KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
22 Şubat 2019 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / KÜLTÜR
Ereğli’nin saklı cenneti: Salı Deresi Kanyonu
Ereğli’nin saklı cenneti: Salı Deresi Kanyonu

Ereğli’nin saklı cenneti: Salı Deresi Kanyonu

 21 Temmuz 2017 09 : 02 

Karadeniz Ereğli- Zonguldak karayolunun tam ortasında, Sücüllü ve Bayat köylerinin arasında, karayolunun yanındaki çeşmenin önünden sağa dönerseniz, ormanın derinliklerine giden ham bir yola rastlarsınız. Bu yolu Dağlıca ve Yalnızcam köylerinin bulunduğu tepenin eteklerindeki kanyona dek izlerseniz başka yerde görülmesi zor doğa güzellikleriyle buluşursunuz

Eskiden civar köylerin ihtiyaçları için faaliyet gösteren iki değirmenin (Salı Değirmeni) sadece kalıntılarını bulabilirsiniz burada. Fakat burayı özel kılan insan emeğiyle yapılmış yapılar değil, doğal halidir. Şu an artık orta yaşı bulan kişilerin dinlediği kimi efsanelerin de yatağı olan bu cennet parçasında su şırıltısına kuşların türküsü eşlik ediyor. Bir kilometre içinde yedi ve bir metre arasında çeşitli yükseklikte kayalıklardan dökülen, yeşillikler içinde beş ayrı şelale çıkar karşınıza. Şelalelerin dibindeki göletlerin bazıları öyle geniş ki, isterseniz civar köylerden yolu düşenlerin yaptığı gibi serin bir havuz sefası da yaşayabilirsiniz...

Bu cennet parçalarının az bilinmesinin bir nedeni de ulaşımın zorluğudur. Bu cennetlerin en önemlileri arasında yer alan Salı Deresi’nin az bilinmesinin nedenlerinin başında da bu gelir. Burada gördüğünüz fotoğraflar ilk kez DEĞİŞİM DERGİ ile kamuoyunun beğenisine sunuldu.

MUHİTİNİZDE BİR CENNET

Salı Deresi Kanyonu, Değişim Dergi’nin haberine göre, Salı Deresi veya Salı Değirmeni olarak bilinen bölge, Bayat-Sücüllü köylerinin sırtını dayadığı tepelerle, Yalnızçam-Dağlıca köylerinin zirvesinde konakladığı tepelerin birleştiği noktadadır. Anılan köylerin her birinden bu bölgeye tarla ve ormanlık alanlardan geçmek suretiyle ulaşılır.

Yalı Bölgesi’nde yaşayan birinin bu bölgeye gidişi, Ereğli Zonguldak yolunun tam ortasında bulunan Seçkin çeşmesinden sağa dönerek bulunabilecek bir arazi yoluyla sağlanıyor. Bir süre ormanlık alanda ilerledikten sonra, daha önceleri Organize Tarım Sanayi Bölgesi olarak düşünülen, arazinin kalanına göre daha düşük eğimli bir boşluğa çıkılır. Yol şu anda boş olan tarlalar arasından yeniden ormana girer, gün ışığının toprağa ulaşmakta zorlandığı bu ormanlık alanda bir süre daha devam ettikten sonra nefes kesici bir manzaraya açılır.

Meşe ve gürgen ağaçlarının arasından çıktığınızda karşınıza çıkan, bugün atıl olan arazi, neredeyse kırk beş derecelik açıyla meyillenir. Karşıdaki tepeler daha da diktir. Bunların tepesinde Yalnızçam köyüne ait tek tük evleri görebilirsiniz. Ayaklarınızın dibinde yemyeşil otlarla, kelebekler ve arıların gezindiği, tek tük ağaçlar veya ağaç kümeleriyle bölünen bir yamaç, karşıda göz alabildiğince uzanan yemyeşil tepeler vardır. Bu noktadan baktığınızda üstünde bulunduğunuz tepe ile karşıdaki ormanlık tepenin kesişim noktasında ne olduğunu algılamanız mümkün değildir. Yine de Salı Deresi Kanyonu tam olarak burada bulunur.

Bu yamacı inerken, daha önce bu bölgeye ulaşımda kullanılan orman yollarının bu noktaya kadar daha bakımlı olduğunu görürsünüz. Yamaçta kimi zaman beliniz seviyesine çıkan dikenler, kimi zaman eğreltiotları, kimi zaman da bölgeyi hayvan yetiştirmek için kullananların yem olarak kullanabileceği otlar arasından geçerek inmeniz gerekir. Bu yokuş öyle çetindir ki inerken bile dönüş yolculuğunu düşünmeden edemezsiniz.

