23 Nisan 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EKONOMİ
EPDK MERCEK ALTINA ALDI
EPDK MERCEK ALTINA ALDI

Satışı bir yılda yüzde 51 arttı. EPDK gaz yağı satışlarını mercek altına aldı.

 02 Mart 2016 15 : 27 

 Satışı bir yılda yüzde 51 arttı. EPDK gaz yağı satışlarını mercek altına aldı.

YÜZDE 51 ARTTI

EPDK’nın resmi rakamlarına göre; 2014 yılının ilk 11 ayında 35 bin ton gaz yağı satışı yapılırken, 2015 yılının ilk 11 ayında 53 bin ton gaz yağı satışı gerçekleşti. Böylece gaz yağı satışlarında yüzde 51 oranında bir artış yaşandığı gözlemlendi. EPDK da gaz yağı satışlarını mercek altına aldı.

“AMAÇ DIŞI MI?”

EPDK incelemelerinde, bazı bayilerin istasyonlarında ve dış satış olarak yapmış oldukları gazyağı satışlarında kayda değer artışlar tespit ettiklerini söyleyen Başkan Yılmaz, vergi farkından faydalanarak gazyağının akaryakıt olarak kullanılıyor olabileceği şüphesinin ortaya çıktığını dile getirdi.

“GAZ YAĞI SATIŞINDA BÜYÜK ARTIŞ…”

EPDK’nın rakamlarına göre 2015 yılının ilk 11 ayında satılan gaz yağı oranı 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 50,98 arttı. EPDK Başkanı Yılmaz, gaz yağındaki bu büyük artış ile ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, gazyağını amacı dışında araçlarda akaryakıt olarak kullanılmaya başlanmış olabileceği şüphesi ile gazyağını mercek altına aldıklarını bildirdi. EPDK incelemelerinde, bazı bayilerin istasyonlarında ve dış satış olarak yapmış oldukları gazyağı satışlarında kayda değer artışlar tespit ettiklerini söyleyen Yılmaz, vergi farkından faydalanarak gazyağının amacı dışında araçlara akaryakıt olarak kullanılıyor olabileceği şüphesinin ortaya çıktığını dile getirdi.

“KAÇAKÇILIĞIN BİTMESİYLE DÜŞÜK VERGİLİ ÜRÜNLERE YÖNELDİLER”

Özellikle son 10 yılda akaryakıt kaçakçılığı ile ciddi şekilde mücadele verdiklerine dikkati çeken Yılmaz, “Akaryakıt kaçakçılığı bitme noktasına gelince birtakım haksız kazanç peşindeki şirketler ve şahıslar, vergisi düşük olan ürünü akaryakıtla karıştırmaya ve bu ürünü satma yoluna gidiyorlar. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede alınan mesafeden dolayı gaz yağında trend yukarı doğru hareket edince dağıtıcılar arası ticareti hemen kayıt altına aldık ve düzenleme yaptık” diye konuştu.

“HÜKÜM NE DİYOR?”

İlgili Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda, gazyağının da bulunduğu ürün listesi ile ilgili olarak, “Listedeki malları teslim alanların, bu malları daha yüksek tutarda vergiye tâbi bir mal olarak kullanmak veya üçüncü kişilere satmak suretiyle vergi ziyana sebebiyet vermeleri halinde, ziyana uğratılan vergi bunlar adına tarh olunur ve tarhiyata 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 344 üncü maddesine göre vergi ziyaı cezası uygulanır.” hükmü yer alıyor.

“PÜİS GAZYAĞI KONUSUNU EPDK BAŞKANI’NA İLETMİŞTİ…”

PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş, 10 Nisan 2015 tarihinde ziyaret ettiği EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’a gazyağının motorine karıştırılarak piyasaya sürüldüğünü ifade ederek, EPDK’nın bu konuda önlem almasını talep etmiş ve konuya ilişkin bir basın açıklaması yaparak kamuoyuna duyurmuştu.

