19 Temmuz 2018 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM  -> VİDEOLU HABERLER
ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ERDEMİR plajında, ERDEMİR personeli ya da devlet memuru olmayanlardan 50 TL ücret alınması halkın tepkisine neden oluyor. ERDEMİR plajında alınan paranın Kıyı kanununa aykırı olduğu kaydeden avukat Yılmaz Efe " bu alınan ücretler açıkça hem de çok açıkça kanuna aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

 14 Temmuz 2016 12 : 59 

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde ERDEMİR plajında, ERDEMİR personeli ya da devlet memuru olmayanlardan 50 TL ücret alınması halkın tepkisine neden oluyor. ERDEMİR plajında alınan paranın Kıyı kanununa aykırı olduğu kaydeden avukat Yılmaz Efe " bu alınan ücretler açıkça hem de çok açıkça kanuna aykırılık teşkil etmektedir" dedi.

Ereğli' de ERDEMİR plajında halktan 50 TL giriş ücreti alınması her kesimin tepkisine neden oluyor. ERDEMİR personeli ya da devlet memuru olmayanlardan 50 TL ücret alınmasının doğru bir uygulama olmadığını kaydeden avukat Yılmaz Efe, ERDEMİR plajında Kıyı kanunu yönetmeliğine aykırı hareket edildiğini söyledi.

ERDEMİR plajı başta olmak üzere bütün plajların halka açık olması gerektiğini açıklayan Efe "ERDEMİR plajına girişlerde ERDEMİR'in daha doğrusu plajın müstecirinin ERDEMİR personeli ya da devlet memuru olmayan şahıslardan 50 TL giriş ücreti aldığı, fiilen böyle bir uygulama yaptığı bilinmekte. Bu kıyı kanununa, Anayasaya ve kıyı kanunu yönetmeliğine aykırı bir uygulamadır. Kıyı kanunun 15. maddesine göre kıyılar devletin hükmü ve tasarrufu altındadır. Kamunun yani insanlarımızın tamamının kullanımına açıktır. Hiç bir şekilde kanunda açıkça yazdığı haliyle tel çekilmek, duvar yapılmak yahut da belirli bir giriş ücreti belirlemek sureti ile insanların girişi engellenemez yada insanların girişi de engellenemez. Bu nedenle ERDEMİR plajının, sadece ERDEMİR plajının değil, Türkiye' de ki bütün plajların kamuya açık olması gerekmekte. Girişlerin engellenmemesi gerekmekte. Girişlerde herhangi bir ücret alınmaması gerekmektedir"

EN BÜYÜK GÖREV KAYMAKAM, BELEDİYE BAŞKANI VE SENDİKAYA DÜŞÜYOR…

Yaşanan bu olayda en büyük görevin ilçenin en büyük mülki amiri olan Kaymakam, Kamu gücünü elinde bulunduran Ereğli belediyesi ve işçilerin hakkını savunduğu gibi halkında yanında olması gerektiğine inandığı Türk Metal Sendikasına düştüğünü kaydeden avukat Yılmaz Efe "Özellikle de sosyal medyada ben bunu paylaştım. Ereğli'nin en güçlü üç kurumu. Elbette ki kamu gücünü kullandığı için belediye, diğer kanunun bunu uygulamakla mükellef kaymakamlık, bir diğeri ise işçi sendikası olması hasebiyle de Türk Metal Sendikası bu işe sahip çıkmalı. Onlar açısından da bu hem bir zorunluluk, hem bir vefa borcudur. Özellikle sendikanın işçiler için göstermiş olduğu çabayı Ereğli halkının tamamı için göstermesini beklemekte ve gerçekten de inanmaktayız. Yine belediye başkanımızın da bu konuda gerekli çabaları göstereceğine inanıyoruz. Kaymakamımıza esas bu konuda büyük görev düşmekte. Kanunda çünkü, kıyı kanununu uygulama mükellefiyetini en büyük mülki amire yüklemiş durumda. Bu tür alanların kullanımında kıyı kanununa muhalefet edilip edilmediği, edilmişse bunun engellenmesi için gerekli sürelerin verilmesi, verilen süreye rağmen hala bu aksaklıklar giderilmiyorsa gerekli yaptırımların uygulanması büyük mülki amir sıfatı ile kaymakamın görev ve sorumluluğunda. Biz bu konuda kaymakamımızın gerekli ve kanunun kendisine yüklemiş olduğu sorumlulukları yerine getireceğine sonsuz şekilde inanmaktayız. Bunun takipçisi olacağız. Bu konuda ki gerekli dilekçelerimizi kaymakamlığa sunduk"