Yokuşun sonuna geldiğinizde kesintisiz, tatlı bir su şırıltısı işitmeye başlarsınız. Bir yandan bu ses yükselirken karşınıza çıkan kırık kayalar, bu noktada karşı tepenin üstünde bulunduğu kaya tabakalarının tektonik bir olay sonucunda üstünde yürüdüğünüz tepenin altındaki kayaların altına girdiğini düşünürsünüz. Çalılarla, ağaçlardan sarkan dikenlerle bir süre mücadele ettikten sonra Salı Deresi Kanyonu’na varırsınız.

Yekpare taş üstünde akan bir dere düşünün. Taşın eğimi nedeniyle kah akım yönünün soluna, kah salına dönüyor, Kanyonu dik kesen kırıklarda dere irili ufaklı şelalelere dönüşüyor. Birkaç şelale görmek için öyle uzun mesafe yürümeye de gerek yok. Sadece bir kilometre içinde beş şelale saymanız mümkündür burada. Şelaleler kendileri gibi irili ufaklı göletlere dökülür. Bölge köylerinde yetişen gençlerin önemli bir kısmı, bazıları hayli derin olan bu göletlerde yüzme öğrenmiştir.

EFSANE VE GERÇEK

Salı Kanyonu’nun kimi yerleri insan ayağı değmemiş izlenimi bırakır ama başka yerler bu görünümün en azından geçmişte doğru olmadığının işaretlerini taşır.

Kanyonda 1960’lı yılların sonuna kadar faaliyet gösteren iki değirmen vardı. Bunlardan birinin kalıntıları hala görülebilmektedir. Kalıntılardan birisi değirmenin çarkını çevirecek suyun aktığı taş örme kısımdır. (Üstteki resim) Dahası, dere boyunca değirmeni çevirecek olan suyu taşıyan taş oluklar bile hala birçok noktada görülebilmektedir. Bu oluklardaki delikler, su miktarını ayarlamakta kullanılıyordu. suyun miktarını arttırmak için bunlara ahşap tapalar takılması, indirmek için de bu tapaların çıkarılması yeterliydi. Değirmenin varlığı nedeniyle kanyon çevre köylerde “Salı Değirmeni” adıyla bilinir.

Salı kanyonu eskiden değişik köylerden bölge halkının buluşma yeri olmasından kaynaklanan efsanelerin de mekanıdır. Kırk yıl öncesine dek bu bölgede içi altın ve mücevher dolu bir mağara bulunduğu söyleniyordu. Sözde bu mağaranın girişi çok özel zamanlar dışında göze görünmezmiş. Bu özel zamanlarda girişi bulanlar da içeri girer ama içerideki değerli nesneleri dışarı çıkaramazmış. Çünkü elinde veya cebinde bu eşyalardan biri varken, girenin arkasından kapanan mağara kapısının açılması imkansızmış. Giren az sayıda kişinin bu şekilde öldüğü söylenirdi. Bu öykü muhtemelen bölge halkının emek olmadan kazanılan şeylerin hayır getirmeyeceği yönündeki ahlaki mesajını aktarmakta kullandığı bir araçtır.

Ayrıca, burada taşın üstünde suyun hayli yükseldiği kış aylarında da su altında kalan taşta bir çeşit ayak izine benzeyen delikler vardır. Bunların Hazreti Ali’nin atı Düldül’ün ayak izleri olduğuna yönelik bir inanış da yakın zamana kadar gelmiştir. Bu öykünün doğru olamayacağı yönündeki itirazlara ise dünyada Düldül’ün ayağının basmadığı yer olmadığı cevabı verilirdi.

Salı kanyonu, mesafe itibarıyla yaklaşık dört ila beş kilometre boyunda olmakla birlikte, şelalelerin yoğunlaştığı alan bir kilometreden daha kısa bir mesafeyi kapsar. Bu mesafeyi aşan sular son şelaleden döküldükten sonra Üçköy deresi’ diye bilinen dereyi oluşturmak, buradan da Gülüç Irmağı’na dökülmek üzere başka akarsularla birleşmek suretiyle yemyeşil ormanların arasında sağa sola dolanarak yoluna devam eder.

İSİMLER

Kanyon adını eskiden salı günleri un öğütülen ve Salı Değirmeni olarak bilinen iki değirmenden alıyor olmalı.

