kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
21 Ocak 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
ÇAKIR: “ÖNCE İŞSİZLİK!”
ÇAKIR: “ÖNCE İŞSİZLİK!”

ÇAKIR: “ÖNCE İŞSİZLİK!”

 25 Mayis 2017 14 : 26 

AK Parti Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, “Ereğli’de en büyük sorun işsizlik. Bununla ilgili biz de çalışmalar yapıyoruz. Şimdi önümüzde 1,5 yıl seçimsiz bir dönem var. Bu süreyi çok iyi değerlendirmemiz lazım. Belediye Başkanımızla, sanayi odamızla, diğer siyasi parti temsilcilerimizle, diğer odalarımızla hep birlikte bu soruna çözüm bulmamız lazım” dedi.

Çakır, parti yöneticileri, gençlik ve kadın kolları temsilcilerinin katılımıyla düzenlediği basın toplantısında referandum sonucunda Ereğli’de Evet sonucunun çıktığını belirterek, “ Evet veren de, hayır veren de bizim milletimizdir ve biz bu milletin hizmetkarıyız” dedi. AK Parti İlçe Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığına döndüğü 3. Olağanüstü Kongrede Ereğli’yi temsil etme şerefine nail olduğunu belirterek, neticenin hayırlı olmasını diledi.

Eğitim öğretim yılında mezun olan öğrencilere geri kalan eğitim yaşamları ve çalışma hayatında başarılar dileyen Çakır, eğitim altyapısını şu ifadelerle değerlendirdi:

“Okullarımız, her sene en az 4 ya da 5 okulu hizmete açıp ereğli’yi tekli öğretime geçirmeye çalışıyoruz. Orhan Oğuz ilkokulu, Melih Şule Yılmaz ortaokulumuz var, Kız imam hatip lisesi ve mesleki eğitim merkezi var. Ereğli Lisesi’nin yıkılıp yeniden yapılmasını yatırım programa aldırdık. Gülüç Vesile Dikmen’in 6 dersliğinin yıkılması ve 24 derslikli bir okul yapımının onayını aldık. Kepez’e bir ilkokul, bir ortaokul, Cumhuriyet okulunun altında Cumhuriyet’e bağlı 24 derslikli ek ders, İzmirlioğlu’na bağlı 12 derslikli bir ilave yapıyoruz. Ereğli İmam Hatip Camiasının bir talebi vardı. Bugün aldığımız bir karar neticesinde Zonguldak’taki proje imam hatip onaylandı, ereğli’deki proje imam hatip onaylandı. Ereğli’de geçenlerde Fen Lisesi’ne ziyarette bulunduk. İlk on bine giren 11 öğrencimize esnafımızla birlikte hediyeler verdik. Okul yönetimini kutladık. Ereğli’de eğitimin çıtası yükselmiştir. Sınıf mevcut ortalamalarını düşürdüğümüz sürece daha yüksek başarılar elde edeceğimize inancımız tamdır. Onlara desteklerimiz devam edecektir.” İlçede devam eden yol çalışmalarını da değerlendiren Çakır “Ereğli için olmazsa olmaz dediğimiz Ereğli Zonguldak yolu ve Ereğli Devrek yolu son hızıyla çalışmalara devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“EN BÜYÜK SORUN…”

Çakır, toplantıda ilçedeki ekonomik gerilemenin önüne geçmek için yapılması gerekenlere dair görüşlerini anlattı.  Bir buçuk yıl boyunca seçimsiz bir dönem yaşanacağını hatırlatan Çakır, “ Ereğli’de en büyük sorun işsizlik. Bununla ilgili biz de çalışmalar yapıyoruz. Şimdi önümüzde 1,5 yıl seçimsiz bir dönem var. Bu süreyi çok iyi değerlendirmemiz lazım. Belediye Başkanımızla, sanayi odamızla, diğer siyasi parti temsilcilerimizle, diğer odalarımızla hep birlikte bu soruna çözüm bulmamız lazım” diye konuştu.

