KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
17 Şubat 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / KÜLTÜR
Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu
Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu

Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu

 25 Temmuz 2017 12 : 11 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde manda sütünden elde edilen ürünlerin, ekoturizm değerinin giderek yükseldiği bildirildi.

Ekolojik turizm ve otantik ürünler bugün yeniden yükseliyor. Her geçen gün yerel otantik ürünlerin satılabileceği pazarlar kuruluyor. Çaycuma da ise Manda sütü, yoğurdu , peyniri yükselişte. Eğer uygun fırsatlar yapılabilirse İtalya’da üretilen ünlü Mozarella peynirinin esaslı bir rakibini Zonguldak Çaycuma’dan çıkması işten bile değil.

Çaycuma Mandası, Anadolu Mandasi veya Asya Mandası (Bubalus Bubalis) olarak bilinen hayvan, Türkiye’de Camız, Camış, Kömüş, Donbey, Dombay isimleriyle bilinir. Yavrusuna ise malak ismi verilir. Mandalar hava sıcaklığı 30 santigrat derecenin üzerine çıktığında ter bezleri sığırınkine göre %10 daha az olduğundan yeterince vücut ısısını ter yoluyla atamazlar. Bu durum, onların metabolizmalarının bozulmasına neden olur. Bu olumsuzluğu önlemek ve serinlemek için günde bir kaç kez suya girmeleri gerekir. Bu yüzden fazla kurak iklimli bölgelerde, yapay bir göl yada duş sistemi yapılmazsa manda yetiştirilemez. Ancak Batı Karadeniz bölgesinin kimi kesimleri nemli kesimler için doğal yaşam ortamları sunarlar.

Dişiler her 2 yılda bir gebe olur. 320 gün süren bir gebelikten sonra 40 kilo ağırlığında bir yavru dünyaya getirirler. Yavrular yarım sene boyunca sütle beslendikten sonra kendileri otlamaya başlarlar. 2-3 yıl sonra kendileri üreyebilecek yaşa varırlar. Yabani mandaların ömrü 25 yıl kadardır. Mandalar ot ve su kenarlarında büyüyen bitkiler ile beslenirler. Neredeyse her türlü yeşil bitkiyi yiyebilirler. Standart bir Anadolu mandasının süt verimi 4-5 kilo civarındadır. Yaklaşık iki bin beşyüz yıldır üretildiği bilinen mandanın sütü, yoğurdu ve peyniri, yüksek yağ oranı ve düşük laktoz ve kolestrol oranıyla sağlıkçılar tarafından tercih edilmeye başlandı ve bu iri boynuzlu hayvan, yeniden itibar görmeye başladı.

BUGÜNE NASIL GELDİ?
Çaycuma’da Manda Sütü ve süt ürünleri, yaklaşık on yıl önceye kadar köylü kadınların pazara getirdiği ürünlerle sınırlıydı. Köyler göç veriyor, bu durum da manda üretimini olumsuz etkiliyordu. O günlerde yaşayanlar, manda üretiminin son bulmaya mahkûm olduğunu düşünüyordu.

Mandanın talihinin dönmesine vesile olan olay, Çaycuma Kaymakamlığı karşısında manda sütünden yapılma ürünler satan mütevazı bir dükkanın açılışıyla başladı. Girişimci Aynur Çakar. Kendisi Çaycuma’da hatta Türkiye’nin her tarafında Aynur Abla olarak biliniyor. Hatta kendi ürettiği süt ürünlerinin markası olarak bile bu unvanı kullanıyor.

Aynur Abla, eşinin emekli olmasının ardından başlayan girişimcilik serüvenine giriştiğinde, aldığı ilk tepkileri “ Biz bu dükkanı açarken manda ve Çaycuma yoğurdu ile ilgili açtığımız için çevre esnaf bizimle dalga geçti. Yoğurtçuluk yapacakmış, altı ay yaşamaz diye kafa buldular bizimle” diyerek anlatıyor.

Aynur Abla, o günleri şöyle anlatıyor:

“Çaycuma’da Cuma günü hariç manda yoğurdu yoktu. Köydeki insanlar üç beş bakır içinde bunu satıyordu. Biz bununla ilgili bir işyeri açtık. Köylülerin sütleri ve yoğurtlarının değerlenmesi için çalışmada bulunduk. köylülerden gelen tepki şöyle oldu, ‘Allah sizden razı olsun, kışın soğukta, yazın sıcakta Pazar iniyorduk, ürünümüz bozuluyordu, köyde işimiz kalıyordu çok iyi ettiniz’ dedi köylüler. Daha sonra manda sütünün ve yoğurdunun değerini öğrendikçe, talebin de fazla olması, Amasra yolunun da buradan geçmesi sayesinde işleri geliştirdik. Hiçbir zaman da talebi karşılayamadık.”

