18 Mart 2018 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
ENERJİ BAKANLIĞI TTK’YA İŞÇİ ALIMINDA TOPU HAZİNE’YE ATTI
ENERJİ BAKANLIĞI TTK’YA İŞÇİ ALIMINDA TOPU HAZİNE’YE ATTI

Enerji Bakanlığı TTK’ya işçi alımında topu HAZİNE’ye attı

 20 Eylül 2016 12 : 11 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, kurulduğu günden bu yana Türk sanayisinin gelişmesinin lokomotifi işlevini gören Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK) işçi açığını TBMM gündemine getirdi. TTK’nın Hazine’den toplam 3 bin 200 işçi talebinde bulunduğunu ve işçi açığının giderilmesi talebiyle bir yazı gönderdiğini belirten Yalçınkaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a bu konuda bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Bakan Albayrak ise Hazine’nin “Yüksek sayıdaki personel talebinin kamu üzerinde oluşturabileceği yüksek maliyet dikkate alındığında, talebin TTK’nın yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında değerlendirilmesinin daha uygun olacağı düşünülmektedir” cevabını paylaştı.

Yalçınkaya soru önergesinde, TTK’nın Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana ülke ve bölge ekonomisine büyük katkı sağladığını, istihdam açısından da bölgenin en önemli kurumlarından biri olduğuna dikkat çekti. Kurumun 6 bin 885 kilometrelik ruhsat alanına sahip olduğunu anımsatan Yalçınkaya, kömür üretiminin Amasra, Armutçuk, Kozlu, Üzülmez ve Karadon Müüsseleri olmak üzere 5 Müessese Müdürlüğü tarafından sürdürüldüğünü kaydetti. Yalçınkaya, şöyle devam etti:

“Kurumun 5 müessesine ait üretim panolarının 2014 yılı için bir değerlendirme yapıldığında; yeraltında kömür üretimine hazır hale getirilmiş 26 ayakta toplam ayak boyunun 3 bin 344 metre, toplam çalışma boyunun ise 1094 metre olduğu, kurum bazında ayak çalışma boyu oranının ise yüzde 33 olduğu görülmektedir. Bir başka ifade ile 3 bin 344 metre uzunluğundaki bir ayağın bir günde 1094 metresinde çalışılmaktadır. Bu da toplam ayak uzunluğunun yüzde 33’üne tekabül etmektedir. Bu durum pano ayak üretim işçisi eksikliği nedeniyle yeterli işçi tertip edilemediğinden her iş günü ayak uzunluğunun yüzde 67’sinde üretim yapılamadığını göstermektedir. Kaba bir yaklaşımla kurum, 3 bin 344 metre uzunluğundaki bir ayağın tamamında çalışacak sayıda işçi tertip edebilseydi, 2014 yılında yaklaşık 2 milyon ton olarak gerçekleşen tüvanan kömür üretimi, 4-5 milyon ton olarak gerçekleştirilebilirdi. Bu üretimin gerçekleşmemesinin en önemli sebebi de pano ayak üretim işçisinin eksikliğinin giderilmemesi ve kuruma bu sanatta işçi alınmamasıdır.”

KURUM 3.2 BİN İŞÇİ TALEP ETTİ

2014 yılı sonu itibariyle TTK’da açık işçi sayısının 1796’sı yer üstü, 7 bin 375’i yer altı olmak üzere toplam 9 bin 171’e düştüğünü vurgulayan Yalçınkaya, TTK Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’nin ihtiyacı olan taşkömürü üretim miktarının artırılması, ekonomiye katma değerinin sağlanması ve müesseselerindeki işçi açığının giderilmesi amacıyla 11.12.2015 tarihinde Hazine Müsteşarlığı’na bir yazı ile başvurduğunu kaydetti. Yalçınkaya, “Yazıda norm kadroya göre TTK’nın toplam 5 bin 222 işçi açığı ile 2 bin 627 pano üretim işçi açığı bulunduğuna dikkat çekilmektedir. TTK, bu işçi açığının giderilmesi amacıyla pano üretim işçiliğine 2 bin 200 ve yer altı yardımcı sanatlara 1000 olmak üzere toplam 3 bin 200 işçi talebinde bulunmuştur. Ancak bu talepler hala karşılanmamıştır. Yer altında bulunan mevcut kömür rezervlerinin ülke ekonomisine kazandırılması için Kurum talebinin ivedilikle ele alınarak karşılanması açısından bu talep önem arz etmektedir” dedi. Yalçınkaya, Rusya’yla ilişkilerin henüz tam normalleşmemesi nedeniyle de Türkiye’nin en büyük stratejik kaynağı olan kömürün hem bölge hem de ülkemiz için her zamankinden daha büyük önem taşıdığını anlattı.

