kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
16 Haziran 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNCEL
Genç işsizlik vurgusu...
Genç işsizlik vurgusu...

Genç işsizlik vurgusu...

 26 Mayis 2019 11 : 46 

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal  Demirtaş, Türkiye'deki genç işsizlik rakamlarındaki dikkat çeken artışı, TBMM gündemine taşıdı. Konuyla ilgili bir meclis araştırma önergesi veren CHP'li vekil, genç işsizliğinin tüm toplumu ve ülkenin geleceğini etkilediğine vurgu yaptı. CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, önergesinde şunları ifade etti:

EN BÜYÜK EKONOMİK FATURA GENÇLERE KESİLDİ!

Türkiye’deki işsizlik rakamları içinde en fazla artış, genç nüfus işsizliğinde yaşanmıştır. TÜİK’in Mayıs 2019’da yaptığı açıklamaya göre, genç nüfustaki (15-24 yaş) işsizlik oranı, %19’dan, %26,1’e çıkmıştır. Üstelik TÜİK, ne eğitimde, ne istihdamda olan gençlerin oranının da %22.8’den %24.8’e yükseldiğini açıklamıştır. OECD’nin 15-29 yaş grubunda “istihdam edilmeyen ama eğitim ve öğretim de almayan gençlere” ilişkin NEET istatistiğinde, 36 üye ülke arasında 27.2 puanla Türkiye ikinci sırada yer almaktadır. Bu rakama geniş tanımlı genç işsizleri de ilave ettiğimizde, genç işsizliği %35’lere çıkmaktadır. Yani ülkemizde her 3 gençten 1’i işsizdir. Bu da şunu göstermektedir ki, tek adam rejiminin en büyük ekonomik faturasını gençler ödemektedir.

GENÇLER TÜRKİYE'DEN UMUDUNU KESTİ!

Türkiye’de genç işsizlik oranı, Avrupa ortalamasının da, OECD ülkelerindeki ortalamanın da üzerindedir. AB üye ülkeleri genç işsizlik oranı ortalama %16.8 iken, OECD ortalaması %10.9’dur. Tüm dünyada işsizlik %5’lere gerilerken, Türkiye işsizlikte ve genç işsizliğinde patlama yaşanan bir ülke haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar da gençlerimizin Türkiye’den umudunu kestiği ve çareyi yurtdışına gitmekte bulduğu tespit edilmektedir.

DİNAMİK, GENÇ NÜFUS YURTDIŞINA GİDİYOR!

TÜİK tarafından yayınlanan göç istatistiklerine göre; Türkiye’den en fazla yurtdışına gidenler gençlerdir. Gençler, özellikle ekonomik ve siyasi belirsizlik, artan işsizlik oranları ve sosyal ayrışmalar nedeniyle umutsuzluğa sürüklenmektedir. Türkiye'nin zeki ve başarılı öğrencileri eğitimlerini devam ettirmek için yurt dışını seçmekte, eğitim için yurtdışına giden öğrencilerin ise %70’i Türkiye’ye dönmek istememektedirler. Yani ekonomik gelişme ve ilerlemeyi sağlayacak, kalkınma sürecine katkı sunabilecek dinamik, genç ve verimli nüfus çareyi yurtdışına gitmekte bulmaktadır. Maalesef Türkiye, gençlerine iyi bir gelecek ve umut vadetmeyen bir ülke durumuna gelmiştir.

EKONOMİK VE SOSYAL TEDBİRLER ALINMALI!

Genç işsizliği etki alanı itibariyle bugünden geleceğe taşınan bir sorundur. Bu nedenle öncelikli sorunlar arasındadır. Çözümü konusunda ciddi adımlar atılmazsa sonuçları sadece işsiz kalan bireyleri değil, toplumumuzu ve geleceğimizi son derece olumsuz etkileyecek durumdadır.

