kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
19 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
ÇOK GURURLU ŞEYTAN SİZİ CAMİLERLE ALDATMASIN

mhamdiguner@hotmail.com
ÇOK GURURLU ŞEYTAN SİZİ CAMİLERLE ALDATMASIN
04 Mayis 2019 12:15:42

Yazar : Hamdi Güner
  Günerle Cuma Sohbetleri 
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Kur’an-ı Kerimin Lokman suresi 33.ayetinde Yüce Yaratıcımız: “Ey insanlar Rabbinize sığının ve babanın oğlundan oğlun babadan bir şeycik mükafat göremeyeceği günden (mahşer gününden) korkun. Allah’ın va’di haktır; dünya hayatı sizleri aldatmasın, (özellikle) çok gururlu olan (Şeytan) sizi Allah ile aldatmasın!” emir ve uyarısıyla sıkça Allah’tan bahsederek, Allah’ı şahit tutarak güven vermeye çalışanların bizi aldatabileceğine dikkatimizi çekmiştir.

Allah ile bizi aldatmaya çalışanların olacağına dikkatimizi çeken Yüce Rabbimiz başka kutsal veya mübarek şeylerle de aldatmaya kalkışanların olabileceği konusunda bizleri uyarmıştır. Devrimizde bazı Müslümanların camilerle aldatıldığı görülmektedir. Henüz yeterli olan camileri yıkarak çok daha büyüklerini yaparsak Müslümanlığımız daha güçlenir şeklinde düşünenlerin birçoğunun aldatıldığını söyleyebilirim.

Daha yıllarca çevreye yeterli hizmet edebilecek camilerin yıkılıp yerine yenilerinin yapıldığını ve dine hizmet edeceğim zannıyla israf yapıldığını görüyorum. Halbuki camilerin yenilenmesi yerine cemaatin bilgilerinin artırılması, en azından yenilenmesi çok daha önemli iken bu yol ihmal edilmektedir. Cemaatin ve Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneklerinin titizlikle üzerinde durması gereken husus cami cemaatinin arttırılması ve İslami bir şekilde şuurlandırılmasıdır. Nitekim Cemaati çok az olan camiler için “harap” tabiri kullanılmıştır.

Camilerin büyütülmesi yerine sıklaştırılması daha uygundur. Nitekim Hz. Aişe validemizin rivayet ettiği bir haberde: “Resulullah bizlere mahallelerde mescitler yapılmasını ve onların temizlenmesi ve sağlıklı hale getirilmesini emrederdi” ifadesi yer almaktadır. (Ebu Davud C.l, S.347) Bunun pratikte çok büyük faydaları vardır. Camiler sık olursa her Müslümanın vakit namazlarını camide kılması zorunlu hale gelir. Çünkü Müslüman kılacağı namazı komşusu olduğu camide kılması gerekmektedir. Nitekim Peygamberimiz (sas): “Mescide komşu olanın namazı ancak mescitte geçerlidir” uyarısını yapmıştır. Bu hadis-i şerif gereğince namazın camide kılınması birçok mezhebe göre vacip, Hanefi mezhebine göre sünnettir. Caminin komşusu ise sık evler itibariyle altmışıncı ev, seyrek (bahçeli evler) itibariyle kırkıncı haneye karar tüm evlerdir. Sokakların dolaşılması gerekiyorsa en çok seksen evden sonra bir mescit olmalıdır.

Bu kurala riayet edilirse bütün mahalle halkı birbiriyle tanışır ve kaynaşır. Ama büyük ve uzak olan camilerde namaz kılanların birbiriyle tanışması zor olduğu gibi her vakitte de oraya gitmeleri mümkün değildir.

Camiledir gösterişli ve süslü yapılması da uygun değildir. Nitekim Peygamberimizin amcasının oğlu Abdullah (ra): “Ben camileri ihtişamlı yapmakla emrolunmadım” derken, “Mescitleri Yahudi vi Hıristiyanlar gibi süslüyor musunuz?” şeklinde kınayıcı bir ifadesi de olmuştur. Peygamberimiz (sas) ise: İnsanlar mescitler konusunda birbirlerine karşı iftiharlaşmadıkça (böbürlenmedikçe) kıyamet kopmaz” uyarısında bulunmuştur. (Ebu Davud C. l, S.341-349)

Tevbe suresi 20.ayetinde Yüce Rabbimiz: “Siz hacıları sulamayı ve mescid-i Haramı imar etmeyi Allah ve ahirete iman edip Allah yolunda cihad eden gibi mi yapıyor (görüyor) sunuz? Bunlar eşit değildir” uyarısıyla camileri imar etmekten çok Allah yolunda cihad etmenin fazıletli olduğuna işaret etmektedir. Cihdın birçok çeşidi olmakla birlikte camilerin cemaatini artırmak ve kaliteli Müslüman olmaları için de çalışmak cihattır ve cami yapmaktan daha fazıletlidir.

Bu arada cami yaparak Müslümanları aldatmaya çalışanların olduğunu da hatırlatmanın gereğini duyuyorum. Yani gerekli değilken büyük veya gösterişli camiler yaparak yahut yaptırarak Müslümanları gözünü boyamaya çalışanların olabileceğini de unutmayalım! Lokman suresinin 33. Ayetini “Çok gururlu (şeytan) sizleri camilerle aldatmasın” şeklinde de tefsir edebiliriz.
  Bu Yazı Toplam 130 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com