Çakır şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz günlerde Ereğli’mizde bir liselerarası Türkiye şampiyonası gerçekleştirildi. 16 takım geldi. Her takım en az 20 kişiyle geliyor. Yaklaşık Ereğli’de 700-800 kişi geldiler, aradığımızda Ereğli’de otellerde boş yer kalmadı. Bu bize neyi gösteriyor? Ardından bir eskrim turnuvası yapıldı, yaklaşık 505 kişi katıldı. Bin kişiyi Ereğli’de ağırladık. Başka bir misafirimiz geldiğinde, Misafirhaneler, oteller dahil yer bulamadık otellerimizde. Bu şunu gösteriyor, Ereğli’mizdeki aktiviteleri organizasyonları artırmamız lazım.”

Turizm konusunda bir komisyon kurulması önerisini dile getiren Çakır Turizm konusunda görüşlerini şöyle anlattı:

“Bir; turizm komisyonunu kurduğumuz zaman buna bağlı alt komisyonlar kurmamız lazım.  Bir sağlık turizmi. Sağlık işinden anlayan, dışarıdan buraya hasta gelmesini sağlayacak yatırımları planlayacak kişileri Sağlık komisyonunda değerlendirmemiz lazım. Bir diğeri, az önce bahsettiğim spor turizmi. Gençlik ve Spor müdürlüğüyle organizeli bir şekilde hangi branşlarda Türkiye şampiyonalarını Ereğli’de yapabiliriz. Bir diğeri Marina turizmi. Bununla ilgili yelken kulübümüz var. Bu işle ilgilenen hatırı sayılır insanlarımız var. Bunların ikiyüz, ikiyüzelli yatın ağırlanabileceği kanaatindeyiz. İstanbul dolmuş durumda. Bu anlamda da Ekonomik geliri yüksek insanlarımızı Ereğli’de ağırlayabiliriz. Bir turizm geliri oluşturabiliriz. Bir diğeri doğa turizmi. Alaplı’yı da birlikte düşündüğümüz zaman bir yanda yayla ise Bacaklı, Gümeli yaylası, Kandilli’deki şelalemiz. Yollarımız da tamamlandığında çok güzel yerlerimiz var. Bunları hem yurtiçi, hem yurtdışı turizme kazandırabilmek için çalışmaları başlatmak zorundayız. Bir diğeri sanayi turizmi. Ereğli Demir Çelik Fabrikalarına bir sanayi müzesi yaptırabiliriz. Cevherden sac oluncaya kadar geçtiği aşamaları gösteren bir müze yapabiliriz. Hem halkımız, hem dışarıdan gelenlerin ziyaret edebileceği eşi benzeri olmayan bir güzellik oluşturabiliriz. Alemdar gemisi bile yüz bini aşkın ziyaretçi alıyor. TTK’nın bir madenini gezi amaçlı açabiliriz. Kültür turizmi yapabiliriz. Turizm Ereğli’nin olmazsa olmazı, ilave yapılacak restoranlar, taşımacılık hizmetleri, hediyelik eşya, otellerle birlikte Ereğli’ye ciddi bir ekonomik katkı sağlayabiliriz.  Bunda danışma hizmeti de alabiliriz. Bununla ilgili bir finans oluşturabiliriz. Turizm konusunda otelciler, taşımacılar, spor organizasyoncuları, sağlık organizasyonunda olanlar, diğer siyasi parti temsilcileri, hepsi olabilir. Ereğli’nin bir kısa filmini yaparsınız, hem sanal medyada, hem de görsel medyada yayınlatabilirsiniz.  Burada ilave en az bin-binbeşyüz istihdam görüyoruz. Bizi birilerinin gelip kurtarmasını beklememek lazım. Ereğli’ de yeterli fikir vardır, düşünce vardır. Kimseyi bunun dışında bırakmadan elbirliğiyle bunu başlatabiliriz.”

