22 Nisan 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
ÇAKIR 2016 VE 2017’Yİ DEĞERLENDİRDİ...
ÇAKIR 2016 VE 2017’Yİ DEĞERLENDİRDİ...

ÇAKIR 2016 VE 2017’Yİ DEĞERLENDİRDİ...

 04 Ocak 2017 16 : 44 

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Mehmet Fatih Çakır, 2017 yılında gerçekleştirmek istediklerini anlatırken, “Sepetteki yumurtalara başkalarını koymaktansa, sepet sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Onlardan biri de Turizm olacaktır” dedi.

Çakır, AK Parti binasında düzenlediği basın toplantısında Uzun yıllar ilçede belediye başkanlığı yapan ve bir süre önce hayatını kaybeden Ruhi Cöbekoğlu'a Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

2016 yılında gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatan AK Parti İlçe Başkanı şunları söyledi:

Ereğli-Zonguldak yolunun ihalesini yaptık. Bir kısım çalışması bu sene itibariyle yapıldı, 2017 yılı sonunda da Ereğli-Zonguldak yolunu vatandaşımızın hizmetine açacağız. Duble yol olarak Avrupa standartlarına uygun hale getireceğiz. Ereğli'nin olmazsa olmaz projelerinden biri de Ereğli-Devrek karayoluydu. Çok sözler söylendi hatta bazıları bunun mizanselini de yaparak, 'Aşkımız Ereğli-Devrek karayolu gibi olsun hiç bitmesin' gibi şaka yollu eleştiri getirmişlerdi. Milletvekilimiz Faruk Çaturoğlu'nun katkısı ve desteği ile ve yine diğer milletvekillerimizin desteği ile 145 trilyon liraya heyelan bölgesi dahil ihale edildi. Güçlü bir firma ihaleyi aldı. 2018 Yılı sonu yani 2 yıl gibi bir süre sonunda Ereğli-Devrek karayolu da bitmiş olacak. Çünkü hem yol üzerindeki köylerimizi, beldelerimizi Ereğli'ye daha da yakınlaştırmak hem de Ereğli-Devrek arasındaki ticareti, turizm ziyaretlerini ve Ereğli-Ankara güzergahını kısa hale getirmek için bu yol önemliydi. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ PROJESİ…

Üniversite öğrenci sayısının arttırılması ve Ereğli eğitim kampüs alanının biran önce inşaatına başlanarak en kısa sürede hizmete açılması konusunu değerlendiren Çakır şöyle devam etti: “Bunun ile ilgili eski devlet hastanesi binalarının yıkım ihalesi gerçekleştirildi, 120 iş gününde yıkımı tamamlanacak. Çalışmaları sürüyor. Ereğli için önemli bir proje. Yıkımdan sonra uygulama projesi de rektörlük tarafından hazırlanıyor. Ereğli'nin hakettiği üniversite öğrenci sayısını getirmek istiyoruz.

Ereğli’de kredi yurtlar konusunda sıkıntı vardı. Ereğli’de paralel yapıdan devralınan iki yurdu KYK’ya devrederek şubat ayının başını bulmadan hizmet vermeye başlayacak. Bunu da öğrenci sayısını artırmayı planladığımız Ereğli’de barınma imkanlarını da arttırmamız gerekiyordu. Bu da bu adımlardan biri oldu. Şu an 750 civarında kapasitemiz oldu.

Bunun yanında Turizm otelcilik bölümü seneye öğrenci almaya başlıyor. Bu sene kadrosunu kuracak, onunla ilgili yer arayaşımız sürüyor. Eğitim kampüsü tamamlanana kadar eğitim görecekleri yerle ilgili bir iki alternatifimiz var. Erdemir’le ilgili, mühendislik fakültesiyle ilgili sanayi ve bilişim bakanı geldiğinde görüşüldü. Erdemir bu noktada destek verecek. Nicelikten çok niteliğe dönük, çıkanların Erdemir’de istihdamda yararlanacağı şekilde bir çalışma var. Bunu da takip ediyoruz.”

İKİLİ ÖĞRETİM SON BULACAK...

İkili öğretim yapan okullarını tekli öğretime geçirebilme adına yeni okullar eklemek ile ilgili çalışmaları bulunduğunu ifade eden Çakır, “Bunun ile ilgili 2016 yılında İmam Hatip Kız Lisesi, Meslek Eğitim Merkezi ve Orhan Oğuz İlkokulu, Yazıcılar İlkokulu ve onun yanında Danışmentli Ek Dersliklerini 2016 yılında ihalesini yaptık, çalışmaları devam ediyor. Mesleki Eğitim Merkezi ve Kız Lisesi bitmek üzere onun dışında Orhan Oğuz İlkokulu da bittiği zaman bu bölge de tekli öğretime geçmiş olacak. 2017 yılında Kırmacı Mahallesi'ne Melih Şule Yılmaz Ortaokulu ihale aşamasında. 1 Ay gibi bir sürede ihaleye çıkacak. Ereğli Anadolu Lisesi, Merkez Anadolu Lisesi'nin bulunduğu binanın yıkım kararını aldırdık, orayı yıkıp 32 derslikli bir merkezi Anadolu Lisesi yapacağız. Gülüç Vesile Dikmen, Gülüç'ün merkezinde. Aynı yerinde 6 derslikli okulu yıkıp 24 derslikli okulu yapınca Gülüç'de tekli öğretime geçmiş olacak. Hedefimiz 2018 yılında tüm okulları tekli öğretime çevirmek istiyoruz. Çünkü sabahları çok daha erken kalkmak zorunda kalan öğrenciler, sınıf ortalamalarının yüksek olması eğitimi olumsuz etkilediğini biliyoruz. Başbakanımız 2018 yılında tüm okullar tekli eğitime geçecek açıklamaları bizleri de mutlu etmiştir. Tekli öğretime geçmek çocuklarımız, geleceğimiz için daha iyi olacak” dedi.

