18 Temmuz 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EĞİTİM
EĞİTİM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!
EĞİTİM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!

EĞİTİM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!

 29 Aralik 2016 12 : 06 

Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden örnek uygulama…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Zübeyde Hanım Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Döner Sermaye İşletmesi’nde yapılan yemekler şehir merkezi ve köylerdeki 24 okula gönderiliyor. Yemekler ise okulun Yiyecek İçecek hizmetleri bölüm öğrencileri tarafından hazırlanırken, öğrenciler hem mesleklerini uygulamalı olarak öğreniyor, hem de okulların yemek ihtiyaçlarını karşılıyor. Yemeklerde kullanılan malzemeler ise Ereğlili esnaflardan alınarak sermaye ilçe merkezinde aktarılıyor.

Ereğli Zübeyde Hanım Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek hizmetleri bölüm öğrencileri mesleklerini uygulamalı olarak öğreniyor. Sabah saatlerinde başlayan hummalı çalışma gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. İlçe merkezi ve köylerle birlikte 24 okulun yemeğini hazırlayan öğrenciler sabah saatlerinde belirlenen menü için hazırlıklarını yaparken, hazırlanan yemekler hizmet alımı ile anlaşılan araçlarla ilçe merkezi ve köy okullarına ulaştırılıyor.

MALZEMELER EREĞLİLİ ESNAFLARDAN

Şehir merkezinde ilk ve ortaokullara yemek hizmeti sunan okulun ayrıca Subaşı Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ilk ve ortaokulundan Ereğli’nin en uzak köyü olan Armutlucuma Aydın köyü ilköğretim okuluna kadar sıcak yemek hizmeti sunuluyor. Yemeklerde kullanılan malzemeler ise Ereğlili esnaflardan temin edilerek sermaye ilçe merkezinde kullanılıyor.

ÖĞRENCİLERE GERÇEK İŞ ÜZERİNDE UYGULAMA YAPTIRILIYOR

Yapılan çalışma hakkında bilgi veren okul müdürü Uğur Yağmur “Okulun Döner Sermaye işletmesi Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Döner Sermaye işletmesi olarak, Mesleki ve Teknik Öğretim Okulları Döner Sermayesi Hakkındaki Kanuna göre kurulmuş bir işletmedir. Kurum olarak başta yiyecek içecek hizmetleri olmak üzere öğrencilerimizin gerçek iş üzerinde uygulama yaparak mesleklerinde yetişmesi ve piyasada aranır ve her zaman iş bulabilen, mesleklerini gerek çalışarak, gerekse kendiişlerini kurarak sürdürmelerini sağlamaktır. Ayrıca hizmet sunduğumuz okul, öğrenci ve diğer kesimlere en sağlıklı, hijyen ve kaliteli hizmet sunmaktır. Yiyecek İçecek hizmetleri alanı bünyesinde üretim yapan sanayi tipi yemek üretim mutfağımız Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Numan Korkmaz’ın da desteği ile şu an günlük 3500 kişilik yemek üretimi yapmaktadır.

Yemek üretimi faaliyetinde 4 yiyecek içecek hizmetleri öğretmeni, 5 işletmede beceri eğitimini yapan 12 sınıf öğrencimiz ve dönüşümlü olarak 50’ye yakın 10 ve 11. Sınıf öğrencimiz yemek üretimine katılmaktadır. 50’ye yakın öğrencilerimiz eğitimlerinin yanı sıra üretime katkıları oranında haftalık 1-3 gün çalışmaları karşılığında 200,00-750,00 TL arası aylık ücret almaktadır. İşletmemizde ayrıca 2 aşçı, 2 yardımcı hizmet elemanı çalışmakla beraber, taşımalı eğitim veren okullara yemeklerin ulaşımını sağlayan servis araç ve elemanları, okullarda yemek dağıtımını yapan servis elemanları dahil toplamda 100 kişiye yakın üretimden dağıtıma tüm personele gelir sağlamaktadır. Tüm çalışanların maaş ve sosyal hakları işletmemiz tarafından düzenli ödenmektedir. Üretim mutfağımız Ülkemiz genelinde belediyeden çalışma ruhsatı alan ilk meslek lisesi özelliğinde olup, Tarım, Hayvancılık ve Gıda Müdürlüğü işletme belgesi ve ISO22000 HACCP Belgesine sahiptir. Üretimde faaliyette bulunan tüm personel ve öğrencilerin hijyen belgeleri, sağlık raporları vb. bulunmakta ve takip altında tutulmaktadır. İşletmemiz düzenli olarak Tarım-Hayvancılık ve Gıda Müdürlüğü ile Belediye zabıta ve sağlık müdürlüğü tarafından denetlenmektedir. Prensip olarak insan sağlığına 1. Derecede önem veren üretim faaliyetimizde kullanılan tüm ürünler belgelendirilmiş markalardan tercih edilmektedir. Kuru kumanya dışında tüm malzemelerimiz günlük olarak temin edilmektedir. Üretilen her ürünün numunesi hijyen ortamda 72 saat saklanmaktadır. Sanayi tipi mutfağımız modern havalandırma tertibatına sahip olup, hazırlık birimi ve sıcak mutfak birimi olarak iki bölümden oluşmaktadır. Malzemelerin muhafazası için hijyenik gıda deposu, soğuk hava deposu ve dondurucularımız mevcuttur.