“EREĞLİ’YE EN UYGUN SEKTÖR…”

İlçeye yatırımcı daveti konusunda Yatırım Davet Mektubu anlamında proje geliştirdiğini, ancak bunun için referandumun sona ermesini beklediğini belirten Çakır şunları kaydetti:

“Firmalardan biriyle görüşme şansımız olacak. Öncelikle bir fizibilite çalışması yaptırıyoruz. Nereleri bunlara yer olarak önerebiliriz. Beyaz eşya imalatı, dayanıklı tüketim maddeleri Ereğli için en uygun yatırımdır. Bunu bir işletmeci, bir girişimci olarak söylüyorum. Ereğli’de limanımız var. Ereğli’de üretim yapılan beyaz eşyanın, Antalya’ya göndermek istiyorsanız mersin limanından tüm Akdeniz’e gönderirsiniz, Ege’de İzmir Limanıyla Ege’ye gönderirsiniz. Trabzon limanından tüm Doğu Karadeniz’e gönderirsiniz. En ucuz ulaşım gemi taşımacılığıdır.  Bu bir yatırım avantajı sağlıyor. Bunun yanında yan sanayi. Bunlar hazır. Yıllardır zaten çelik servis merkezi hizmeti veriyoruz. Ereğli’de kaynakçı kursu almış, meslek lisesi mezunu, İŞkur’daki gençlerimizin kalifiyesini ortaya koyabiliriz. Ulaşım noktasında hızlı trenin de Ereğli’ye geleceği, Bartın-Ereğli-Karasu-Arifiye hattından tüm Türkiye ağına bağlanacağız. Hem yolcu, hem yük treni anlamında böyle bir çalışma var.”

Çakır, İlçede devam eden kampüs çalışmasının avam projesinin çizildiğini,  2017 yılında ihalenin yapılması durumunda 2018 yılında inşaata başlanabileceğini ifade etti.  Kandilli’deki Alacaağzı’ndaki maden işletmesinin yeniden ihaleye çıkması konusunda, Maliye Bakanlığı’nda son bir katsayı işi kaldığını, sonra ihaleye çıkılacağını dile getirerek, “Bu daa teşvik kapsamında olacağından mutlaka alınacağı kanaatindeyiz. En az bin kişiyi burada istihdam etmemiz lazım” dedi.

Çakır, “Ereğli’de 3-4 bin arasında işsizimiz var. Şu hedeflerin sadece bir kısmında başarılı olursak bunu karşılarız. Bini turizmden olur, iki bini beyaz eşyadan, bini madenden olur, üniversitenin sağladığı ekonomik girdilerle birlikte hizmet alımı yapacağı firmalar yoluyla olur.  Bunun komisyonlarını önümüzdeki günlerde kurmak için çalışmalara başlayacağız” dedi.

EREĞLİ’NİN İL OLMASI KONUSU

Çakır, gazetecilerin sorusu üzerine Ereğli’nin il olması konusunu değerlendirdi. Ak Parti ilçe başkanı, “Ulusal basında bunların yer alması Ereğli’de umutları arttırmıştır. Bize gelen net bir açıklama yok. Bizim açıklamamız hükümetimizi, herkesi bağlar. Biz duyum aldık deme şansına sahip değiliz. Ereğli ilçe başkanı olarak, Ereğli halkının isteğinin temsilcisi olarak Ereğli’nin il olmasını halkımız gibi biz de isteriz. Bununla ilgili sadece Ereğli değil, Türkiye genelinde yirmi civarında il olur. Bunun hakkında çalışılıyor. Büyükşehirler arttırılarak mı daha iyi hizmet ederiz, il sayısını arttırarak mı daha iyi hizmet ederiz diye. Nihayetinde bize ulaşan bilgiler oldukça bunu paylaşırız” dedi.

Çakır, Turizm Komisyonu kurulması fikrini basınla paylaşmak yerine niye ilgili muhataplarla görüşmediğine ilişkin bir soruya ise,  “ Yarından sonra bu dediklerinizi yapacağız. Biz buradan şunu diyoruz, bu hedefi, bu vizyonu biz koyuyoruz. Bizden önce koyan varsa yanında olmak istiyoruz. Biz Ereğli İlçe Başkanlığı olarak bunlarla çözüme gidebileceğimiz kanaatindeyiz” diye cevap verdi.

TERSANELER NE OLACAK?