Üç yıl boyunca köylülerden süt toplamak suretiyle üretim yaptıklarını, son altı yıldır da kendi mandalarını yetiştirdiklerini belirten Aynur Abla şöyle devam etti:
“Biz bu işi yapmaya başladığımızda Çaycuma’da manda sayısı 200 idi, şimdi erkek mandalar ve yavrularla birlikte 1200 oldu. Kaba gözüken manda, çok duygusaldır başını sahibinin omzuna koyar, kendini sevdirir. Kendini başkasına sağdırmaz. Manda, ot seçmez. Bakımı en kolay hayvandır. Sütü azdır. 4 kilo kadar süt verir. Daha fazlasını alamazsın. Alırsan süt yemi vermen gerekir. O da sütün niteliğini bozar. İtalyanlar dünyada öncü marka, Selçuklu döneminde mandayı İtalya’ya götürmüş, bu miktarı 14-15 kiloya getirmiş, bundan büyük gelir elde etmiş. Manda11 ayda yavru yapar. Et verimi dünyada en değerli et, manda ve hindi etidir. Üniversitelerle beraber proje yaptık.

Bir kilo manda sütü toptan 6 milyon, perakende on milyondur. İnek sütü bir buçuk liradır. Bir manda dört kilo veriyor. Yoğurdu, tereyağı ve eti çok değerli. Manda tereyağında iki ay, peynirinde bir ay sıra var. Neden, yok da ondan. Var olanların da içinde yüzde on ancak var manda sütü. Çaycuma’dan otobüs giden her ile manda yoğurdu gönderiyoruz. Hastalar, üniversiteler, onkoloji hastaneleri, onkoloji servisleri, gastronomlar talep ediyor. Bu alanda üniversiteler ile projeler yaptık.”

Aynur Abla, sektöre konuyla alakalı olmayan kişilerin girip, daha fazla üretim adına kaliteyi düşürmesinden “Bir iki senedir manda yoğurdu gerilemeye başladı. Manda sütüne inek sütü katarak satmaya başladılar. Bu da değerini düşürüyor. Manda sütünün Laktoz oranı çok düşüktür inek sütüne göre” diyerek şikâyet etti.

BİRLİK ÇALIŞMALARI:…

Zonguldak İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Kurucu Başkanı Şenol Çakar da Çaycuma’da Manda yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak için yürüttükleri mücadeleyi anlattı. Devletin hayvan üreticilerinin yoluna kırmızı halılar serdiği gelmesin aklınıza. Bu yol, başından sonuna dek dikenlerle dolu bir yol.

Çaycuma’da manda yetiştiriciliği için ideal kılan özelliklerini anlatan Kurucu Başkan Şenol Çakar amaçlarının köylülerin evinde geçimini sağlaması olduğunu vurguladı.

Çakar, “Türkiye’de en çok yağmur alan, senenin on iki ayının on bir ayında merada beslenen hayvan sadece bu alana özgü. Çiftlikte de beslenir İstanbul’da üçyüz manda çiftliği var. Ama doğan olanı bu. Kışın bir ay ahırda kalıyor hayvanlar, çok uzun sürerse iki ay kalıyor. Anadolu’da altı ay ahırda kalıyor hayvanlar. Dolayısıyla onların hayvanları doğal olmuyor. Saman yiyorlar. Bizim rekabet şansımız var, kalite bakımından zirvedeyiz.. Bir köyde yirmi manda besleyenin ayda yedi bin beş yüz lira geliri olabiliyor. On beş bin cirosu var. İsterse yedi bin beşyüz lirayı anasının yanında, karısının koynunda, çocuğunun başında kazanabiliyor. Yirmi manda oldu mu Erdemir işçisinden daha fazla kazanıyor köylü”

Zonguldak İli Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’nin kuruluşunda Aynur Abla’nın büyük rolü olduğunu ifade eden Çakar, “Birlik kuracağımızda, Aynur Abla’ya gidip, “madem yoğurtçusun birlik kuralım destek ol. Aynur Abla, gitti bankadan para çekti, bize verdi. O parayla manda birliğini kurduk” diye konuştu.

Tarım bakanlığının yerel manda türünü koruma çalışması yaptığını belirten Çakar şöyle devam etti.

“ Bakanlığın istediği manda, Türkiye’de Kastamonu Cide Loç vadisinde, Bartın ve Çaycuma’da var. Diğer iller de bu mandaların seviyesine erişmek için, o saf ırka erişmeye çalışıyor. Devlet bu saf mandaların sayısını çoğaltmaya çalışıyor.

Sadece Çaycuma değil tüm Zonguldak’ta manda üretiminin önemi var. Ereğli’de Kızılcapınar’da Nazım Candan var yönetim kurulunda. Bir kişi var Ereğli’de. Ereğli ve Alaplı’da gelenler senden bilgi alsın diye anlattık, kabul etmemesine rağmen zorla yazdık. Hacımusa yenice arası mandaların doğal yaşam alanıdır. Ereğli’de de varmış. Erdemir-Kardemir-TTK nedeniyle, hazır ekmek yüzünden üretimi kalkmış.

MANDA OSB KURULACAK…

Manda Birliği Başkanlığını yürütmekte olan Mustafa Özkan’ın Zonguldak TSO girişimiyle Manda Organize Sanayi Bölgesi kurma girişimlerini yürüttüğünü belirten Çakar, “. Gökçebey’de manda organize sanayi bölgesini tamamlayacaklar. İl Genel Meclisi’nden karar çıkmış. Biz de arka planda gereken bilgiyi sağlayacağız” diye konuştu.

