kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
23 Mayıs 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EĞİTİM
Eğitimde CİDDİ SORUNLAR var... Bir an önce...
Eğitimde CİDDİ SORUNLAR var... Bir an önce...

Eğitimde CİDDİ SORUNLAR var... Bir an önce...

 04 Nisan 2018 12 : 33 

Eğitimde ciddi sorunlar var… Bir an önce masaya yatırılmalı

EĞİTİMDE CİDDİ SORUNLAR VAR… Bir an önce masaya yatırılmalı

 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Türkiye Eğitim Sen ilçe temsilcisi Gürol Keserci, ilçedeki eğitim sorunları konusunda tespit ve görüşlerini anlattı. Eğitim camiası olarak amaçlarının Öğrenciye eğitime ve Ereğli’ye katkı sağlamak olduğunu kaydeden Keserci, eğitimd ki sorunların bir an önce masaya yatırılması, irdelenmesi ve sorunların çözümü için yetkililerin devreye girmesi gerektiğini iddia etti.

2002 yılında ilçeye gelen ve öğretmenlik hayatına başlayan Gürol Keseci, bugüne kadar Yöneticilik, eğitim yöneticiliği yaptığını ve şu anda da Türkiye Eğitim Sen ilçe temsilcisi olarak görev yaptığını kaydetti. İlçede eğitim konusunda sorunların yaşandığını ve bu sorunların da bir an önce masaya yatırılarak çözümü noktasında hamleler yapılması gerektiğini vurguladı. Keseci eğitim de yaşanan sorunları konu başlıkları halinde şu şekilde sıraladı.

ÖDÜLLENDİRMELERDEKİ EKSİKLİKLER…

 “Şimdi ödüllendirmedeki eksikler deyince bizim Ereğli’de 2000’e yakın eğitim çalışanımız var. Çok kaliteli, çok değerli arkadaşlarımız var. Mesela Cumhuriyet tarihinde İsviçre’ye giden Zonguldak ilinden 2 öğretmenimiz var. Bir tanesi henüz yeni gitti. Fizik öğretmenimiz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu lisesinde görev yapan bir öğretmenimiz. Bu çok büyük bir şey aslında. Çünkü Türkiye’den 25 öğretmen gitti. Şimdi 25 öğretmen gidiyor Türkiye’den, Cumhuriyet tarihinde Zonguldak’tan 2 öğretmen gitmiş. Birisi de ilçemizden. Çok değerli ve çalışkan bir arkadaş. Ama görüyoruz ki bir teşekkür bile edilmiyor. Bir çay içmeye davet etmek, bir teşekkür etmek zor gelmemesi lazım. Arkadaşların onure edilmesi ve desteklenmesi lazım.  Sırtının biraz daha sıvazlanması lazım ki diğer arkadaşlarımıza da örnek olsunlar. Benzer çalışmalar yasınlar. Bu anlamda üzüntülüyüm tabi ki”

KANTİNLERDE Kİ PAY DAĞILIMINDA Kİ ADALETSİZLİK

“Şimdi bu konuyu okul ziyaretlerinde sık sık dile getiriyorlar. Okullarımızda kantinlerimiz var. Mevzuat gereği kantin paylarının bir kısmı İlçe milli eğitim müdürlüğüne, bir kısmı da il milli eğitim müdürlüğüne gönderilir. Onlarda okulların ihtiyaçlarında kullanılır. Ancak ilçemizde okul müdürlerinin şikayetleri şu şekilde. Kantin paylarının hep aynı okula gittiği yönünde. Daha çok ihtiyacı olan, daha kırsal da olan yardım konusunda daha çok omuzlanması gereken okullar değil de maalesef bakıyoruz hep aynı okullara gidiyor. Bu da çalışanlar arasında iş barışını bozuyor”

