KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
17 Şubat 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
Eğitim Sen’den çarpıcı tespitler “Kaos devam ediyor”
Eğitim Sen’den çarpıcı tespitler “Kaos devam ediyor”

Eğitim Sen’den çarpıcı tespitler “Kaos devam ediyor”

 22 Haziran 2018 11 : 28 

Eğitim Sen Karadeniz Ereğli İlçe Temsilciliği, 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Sonunda Eğitimin Durumu raporunda bölgede ve ülkede eğitimin durumu hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu. Raporda, Karadeniz Ereğli’de eğitim alanında, liselere yerleştirme kılavuzlarının yayınlanmamasının kaosa yol açtığı uyarısında bulunuldu.

Eğitim Sen Karadeniz Ereğli İlçe Temsilciliği’den yapılan yazılı açıklamada, 2017-2018 eğitim-öğretim yılının 8 Haziran Cuma günü sona erdiği, 18 milyona yakın öğrenci, 904 bin 679’u öğretmen olmak üzere, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisi açısından zorlu bir eğitim öğretim yılının daha tamamlandığı belirtildi.

16 yıllık AKP iktidarı süresince Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk kez bu yıl, 2017/18 eğitim öğretim yılına ilişkin örgün eğitim istatistiklerini yayınlamadığını, bu durumun, iktidarın yıllar içinde eğitimin kamusal niteliğini nasıl adım adım tasfiye ettiğinin 24 Haziran seçimlerine giderken tartışılmak istenmediğini gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“AKP , iktidarı boyunca eğitim politikaları konusunda her dönem başarısız olmuş, her başarısız olduğunda da sistem değişikliği yaparak, kendi başarısızlığının üzerini örtmeye çalışmıştır. Ancak yapılan her sistem değişikliği, öğrenci ve velilerde büyük endişe yaratmaktan başka bir sonuç ortaya çıkarmamıştır. AKP’ye oy verenler dâhil, ülke nüfusunun büyük bölümünü genel olarak eğitimde yaşanan olumsuzluklardan ve sürekli sistem değiştirilmesinden son derece rahatsızdır. Üniversiteye giriş sınav sistemi eğitim öğretim yılı başında plansız bir şekilde değiştirilmiş ve sürekli yeni açıklamalar yapılmıştır. Ayrıca değişen sisteme uyum sağlamaya çalışmak öğrencilerde yeterince kaygı oluşturmuşken sınava çok az bir zaman kala sınav tarihinin seçim nedeniyle ertelenmesi öğrencilerin stresini arttırmıştır. TEOG yerine getirilen yeni ortaöğretime geçiş sistemi, öğrenci ve veliler açısından ciddi sorunları gündeme getirmiş, yeni sisteme yönelik tüm uyarı ve itirazlarımız görmezden gelinmiştir. TEOG yerine getirilen sistemin, üniversiteye giriş sınavı gibi olmadığını, dolayısıyla öğrencilerimizin ikinci bir şansının bulunmadığı, bu nedenle öğrencilerin telafisinin mümkün olmayan bir dayatmaya mahkûm edildiği açıktır. AKP ve MEB tarafından yaratılan sınav kaosunun sonucunun çocuklarımızda nasıl bir travmaya neden olduğunu 2 Haziran’da yapılan sınav günü okul bahçelerinde, soru kitapçıklarının başında ağlayan yüz binlerce çocuğun gözyaşları ailelerinin öfkesi göstermiştir. “

“KAOS DEVAM EDİYOR!”

Eğitim Sen’in raporunda Karadeniz Ereğli’de eğitim konusunda değerlendirmeler de yer aldı. Raporda şu tespitler bulunuyor:

“ İlçemizde ; İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi, 15 Temmuz Şehitleri Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alacak liseler olarak belirlenmiştir. Bu okulların toplam kontenjanı 240 tır. Yani 1500 den fazla mezun öğrenciden sadece 240’ı “nitelikli” okula yerleşebilecektir. Ayrıca akademik başarısını kanıtlamış, tarihi ve kültürü olan KEAL sınavla öğrenci alacak liseler kapsamına alınmamıştır. Tercih kılavuzunun yayınlanmasını seçim sonrasına bırakan MEB , öğrenci ve velilerin endişelerini arttırmıştır. Ereğli’nin tek bölge olacağı, dolayısıyla her öğrencinin istediği okulu tercih edebileceği söyleniyor. Ancak liselere öğrenci yerleştirme yaparken öğrencilerin başarı ortalamaları, ikametgah ve mezun oldukları okula göre alacakları puanların etkili olacağı söyleniyor. Bu durumda öğrencilerin istedikleri okula yerleşmesi mümkün olmayacaktır. Kılavuz hala yayınlanmadığı için kaos devam etmektedir.”

