kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
Eğitim Fakültesi’nde “Cumhuriyetin Kazanımları” konferansı...
Eğitim Fakültesi’nde “Cumhuriyetin Kazanımları” konferansı...

Eğitim Fakültesi’nde “Cumhuriyetin Kazanımları” konferansı...

 30 Ekim 2018 13 : 09 

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ)Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Akademisyeni Dr. Yücel Namal, Osmanlı’yı Mustafa Kemal’in yıkmadığını belirterek, “Bir devletin çöküş vakti gelmişti, Mustafa Kemal bize yeni bir devlet hediye etti. Hesaplaşacaksanız batı ile Osmanlı içinde bazı zihniyetlerle, matbaayı geç kurduran anlayışla,  beşik ulemalığını getirenlerle hesaplaşabilirsiniz. Çöküşün nedenlerini arayıp oradan ders çıkarmaya çalışabiliriz. Arayıp oradan ders çıkarmaya çalışabiliriz. Bunu yapmadığımız takdirde tarihi sürekli tekrar ettiririz” dedi.

Namal, Cumhuriyetin kuruluşunun 95. Yıldönümü ve Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında BEÜ Ereğli Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda “Cumhuriyetin Kazanımları” konulu bir konferans verdi. 

Konferansı Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz, öğretim üyeleri ve görevlileri ile öğrenciler izledi.  Konferans öncesinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

BEÜFen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Akademisyeni Dr. Yücel Namal, konferansta yaptığı konuşmada Cumhuriyetin bir günde ilan edilmediğini söyledi.

KENDİ VATANINDA VİZEYLE ŞEHİRLERARASI SEYAHAT…

Cumhuriyetin arkasında tarihsel bir birikim olduğunu, kurucularının Osmanlı aydınları olduğunu ifade eden Namal, daha öncesinde mutlak monarşinin, meşrutiyetin denendiğini ifade ederek şunları söyledi:

“16 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Bandırma vapuru ile Anadolu’ya hareket edecek. Pasaportunu İngiliz Konsolosluğuna götürüyorlar. Oradan vize alıyor. Öz vatanında vizeyle seyahat ediyor. Bu olay Çanakkale’nin ardından gerçekleşiyor. Çanakkale’yi düşman geçemedi ama 30 Ekim 1918’de Limni adasında Armageddon gemisinde Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak başta İstanbul olmak üzere Anadolu’nun dört bir yana işgale başlanıyor. Vize alıp yola çıkıyor, boğazdan çıkarken yine İngiliz gemisi durduruyor. Gemide seyahat edenler hepsi tehlikeli kişiler. Filistin Cephesi, Kanal’da, orada burada İngilizlerle savaşmış başarılı komutanlar. Gemide silah ve cephane arıyorlar.  Mustafa Kemal’in İngiliz Subayına bir ifadesi var. ‘Biz Anadolu’ya silah ve cephane taşımıyoruz, inanç ve ülkü taşıyoruz, buna engel olamazsınız’ diyor. Bu inanç ve ülkü daha sonra Cumhuriyet şeklinde ortaya çıkacaktır.”

“DEVLET, MİLLET, VATAN…”

Amasya genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde ‘Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır’ denildiğini, bunun milli egemenliğin işareti olduğunu ifade eden Namal şöyle devam etti:

“Bazı insanlar ‘Halk bunu istemiyordu, Mustafa Kemal zorla yaptı’ diyor. Hiçbir devrim halka sorarak yapılmaz. Fransız Devrimi, Japon Devrimi, Bolşevik devrimi veya başka devrimler; kansız da olmuyor. Birisinin ülkeyi sürüklemesi lazım. Mustafa Kemal’i de Mondros ateşkes anlaşması harekete geçirdi. Savaşta geçirmedikleri ülkeyi masa başında kaybetmeyi gururlarına yediremedi bu insanlar.  Mustafa Kemal’i ön plana çıkaran çeşitli unsurlar vardır. Karizması, başarıları, bunların uluslararası sonuçları var.  1935’te Mustafa Kemal, bir konuşma yapıyor, ‘Uçurumun kenarında yıkık bir ülke, türlü düşmanlarla kanlı boğuşmalar, yıllarca süren savaş, ondan sonra içeride ve dışarıda saygıyla tanınan yeni vatan, yeni sosyete, yeni devlet ve bunları başarmak için aralıksız devrimler. İşte Türk inkılabının genel ifadesi budur’ diyor. Burada Devlet, Millet ve Vatan çok daha ön plana çıkıyor. Bu üçü çok önemli.”

“EN GÜZEL ÖRNEĞİ ZONGULDAK’TA…”

Osmanlı’nın son döneminde “Osmanlı amelesi, kendi ülkesinde amelelik yapamıyor” denildiğini ifade eden Namal, “Osmanlı işçisi ülkesinde işçilik yapamıyordu, yabancı şirketler geliyor, kendi işçilerini getiriyordu” dedi.

Namal şöyle devam etti:

“Bunun en güzel örneği Zonguldak’ta var. Zonguldak’ta İtalyanlar var, Fransızlar var, Karabağlılar var, İngilizler var. Kömür üretiminin yabancılarının elinde olduğunu görüyoruz. Mondros imzalanır imzalanmaz bu devletler burayı işgale geliyor. Onun için Cumhuriyet bize her şeyden önce bir vatan kazandırdı.

Osmanlı Devleti’ni Mustafa Kemal yıkmadı. Mustafa Kemal Osmanlı subayı, Trablusgarp’ta gizli, gönüllü olarak İtalyanları sokmamaya çalışıyor.  Bazı insanlar bilinçsiz söylemlerde bulunuyor, Mustafa Kemal Osmanlı’yı bitirdi. Osmanlı Mondros ile bitmeye başlamıştı, Sevr ile son noktayı koydular, bizi Ankara ve çevresine koymayı hak gördüler. Mustafa Kemal bize özgürce yaşayabileceğimiz, tecavüze uğramadan, asimile edilmeden, herkesin kendi inancı ve göreneğine göre yaşayabileceği bir vatan verdi. Bu bir kazanımdır.  Bir devletin çöküş vakti gelmişti, Mustafa Kemal bize yeni bir devlet hediye etti. Hesaplaşacaksak batı ile, Osmanlı içinde bazı zihniyetlerle, matbaayı geç sokturanlarla, beşik ulemalığını getirenlerle hesaplaşabilirsiniz. Çöküşün nedenlerini arayıp oradan ders çıkarmaya çalışabiliriz. Bunu yapmadığımız takdirde tarihi sürekli tekrar ettiririz.”

Namal, Lozan’dan sonra Cumhuriyetin kaybettiği herhangi bir toprak olmamasına rağmen, toprak kazanımı olduğunu söyledi.

“CUMHURİYET İÇİN ÖNCE YURTTAŞ BİLİNCİ LAZIM”

İkinci kazanımın millet olduğunu, Osmanlı’da ümmet temelli bir toplum olduğunu ifade eden Namal, imparatorlukların çökmeye başladığı bir dönemde bunun tutmadığını belirterek şunları söyledi:

“Ulus kavramıyla ilgili yanlış bilgiler var. Mustafa Kemal ırkçıdır, Türkiye Cumhuriyeti faşisttir diyorlar. Türkiye cumhuriyeti ırkçı olsaydı, alevi kökenli, Çerkez kökenli öğrenciler burada olamayacaktı. Cumhuriyetin ilk anayasasında, 88. Maddede, ‘Türkiye Cumhuriyetinde din ve ırk ayrımı yapılmaksızın herkes Türk addolunur’ diyor. Bu bir vatandaşlık tanımıdır. Tebaadan yurttaşa, Cemaatten cemiyete geçiş yaşanıyor. Millet olmak en önemli kazanımlardan biridir. Arap Baharı’nı yaşadık. Arap coğrafyasında monarşik yapılı devletlere batılı devletler size cumhuriyet gelecek diye para gönderdiler, ajanlarını yolladılar ve devirdiler ama cumhuriyet, demokrasi olmadı. Çünkü cumhuriyet olması için öncelikle yurttaş bilinci lazım. O coğrafyalar bugün bölünüyor. Milli bir devlet, demokratik idareyi bırakın, bedeviler her kabile kendi kabilesini ön plana çıkardığı bir bölünmüşlüğe gidiyoruz. Kaddafi ve Saddam’ı arar hale geldi o coğrafyadaki insanlar. Demokrasi ve cumhuriyet olması için önce millet lazım.”

Atatürk’ün meclise ihtiyaç duyduğunu, bir diktatör olmadığını belirten Namal  çok partili rejime geçiş denemesi yapıldığını, başarılı olamadığını ifade etti.

Namal, “Milli egemenlik önemlidir, kiraya verilmez, Almanya bunu denedi ve gördü. Versay imzalandı, bizim Sevr gibi. Topraklarını, ekonomisini mahvettiler. Herkes bir ucundan çekti Almanya’yı.  Sınırlar milli sınırlar göre çizilmedi, ekalliyetler sorunu ortaya çıktı. Bunu da siyasiler çok iyi kullandı. Hitler diye bir deli çıktı, ‘ben Versay’ı da yırtarım, ama egemenliği bana verin’ dedi. Verdiler ve gördüler, dolayısıyla egemenlik kiraya verilmez. Egemenlik cumhurundur, halkındır.”

Konferansın sonunda Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz tarafından Yücel Namal’a teşekkür belgesi takdim edildi.

 

 

 

 

Haber : H Aksakal
Bu Haber 430 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Eğitim Fakültesinde “Cumhuriyetin Kazanımları” konferansı, BEÜ, EEF, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Nermin Özsoy dualarla uğurlandı…
Genç işsizlik vurgusu...
MFA’dan birlik beraberlik iftarı...
Kooperatif üyeleri iftarda buluştu...
Denizkurdu 2019 devam ediyor…
“ERKEN UYARI İÇİN!”
Gençlikspor'dan iftar programı...
“Çaycuma Okuyor” Projesi Ödülleri dağıtıldı
GÜNÜN SÖZÜ
Muahakkak Allah indinde din islam'dır.

( Al-i imran Süresi Ayet 19 )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 05-2019
BİLGİ ECZANESİ
TEL : 0372 312 05 00
Müftü Mah. Erdemir Cad. No: 38B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43344
  Bugün : 27413
  Toplam: 96814332
   Şuan Çevirimiçi:

 175 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com