‘GAZ YAĞI DAĞITICILAR ARASI TİCARET KAPSAMINDAN ÇIKARILDI’

Gazyağından alınan Özel Tüketim Vergisi’nin (ÖTV) motorin ve benzin gibi diğer akaryakıt türlerine göre daha düşük olduğunu anlatan Yılmaz, şunları kaydetti: “2016 yılında gazyağı ticaretiyle ilgili olarak satış projeksiyonlarının da bir önceki yıla göre piyasanın büyümesinden kat ve kat fazla olduğunu tespit ettik. Bu durum akaryakıt piyasasında gazyağının amacı dışında araçlara, akaryakıt olarak kullanılmaya başlandığı şüphesini iyice arttırıyor. Bu kapsamda, ticaret takibinin etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, 2016 yılından itibaren gazyağı dağıtıcılar arası ticaret kapsamından çıkarıldı.” Vergi avantajına sahip gazyağının araçlarda mevzuata aykırı şekilde akaryakıt olarak kullanılmasının akaryakıt piyasasındaki rekabet ortamını olumsuz etkileyebileceğini belirten Yılmaz, bu gerekçe ile gazyağı satışlarına ilişkin de inceleme başlatıldığını dile getirdi.

“AYDIN’DA 10 KATINA ÇIKTI…”

EPDK’nın resmi rakamlarına göre; 2014 yılının ilk 11 ayında 35 bin 268 ton gaz yağı satışı yapılırken, 2015 yılının ilk 11 ayında toplam 53 bin 246 ton gaz yağı satışı gerçekleşti. Böylece gaz yağı satışlarında yüzde 50,98 oranında bir artış yaşandığı gözlemlendi. 2014 yılının ilk 11 ayında illere göre bayiye teslim edilen gaz yağı miktarları ile 2015 yılının ilk 11 ayında bayilere yapılan teslimat oranları karşılaştırıldığında bazı illerde büyük artışlar yaşandığı görülüyor.

“DAĞITICILAR ARASINDAKİ GAZ YAĞI TEMİNİ DÜŞTܔ

Afyon’da 2014 Ocak-Kasım döneminde 1.825 ton gaz yağı teslimatı yapılırken, 2015 yılının aynı döneminde bu oran 3 bin 107 tona yükseldi. Aydın’da teslimat oranı 564 tondan 5 bin 977 tona, Burdur’da 482 tondan 2 bin 470 tona, Kayseri’de 1.260 tondan 2 bin 861 tona, Kırıkkale’de 13 tondan 1.903 tona, Kocaeli’nde 1.410 tondan 2 bin 629 tona, Konya’da 5 bin 599 tondan, 9 bin 344 tona, Manisa’da ise 495 tondan 1.813 tona çıktı. Ayrıca 2014’ün ilk 11 ayında dağıtıcılar arasındaki gaz yağı temini 3 bin 388 ton iken, bu oran 2015 yılının aynı döneminde 1.752 tona düştü.

EPDK BŞK:YILMAZ: “İNCELEME BAŞLATTIK…”

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, gaz yağının amacı dışında, araçlarda akaryakıt olarak kullanılmaya başlandığı şüphesiyle bu ürünü dağıtıcılar arası ticaret kapsamından çıkartarak, inceleme başlattıklarını bildirdi. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gaz yağı satışlarında kayda değer artışların belirlenmesinin ardından yaptıkları düzenlemeler konusunda bilgi verdi. EPDK incelemelerinde, bazı bayilerin istasyonlarında ve dış satışlarında gaz yağında kayda değer artışlar görüldüğünü vurgulayan Yılmaz, "vergi farkından faydalanmak için gaz yağının amacı dışında, araçlarda akaryakıt olarak kullanılıyor olabileceği şüphesinin ortaya çıktığını" dile getirdi. Gaz yağından alınan Özel Tüketim Vergisi'nin (ÖTV) motorin ve benzin gibi diğer akaryakıt türlerine göre daha düşük olduğunu anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: "2016 yılında gaz yağı ticaretiyle ilgili olarak satış projeksiyonlarının, bir önceki yıla göre piyasanın büyümesinden kat ve kat fazla olduğunu belirledik. Bu durum akaryakıt piyasasında gaz yağının amacı dışında araçlarda, akaryakıt olarak kullanılmaya başlandığı şüphesini iyice arttırıyor. Bu kapsamda, ticaret takibinin etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla, 2016 yılından itibaren gaz yağı dağıtıcılar arası ticaret kapsamından çıkarıldı." Vergi avantajına sahip gaz yağının araçlarda mevzuata aykırı şekilde akaryakıt olarak kullanılmasının sektördeki rekabet ortamını olumsuz etkileyebileceğini belirten Yılmaz, "Bu gerekçeyle gaz yağı satışlarına ilişkin de inceleme başlatıldı" dedi.