HİJYEN KURALLARI HARFİYEN UYGULANIYOR

Okulda hijyen kurallarına önem verdiklerini de kaydeden Yağmur “Sıcak öğle yemeği verdiğimiz tüm okulların temizlik ve hijyen malzemeleri aylık olarak kurumumuz tarafından gönderilmekte ve yemek dağıtımı yapılan tüm okullardaki öğrencilerin yemek yediği alanların ilaçlaması tarafımızdan yetkili firmalara yaptırılmaktadır. Yemek hizmeti verdiğimiz 3500 öğrenci ve tüm çalışanlarımız yemek zehirlenmelerine ve buna bağlı zararlara karşı kurumumuz tarafından sigortalanmıştır. Kurumumuz ülke genelindeki okullar arasında bu tür faaliyeti gerçekleştiren hemen hemen ilk okullar arasında olup, diğer okulların da bu faaliyeti gerçekleştirmelerine öncü olmuştur.

Okullarımızın talep ettiği ve taşımalı eğitim kapsamı dışında bulunan ihtiyaç sahibi tüm öğrencilerin yemek ihtiyacı kurumumuz tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Okullarımızın talep etmesi halinde ihtiyaç duyduğu ve okulları için kullanacakları malzemeler bütçemiz ve mevzuatımızın izin verdiği ölçüde kurumumuz tarafından karşılanmasına gayret edilmektedir. Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Numan Korkmaz ile sürekli görüşülmekte ve okullarımız ile öğrencilerimize daha fazla hizmet ve katkı sağlama noktasında projeler üretmekteyiz. Bu projeleri en kısa sürede faaliyete geçireceğiz. İlçemiz Turizm Meslek lisesi öğrencilerine de mesleklerinde gelişmesi için eğitim mutfağımız kullandırılmaktadır”

250 BİN LİRA VERGİ ÖDENDİ

Okul müdürü Uğur yağmur ayrıca 2016 yılında kurum olarak 250 bin lira vergi ödediklerini söylerdiği açıklamasında “Kurumumuz 2016 yılı için devletimize gelir vergisi olarak 250.000 TL civarında gelir vergisi ödemiştir. Kurumumuz yasal mevzuatı gereği Çocuk Esirgeme Kurumuna 2016 yılı için yaklaşık 80.000-100.000 TL arası kar aktaracaktır. Döner sermaye işletmemize bağlı 70 öğrenciye hizmet sunduğumuz çocuk gelişimi alanı bünyesinde uygulama ana sınıfımız mevcuttur. Döner sermaye işletmemiz kapsamında ayrıca el sanatları, giyim üretim, grafik ve bilişim alanlarımız mevcuttur” dedi. 

Haber : Degisim Haber Merkezi
Bu Haber 3115 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Zonguldak, Ereğli, Zübeyde, hanım, Mesleki, ve,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
EĞİTİM DEDİĞİN BÖYLE OLUR!
Chp lideri Kemal kılıçdaroğluna.
Bugüne kadar çıkan khk lerin iptali , Khk ile görevden alınan 100 bin memurun göreve iadesi ve Yeni anayasa oylamasının referandumun iptali için hukuki bir yol buldum. Parti hukukçularınıza sunuyorum. Medyada çıkan haberlerden biliyoruz ki mecliste cemaate ait 80 100 arası kadar vekil var. Darbeye teşebbüs eden bir organizasyona üye oldukları için vekilikleri ve oy kullanma hakları geçersizdir. Vekil oranı kanun güvenoyu ve anayasa oylamasına evet hayır oyunu belirleyecek kadar yüksek olduğu için, 15 temmuz soruşturması tamamlanıp meclisteki vekiller tutukl ... DEVAMI
Gön : Kemal  29 Aralik 2016 : 13:24:12  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Sürekli takip…
Ecookul projesini anlattılar…
Mini TED'lilerde üniversite heyecanı...
Bisiklet pompası ile ROKET yaptılar…
Yılın En’leri ödülleri verildi
Güçbirliği yaptılar…
Birlikte okudular…
Anaokulu yaptıracak
GÜNÜN SÖZÜ
Bizi en sert eleştiren kimdir. Ümitsizliğe uğramış bir merak.

( GOETHE )
NÖBETÇİ ECZANE
18 - 07-2018
SELÇUK ECZANESİ
TEL : 322 41 22
Özel Echomar Hastanesi Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

SEYHAN ECZANESİ
TEL : 323 51 06
KAVAKLIK MAH. ÇAYIR SOK. 27A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43722
  Bugün : 39062
  Toplam: 83089885
   Şuan Çevirimiçi:

 202 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik ceza kesmekten bıktı ama!..
» Bedelli askerlikte yaş ve ücreti Bakan açıkladı...
» İstifa etti...
» Fazlı Erdoğan aday mı değil mi?
» Uzman Vaiz Ergün 15 Temmuz’u anlattı..
» A Milli Takım'da görmek istiyoruz...
» İSTİFA ETTİLER...
» İyilik yap BURSU’nu kap!...
» Özcan Ailesi'nin Acı Günü...
» İnsanlık dışı olay… Bu nasıl vicdan? Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com