hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
22 Haziran 2018 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
BU NASIL GAFLET…
BU NASIL GAFLET…
19 Mayis 2017 08:54:21

Yazar : Hüseyin Aksakal
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Bir milletin bayrağından daha aziz bir sembol herhalde zor tasavvur edilebilir.

Hani kimilerinin tartışılmaz saydığı şeyler vardır, başkaları tarafından tartışılır. Ama İstiklal Marşı, Bayrak bunlar arasında yer almaz. Zira bunların temsil ettikleri, bir toprak parçasını vatan bellemiş bir toplumun üstünde yaşayan, vatandaş sıfatını taşıyan tek tek tüm bireyler ve onların ortak bir geleceği paylaşma azmidir.

Bu değerlerin özenle korunması, kollanması gerekir.

***

Gençlik Haftası etkinliklerinin başlangıcında Amfitiyatroda düzenlenen bir etkinliğe katılmak icap etti. Etkinliğin başlama saati, protokol katılımı olmayışı gibi eksiklikler vardı.

Fakat ilçedeki ilkokullardan ve ortaokullardan marifetlerini sergileme amacıyla gelen çocukların etkinliği öylesine güzeldi ki birazcık beklemeye değdi doğrusu.

Protokolün katılmayışına gelince, doğrusu kendileri kaybettiler. Zira başka hiçbir yerde göremeyecekleri, cıvıl cıvıl bir etkinlikti.

Belli, protokolde bir önemsememe, ihmal hali var. Yoksa gençlik haftası kapsamında düzenlenen ilk etkinliğe niye düzenleyen kurumun yetkililerinin de arasında bulunduğu protokolden tek kişi katılmasın?

***

Yine de ihmalin büyüğü başka yerdeydi…

Sahildeki amfitiyatronun sahne kısmı, gergi usulü örtüyle kapatılmıştır. Gergi işlemini yapmak için amfitiyatronun ön tarafında, basamakların üstüne büyük metal direkler dikilidir.

Direklerle amfitiyatronun örtüsü arasındaki tellere de Türk bayrakları ve belediye flamaları asılı…

Bayrakların durumu inanılmaz, hemen hemen hepsinin yarısı yok, hani söz konusu olan sadece belediye flamaları olsa eleştiriler görüntü kirliliğiyle sınırlı kalabilirdi. Fakat yüzü aşkın küçük Türk bayrağının feci hali, olayın bir ihmal, hatta gaflet boyutuna vardığını gösteriyor.

Sabahleyin itfaiye ekiplerinin taktıkları haricinde sahada bulunan yüzü aşkın Türk bayrağının tamamı aynı durumda. Bağlantı noktalarında yırtık bayraklar iplerin ucundan sarkıyor. Neredeyse hiçbirinde ayın açık ucu ve yıldızdan eser yok. Zaten bayrağın yarısı yok yani…

***

Bu satırlar, ortadaki sıkıntı kabalaşmadan nasıl ifade edilir endişesiyle yazıldığından belki istenen etkinin uzağında kalıyor olabilir.

Belki o bayraklar aylardır oradaydı da, pejmürde hallerini daha yeni fark ettik. Nitekim Amfitiyatroya belli bir maksat olmaksızın yolumuz düşmüyor. Fakat o bayrakları oraya asan kişi veya kurumun—ki herhalde belediyedir—bunlarla ilgilenmediği anlaşılıyor.

Yarın—ki sizin için bugün demek oluyor—19 Mayıs törenleri var. Tadilatı devam eden anıt önünde gerçekleştirilecek. Fakat aynı gün Osmanlı Çileği Şenliklerinin, en güzel çilek yarışmalarının ödül töreni burada yapılacak… Bu bayraklar değiştirilir mi, değiştirilmez mi göreceğiz.

Burada yazılanların arkasındaki öfkeyi, ancak bir buzdağının suyun üstündeki kısmı olduğunu da belirtmek gerek. Zira gaflet derecesine varan bu ihmalin sorumluları konusunda yanılmak mümkün.

Fotoğraflarını buraya koymak da akla geldi ama Türk Bayrağının o halini nasıl olup da paylaşabiliriz meselesinin içinden çıkamadık. Zaten o bayrakların o halde ortalıkta durmasına göz yuman bir kusur işlemiş, bir de bunu milletin gözüne sokmak tercih edilebilir bir şey değil… Ama fotoğrafları var elbette. Umarım düzeltilir...

Şimdilik ya sabır demekle yetinelim bari…

  Bu Yazı Toplam 252 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com