FARUK ÇATUROĞLU DEVREDE…

Mandacılığın şu an istenen noktada olmadığını belirten Kurucu Başkan, “Pproje olarak istenilen sayıya erişilmesi için Vali, TSO, tarım il müdürlüğü destekleriyle bu bir ay içinde hedefe ulaşırsak, Zonguldak ili—Türkiye Merkez Birliği Genel Sekreteri Hadi Kayhan’ın sözünü söylüyorum—Afyon’un önünde bir marka olacaktır . Biz o markaya belli bir oranda ulaştık. Çaturoğlu’nun araştırmaları devam ediyor. Ereğli, Alaplı veya Gümeli’de birkaç küçük manda çiftliği kuracağız. İstanbul’dan, Adapazarı’ndan gelenlerin yükünü, talebini oralar karşılasın. Ereğli’de bu imkan var, otlak oranı aynı, Ormanlı, Gümeli tarafları bu iş için biçilmiş kaftan” dedi.

Haber : Hüseyin AKSAKAL
Bu Haber 6264 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :çaycuma, manda, yoğurdu, değişim, medya, ereğli,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 3 )

Sayfa : [1]
Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu
Zonguldakta Çalışmak üretmek,faydalı olmak yanlış iş yaptın demektir...ÖNCE BULUNDUĞUN ÇEVRE KISKANIR ELEŞTİRİR,TAKLİT EDER,BECEREMEZLERSE ÇAMUR atar. Aynur Abla gel bizim buraya beraber bu işi burada yapalım.SİZİN ORADAKİ GERİ KAFALI KISKANÇ HASİS İNSANLARLA UĞRAŞACAĞINA..Bizim başımızın üstünde yerin var,BURAYADA SİZİN ORDAKİ ŞARLATANLARA İNAT HEYKELİNİZİ DİKELİM.
Gön : Fahriye Erol  10 Eylül 2017 : 10:59:22  Rize

Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu
ULAN NE ERDEMİR MİŞSİN BEEEE.ASGARİ ÜCRETTEN 700 TL FAZLAN VAR BU DA MİLLETİN GÖZÜNE GİRİP ÇIKIP DURUYOR.HAYVANI ÇIKAR YAYLAYA MERAYA OTLASIN SEN YAT UZAN PARA KAZAN ÖTEKİDE CEHENNEM ATEŞİNİN KARŞISINDA SAÇ DÖKSÜN DEMİR BÜKSÜN GÜNDE 12 SAAT KAH UYKUSUZ KAH AİLESİNİ AZ GÖREREK ÇALIŞSIN GELECEKLERİ İÇİN.SENDE BU ADAMIN MAAŞINA GÖZ DİK.KAÇ TL O 2000 TL FAZLA MESAİ YAPMADAN İNSAFINIZ VE AHLAKINIZ KURUSUN İNŞALLAH.HOŞ AHLAK KURUMUŞ YA BENİMKİ DE LAF.ERDEMİR İŞÇİSİNİN HESABINI TUTACAĞINIZA 20.000 TL MAAŞ ALIP 10 TL YE MECLİS LOKANTASINDA KUZU ŞİŞ YİYEN MİLLETVEKİLLERİNİN HESABINI TUTUN.100 MANDA BES ... DEVAMI
Gön : Winner  11 Agustos 2017 : 09:05:09  Zonguldak

Çaycuma’nın ekoturizm kozu: Manda yoğurdu
Teşekkürler Aynur Abla
Sayende Zonguldakta,Çaycumada insanlar ekmeek yemeye başladı.Yaptığın öncülük ve destekler büyük katkı sağladı,
Senden seneler sonra seni taklit eden adını kullananlar çoğaldı ama olsun.Aynur Abla.sen bu işin ustası ve bizim rehberimizsin
Gön : Yoğurcu Döndü  10 Agustos 2017 : 09:58:03  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
“Kaç Baba Kaç” sahnelendi
Usta Kalem Aksakal’dan…
Gidiş-Dönüş (Retro) Zonguldak’ta sahnelenecek.
Ünlü Tiyatro Oyunu Ereğli’de Sahne Alacak…
"Piraye" Ereğli’de sahnelenecek
Resimlerinde işçileri anlattı
Şiir tadında…
Akçakoca bilime yelken açacak
GÜNÜN SÖZÜ
Akıllılar dövüşmeden önce kazanırlar, cahiller kazanmak için dövüşürler.

( Zhuge Liang )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 02-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 32902
  Bugün : 13956
  Toplam: 92694481
   Şuan Çevirimiçi:

 169 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
» Havaalanında son durum…
» START VERİLDİ…
» İYİ Parti açıkladı: İttifak niye koptu?
» Posbıyık’tan “Miting gibi” açılış
» Şahin gençleri sevindirdi…
» 15 Temmuz’da olmam gereken yerdeydim. siz neredeydiniz?
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com