PARA İLE KAYIT YAPAN OKULLARIMIZ VAR

“Parayla kayıt yapan okullar olduğu konusu iddia değil bir gerçek. Bu konuda da herkes sağır sultan. Şimdi bazı okullarımız var. Bunu hepimiz biliyoruz. Bilmiyorum diyen farklı bir şey söylemiş olur. İşin enteresan tarafı şu. Şimdi bu okulların herkes tarafından para ile öğrenci aldığı biliniyor, bilmesi gerekenler burada sessiz kalıyor. Müdahale etmiyor. Mayıs ayında eğitim bölgeleri belirlenecek. Adrese dayalı kayıt sistemi belli. Nüfus kayıt sistemine göre orada ki öğrenci sayısı belli. Atıyorum 400 öğrenci gelecek. Bir bakıyorsunuz okula bin öğrenci kayıt almış. Çok fazla konuşmaya gerek yok. Sadece okulların önündeki servis sayılarına baksanız bu işlemin ne kadar sağlıklı yapıldığını görmüş olursunuz. Enterasan bir şey. Bu konuda yetkili olan insanlar okullara yazı yazıyorlar. Adres bölgesinin dışında kesinlikle kayıt yapmayın. Yoksa hakkınızda yasal işlem yapılacaktır diye yazı gidiyor. Bir bakıyorsunuz yazıya imza atan kişilerin çocukları adresleri dışındaki okullarda okuyorlar. Okullarda öğretmen seçmek istediğinizde ki aslı vardır ya da yoktur 5 bin liraya kadar para istendiğini duyduk. Bu paraları isteyen yöneticilerimiz varmış. Ciddi bir rakam. Okul tercih ediyorsunuz bir para, öğretmen tercih ediyorsunuz ayrı para”

EYLEMLERİMİZE KIRILCILIK GÖSTERMELERİ PEK ŞIK OLMUYOR

“Bizim genel merkezimizin 12 Mart tarihli bir eylem kararı var. Eğitim çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgili. Özellikle nöbet eylemlerinin. Bunlarla ilgili sıkıntılar var. Özellikle taşımalı eğitimde çalışan arkadaşlarımızın sıkıntıları var. Servis şoförleri ile muhatap olan bayan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımızın anlattıklarını söylüyorum. Bayan arkadaşımız araca biniyor. Öğrenci sayısı doğru mu değil mi diye. ‘İn lan arabadan’ diyerek bayan arkadaşımıza tepki gösteren servis şoförleri var. Yaşanmış bizzat olan bir olay var. Bayan arkadaşlarımıza sarkıntılık edenler var.  Bizim sendikamızın da aldığı bir karar var. Öğretmenin böyle bir vazifesi ve böyle bir görevi yok. İlköğretim ve ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde nöbet görevinin ayrıntıları bellidir. Öğretmenlere burada bir görev düşmemektedir. Olmayan görevi de bizim de yapmamızın bir anlamı yoktur. Bizim sendikanın üyesi olan arkadaşlar bu görevi yürütmeyecekler. Bu eğitim öğretimin sonuna kadar. Buna tepki gösteren yöneticiler var. Ben mi yapacağım kim yapacak diye. Devlet burada hizmet satın alabilir. Hizmet satın aldığı kurumlar halledebilir. Bu işler halledinceye kadar da bizim arkadaşlarımızı tehdit eden yöneticiler var. Ama Anayasa’nın hükümleri açık. Sendikal kanun açık. Buna rağmen arkadaşlarımıza tehdit vari tavır takınan yöneticilerimiz var. Ama tekrardan söylüyorum. Ama bu tavırları devam ederse hiç üşenmeyeceğim her biri hakkında tek tek Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım. Bizim eylemlerimize kırıcılık göstermeleri pek şık olmuyor. Meslektaş dayanışmasına da yakışmıyor”

BİNALARIMIZ YETERSİZ…

“Şimdi Ortaöğretim de iki ortaöğretim kurumumuzun binası yok.  Sağlık meslek lisesi ile Turizm otelcilik lisesinin bina problemi var. Biraz daha ekonomik olarak devleti düşünmemiz gerekiyor. Sağlık meslek lisesi şu anda TOKİ ilk ve ortaöğretim okulunun binasını kullanıyor. TOKİ okulunun öğrenci sayısı yetersiz. Sağlık meslek lisesini oradan alırsak koca binayı atıl hale getireceğiz. Onun belki çok acelesi yok bugünlerde ama, Turizm otelcilik lisesi ile çok ciddi bir ihtiyacımız var. Uzun yıllardır var. Milli eğitim müdürlüğümüzün bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ama bunun biraz daha hızlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Aynı binada Kadri Yılmaz lisesi binasında eğitim gören öğrencilerimizde mağdur etmemek lazım”

BAŞARILARIMIZ HER GEÇEN GÜN GERİLİYOR…

“Bu durum bizler için oldukça üzücü. Başarılarımız sürekli olarak geri gidiyor. Eğitim yöneticilerimizin şehri yöneten yöneticilerimizin bu konuyu ciddi anlamda değerlendirmesi gerekiyor. Bunun bir sürü sebebi var. En temel sebebi öğrencilerin ve velilerin isteklerine cevap verilmemesi. Bu konuda yetkililerimiz in biraz daha gayretli olması gerekiyor. Yeterli sayıda binamız yeterli sayıda öğretmenimiz yok. Yeterli sayıda kaliteli hizmet verecek personelimiz yok. Bundan Birkaç yıl önce Ereğli sürekli Türkiye'nin ilk 10 sırasında yer alıyordu. Ereğli Zonguldak’ın amiral gemisiydi. Zonguldak’ın en başarılı ilçesi Ereğli ilçesiydi. Son zamanlarda bu başarımızı Alaplı ilçesine kaptırdık. Alaplı bu konuda biraz daha iyi olmaya başladı. Tabii ki başarı her öğrencimizin başarılı olmasını isteriz. Özellikle Ereğli'deki gerilemenin irdelenmesi ve araştırılması gerekiyor”