VERİLEN ÜCRETLER TÜKETİCİ HAKME HEYETİ TARAFINDAN GERİ ALINABİLİR

ERDEMİR plajına parası ile giren vatandaşlara da seslenen Yılmaz Efe, plaj girişinde makbuz karşılığı giriş yapan vatandaşların makbuzları ile birlikte Tüketici hakem heyetine başvurarak paralarını geri alabileceklerini söyledi. Efe konuşmasında "Ayrıca bir husus daha belirtmek istiyoruz. 6502 sayılı Tüketici kanuna buraya ücret ödeyerek girmiş olan hemşerilerimizin, vatandaşlarımızın Tüketici kanunu kapsamında Tüketici hakem heyetlerine başvurmak sureti ile ellerindeki giriş makbuzları ile bu giriş ücretlerini iade alma hakları bulunmaktadır. Çünkü bu alınan ücretler açıkça hem de çok açıkça kanuna aykırılık teşkil etmektedir. Yine az önce de belirttiğim gibi Sayın Kaymakamımızın bunun takipçisi olacağını biz bilmekteyiz. Bizde bunu kaymakamlığın takip ettiğinin takipçisi olacağız" dedi.

VATANDAŞ DA TEPKİLİ!..

ERDEMİR plajına g,irişin ücretli olmasına vatandaşlardan da büyük tepki yağıyor. Son dönemlerde ERDEMİR'in Ereğli' ye karşı uyguladığı politikaların plaja kadar indiğini söyleyen vatandaşlar "Bugün buraya geldiğimizde bize kapıda ERDEMİR personeli olup olmadığımız soruldu. ERDEMİR çalışanı olmadığımızı söylediğimizde devlet memuru olup olmadığımız soruldu. Devlet memuru olmadığımızı da belittik. O zaman içeriye 50 TL vererek girebileceğimiz söylendi. Bu ayrımcılık neden yapılıyor. Yapılan bu haksız uygulamanın bir an önce son bulması için yetkilileri ve devlet büyüklerimizin konuya el atmalarını istiyoruz" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

ANAYASA VE KIYI KANUNU

Anayasanın halen yürürlükte olan herkesi bağlayan 43. maddesine göre "Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir"

"Bu yerlerden herkesin eşit olarak yararlanma hakkını kısıtlayabilecek özel mülkiyet ilişkisinin kurulmasına kesinlikle izin verilmemesi"

Kıyı kanunu da uygulamadaki bürokratik hukuksuzluklara engel olacak hükümler içermekte.Yasa metninde:"Kanun, deniz, tabii ve suni göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinin doğal ve kültürel özelliklerini gözeterek koruma ve toplum yararlanmasına açık, kamu yararına kullanma esaslarını tespit etmek amacıyla düzenlenmiştir.

Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır"

Kıyıların kimi idarelerce devriyle ilgili ortaya çıkan sorunlarda Danıştay'ın iptal kararlarında şu ilkeler vurgulanıyor:

- Kamu yararını ortadan kaldıracak veya engelleyebilecek biçimde

- Bu yerlerden herkesin eşit olarak yararlanma hakkını kısıtlayabilecek,

- Özel mülkiyet ilişkisinin kurulması, iptal sebebidir.

“Anayasa ve Kıyı Kanunu Hükümleri uyarınca kıyılardan herkesin eşit ve serbest yararlanma hakkını ortadan kaldıracak veya sınırlandırabilecek herhangi bir tasarrufun yapılması olanağı bulunmadığı” belirtiliyor.

 

Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 7917 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 8 )

Sayfa : [1] 2
ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
sayın efe memlekette bukadar sorun varken erdemir plajı neden kıyı kanunu diyosun erdemiri öne sürüyosun sana buradan ekmek çıkmaz yürüde endamını görelim başka kapıya
Gön : Kasap6767  15 Temmuz 2016 : 09:29:56  

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
KOMİK,HARBİDEN KOMİK.BİR SENE EVVEL NEREDEYDİ BU HUKUKÇULAR? 2015 YAZINDA ERDEMİR PLAJI FARKLI BİR UYGULAMADAMIY DI? AYRICA GİRSEN NE OLUR GİRMESEN NE OLUR ERDEMİR PLAJINA KDZ.EREĞLİDE BAŞKA DENİZ Mİ YOK? MADEM DAVA AÇIYORSUNUZ BİR DAVADA BELEDİYEYE AÇIN.ERDEMİR PLAJININ HEMEN YANIBAŞINDA BELEDİYE PLAJININ HARİCİNDE BELEDİYENİNDE SOSYAL TESİSİ VAR SADECE BELEDİYE PERSONELİNİN GİRDİĞİ.NEDEN ORASI GÖZÜNÜZE BATMIYOR.AQUAPARK DA FARKLI BİR UYGULAMA MI VAR GİRİŞİNE ÜCRET ALMIYOR MU İÇERDE 25 KURUŞLUK SUYU BİR LİRAYA SATMASINA RAĞMEN.SANIRIM AMAÇ FARKLI.AÇIN HEPSİNE DAVAYI BELEDİYENİN SOSYAL TESİSLE ... DEVAMI
Gön : Winner  15 Temmuz 2016 : 08:19:40  Zonguldak