Eskiler kanyonun birçok yerini isimleriyle tarif edebiliyordu. Kanyonun ortasında bulunan küçük gölete Koyun Gölü denirdi. Değirmenin altındaki sekiz metrelik şelaleye Çavlan, hemen üstünde, daha alçak olmakla birlikte geniş bir göleti bulunan şelale ve gölet de Harman ismiyle anılırdı. Değirmenin altındaki uzunlamasına dar göletin adı Kısman, kanyonun üstlerindeki bir göletin adı ise Direkli idi. Salı Deresi diye tanımlanan alanın en üst ucunda ise Mahmutpaşa adında başka bir şelale ve gölet vardır. Bu gölet ve şelalelerin isminin her birinin ayrı bir kökeni bulunur. Çavlan şelalesinin aşağısına iniş zor olduğundan burası Salı Deresi Kanyonunun alt ucu kabul edilir. Harman denilen şelale ve gölet, gençlerin yüzmesi için yeterli genişliktedir ve çevresindeki kayalıkların dibi, suyun zamanla açtığı mağarayı andıran oyuklarla doludur. Buraya harman denilmesinin nedeni büyük ihtimalle göletin yuvarlaklığı ve genişliği olmalı.

Daha yukarıdaki Kısman göletinin adı da muhtemelen biçimiyle ilgilidir. Zira iki tarafı taşla çevrili bu gölet, iki metre eninde on metre boyunda uzunlamasına bir yer... Taşın içinde olması, suyun bulanmasını güçleştirdiğinden, yüzme için tercih edilen yerlerden birisi de burasıdır.

Koyun Gölü adını koyunların sürü halinde buradan derenin karşısına geçirilmesinden kaynaklanıyor muhtemelen . Zira suyun bir tarafındaki taş neredeyse su seviyesindeyken, karşı taraf hafif meyilli bir kumuldan ibarettir. Direkli göletinin ismi bir zamanlar içinden bulunan devrilmiş bir ağaç mıdır, yoksa başka bir nedeni var mıdır bugün bilinmiyor. Kanyonun en üstündeki gölet ve şelalenin niye Mahmutpaşa ismini taşıdığının bilinmediği gibi. Bu isimler de gün geçtikçe daha az kişi tarafından hatırlanıyor. Tıpkı, artık bölge halkının kanyondaki değirmende bir araya gelip birbirlerine haberler vermediği, masallar, efsaneler anlatmadığı gibi bir gün bu isimlerin de unutulması mukadder.

Fakat bunu karamsarlık olarak görmekte acele etmeyin. Salı Deresi, içinde yaşayan balıklar, kurbağalar, yılanlar, envai türden börtüsü böceğiyle; ağaçları, kelebekleri, pervane böcekleriyle, insanın doğal ortamın bir parçası olduğu o güzel günlerden daha az mutlu değildir herhalde.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 11258 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kdz Ereğli, Turistik Yerler, Salı Deresi, Gizli Cennet, Sücüllü, Bayat,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Çaycumalılar türkülerle coştu
Çağımızın Pir Sultan’ı tiyatro sahnesinde
“Kaç Baba Kaç” sahnelendi
Usta Kalem Aksakal’dan…
Gidiş-Dönüş (Retro) Zonguldak’ta sahnelenecek.
Ünlü Tiyatro Oyunu Ereğli’de Sahne Alacak…
"Piraye" Ereğli’de sahnelenecek
Resimlerinde işçileri anlattı
GÜNÜN SÖZÜ
Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen bir yol bulur, istemeyen mazeret bulur

( E.C. Mckenzie )
NÖBETÇİ ECZANE
22 - 02-2019
UMUT ECZANESİ
TEL : 312 18 00
Müftü Mah. Yukarı Sokak No:28
Kdz.Ereğli / Zonguldak

YAŞAM ECZANESİ
TEL : 316 06 05
Ömerli Mahallesi Kaynarca Cad. No: 281-A Yeni Devlet Hastanesi Karşısı - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 34828
  Bugün : 26474
  Toplam: 92881711
   Şuan Çevirimiçi:

 241 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Şahin’den ‘Ağır Ceza’ müjdesi
» Posbıyık’tan bir ilk…
» Posbıyık sahaya indi
» Şahin: “TAAHHÜDÜMDÜR!”
» Uysal seçim bürosu açılışında konuştu:
» Şahin meclis üyesi adaylarıyla buluştu!
» Posbıyık: “Artık sahalardayız!”
» Öztürk, Ankara Başsavcısı Kocaman’ı ziyaret etti
» AK Parti listelerini teslim etti
» İttifak bilmecesinde son nokta…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com