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI KENDİ PERFORMANSINI DEĞERLENDİRSİN

“Şimdi Açık Öğretim sınavlarında bir sınava giriyorsunuz. Sınavda optik okuyucunuz var. Türkçe'nin fiziğin, matematiğin belli. Okuyucu da ki işaret diyeceğiniz yerler belli. Optik okuyucuda işaretleyeceğiniz yerlerden belli. 5 ayrı dersten sınava giriyorsunuz ama optik okuyuculardan 4 tane ders çıkmış. Bu hata bütün Türkiye’ de yapılmış. Şimdi milyonca liralık bir zarar. Burada bir telafi sınavı yapacaksınız. Yeniden kitapçık ve optik okuyucu basacaksınız. Yeniden öğretmen görevlendireceksiniz. Bu öğretmenlere ücret ödeyeceksiniz. Milli eğitim bakanlığı öğretmenlerin performansını değerlendirmek istiyor ya, Milli eğitim bakanlığı bu sınavlarla ilgili bir de kendi performansını değerlendirsin”

ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİNDE EKSİKLER VAR

“Buna cevap verecek olan aslında bende değilim. Bunun neden yapılmadığını bilemiyorum. Bu konuda bir işi yapacak değerli arkadaşlarımız var. Yapılacak görevlendirme de geçici bir görevlendirmedir. İsteyen arkadaşlar var. İstekli olduklarını da biliyoruz. Orada bir görevlendirme yapılsın. Orada ki eğitim çalışanları da, orada hali hazır da 3 tane şube müdürü çalışıyor. O arkadaşlarımız da büyük bir yükün altına giriyorlar. Orada ki yönetici büyüklerimiz de büyük bir yükün altına giriyorlar. Onların da yükleri biraz paylaşılmış olur. Ama herhalde Bakanlığımız Ağustos ayı içerisinde oraya kadrolu bir atama yapacak. İnşallah göreve başlayan arkadaşımız bu şehre katkısını sunacaktır”

KIRSAL DAKİ ÖĞRETMENLE ŞEHİRDEKİ ÖĞRETMENLERİNÇOK FARKLI İSTEKLERİ VAR

“Şimdi kırsalda ki öğretmenlerin istekleri ile şehir merkezinde ki öğretmenlerin istekleri arasında çok farklılıklar var. Kırsal da ki öğretmen arkadaşlarımız velilerin biraz daha eğitime ağırlık vermesini istiyor. Şehir merkezine baktığımızda ise çok enteresan durumlar var. Atatürk Ortaokulumuz var. Bina 1 yıl eğitim öğretim yapmadı. Binası riskli olduğu için eğitim ve öğretime ara verdi. Anadolu hastanesinin karşısında eskiden dershane olarak kullanılan bir binaya yerleştirildi. Orada maalesef eğitim ortamı çok sağlıklı değil. Orada hastanenin morg kapısı ile okulun giriş kapısı karşı karşıya. Orada okuyan öğrenciler 10-14 yaşları arasında. Orada öğrenciler her gün bir cenaze ve her gün feryat figan dinliyorlar. Moralleri bozuluyor. O çocuklar bunları görüp dinlediklerinde psikolojileri bozulup tıbbi tedavi görmek zorunda kalan öğrenciler oluyor. Maddi durumları iyi olan velilerin çocukları ise belli okullarda kümeleniyorlar. O okullarda para ile öğrenci kaydı yapıyorlar. Burada bir suç işleniyor. Bu suçu işleyenlerde bu suça göz yumanlarda artık bundan vaz geçsinler. Bir de şöyle bir söylenti var. O okul binasının güçlendirme çalışmasının tamamlanmasının ardından bir katını başka bir okula verilecekmiş. Bunları duyduğumuz zaman içimizde kanayan yaralar. Eğitim de ki sorunlar. O para ile kayıt olamayan öğrencilerin anne ve babalarının sosyal statülerinin olmaması mı? Anne ve babasının belirli bir gelir düzeyine sahip olmaması mı? Oraya gidenler anne baba yavrusu da, babasının imkanı olmadığı için o okula kayıt ettirilmeyen öğrenciler insan yavrusu değil mi? Ya da Atatürk Ortaokulun bir katı başka bir okula verilecekse bunun çok ciddi takipçisi olacağız. Velilerle de görüşüyoruz. Onlarda bu tür konulardan şikayetçi. Kendim de en nihayetinde bir veliyim. Benim çocuğum da okula gidiyor. Eğitim Homojen bir ortamda olursa çok sağlıklı oluyor. Ama siz okulda ki örnek akranları bir tarafa doldurursanız diğer öğrencilerin akran alacaklarını arkadaşları kalmıyor.  Şimdi siz örnek alınabilecek öğrencileri bir tarafa topluyorsunuz. Diğerlerini kendi haline bırakıyorsunuz. Şimdi bu hangi eğitim anlayışı ile örtüşür? Bizler tüccar değiliz. Evet eğitim bir endüstri. Kabul ediyoruz. Büyük bir ekonomik hacme de sahip. Ereğli’ de ise diğer şehirlerle kıyaslandığı zaman epey bir hacme sahip. Ama biz öğretmeniz. Endüstriye değil öğrencilerin ihtiyacına hizmet edeceğiz”