- "TİCARETİ KAYIT ALTINA ALDIK"

Özellikle son 10 yılda akaryakıt kaçakçılığı ile ciddi şekilde mücadele verdiklerine dikkati çeken Yılmaz, "Akaryakıt kaçakçılığı bitme noktasına gelince birtakım haksız kazanç peşindeki şirketler ve şahıslar, vergisi düşük olan ürünü akaryakıtla karıştırma ve onun yerine satma yoluna gidiyorlar. Akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelede alınan mesafeden dolayı gaz yağında trend yukarı doğru hareket edince dağıtıcılar arası ticareti hemen kayıt altına aldık ve düzenleme yaptık" ifadelerini kullandı. İlgili Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda, gaz yağının da bulunduğu ürün listesi ile ilgili olarak, "listedeki malları teslim alanların, bu malları daha yüksek tutarda vergiye tabi bir mal olarak kullanmak veya üçüncü kişilere satmak suretiyle vergi ziyaına sebebiyet vermeleri halinde, ziyaa uğratılan vergi bunlar adına tarh olunur ve tarhiyata 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 344'üncü maddesine göre vergi ziyaı cezası uygulanır" hükmü yer alıyor.

Litresi yaklaşık 2,62 liradan satılan gaz yağından 0,93 lira ÖTV alınırken, litresi yaklaşık 3,43 liradan işlem gören motorinden ise 1,59 lira ÖTV tahsil ediliyor. Bu veriler ışığında, motorin yerine kullanılan her 1 litre gaz yağında yüzde 42'ye karşılık gelen 66 kuruş vergi kaybı söz konusu oluyor.

Haber : PetroTürk-www.bugün.com.tr
Bu Haber 997 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Ziraat Bankası’ndan “ALTIN” hizmeti
Fiyatlar yükseldi!
Taşeron Dönemine SON!
Gücü Hissedeceksiniz...
 
ZAM Kapıda !
AVM’ler de Kur Savaşları… Özdemir AVM’den ise….
Avı gibi ihracatı da...
“Raftaki fiyatla kasadaki fiyatı karşılaştırın”
GÜNÜN SÖZÜ
Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen cevizin hepsini kabuk zanneder.

( GAZALi )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 04-2018
CANDAROĞLU ECZANESİ
TEL : 0372 300 00 37
Bağlık Mah.Hatip Sok. No:105A Hatip Camii Karşısı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39081
  Bugün : 24332
  Toplam: 79331587
   Şuan Çevirimiçi:

 110 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» DEMİRTAŞ İSTİFA ETTİ!
» HER KURUŞU HAK EDİYORUZ... Video lu Haber
» ADLİ YARDIM MERKEZİ AÇILDI..
» O yol mahkemelik oldu…
» Çarpıştılar… O anlar kameralara yansıdı… Video lu Haber
» Ellerindeki eşyalar bir yana, kendisi bir yana fırladı… Video lu Haber
» 'Hayırlı Olsun' ziyareti...
» Demirtaş "Baskın Seçim"i değerlendirdi
» Basın açıklaması karakolda bitti...
» “Yıkıcı sonuçları olacak!”
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com