kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
27 Mayıs 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
GÖZÜNÜ KIRPMADAN MÜCADELE EDEN ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ...
GÖZÜNÜ KIRPMADAN MÜCADELE EDEN ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ...

Bu vatanı kurtarmak uğruna canlarını feda eden şehit ve gazilerimiz geçtiğimiz günlerde yeni dernek binalarına kavuştu.

 09 Temmuz 2014 17 : 27 

Değişim Medya Haber Merkezi tarafından geçtiğimiz haftalarda  yayına  başlayan Kdz.Ereğli'deki derneklerle ilgili röportajlarımız devam ediyor. Bu hafta canları pahasına,  bu vatanı kurtarmak uğruna canlarını feda eden ve şehit olan  şehit ve gazilerimizle bir araya geldik. Kdz. Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı olan Mehmet Ali Demirdüyen, derneklerinin kuruluş amaçlarını, bugünlere nasıl geldiklerini Değişim Medya Haber Merkezine anlattı. Bizim için gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimizi,  kahraman gazilerimizin ailelerinin hiç dinmeyen acılarına ortak olup,  onların sesi, gözü kulağı  olmak istedik.

 Değişim Medya: Öncelikle Sizi Biraz Tanıyalım. Bu Derneğe Girme Sebebinizi Öğrenebilir miyiz?

Mehmet Ali Demirdüyen: Aslen Yozgat'lıyım. 1973 yılından bu yana ortalama  40-45 senenin üzerinde  Karadeniz Ereğli'de yaşamaktayım. Ben şehit babasıyım. Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği olduğu için, benim de şehit babası olmam nedeniyle arkadaşlar bu göreve layık gördüler. Yedi yıldır derneğimizin çeşitli kademelerinde görev yaptım, üç üç buçuk yıldır da derneğin başkanlığını yapmaktayım.

Değişim Medya: Karadeniz  Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kaç Yılında Kuruldu? Şehit Ailesi ve Gazilere Yakışan Yeni Hizmet Binası, Şubenin Açılışı ile İlgili Düşüncelerinizi Öğrenebilir miyiz?

Mehmet Ali Demirdüyen:  Derneğimiz 2005 yılında kuruldu. O zamanlar derneğin yeri yoktu. Genel Kurul toplantılarını kahvelerde, çay bahçelerinde yaparak hizmetimizi o şekilde gösteriyorduk. 2007 yılında önceki dönem Belediye Başkanı Sn. Halil Posbıyık, Sn.Murat Sesli döneminde Atatürk Kültür Merkezi(AKM)'nin yanında derneğimize Belediye tarafından bir yer tahsis edildi. Bugüne kadar oradaydık. Belediyeden bize tahsis edilen yerden yararlandık. Kendilerine teşekkür ediyorum. Elektriğimizi, suyumuzu, onlar karşıladılar. Hiçbir sıkıntımız yoktu. Sadece yer darlığımız vardı. Ve şehit ailelerini temsil etmiyordu, rahatsızlığımız oydu. Bize gelen ziyaretçiler, şehit aileleriniz ziyaretten bakışının ötesinde, şehit aileleriyle devlet, halk, bürokrat ne kadar duyarlı felsefesinden bakıyorduk.  Devlet, millet şehit yakınlarına, gazilerine sahip çıkıyor. Bizim sıkıntımız kendi adımızdan öte böyle bir sıkıntı. Böyle bir sıkıntımızı sağ olsunlar Sn. Valimiz Ali Kaban'ın, Sn. Milletvekilimiz Ercan Candan'ın gelmesiyle biz kendilerine zaman içerisinde 14 tane dilekçe verdik.  3-4 tanesi önceki dönem Zonguldak Valisi ile görüşüldü. Sağ olsun bu dönem Vali olan Sn. Ali Kaban'ın ve Sn. Ercan Candan'ın samimi yaklaşımı, Sn. Kaymakamımız İbrahim Çay'ın bizi yakinen tanıyarak önceki yerin durumunu bilmesi ve bundan dolayı referans olması halinde bize yeni yerimizi sağlamış oldular. Sağ olsunlar, teşekkür ediyoruz. Şükranlarımızı sunuyoruz. Bu derneğe maddi, manevi baştan aşağı kim katkıda bulunmuşsa herkese sonsuz teşekkürler ediyorum. Özellikle iki kişiye teşekkür etmek istiyorum. Tabi Sn. Valimiz ve bürokratlar bize yardımcı oldular. Ancak bize manevi ve maddi destek veren halk cümlesi var ki; buradaki bu derneğin mobilyalarının alınmasında emeği geçen, faydalı olan insanlarımız var. Sn. Dr. Recep Erdoğan'a ve Saadet Partisi Başkanı Sn. Gökhan Göktaş'a, Yazıcıoğlu Şirketler Grubu'na teşekkür ediyorum. Meblanın azı çoğu değil, hayırlı yere gidip gitmediğine baktık. Ve herkesten de para, yardım kabul etmedik. Paranın nereden gelmediğini bilmiyorsan, tereddüt yaşıyorsak şehit ailelerinin oturması, burada şehit ailelerine selam veriyoruz. Her gün bu şehitlerle beraberiz. Onların ruh birliği ile beraberiz.