EKSİKLER VE SORUNLAR

Raporda, Lise ve üniversite tercihleri yaparken öğrenciler rehber öğretmenlerinden yardım aldığı hatırlatılarak “ Ancak bu yıl planlanan çalışmayla rehber öğretmenler tercih döneminde belirlenen merkezlerde rehberlik faaliyeti yürüteceklerdir. Bu durumda tercih döneminde her okulda bir rehber öğretmen olmayacaktır. Özellikle köy okullarından mezun olan öğrenciler ulaşım sorunu yaşayacağı için tercih döneminde yardım alamayacaklardır” denildi.

Proje okulu olarak ilan edilen İbrahim-Süheyla İzmirli Fen Lisesi için ise “Proje okulları ile ilgili uygulamalarla birlikte, bu okulun öğretmenlerinin isteklerinin dışında başka okullara gönderilmesi söz konusudur. Diğer bir deyişle bu okulda çalışan öğretmen arkadaşlarımız sürgün ile karşı karşıyadır” değerlendirmesi yapıldı.

Açıldığından beri başka okulların binalarında eğitim öğretim veren Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( Turizm Lisesi ) en son Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi binasında eğitim öğretim verdiği hatırlatılarak “Önümüzdeki dönemde de Turizm Lisesi’nin kendi binasına geçebileceği öngörülmüyor. Bu durum hem Turizm Lisesi’nin hem de Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi’nin öğrenci ve öğretmenlerini mağdur etmektedir. Kadri Yılmaz Anadolu Lisesi kendi kapasitesinin altında öğrenci almak zorunda kalmaktadır. Daha fazla sınıf açılamadığı için bu okulda görev yapan bazı öğretmenler norm fazlası olma durumuyla karşılaşabilirler. Ayrıca Turizm Lisesi öğrencileri başka bir okulun bir katına hapsedilmiş durumdadır. Bu sorun bir an önce giderilmeli ve Turizm Lisesi yapısına uygun eğitim öğretim ihtiyaçlarını karşılayacak kendilerine ait bir binaya geçmelidir” denildi.

TALEPLER

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaları konusunda eleştiriler de getirilen raporda, Eğitim Sen’in talepleri şöyle ifade edildi:

“Toplumun bütün bireylerinin kamusal, laik, bilimsel, anadilinde, eşit, ücretsiz ve cins ayrımcı olmayan bir şekilde eğitim hakkından yararlanması sağlanmalı, toplumsal cinsiyet eğitimi zorunlu olmalıdır. 4+4+4 kesintili temel ve zorunlu eğitim uygulaması sonucunda, eğitimine ara vermek durumunda kalan, çocuk işçi veya çocuk yaşta evli olma ikilemine sıkıştırılan tüm çocukların yeniden eğitim sistemi içine çekilmesi sağlanmalıdır. 16 yılda 6 Milli Eğitim Bakanı ve 5 defa sistem değiştirerek, öğrencileri mağdur eden bir yaklaşımın oluşturduğu hasarı onarmak için acil ve somut adımlar atılmasını talep ediyoruz.

Okulların nitelikli-niteliksiz olarak ayrılmadığı, tüm öğrencilerin eğitim hakkından eşit yararlandığı bir eğitim sistemi talep ediyoruz. Öğretmen ve öğrencilerin kullandığı ders araçlarının içeriği bilim dışı hurafelerden ve dogmalardan arındırılmalıdır. Okulları ticarethane, öğrencileri müşteri haline getiren piyasa merkezli eğitim politikaları derhal terk edilmelidir. Kamu kaynaklarının özel okullara teşvik adı altında aktarılmasına son verilmeli, tüm okullara bütçe ve ihtiyacı kadar ödenek ayrılmalıdır.

MEB’in Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere, her türlü dini vakıf ve derneklerle yapılan işbirlikleri sona erdirilmeli, okullarımız bilimin, özgürlüklerin ve eleştirel düşüncenin mekanları haline getirilmelidir. Okullar, öğretmenler ve öğrenciler kimsenin projesi olmamalı, proje okullarından öğretmenler sürgün edilmemeli ve bu okullarda siyasal kadrolaşmaya son verilmelidir. OHAL KHK’leri ile haksız ve hukuksuz şekilde kamu görevinden ihraç edilen eğitim ve bilim emekçileri görevlerine iade edilmeli ve OHAL uygulaması derhal kaldırılmalıdır.

Eğitimde ve toplumsal yaşamda ciddi bir sorun olan çocuk istismarına karşı etkin ve sonuç alıcı adımlar atılmalıdır. Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son verilmeli, tüm öğretmenlerin kadrolu istihdamı esas olmalı, ataması yapılmayan öğretmenlerin atama sorunları derhal çözülmelidir. Kamu emekçilerinin uzunca bir süredir beklediği 3600 ek gösterge sadece seçim vaadi olarak kalmamalı, mümkün olan en kısa sürede herkesi kapsayacak şekilde hayata geçirilmelidir. Çalışma yaşamında sürekli ayrımcı uygulamalarla karşı karşıya olan kadın eğitim emekçileri açısından başta görevde yükselme ve unvan değişiklikleri olmak üzere, çalışma yaşamında uygulanan ayrımcılığa, mobbing ve şiddete son verilmelidir. Eğitim kurumlarında tüm ebeveynlerin en temel hakkı olan “kreş hakkı” için gerekli adımlar atılmalıdır.

Genelde tüm kamuda uygulanması planlanan, özelde de öğretmenlere yönelik olarak hayata geçirilmek istenen zorunlu performans taslağı derhal geri çekilmeli, öğretmenlerin statüsünün geliştirilmesi için gerekli adımlar atılmalıdır. Eğitimin her kademesinde eğitim yöneticisi, ilk ataması yapılan veya proje okuluna öğretmen belirlenirken liyakat yerine mülakatın bir yöntem olarak kullanılmaması; yöneticilerin, öğretmenlerin ve tüm personelin liyakat ilkesi temel alınarak, bilimsel ve adil ölçülere göre atanması sağlanmalıdır. Bütçeden eğitime ayrılan pay başlangıç olarak en az iki kat arttırılmalı, kamu okullarının tüm gereksinimleri velilerden toplanan paralarla değil, genel bütçeden karşılanmalıdır. Kapatılan köy okullarının yeniden açılması ve tüm köy çocuklarının okula erişimi sağlanmalıdır.

Hepimizi derinden etkileyen yeni Aladağ ve Ensar Vakfı vakaları yaşanmaması için tüm öğrencilerimizin kamusal eğitim ve barınma hakkından ayrımsız yararlanması sağlanmalıdır. Ebeveyn izinleri artırılmalı, doğum izninde bir yıl dönüşümsüz, ücretli ebeveyn izni uygulaması hayata geçirilmelidir. Evinden, ülkesinden ayrılmak zorunda kalan mülteci ve göçmen çocukların eğitime erişimleri sağlanmalıdır. Okulların ve üniversitelerin özgürce bilim üretilen, özgürlük alanlarına dönüşmesi için gerekli adımlar atılmalıdır.Hiçbir öğrencinin not ya da sınav baskısı altında kalmadan, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda, hangi alanda okuyacağına kendisinin karar vereceği bir eğitim sistemi oluşturulmalıdır.”

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 2101 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Eğitim sen, Kdz Ereğli, eğitim öğretim yılı raporu, nitelikli okullar,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Eğitim Sen’den çarpıcı tespitler “Kaos devam ediyor”
Sizin amacınız militan öğrenci yetiştirmek sanırım. Hadi hep beraber kahrolsun PKK diyelim
Gön : bjedug  29 Haziran 2018 : 19:47:01  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Ecevit’in kemiklerini sızlattılar…
 
Şahin: “Birlikte yöneteceğiz”
Ayan iddiaları doğrulamadı!
MHP adayını geri çekiyor...
“Zonguldak’a örnek!”
Şahin: “Sorumluluğumun bilincindeyim!”
Bu da baston simit!
İYİ Parti’de yaprak dökümü
GÜNÜN SÖZÜ
Hayatta basarili olmak icin akilsiz gorunmeli , akilli olmalıyız

( Monkesguieu )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 02-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 32902
  Bugün : 14121
  Toplam: 92694646
   Şuan Çevirimiçi:

 142 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
» Havaalanında son durum…
» START VERİLDİ…
» İYİ Parti açıkladı: İttifak niye koptu?
» Posbıyık’tan “Miting gibi” açılış
» Şahin gençleri sevindirdi…
» 15 Temmuz’da olmam gereken yerdeydim. siz neredeydiniz?
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com