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
Erdemir Plajına bu kadar takana kadar o güzelim sahil şeridine yapılan yola itiraz etseydiniz, 2 km tek serit oluverirdi herkeste istediği gibi arabasını koyar eğlencesine bakardı. Ayrıca Bedediye Plajı halka açık ücretsiz girebilirsiniz, askeriye de plajına almıyor neden eylem yapmıyorlar. Bir işletmenin personeline vermiş olduğu hizmet var isteyen denizden Erdemir Plajının sahiline çıkabilir yasaklama yok kıyılar herkesin..
Gön : Yasin Yavuz  15 Temmuz 2016 : 08:05:36  Zonguldak

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
bu hareketi başlatanları muatap almaya gerek bile yok.kaldiki erdemir oraya paşalar gibi kira ödüyor. efe sen başka malzeme ara! eş çocuk anne baba emekli 20000 kişiye hizmet veriyor. bir sürü tepki verilcek konu varken şu haline bak!
Gön : Vatandaş  15 Temmuz 2016 : 00:35:20  

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
hüsamettin subaşı sizin eşiniz kızınız sadece erdemir plajında mı vakit geçiriyor çarşı pazar sahil gitmiyorlar galiba bizlerde erdemirin kirli havasını soluyoruz ve bizlerinde hakkı var bu arada bende bayanım küfür eden yada laf atan yok çok şükür
Gön : Dürüst doğrucu  14 Temmuz 2016 : 23:05:58  

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
askeriye plajinada herkes girsin ozaman deneyin bakalim basarilibilabilecekmisiniz
Gön : asker  14 Temmuz 2016 : 22:37:59  

ERDEMİR PLAJINDAKİ UYGULAMA KANUNA AYKIRIDIR…
Bence hic de aykırı bir uygulama degil. Sen personel olarak iş yerinin sana sundugu bir imkandan faydalanırken elin iti kopugu senin eşinin yanında. kücücük cocugunun yanında küfürlü konusup bagırıp cagırırken. Eşinin veya genc kız kardeşinin giyiminden dolayı sapık gözlerle bakarken ben orda nasıl eglenicem? herkese giriş serbest oldugunda bunun garantisini bana kim verecek? kac kez uyardım küfür etmeyin diye. kac kisiyle kavga aşamasına geldim... kendini bilmez bir dünya iğrenc midesiz herifler var. gencler var. ordan konuşması kolay dimi? insanlarda erdemir yanlış bir uygulama yapıyormuş al ... DEVAMI
Gön : hüsamettin subası  14 Temmuz 2016 : 15:35:58  Zonguldak

Sayfa : [1] 2
DİĞER BAŞLIKLAR
Bedelli askerlikte yaş ve ücreti Bakan açıkladı...
Türkmen 'KİT' komisyonunda...
“Unutmadık!”
Demokrasi Nöbeti havadan böyle görüntülendi...
 
“Milli Mücadele ruhuyla…”
Yeni sistemin ilk Kabinesi belli oldu...
Yüzme yarışlarından müthiş görüntüler…
 
Simge ile Sedef, Karadeniz Ereğli’yi coşturdu...
 
GÜNÜN SÖZÜ
Oruçlu yatağında uyusa bile ibadettedir.

( Hadis-Şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
19 - 07-2018
DERMAN ECZANESİ
TEL : 322 02 52
Öğretmenevi karşısı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 41944
  Bugün : 8399
  Toplam: 83101166
   Şuan Çevirimiçi:

 153 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik ceza kesmekten bıktı ama!..
» Bedelli askerlikte yaş ve ücreti Bakan açıkladı...
» İstifa etti...
» Fazlı Erdoğan aday mı değil mi?
» Uzman Vaiz Ergün 15 Temmuz’u anlattı..
» A Milli Takım'da görmek istiyoruz...
» İSTİFA ETTİLER...
» İyilik yap BURSU’nu kap!...
» Özcan Ailesi'nin Acı Günü...
» İnsanlık dışı olay… Bu nasıl vicdan? Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com