Değişim Medya: Kdz.Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ‘nin Faaliyetleri Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?

Mehmet Ali Demirdüyen: Önce şehitlerimizden başlayayım. Şehitlerimizin geride kalan anne-baba, eş veya çocukları var ise bunların sosyal haklarından, ekonomik haklarına kadar, özlük haklarından, hayat standartlarına kadar her türlü konuda destek olmaya,  bilgi ve bilgilendirme yaparak yardımcı oluyoruz.  Bu çalışmayı  gazilerimiz  içinde aynı ölçülerde yapıyoruz. Amaç ve gayemiz sadece hizmet etmek, onların ulaşamadığı, yetişemedikleri, onların anlatamadıkları yerlere, onların sesi, soluğu, nefesi olmak istiyoruz. Bizim mücadelemiz de bu noktada. Hem gazilerimiz, hem şehitlerimiz adına… Geride kalanlarına mütevazi bir hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Değişim Medya: Kdz.Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ‘nin Kaç Şube ve Temsilcisi Bulunmaktadır?

Mehmet Ali Demirdüyen: 81 vilayette şube ve temsilciliğimiz var.

Değişim Medya: Kdz.Ereğli'de, Derneğinize Bağlı Kaç Gazi, Şehit Ailesi Bulunuyor?

Mehmet Ali Demirdüyen: Şehit ve gazi yakınları olarak 140'a yakın üyemiz var. Bizim sıkıntımız iki konuda TC. Devletimizden ricamız  var. Sizlerin aracılığı ile duyuralım.

Birincisi; şehit yakınlarından kardeşler iş haklarına giriyorlar, sağlanıyor, veriliyor.  Gazilerimizin çocuklarına iş hakları veriliyor. İç tüzük değiştirilmesi ile beraber, şehit kardeşleri ve gazi çocuklarının derneklerimize üye olmalarını istiyoruz. Burada devlet bir şekilde nasıl yapılmalı bilemiyorum. Burada söz sahibi olmalarını istiyoruz.

"BAZI AİLELER  SOSYAL-EKONOMİK DESTEK ALAMIYOR"

Değişim Medya: Statü Alamayan Gazi, Şehit Aileleri Var mı? Bu Konuda Yöre Milletvekili vs. Kimlere Başvuruyorsunuz? Ülke Geneli Olarak Baktığımızda Gazi-Şehitlerimiz, Dul ve Yetimlerimize Verilen Haklar Hakkındaki Düşüncelerinizi Öğrenebilir miyiz?

Mehmet Ali Demirdüyen: Kdz. Ereğli'de 10 tane şehit ailesi statü, sosyal-ekonomik destek alamıyor. Meselemiz maddi yön değil. Meselemiz sahiplenememekten kaynaklı. Bize diyorlar ki; dik olacaksınız, dik yürüyeceksiniz. Sesiniz, soluğunuz düzgün çıkacak. Ancak nasıl olacak bu? Cebimizdeki ekonomik yapıyla olacak. Bakkaldan, manavdan, kasaptan veresiye alışveriş yaparak, emekli maaşı ile ödeme gayretinde isek bizim dik olma şansımız yok. Genel manada % 70'i eş ve çocuğuna( var ise) , evlilerde % 70 eşine, % 30….15 anne- babaya. Gazilerimiz için iş istihdamı sağlandı, gazilerimizin durumu iyi. Ekonomik itibar, saygı görmek, istiyoruz. İran'a baktığın zaman o ülkenin de şehitleri, kahramanları var. Bunların geride kalanlarının yaşam standartların lütfen bir baksınlar. Onlar nasıl yaşıyorlar. Evi, arabası, işi var, villalarda oturuyorlar. Biz böyle bir talepte de bulunmuyoruz. Biz şehit ailelerine ev hakkı vermiyor. Evli ise eşine veriyor, anneye-babaya vermiyor. Niye vermiyor? Acıların içerinde anne-babayı mahkûm etmeye ne hakkınız var. Ben her gün kalktığım zaman benim oğlumun doğduğu evdeyim. Onunla aynı havayı tenefüs ediyorum. Elim, ayağım titriyor. Balkonda pencerede oğluma bakıyorum. Onun o sokakta koşuşlarını seyrediyorum. Elinizde vicdanınız varsa, merhametiniz varsa, nefsinize hakimseniz bu şehit ailelerini o varoşlardan kurtarın, o anılardan çıkartın. Hepimizin psikolojisi bozuk.

Değişim Medya: Kdz. Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği ‘nin önümüzdeki dönemler içerisinde hedefleri nelerdir?