BİZLER SENDİKACIYIZ… HERKESLE ARAMIZ ÇOK İYİ….

“Bizim diğer sendika yöneticileri ile aramız diğer mesai arkadaşlarımızla aynı düzeyde. Biz bir sendikayı temsil ediyoruz. Evet. Ama öğretmenler odasına girdiğimizde her sendikalı benim arkadaşımızdır. Bazen görüyorum. Hanımı başka bir sendikaya üye olmuş, beyefendi başka bir sendikaya dahil olmuş. Bunların arasında problem olması ne kadar normalse, doğal ise bizim de diğer arkadaşlarımızla problem yaşamamız çok doğal. Şu anda Eğitim Bir Sen temsilcisi Ziya Babal beyefendidir. Kendisi yaşça da bizden büyüktür. Eğitim anlamında tecrübelidir. Kendisi ile aramız da iyidir. Bu konuştuğumuz konuları onlarla da konuşur ve dertleşiriz. Ama anlaşamadığımız noktalar olur. Onlarda gayet doğaldır. Anlaşamadığımız konularda da birbirimize itiraz ederiz. Birbirimize farklı çözüm yolları sunarız. Ama en nihayetinde bir yerde anlaşacağız. En nihayetinde bizler meslektaşız. Sendikacıyız. Meslektaşlarımız için bir dayanışma içerisindeyiz. Diğer sendika temsilcileri ile de diyaloglarımız gayet iyi. Gördüğümüz zaman sarılır öpüşürüz. Birbirimizin çayını içer ekmeğini yeriz. O anlamda hiçbir sıkıntımız yok çok şükür. Maksat eğitime öğrenciye ve Ereğli’ye hizmet etmek”

Haber :
Bu Haber 5778 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Eğitimde CİDDİ SORUNLAR var... Bir an önce masaya yatırılmalı, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
Eğitimde CİDDİ SORUNLAR var... Bir an önce...
çok güzel konuşmuşsunuz ama kantinciler zengin olacak diye öğretmenler gardiyanlara dönüştürüldü bundan bahsetmemişiniz. çocuklara para gözüyle bakılıyor 1 soru nasıl fazla çözer derdi bırakıldı çocuk okuldan nasıl yer ben nasıl bu çocuğu kaçarken yakalarım disipline veririm nasıl kantinci zengin olur bunun dersine düşüldü çocuklar mahküm değil öğretmenlerde gardiyan değil kdzereğliteknik lisesini ziyarete gidin heryer kaçan çocukları öldürmeye teşebbüs dikenli tel yasak değil mi bu adam ağaçları kesiyor ağaçlara gres sürüyor okula benzetin hapishaneye değil yazık bu çocuklara
Gön : Hasan can  04 Nisan 2018 : 17:36:15  

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Gençler, performans, yarışma, coşku… Muhteşem Müzik Gecesi...
"Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli"
Veda için bir araya geldiler…
30 Öğretmene “GEMS” eğitimi…
Gündem: “Endüstri 4.0”
Köy okulunun büyük başarısı
Eğitim fakültesi çıtayı yükseltti
Milli Eğitim Zirvesi!
GÜNÜN SÖZÜ
Bilgili bir ahmak, cahil bir ahmaktan daha çok ahmaktır.

( Moliere )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 05-2019
BİRUNİ ECZANESİ
TEL : 323 40 58
Ereylin Alıveriş Merkezi Migros Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 34774
  Bugün : 35636
  Toplam: 96702633
   Şuan Çevirimiçi:

 98 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com