef birçoklarının sadece Kur’an-ı kerimin Rapçasını okuyup geçtiğini biliyorum. Halkımız hatimle namaz kılarak çok sevap alacağını zannediyor. Ve bununla iftihar bile ediyor. Ama Kur’an’ın tüm mesajlarını mukabele vesilesiyle hiç değilse özet olarak almaya çalışmak daha verimli olabilirdi. Bu yapılmadığı gibi Bazı vaiz ve müftülerimizin Ramazanda Ömre’ye giderek ülkemizdeki hizmetlerini aksattıklarını gördüm ve bu yüzden ben şahsen bayramı bir matem içinde geçirdim diyebilirim.

Evet Gerçekten bayram edebilmek için Mukabele vesile edilerek Kur’an-ı kerimin bütün mesajları en azından özet olarak alınmalıydı. Bu mümkün olduğu halde yapılmadığı, yahut yapılamadığı için ben şahsen emekli olduktan sonra ramazan bayramlarında mateme yakın bir hüzün içine giriyorum.

Mehmet Şevket EYGİ bayramın arefesindeki yazısının başlığını “Bu ramazanı da harcadık” şeklinde atmıştı. Aynı gün Burhan BOZGEYİK ise “Bayram Yapmaya Yüzümüz mü Var” başlığını kullanmış. Yani bu usta yazarlarımız da benim gibi bayrama eziklik içinde gireceklerini ifade etmişler

Önceki paragraflarda ifade ettiğimiz gibi bayram sonrası hayatımız çok daha insani, daha doğrusu İslami geçebilir ama mukabelenin esas amacının gerçekleşmesi gerekir. Bu mümkündür. Ben görevde iken her gün mukabelede okunan yirmi sayfanın tüm mesajlarını kürsüde vermeye çalıştım. Çok da etkili olduğunu gördüm. Başta meslektaşlarım olmak üzere tüm halkımızın yıl boyunca mesajlarını alacak şekilde hatmetmeleri veya dinlemeleri ve gelecek Ramazana da aynı düşüncelerle ulaşmaları dileğiyle bütün Müslümanların 1440 (2019) yılı ramazan ve bayramının bereketinin daim olmasını temenni ve niyaz ediyorum.

  Bu Yazı Toplam 127 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com