İŞÇİ ALIMI İÇİN ÇALIŞMA VAR MI?

CHP’li Yalçınkaya, Bakan Albayrak’a TTK Genel Müdürlüğü’nün Hazine’ye gönderdiği işçi eksikliğinin giderilmesi talebiyle ilgili yazısı çerçevesinde başlatılan bir çalışma olup olmadığını sordu. TTK’daki işçi eksikliğinin giderilmesine yönelik Bakanlık tarafından bir çalışma yapılıp yapılmadığının açıklanmasını isteyen Yalçınkaya, “Başvuru yapıldıysa ne zaman ve hangi sayıda işçi alımı yapılması öngörülmektedir? 2015 Yılı Programında 331 numaralı tedbirinde yer alan ‘TTK’nın Yeniden Yapılandırılmasıyla İlgili Eylem Planı Hazırlığı’ çalışmalarına ilişkin bugüne kadar hangi çalışmalar yapılmıştır. Eylem Planı’nın bugüne kadar açıklanmamasının nedeni nedir ve ne zaman açıklanması planlanmaktadır?” diye sordu.

İŞÇİ ALIMI “MALİYET” GÖRÜLDÜ

Bakan Albayrak, soru önergesine verdiği yanıtta, kurumun işçi talebiyle ilgili olarak, “Hazine Müsteşarlığının 28/12/2015 tarihli ve E 37378 sayılı cevabi yazısıyla da; … ‘2015 yılı programının 331 numaralı tedbirinde, TTK’nın zarar eden bir yapıdan çıkarılması amacıyla bir eylem planı hazırlayacağı ve kurumun yeniden yapılandıracağı…’ ifadesinin yer aldığı belirtilerek, yüksek sayıdaki personel talebinin kamu üzerinde oluşturacağı yüksek maliyet de dikkate alındığında, talebin yeniden yapılandırma çalışmaları kapsamında değerlendirilmesinin daha uygun olacağının düşünüldüğü bildirilmiştir” dedi.

TTK’nın yeniden yapılandırılmasında Bakanlığın sorumlu kuruluş olarak belirlendiğini anımsatan Albayrak, şöyle devam etti:

“Konu ile ilgili daha önceki çalışmalarda yer alan Kalkınma Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, Bakanlığımız Bağlı ve İlgili Kuruluşlar Dairesi Başkanlığı ve TTK ile Şubat-Mart 2015 aylarında 4 ayrı toplantı gerçekleştirilmiş ve durum değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan toplantılar neticesinde, TTK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin Stratejik Yol Haritası Raporu’nun ve ilgili Eylem Planı’nın oluşturulması için kapsamlı bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Bu kapsamda çalışmalarımız devam etmektedir.”

Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 897 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :ttk, işçi alımı, enerji bakanlığı, hazine, değişim haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Demirtaş teklif etti, kota düşürüldü!
Çakır Davet etti... Özlü Ereğli'ye geliyor...
İyi Parti’de istifa depremi… Bayramoğlu istifaların sebebini ..
İSTİFA KRİZİ...
SİYASİ SİHİRBAZLIK!
Çaturoğlu tasarıyı yorumladı
Çaturoğlu talepleri Spor Bakanı’na iletti...
Çaturoğlu: “28 Şubat yüz karası...”
GÜNÜN SÖZÜ
Kararlı bir istek karşısında hiçbir imkansızlık yoktur.

( anonim )
NÖBETÇİ ECZANE
18 - 03-2018
ZEKİ SÖNMEZ ECZANESİ
TEL : 316 19 66
Uzun Çarşı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MADENCİ ECZANESİ
TEL : 347 61 67
Sarıkokmaz Mah. Dvrek Yolu Cad. No: 95C - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 24860
  Bugün : 4465
  Toplam: 78080672
   Şuan Çevirimiçi:

 92 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com