kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
17 Ocak 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / DİYALOG  -> VİDEOLU HABERLER
EMEKLİLERİMİZ MAĞDUR!
EMEKLİLERİMİZ MAĞDUR!

Değişim Radyo’da, Şenol Azman’ın hazırlayıp sunduğu Diyalog programının bu haftaki konuğu Kdz.Ereğli Emekliler Derneği 2.Başkanı ve Köseler Mahalle Muhtarı Saip Erasrlan oldu.

 28 Nisan 2015 11 : 43 

Diyalog Programının bu haftaki konuğu Kdz.Ereğli Emekliler Derneği 2.Başkanı ve Köseler Mahalle Muhtarı Saip Eraslan, 65 yaş üstü vatandaşların (emeklilerin), Özel Halk Otobüslerinden ücretsiz yararlanabilmeleri için  kanun çıkmasına rağmen, Ereğli’de bu kanunun uygulanmadığını belirtti.

Konuyla ilgili Zonguldak Valisi Ali Kaban, Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay ve Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ile görüştüklerini ifade eden Eraslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“65 yaş üstü emeklilerin Halk Otobüslerine ücretsiz binebilmeleri için kanun çıktı. Ama maalesef Valimize, Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza gitmemize rağmen bir arpa boyu yol alamadık. Kaymakamımıza bu konuyu ilettik ve bize, ‘otobüse ücretsiz almıyorlarsa plakası bildirilsin ceza kesilsin’ dedi. Belediye Başkanımız Uysal da konuyla ilgili meclisten karar çıkacağını söyledi fakat hala bir sonuç alamadık. Sayın Valimize de ilettik kendisi biraz sabır gösterin dedi. Biz bu konunun takipçisiyiz. Emeklilerimiz rahat olsunlar. Kanun çıksa da uygulanmayan kanun kanun değildir. Ama bazı illerde bu kanunun uygulandığı söyleniyor. Halk Otobüsçü kardeşlerimiz bu kanuna uyum sağlamıyorlar. Onlarında kendilerince haklı nedenleri vardır tabi ki ama yine de emeklilerimize saygı gösterilmesini bekliyoruz.”

TÜRKİYE EMEKLİLER DERNEĞİ NASIL KURULDU, BUGÜNLERE GELDİ?

"Türkiye Emekliler Derneği 1970 yılında Ankara’da Türkiye’de İşçi Emekliler Cemiyeti olarak kuruldu. Daha sonra 2 defa tüzük tadilatı değiştirme kaydıyla Türkiye İşçi Emekliler Derneği olmuştur, daha sonra Genel Merkez’imizin Türkiye İşçi Emeklileri değil de TÜED yani Türkiye Emekliler Derneği altında bütün emeklileri kapsayacak şekilde bir tüzük geliştirmiştir. O günden beri derneğimiz Türkiye Emekliler Derneği olarak görev yapmaktadır. Bununda espirisi sudur; TÜED derken SSK’lı emeklilere değil SSK Bağ-Kur’lu emekli sandığa hitap eden bir dernek olmuştur. Önceden SSK’dan emekli olan kardeşlerimiz üye olabiliyordu. Şimdi de değişiklik nedeniyle Emekli Sandığından, SSK’dan, