kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
“Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur!”
“Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur!”

“Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur!”

 16 Kasim 2018 17 : 00 

Bülent Ecevit Üniversitesi  (BEÜ) Ereğli Eğitim Fakültesi’nce 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferansta konuşan Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan “Eğitim, kişinin içine yolculuğu; öğrencinin kendi ruh ufkuna, öğretmenin kendi ruh ufkuna, ülkenin kendi ufkuna yürümesi ile ilgili bir şeydir. Bir tür özgürleşme süreci olarak tanımlayabiliriz. Kişinin kendisini tanıması, iyi bir öğretmenin olmanın ön koşuludur,” dedi.

BEÜ Eğitim Fakültesi, Matematik ve Fen Bilimi Eğitimi Bölümü, Eğitim Bilimleri Bölümü ve Eğitim Topluluğu’nca,  24 Kasım Öğretmenler Günü ve Atatürk’ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabulünün yıldönümü dolayısıyla “Türk Eğitim Sisteminde Vizyon Arayışları” başlıklı konferans düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonu’nda düzenlenen konferansa Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz,  İlçedeki bazı özel ve kamu okullarının idarecileri, öğretim görevlieri ve öğrenciler katıldı.

BEÜ Eğitim Fakültesi  Dekan Vekili Prof. Dr. Soner Yavuz, konferansın açış konuşmasında,  konferansın Öğretmenler Günü etkinliklerinin ilki olduğunu söyledi.

23 Ekim 2018 Tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmaları ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sunumuyla 2023 eğitim vizyonunun kamuoyuna tanıtıldığını ifade ederek “’Eğitim sistemimiz belki çok ani bir dönüşüm yaşamayacak. Eğitim sistemleri yüz vagonlu tren gibidir. Spor araba gibi döndüremeyiz. Fakat yarın bilimin rehberliğinde yeni bir yol haritamız olacak ve sorumluluğumuz çok daha artacak’ ifadesiyle vizyon 2023 belgesinin bir yol haritası olduğu, eğitim yatırımlarının çok kısa sürede sonuç veremeyeceği vurgulanmıştır. Ayrıca, önümüzdeki üç yıllık sürede belirsizliklerin ortadan kaldırılması, ailelerin, öğrencilerin dışında olmadığı, hesap verilebilirliğin sağlandığı, felsefesiyle, teori ve yöntemiyle kapsamlı bir eğitim dönüşümünün planlandığı vurgulanmıştır” dedi.

Yavuz, “Öğrenciler öğretmenler sayesinde değişimi hızlandırır. Bunu öğretmenlerimize borçluyuz. Bütün öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü şimdiden kutlamak istiyorum” dedi.

“İNSAN STANDARTLAŞTIKÇA MUTSUZLAŞIYOR”

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan insanı tanımlamanın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bizim kullandığımız eğitim kavramlarının, okul, öğrenci, müfredat, mektep, muallim kavramları ne ifade ediyor.  Söz önemini nereden alır. İnsan açısından baktığınız zaman insanın derin öğrenme dediği kişinin içine yolculuk olarak değerlendirebiliriz.  İnsan giderek standartlaşıyor, sathileşiyor, bu yüzden de mutsuzlaşıyor. 1826 yılında Türkiye’de ilk rüştiyeler kuruluyor. Padişah, o zaman yayınladığı fermanla eğitimin amacını mutluluk olarak tanımlıyor. Sathileşmekten çıkmış bir yaşam kurgusu. John Dewey, iyi bir öğretmen yaşamı tanımlayarak işe başlamalıdır, der. Yanlış varsayımlar üstüne kurulmuş bir yaşamı doğru yaşamak mümkün değildir.

Eğitimi anlamlandırabilmemiz için , eğitimin anlamını yaşamdan, çağdan alması gerekiyor.  Düşünceme göre bu çağ bir sorun çağı.  Aslında batı için başka bir anlam ifade edebilir ama bizim için 19. Yüzyıldan beri bu dünya bir sorun çağıdır. Çanakkale, Kurtuluş Savaşı, hep bir yok edilme savaşıyla karşı karşıya kaldık. Bu makro düzey bakış açısını eğitimle nasıl ilişkilendireceğiz?  Başöğretmen Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlerimizi anıyorum. Çok büyük işler yaptılar,  akla hayale zarar işler yaptılar bizden öncekiler. 1939’da eğitmenlerin Anadolu’ya gidişinin bir resmi var. Ellerinde tahta bavullar, ‘Anadolu’ya dağılacağız, Anadolu’yu bir hale getireceğiz’ diyorlar. Bir idealizm var. O dönemde yetişen Nurettin Topçu,  ‘öğretmeni baş üstünde tutmak’ makalesinde, ‘Tahammülsüzlüğün ve şikayetin bittiği yerde öğretmenlik davası biter’ diyor.”

“TÜRKİYE ÖĞRETMEN YETİŞTİRMEDE EN DENEYİMLİ ÜLKELERDEN!”

Turan, eğitimin amacı konusundaki tartışmaları değerlendirirken ise şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye öğretmen yetiştirme konusunda dünyanın en deneyimli ülkelerindendir. Muallim mektepleri, köy enstitüleri bu eğitim kurumları mükemmel öğretmenler yetiştirmiştir. Bu devamlılığı sağlayamadık. Bu da bizi bir noktaya getiriyor. Her alanda birtakım sorunlarımız var. Türkiye’nin eğitim davası nedir, eğitim felsefesi, ülküsü nedir? Bu tartışma arasında özgün ve milli model arayışımız ne olmalıdır. Dünyadaki değişim ve gelişimleri dikkate alarak yeni bir okulu nasıl kurabiliriz. Bunlar temel sorunlar. Tam bunları tartışırken bir dijital dalga geldi. Dünyanın en eski öğretmen yetiştirme kurumlarına sahibiz, şu anda tüm öğretmenlerimiz üniversite mezunu.  Bilişsel olarak en nitelikli öğrenciler, dünyadan, Türkiye’ye gelirdi. Şu sorunlarla karşı karşıyayız, tam Türkiye nitelikli öğretmen yetiştirmeye başladı, sınıf sorununu, derslik meselesini çözdü—Türkiye’de 650 bin derslik var. 60 bin okul var. 10 bini özel. Akla hayale zarar devasa bir sistem. Yapısal sorunlar tam çözüldü derken dijital dönem geldi. Tüm algılarımızı, öğrenme ve öğretme biçimlerimizi değiştirdi. İkinci temel devrim beyin araştırmalarıyla geldi. 2000 yılından sonra doğan nesil, dinlemiyor, görsel öğreniyor. Ders dinlerken beyni uykudakinden daha az aktif. Bu yüzden son on yıldır derin öğrenme diyoruz. Kanadalı bir bilim insanı deep learning diye söylüyor.Eğitim, kişinin içine yolculuğu; öğrencinin kendi ruh ufkuna, öğretmenin kendi ruh ufkuna, ülkenin kendi ufkuna yürümesi ile ilgili bir şeydir. Bir tür özgürleşme süreci olarak tanımlayabiliriz. Kişinin kendisini tanıması, iyi bir öğretmenin olmanın ön koşuludur.”

Turan, öğrencinin kalbine ne konulduğunun akademik başarıdan önemli olduğunu vurguladı.

Haber : H Aksakal
Bu Haber 1052 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :“Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
“Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur!”
Çok faydalı bir konferantı. Bu tür etkinliklerin daha fazla yapılmasını istiyoruz biz öğrenciler.
Gön : Ahmet Karaca  18 Kasim 2018 : 13:25:31  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Kooperatif üyeleri iftarda buluştu...
Denizkurdu 2019 devam ediyor…
“ERKEN UYARI İÇİN!”
Gençlikspor'dan iftar programı...
“Çaycuma Okuyor” Projesi Ödülleri dağıtıldı
Hayali arkadaş psikolojik bir sorun mu?
Çocuk Korosu’ndan muhteşem konser…
Trafik masaya yatırıldı...
GÜNÜN SÖZÜ
Cesaret insanı zaye, kararsızlık tehlikeye, korkaklık ise ölüme götürür.

( Yavuz Sultan Selim )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 05-2019
BİLGİ ECZANESİ
TEL : 0372 312 05 00
Müftü Mah. Erdemir Cad. No: 38B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43344
  Bugün : 15678
  Toplam: 96802597
   Şuan Çevirimiçi:

 108 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com