kdz. ereğli özel echomar hastanesi
18 Eylül 2018 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
BİR TOPLANTIDAN GECİKMİŞ İZLENİMLER…
BİR TOPLANTIDAN GECİKMİŞ İZLENİMLER…
12 Ekim 2017 09:52:13

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Hafta Sonu Deniz Ticaret Odası tarafından, Genel Başkan Metin Kalkavan’ın gelişi dolayısıyla gerçekleştirilen toplantıya katılma imkanı bulduk. Toplantı gerek Batı Karadeniz Bölgesi’nden, gerekse İMEAK Deniz Ticaret Odası Genel Merkezinden birçok kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Mahpusu mu, hakimi mi olduğumuzu bilmediğimiz kendi kalemizde, karşımızdakilerin neden bir türlü bizi anlamadığına ilişkin hurafeler geliştiririz. Bu toplantı bazı bakımlardan Ereğli ölçeğinde kapıldığımız hurafelerin bir bölümünü sorgulama ihtiyacına yöneltti bizi.

Size Metin Kalkavan’ın konuşmasından üç paragraf aktarayım…

“Belli zamanlarda belli işleri kişiler yaptı deniyor. Vizyonunuz, fikriniz olabilir. Dünyada her gün milyonlarca fikir dolaşıyor. Önemli olan hangisini yapıp uygulayabildiğiniz. Yoksa dünyayı sadece hocalar yönetirdi, böyle bir şey yok. İşadamları, yatırımcılar, bir kısım deliler, manyaklar, cesaret sahibi olanlar, uygulayıcılar, risk alanlar dünyayı yönetiyor genellikle.”

“Dünya çok değişik bir yere gidiyor. Kurallar değiştiği için biraz canımız yanıyor ama bu oyunun adı ‘zamana kim ayak uyduracak’. Yeni kurallara kim ayak uyduracak? Eskiye dönüşü beklemeyin. Acentelik konusunda yorumumu yapacağım ama oyunun kuralları değişmeye başladı.”

“Dünyada karlar minimize oluyor. Erdemir kendisinden çok daha küçük demir çelik fabrikalarının bulunduğu yerlerde çok daha önce başlayan akıma çok sonra başladı. Sinekten yağ çıkarır gibi her işten tasarruf ediyor.”

***

Bu ifadeler, dünyaya küçük bir ilçedeki gecekondu kabilinden yapının küçük pencerelerinden değil, panoramik görüntülere hakim bir noktadan bakan birinin gözlemlerini yansıtıyor.

Öncelikle hamaset, vizyon, fikir gibi sözlerin eylemle desteklenmediği sürece bir anlamı olmadığı konusundaki görüşü, ilçede biri tarafından söylense, rakip konumda bulunduğu grupları eleştiriyor gibi anlaşılır. Fakat bu gerçek.

Bununla ilgili bir örneği tekrar vermek isterim. Birlik beraberlik güzeldir ama bir ilçenin tümünün birlik beraberlik içinde olması fantezidir. Gerçekten güzel işler yapılacaksa, bunun için başka birilerinden destek almak gerekiyorsa, tüm ilçeyi bir bakanlığın kapısına dayamanın bir anlamı yoktur. Bunun yerine kararlı ve aralarındaki çekişmeleri yapılacak işten geride tutan birkaç girişimci ruha ihtiyaç vardır. Ereğli’de problem sayılan şeylerin büyük bölümünün çözümü için birkaç kişiden daha geniş bir birliktelik ortamına ihtiyaç olduğu görüşünde değilim. Buna bir nevi ekip de diyebilirsiniz.

Kıssadan hisse: Artık ağır abilerden hayır beklemenin anlamı yok.

***

Gelelim ikinci paragrafa… Bu dünya en güçlülerin ayakta kaldığı bir dünya değildir. Değişen koşullara en iyi ayak uyduranların ayakta kaldığı bir dünya… Cesur yeni bir dünya. Sırf siz daha iyi koşullarda yaşayın diye zaman geri dönmüyor.

Ereğli’de Erdemir’in eski güzel günlerde olduğu gibi şehre yönelik birtakım pozitif ayrımcı uygulamalar yapmasını istemek günümüz koşullarında gerçekçi değil. Özelleştirmenin ardından, hatta her kriz ortamının ardından yeni kurallar konuluyor. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı bizzat tasarrufun önemine dikkat çekmedi mi?

Metin Kalkavan’ın “Eskiye dönüşü beklemeyin” demesi, yeni kurallara uyum sağlamaya çalışmanın, eski dünyayı geri getirmeye çalışmaktan daha doğru olacağının altını bir kez daha çiziyor.

Yeni dünyanın kuralları ne mi?

“Dünyada karlar minimize oluyor. Erdemir kendisinden çok daha küçük demir çelik fabrikalarının bulunduğu yerlerde çok daha önce başlayan akıma çok sonra başladı. Sinekten yağ çıkarır gibi her işten tasarruf ediyor.”

Daha önce aynı cümleleri bir spor giyim firması yönetim kurulu başkanından da dinlediğimi hatırlıyorum. “Yönetim kurulu başkanı maaşlarını çıkarabiliyorsak, kar olarak daha fazla bir şey beklemeyeceğimiz bir dönemi yaşıyoruz.”

Son bir not: Eski dünyanın kurallarını uygulamaya çalışanlarla, yeni bir dünyayı karşılamanız mümkün değildir.

  Bu Yazı Toplam 191 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

kdz. ereğli, hyundai simge plaza,
Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com