GENÇLİK MERKEZİ

Çakır, ilçede yapımı devam eden gençlik merkezine ilişkin ise “Gençlik ve spor ile alakalı bir tane Devrek yol ayrımı bölgesinde spor salonumuz vardı bir tanesini de Kırmacı bölgesine yapalım dedik. Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin desteği ile o bölgedeki 9 dönüm arazi gençlik spora tahsis ettik. Gençlik ve spor da ihaleye çıktı ve oraya gençlik merkezi haline dönüştürüyor. Yüzde 80 seviyesinde inşaatı tamamlandı, içerisinde bulunduğumuz yılda da açılışını yapacağız” ifadelerini kullandı.

DİĞER ÇALIŞMALAR

Çakır, Orman Bakanlığı’nın köylerde mantolama hibe destek ve kredilerinden İlçedeki köylülerin de yararlandırıldığını ifade etti. Çakır ayrıca, köyleri destekleme anlamında çeşitli hibe destekler kapsamında 23 aileye 30 bin liralık hibe desteği verildiğini belirtti.

AK Parti İlçe Başkanı, Kabasakal Deresinin sel ve su baskınları riskinden kurtarılması için DSİ’nin işi teslim ettiği çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Fatih Çakır, Kırmacı bölgesine butik hastanenin 2017 yılında ihaleye çıkacağını kaydetti. İlçe Başkanı, “Bir diğer konu sosyal hizmetler binasının yer değişikliği ile alakalı. Memur sayısının artmasıyla hem Ereğli’ye hem Alaplı’ya, yaklaşık 220 bin kişiye hizmet veriyor. Yeri uygun değildi, bakanlıktan kira desteği aldık. İç dizaynı yapılıyor. Bir ay içinde 550-600 metrekarelik sıcak, düzgün, engellilerin rahat çıkabileceği bir alan sağlamış olduk, hizmete sunacağız” dedi.

2017 YILINDA TREN YOLU GÜNDEME GELİYOR…

Çakır, 2017 yılında takip edecekleri projeleri anlatırken ise şunları söyledi:

“2017 yılında bu projeleri takip edeceğiz. Yeni anlamında tren yolu desteklenecek. Yarı veya tam hızlı trenle ilgili bir çalışma var” dedi. Çakır, gazetecilerin sorusu üzerine “Tren Bartın’dan gelip, karasu üstünden Arifiye’ye gidecek. Hem yolcu, hem yük taşımasında kullanılacak. Bazı şeyler karayolu taşımacılığına uygun olmayabiliyor. Bunları burada üretip Arifiye üzerinden Türkiye ağına bağlayacağız. Milletvekilimiz Faruk beyle bunu takip edeceğiz. Ulaşım araçları bölge kalkınmasında önemli katkı sağlar. 2017’de çevre yolu ve tren yolunu gündemimize alacağız” bilgisini verdi.

Çakır şöyle devam etti:

“Ereğli’nin çevre yolunu programa aldırmaya çalışıyoruz. Ereğli Zonguldak yolu ve Ereğli Devrek yolu için büyük ödenek aktarıldığından dolayı belki 2018’e kalabilir ama kalmaması için Milletvekilimizin de desteğiyle faaliyet yürütüyoruz.

İstihdamla alakalı, Alacaağzındaki maden işletmesinin iki sefer ihaleye çıkmamıza rağmen teşvik kapsamına girmediğinden ihaleye katılan olmamıştı. Faruk Beyin gayretiyle tasarıya eklendi. O bölgeyi de teşvik kapsamında aldırdık. Mart-Nisan ayı gibi ihaleye ç ıkacağız. Teşvik kapsamında olduğunda bu kez ihaleye teklif geleceği ifade ediliyor. Yaklaşık 850 kişi çalışıyordu. Ekonomiye ciddi katkısı vardı.

2017 yılında Ereğli’yi turizmde bir yere getirmek için çalışma başlatacağız. Ereğli Türkiye ve Dünyada gezmeye gittiğimiz çoğu yerden daha güzel bir yer. Ondan dolayı Ereğli’nin turizmde de hak ettiği potansiyeli yakalamasından yanayız. Bir yandan üniversite, bir yandan yollarımız, bir yandan tersanelerin canlanmasına yönelik çalışmalar, OSB’deki çalışmalar, sepetteki yumurtalara başkalarını koymaktansa, sepet sayısını arttırmaya çalışıyoruz. Onlardan biri de Turizm olacaktır. Ereğli’ye bu alanda da katkı sağlamak amacıyla, konunun taraflarıyla birlikte değerlendirip çalışmalarımız olacak.”