Mehmet Ali Demirdüyen: Önceki dönem Belediye Başkanlığı döneminde, geçen sene şehit ve gazi ailelerini Daha önce Çanakkale'ye götürdük. Bizim için, sağ olsunlar araç tahsis ettiler. Onu gerçekleştirdik. Bu dönemde ise,  belediye başkanımız Sn. Hüseyin Uysal'dan talebimiz de oldu. KONYA MEVLANA, HACI BEKTAŞİ VELİ, Bolu Göynük'teki AK ŞEMSEDDİN HAZRETLERİ..  Manevi değerleri olan yerleri ziyaret edelim. Bu talebimizi resmi olarak yazmadık ancak belediye başkanımıza sözlü olarak duyurduk, şimdi yazılı olarak duyuracağız inşallah. Çok olumlu karşıladı. Bizim oraya gidiş dönüş için bir gün yetmez, bizim için imkânlar sunulmasını istedik. Arkadaşın bir tanesi ben otelinizi, yemeğinizi ben ayarlayacağım dedi. Bizi destekleyeceklerinden eminim. Arkasından da bir talebimiz olacak belediye başkanımıza. Bizim SARIKAMIŞ ile bir bağlantısı var biliyorsunuz. SARIKAMIŞ savaşlarını. Gemiler burada batırılmıştır. SARIKAMIŞ'a yardım gemiler. Eğer bir bağlantımız var ise organik bağlantı, bir duygusal bağlantı sağlayalım istiyoruz. Bunun da en güzel örneklerinden bir tanesi şehit ailelerini Karadeniz Ereğli'yi temsilen SARIKAMIŞ törenlerine iştirak etmelerini sağlanmasını istiyoruz. İnşallah bu konu ile de ileride çalışmalar yapacağız.

Değişim Medya: Kdz.  Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Kurum ve Kuruluşlardan Herhangi Bir Destek Alıyor mu?

Mehmet Ali Demirdüyen: Hiç bir kurum ve kuruluştan destek almıyoruz.Keşke alabilsek de dik durabilsek. Altını çizerek söylüyorum. Bize sosyal ve ekonomik destek kesinlikle şart. 

Değişim Medya: Kdz. Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Olarak… Size Göre "EKSİK" Olan Bir Şeyler Var mı, Bu Doğrultuda Topluma Vereceğiniz Mesaj Ne Olurdu?

Mehmet Ali Demirdüyen: Elbette var. Ben bir şehit babasıyım. Evlat acısını yüreklerde ne kadar tahribat yaptığını bilen bir insanım. O tahribatı hiç kimse yaşasın istemiyoruz. Bizleri iyi tanıyıp, iyi mukayese edip, iyi değerlendirip, iyi görmelerini istiyorum. Bize en azından saygı duyulmasını istiyorum. Biz de tabi saygı duyduracak hareketleri yapmak kaydıyla, şartıyla. Bizim saygı çerçevemiz içerisinde, bizlerin de saygıya layık olduğumuzu karşı tarafın bilmesini gerektiğine inanıyorum. Bürokratlar içerisinde; biz herhangi bir iş nedeniyle dairelere, amirlere, müdürlere gazi, şehit ailesi gittiği zaman ‘ŞEHİT AİLESİYİM' dediği zaman, onlara saygıyla bakarak öncelik tanımalarını, işlerinin çabuklaştırılmasını istiyorum. Bu birilerinin önüne geçmek değil. O insanların devlet kapısında boynu bükük bir şekilde beklemesini istemediğimden kaynaklanıyor.

En büyük sıkıntılarımızdan birisi kamuoyunda bizim Gazi, Şehit kimlik kartımız var. Biz de Gazi olup da kartın üzerinde ‘Gazi Kartı ' yazmayan bir sürü arkadaşımız var. Malul Gazidir. Arkalarından kanun vardır. Kanuna dayalı olarak arabalara binerler. 1984 senesi ile arabalara alınabilirler. Kanunlaşmış bir yasa ile Gazi ve Şehit yakınlarımız arabalara inip-binerken zorluk çekiyorlar. Toplumsal olarak da saygının eksikliğini hissettiğimiz için içinde yaşadığımız toplumu da saygı ve anlayışa davet ediyoruz.

Değişim Medya: Kdz. Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Olarak  Duygu, Düşüncelerinizi Anlatan Bir Şeyler Söylemek İster misiniz?

Mehmet Ali Demirdüyen:

DEĞİŞİM yaşasın.

Sanma ki unuttuk seni, adın adımızın önünde yazılı

Çıkmayan dövme adın, yüreğimizde kazılı

Sen bu toprakların çocuğu, adsız kahraman

Ölüm senden önce, ölümsüzlük senden sonra

 

 

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 4711 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Değişim Medya: Karadeniz Ereğli Türkiye Harp Malulü-Gazi, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği , Bşk.Mehmet Ali Demirdüyen, sorun ve sıkıntılar, çalışmalarını anlattı,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Oruçlu yatağında uyusa bile ibadettedir.

( Hadis-Şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
27 - 05-2019
YAZICIOĞLU ECZANESİ
TEL : 333 05 33
Bağlık Mahallesi Erdemir Cad. No:55 A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MADENCİ ECZANESİ
TEL : 347 61 67
Sarıkokmaz Mah. Dvrek Yolu Cad. No: 95C - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 35724
  Bugün : 9964
  Toplam: 96832607
   Şuan Çevirimiçi:

 83 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com