İktidar kanadının açıklamalarında tersaneler bölgesinin artık isminin geçmediğine ilişkin eleştirel bir soruyu yanıtlayan Çakır şu cevabı verdi:

“Tersanecilik sektörünü iyi bilmek lazım. Beş yıl on yıl zirve yapan, sonra dip yapan bir sektör. Beş yıl on yıl önce sekiz bin işçiye çıkıyorsunuz, on yıl sonra yüze düştüğünüz zaman o yedi bin dokuz yüz işçiyi nerede değerlendireceksiniz? Tersaneler mutlaka olmalı ama şu an sanayi bakanlığının bir çalışması var. Önümüzdeki günlerde yasalaşacak. Genel kurula geliyor. Tersaneler bölgesinin endüstri bölgesi olmasıyla ilgili. Tersaneler bölgesinde başka bir şey yapılamıyor tersanelere ayrıldığı için.  Süreleri de herhalde az kalmış. Belli bir istihdam yakalamaları lazım. Onlarla ilgili çalışmalar var.  Ben zannediyorum bir ayı geçmeyecek. Tersaneler bölgesiyle ilgili endüstri bölgesi ile ilgili bir çalışma var. Bir ay önce sistemin tıkandığını gördüğümüzde, liman hizmeti ya da başka bir hizmet verilmesi için cins değişikliği düşünüyorduk. Ama bakanlık daha geniş bir endüstri bölgesi çalışması yaptı” cevabını verdi.

KÖPRÜLÜ KAVŞAK NE DURUMDA?

Çakır Ereğli Devlet Hastanesi’ne ulaşımı rahatlatmak için inşa edilen köprülü kavşak çalışması ile ilgili olarak ise “Orada iki mahkeme devam ediyor. Biri ayın 12’sinde, öbürü 25’indeydi. Mayıs ayında. Biri yukarıdaki fabrika sahibiyle ilgili, öbürü de aşağıda altı dairesi olan vatandaşla ilgiliydi. Mahkemenin bugün de süren yargıda bir karar vermesini bekliyoruz. Bu yol kamu yararı gözetilerek devam etsin, aynı zamanda onların da alacak, tazminat hakları da devam etsin, ne çıkarsa mahkeme sonunda onu devlet öder. Onun çıkmasını bekliyoruz. Ama karar yargıda. Yargı ne karar verirse o olacaktır. Biz bir an önce orayı açmak istiyoruz. Hem trafiği rahatlatmak, hem hastanenin yolunu açmak açısından. Acil tarafı acil tarafından, diğer tarafı da öbür taraftan olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Haber : Hüseyin AKSAKAL
Bu Haber 1792 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Şahin ve Demirtaş’tan Odabaş’a ziyaret…
CHP’de bugün tek aday…
Yeni liste çıktı... Gerçek mi? Asparagas mı?
Ereğli adayı Hüseyin Uysal…
Yılmaz ile DOBRA DOBRA… Önce Gülüç, sonra ..
 
AK Parti'de 3 aday belli oldu!
İzzet Şahin İYİ Parti’den aday adayı!
“KİMİN BÜTÇESİ BU?”
GÜNÜN SÖZÜ
Nerede ve nasıl olursan ol, Allah?dan kork. Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün. İnsanlarla güzel geçin!? Tirmizî, Birr 55

( )
NÖBETÇİ ECZANE
21 - 01-2019
UMUT ECZANESİ
TEL : 312 18 00
Müftü Mah. Yukarı Sokak No:28
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÇİLEK ECZANESİ
TEL :
Kepez Mah. Prof.Muammer Aksoy Cd. No: 32A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 59996
  Bugün : 27851
  Toplam: 91587974
   Şuan Çevirimiçi:

 323 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Demirci: “Hedef 5 milyon ton olmalı!”
» Siyasette UYSAL DEPREMİ! Video lu Haber
» Meydan okur gibi…“KORKMUYORUM!”
» Salih Kumaş kaza geçirdi…
» Ereğli’yi hareketlendirmek için yola çıktı…
» Şahin’in gurur günü!
» Bşşkan Tekin önce inceleme yaptı, sonra futbol oynadı...
» Belediye başkan adayından 2 bin kişilik pilav ikramı...
» “ÜSTÜN NESİL” yetişecek!
» Uzun, açık oturuma davet etti
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com