SORULARI CEVAPLADI

Çakır, bir soru üzerine Kent Meydanı projesinde, şehir meydanında bir cami ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “ Şahsi projemi soracak olursanız, oradaki askeri lojmanların da projeye dahil edilerek, altının iki kat otopark kyapılıp, birini halk otobüslerine, birini köy minibüslerine tahsis edebilirsiniz. Böylece onları da katlı otoparkı daha rahat bir alan yaparsınız. Bunların teknik çalışmaları devam ediyor. Birileri kent meydanına cami yapıldığında meydanın ölhdüğü eleştirisi yapıyor. Bu sadece bir eleştiri. Herkes görüşünü söyleyecek. Ama en sonunda şehrin ortak bir kültürü olacak. Onun da merkezde olması lazım. Belen’de o yoğunluğu bulamazsınız. Araç yoğunluğu olmayacaksa, üstünde bir cami olması güzel bir olay biz bunu destekliyoruz” dedi.

Çakır, yine gazetecilerin sorusu üzerine Gülüç Kepez arasındaki ceplerle ilgili karayolu ve belediye yetkilileriyle görüştüklerini ifade ederek, “buraların İki yıl süreyle belediyeye geçici süreyle devri konuşuluyor. Belediye cepleri daha rahat yapabilecek. Elmatepe ve Kavaklık’la ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki ay bununla ilgili kamuoyunu daha rahat bilgilendirmiş oluruz” dedi.

İlçe Başkanı, Zonguldak’ın büyükşehir haline getirilmesi konusunun bir istişare toplantısında gündeme geldiğini ancak, AK Parti genel merkezi, komisyonlar ve meclise gelen bir şey olmadığını söyledi.

AK Parti İlçe Başkanı Çakır, Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimliğine birkaç hafta içinde atama yapılmasını beklediklerini ifade etti.

Çakır, belediye ve merkezi hükümet işbirliğinin Ereğli’ye olumlu yansımaları olduğunu ifade ederek, “ 2017 yılında belediyemizle daha senkronize bir çalışma yürüteceğimizi düşünüyorum. Mutlaka artılar eksiler vardır, onları da hep birlikte parti yetkililerimizle değerlendiriyoruz. Her geçen gün Ereğli’mize daha fazla hizmet etmek istiyoruz. Herkes kimlerin bu şehre neler kazandırdığını biliyor. Eleştirmek kolay. Sizin var mı bir çiviniz deyin, merkezi hükümet anlamında bir çivileri yok. Çünkü merkezi hükümet olamamışlar. Biz gücümüzü halktan alıyoruz” şeklinde konuştu.

Haber : Degisim Haber Merkezi
Bu Haber 1460 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Fatih Çakır, 2016, 2017yi, değerlendirdi, ereğli, zonguldak,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
ÇAKIR 2016 VE 2017Yİ DEĞERLENDİRDİ...
sayin cakir ne guzel soyluyorsunuz sunlari yaptik diye neden asgari ucretle bir ailenin nasil gecinegine 1300 tl ile aileler nasil gecinebiliyor diye merak ediyormusunuz insanda biraz ekran karsisina cikarken milyonlarca aile nasil hayat yasiuor bir bakin
Gön : ali ali  04 Ocak 2017 : 19:19:26  

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEMİRTAŞ İSTİFA ETTİ!
“BÖLGEYİ BİLEN GELSİN!”
Demirtaş "Baskın Seçim"i değerlendirdi
Kaderini hazırlanacak rapor belirleyecek…
Ankara gittiler, Bir tek ASIM Tazegül yok!...
TAZEGÜL KAFALARI KARIŞTIRDI...
 
Sultan Ceylan istifa etti… Öyle şeyler yazdı ..
İSTİFALAR ART ARDA GELİYOR… İLÇE BAŞKANI SUSMAYI ..
GÜNÜN SÖZÜ
Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsın.

( Konfüçyus )
NÖBETÇİ ECZANE
22 - 04-2018
YAZICIOĞLU ECZANESİ
TEL : 333 05 33
Bağlık Mahallesi Erdemir Cad. No:55 A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 35973
  Bugün : 24329
  Toplam: 79292503
   Şuan Çevirimiçi:

 228 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» HER KURUŞU HAK EDİYORUZ... Video lu Haber
» Çarpıştılar… O anlar kameralara yansıdı… Video lu Haber
» Ellerindeki eşyalar bir yana, kendisi bir yana fırladı… Video lu Haber
» O yol mahkemelik oldu…
» 'Hayırlı Olsun' ziyareti...
» Demirtaş "Baskın Seçim"i değerlendirdi
» Basın açıklaması karakolda bitti...
» “Yıkıcı sonuçları olacak!”
» Proje ihaleye çıkıyor...
» Tarihe Tanıklık etmek: BEDRİ EREL
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com