Ülkemizdeki bu ekonomik göstergelerle genç işsizliğinin önümüzdeki dönemde azalmayacağı ve hatta çok daha büyük boyutlara ulaşacağı ortadadır.  Bu nedenle genç işsizliği,  acilen önlem alınması gereken konuların başında gelmektedir.

Ülkemizdeki genç işsizliğin nedenleri ile sonuçları ekonomik, sosyolojik ve psikolojik boyutları ile incelenmelidir. Genç işsizliğin artışının sebeplerinin tespit edilmesi ve bu sebeplerin ortadan kaldırılması için alınacak ekonomik ve sosyal tedbirlerin belirlenmesi, bu tedbirlerin uygulamaya geçirilmesi için yapılacakların belirlenmesi gerekmektedir.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, gerçek işsiz sayısının da TÜİK'in açıkladığından çok daha yüksek olduğuna dikkat çekerek şunları belirtti:

8 MİLYON 5OO BİN KİŞİ İŞSİZ!

17 yıldır Türkiye’yi yöneten Ak Parti kadrolarının üretim ekonomisinden vazgeçme,  yüksek cari açık verme, dış borçla büyüme gibi yanlış yapısal ekonomik politikaları uygulaması, özellikle tek adam rejiminden sonra kuvvet ayrılığının tamamen ortadan kaldırılması, demokrasinin tahrip edilmesi, hukuka olan güvenin kalmaması gibi nedenlerle Türkiye ekonomisi büyük bir ekonomik krizin içine girmiştir. Buna bağlı olarak da enflasyon ve faizler yükselmiş, üretim daralmış ve işsizlik patlamıştır. Bu olumsuz tablo, iktidarın doğru ve etkili önlemler almaması nedeniyle günden güne de derinleşerek, büyümektedir. Mayıs 2019 tarihinde, TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamları son 10 yılın en yüksek resmi oranı olan %14.7’ye ulaşmıştır. Toplam resmi işsiz sayısı ise 4.7 milyon olmuştur. Bunun yanına eksik istihdamdakiler de dahil edildiğinde, Türkiye’deki toplam atıl iş gücü oranı(geniş tanımlı işsizlik) %24.5’e, işsiz sayısı ise 8 milyon 475 bine çıkmıştır
Haber : Özge Cerrah
Bu Haber 206 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :değişimmedya, Genç işsizlik vurgusu, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Minik öğrencilerin mezuniyet sevinci…
Çocuklarınız bizim çocuklarımızdır…
“…İLK KAHRAMANIMIZ olan babaların…”
İstanbul seçimleriyle ilgili uyarılarda bulundu...
Uzun,"İftira ile karşı karşıya kaldık"
Atlas Havayolları’ndan Zonguldak’a ilk sefer...
Yıldırım düştü... İşte o anlar...
1dk.ile YKS alınmadılar...
GÜNÜN SÖZÜ
İyi bir kadın bir erkeği etkiler, zeki bir kadın onda ilgi uyandırır, güzel bir kadın büyüler anlayışlı bir kadın ise ona sahip olur.

( Helen Rowland )
NÖBETÇİ ECZANE
16 - 06-2019
SONNUR ECZANESİ
TEL : 316 67 14
İş Bankası yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 49976
  Bugün : 5901
  Toplam: 97660867
   Şuan Çevirimiçi:

 954 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» “Sözlü Mülakat Geldi, Liyakat Gitti..."
» Mezarlıkta son ders…
» Alev alev yandı...
» KURAL İHLALİ=KAZA; 3 YARALI Video lu Haber
» 150 yıllık proje...
» Haziran ayı Meclis Toplantısı yapıldı...
» Yol vermek istediği kadına çarptı…
» 12 bin kişi…Sevgi,barış, dostluk sofrasında buluştu... Video lu Haber
» Dinazorlar çağından kalma fosiller…
» Amaç; "Duyarlılık kazandırmak..." Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com