20 Mayıs 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET  -> VİDEOLU HABERLER
DEMİRTAŞ : 'YÜK DEĞİL HAK!'
DEMİRTAŞ : 'YÜK DEĞİL HAK!'

DEMİRTAŞ : 'YÜK DEĞİL HAK!'

 08 Mayis 2017 14 : 37 

 

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, son günlerce sürekli gündeme getirilen kıdem tazminatı ile ilgili olarak TBMM’de bir basın toplantısı yaptı. CHP’li Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu kıdem tazminatı kanun teklifi hakkında açıklamada bulundu.

Son günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve  AKP iktidarı yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda;  "Çalışma Bakanlığında bir çalışma yapıldığı ve buna göre  kıdem tazminatı fonu taslağı oluşturulduğu ve taslağın Bakanlar Kurulu’na sunulacağı" yazılı ve görsel basında yer aldığını ifade eden Demirtaş, “Ancak Kıdem tazminatının fona devredilmesine dair taslak çalışması yapılırken, sosyal paydaşlarla görüşülmemiştir.  Şu anda sosyal paydaşların  bu çalışmaların içeriğinden haberi yoktur.” Dedi

Türkiye’nin önde gelen işçi sendikaları ve konfederasyonları tarafından kıdem tazminatının “kırmızı çizgi” olduğu defalarca açıklandığına ve iktidarın kıdem tazminatının fona devredileceğine yönelik  açıklamalar da işçiler üzerinde tedirginlik yarattığına vurgu yapan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, fona devredilmeden, kazanılmış haklara dokunmadan kıdem tazminatının güvence altına alınması ile ilgili verdiği kanun teklifinin yaşanan tüm sorunların çözümü olacağını ifade etti.

KIDEM TAZMİNATI;KÖTÜ GÜN DOSTUDUR!

 

Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş Kıdem Tazminatının iş yaşamına cumhuriyetin ilk yıllarında 1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk Döneminde, yani CHP döneminde girdiğini belirterek şunları kaydetti: “Yani Kıdem tazminatı, Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk işçilerine hediyesidir. CHP için de gurur kaynağıdır. Kıdem tazminatı, bugün tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çalışma yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır.  Her ne kadar işverenler, kıdem tazminatını maliyeti artıran bir unsur olarak görseler de işçiler açısından çok önemlidir. Çünkü, Kıdem tazminatı, gerçekte bir tür işsizlik sigortası, sonraya bırakılmış bir ücret ve tazminat fonksiyonu taşımaktadır.

Çünkü, kıdem tazminatı, çalışanların iş güvencesidir, gelecek garantisidir, kötü gün dostudur. Çünkü, kıdem tazminatı yük değil, işçinin anasının ak sütü gibi helal olan hakkıdır. Kıdem tazminatının fona devredilmesi, işçiler de, işverenler de istemese de AKP iktidarı tarafından ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor.  Kapalı kapılar arkasında hazırlanan,  sosyal paydaşların katılımının olmadığı, çalışanlardan kaçırılan bir taslaktan söz ediliyor.

AKP İKTİDARI İÇ VE DIŞ BORÇLAR İÇN KAYNAK YARATMA İÇİN GÜNDEME GETİRİYOR

Daha taslağın içeriği açıklanmadan “1 gün çalışan bile kıdem tazminatı alacak”, “istihdam artacak” gibi sihirli sözcüklerle işçiler kandırılmaya, ikna edilmeye çalışılıyor.

“İşçilerin yüzde 80’ni kıdem tazminatı alamıyor” deniyor. Doğrudur, işçilerin bir kısmı  kıdem tazminatlarını alamıyorlar ancak  bunun  gerçek nedenleri halka söylenmemektir.  Çünkü iktidar kayıtdışı çalışmanın önüne geçememektedir, Çünkü  işçiler 1 yıllık süre dolmadan işten çıkarılmaktadır, Çünkü kıdem tazminatını ödemeyen işverenlere yaptırım uygulanmamaktadır,  Çünkü işverenler iflas ettiğinde veya ödeme güçlüğüne düştüğünde, kıdem tazminatının güvencesi yoktur,

Çünkü AKP iktidarı, İşçi Alacaklarını İşverenlerin Suistimaline ve Ödeme Güçlüğüne karşı korunması için ILO'nun 173 sayılı sözleşmesini, 15 yıldır imzalamamıştır. Elbette kıdem tazminatının fona devredilme tartışmaları bu günün konusu değildir. 1950'li yıllardan beri tartışılan bir konudur. Ancak burada AKP iktidarının ısıtıp ısıtıp bu konuyu gündeme getirmesinin sebebi, işçilerin kıdem tazminatını güvence altına almak da değildir. Borç batağındaki AKP iktidarı, iç ve dış borçları çevirmek için kaynak bulmak istemektedir. AKP iktidarının asıl amacı kıdem tazminatını fona devrederek, aynen işsizlik sigorta fonunda olduğu gibi, amacı dışında kullanarak,  iç ve dış borçları ödemekte kullanacaktır. Bu çok açıktır. 

İKTİDAR “FON” UYGULAMALARINDA SINIFTA KALMIŞTIR!

İktidar, bugüne kadar olan fonlara ilişkin uygulamalarında, sınıfta kalmıştır. Sicili bozuktur.  İşsizlik Sigorta Fonu, Konut Edindirme Fonu,  Tasarrufu Teşvik Fonu, Varlık Fonu gibi fonları, kamu borçlarını ödeyecek bir kaynak olarak gören iktidar,

Şimdi de işçinin alınteri ile hak ettiği kıdem tazminatına gözünü dikmiştir. Ülkemizin en köklü kamu kurum ve kuruluşlarını bir kararname ile Varlık Fonu’na devreden AKP İktidarının, kıdem tazminatı konusunda da şeffaf, hesap verebilir ve güvenceli bir fon yönetimi sağlayacağını düşünmek, en basit ifade ile “saflık” olacaktır.

Yani, çalışma yaşamında güvencesiz ve esnek çalışmayı ilke kabul eden iktidar, bu yolla işçilerin kazanılmış haklarını yok etmek istemektedir.

AKP İktidarı aslında, kıdem tazminatını fona devrederek, işçilerin 80 yıllık hakkı olan  kıdem tazminatını tamamen ortadan kaldırmak istemektedir. Bu açık ve net....

AKP iktidarı, kıdem tazminatında yaşanan sorunların giderilmesi için, kazanılmış haklara dokunmadan çözüm üretmek,  uluslararası sözleşmeleri imzalamak yerine, kazanılmış hakları yok edecek, güvencesiz ve esnek çalışma düzeni oluşturmak istemektedir.

Çünkü; “Kıdem Tazminatı Fonu” uygulaması ile iktidarın daha önce yaptıkları önerilere göre; İşçiler kazanılmış hakları kaybedecektir. Kıdem tazminatının iş güvencesi olarak üstlendiği rol ortadan kalkacak ve işten çıkarmalar kolaylaşacaktır.  Bugün ödenen yüzde 8.3’lük olan prim oranı,yüzde 4,2’ye düşürülecek yani 30 gün üzerinden ödenen kıdem tazminatı,15 gün üzerinden ödenecektir.  İşçinin kıdem tazminatına hak kazanabilmesi için en az 10 yıl çalışması gerekecektir. Yani kıdem tazminatı fona devredilir ise işçiler kazanılmış haklarını kaybedeceklerdir.

ÇALIŞMA BAKANINI UYARIYORUM; FON UYGULAMASINDAN DERHAL VAZGEÇİN!

Buradan iktidarı uyarıyorum, Çalışma Bakanı'nı uyarıyorum; İşçilerin kazanılmış haklarını kaybetmesine neden olacak fon uygulamasından derhal vazgeçilmelidir. Eğer amaç bütün işçilerin kıdem tazminatı hakkından yararlanmasını sağlamak ise, Kıdem Tazminatı Fonu kurulmadan da,  işçilerin kazanılmış haklarına dokunulmadan da, bazı kanunlarda değişiklik yapılarak çalışanların %95'inin kıdem tazminatını alması sağlanabilir. Yaşanan mağduriyetler ve sorunlar ilgili yasalarda yapılacak yeni düzenlemelerle giderilebilir.

KANUN TEKLİFİMİZ YAŞANAN SORUNLARI TAMAMEN ÇÖZECEKTİR!

TBMM'ye sunduğumuz  kanun teklifimizle, ilgili yasalarda yapılacak değişikliklerle, kazanılmış haklara dokunulmadan, işçilerin %95'inin kıdem tazminatından yararlanması sağlanacaktır. Yani bu teklifimiz, kıdem tazminatında yaşanan sorunları tamamen çözecek bir tekliftir.

Kanun teklifimizde; 1 yıldan daha az çalışanların da kıdem tazminatı almasını, Kıdem tazminatı alacaklarının kamu alacakları ile rehinli alacaklardan da öncelikli olmasını, Kıdem tazminatını ödemeyen işverene idari para cezası verilmesini, İşverenlerin iflası ve ödeme güçlüğüne düşmesi halinde işçilerin mağdur olmasını önlemek için Kıdem Tazminatı Garanti Fonu kurulmasını teklif ediyoruz. Ayrıca 173 no'lu İLO Sözleşmesi de onaylanmalıdır.

CHP KAZANILMIŞ HAKLARIN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYECEKTİR!

Biz CHP olarak, binbir emek ve alınteri ile hak edilen, işçinin anasının ak sütü gibi helal olan kıdem tazminatının yasalarla korunmasını istiyoruz. İşçilerin kazanılmış haklarının yok edilmesine izin vermeyeceğiz. İşçi lehine olan kıdem tazminatının fona devredilerek çarçur edilmesine, yok edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

Eğer işçiyi düşünüyorsanız, kıdem Tazminatını fona devretmekten derhal vazgeçin, işçinin kazanılmış haklarına  dokunmayın, işçileri mağdur etmeyin, iş ve çalışma barışını bozmayın, gelin benim kanun teklifimi kabul edin, işçinin kıdem tazminatını birlikte güvence altına alalım, çalışanların haklarına birlikte sahip çıkalım.”

 

 

 

 

 

Haber : H Aksakal-Ö Cerrah
Bu Haber 1075 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kıdem tazminatı, yük değil, hak, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, ereğli, zonguldak,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
MHP’ de liste şekillendi… İşte Zonguldak ADAYLARI…
CHP aday belirleme süreci… Demirtaş garanti mi?
“Seçim ikinci tura kalmaz!”
AK Parti Temayül Yoklaması yapıldı
İyi Parti Aday Adayı Bayraktar Değişim Radyo’da ..
Baycık başvurusunu yaptı…
Karakök aday adaylığını kalabalık grupla açıkladı…
Sayı 41 oldu… Süre uzatıldı… İşte aday ..
GÜNÜN SÖZÜ
Helalden kazanana hesap, haramdan kazanana azap vardır.

( Hadis-i şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
20 - 05-2018
YASEMİN ECZANESİ
TEL : 316 30 96
Meydanbaşı Caddesi No: 14B Un Pazarı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 36304
  Bugün : 15531
  Toplam: 80419781
   Şuan Çevirimiçi:

 90 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com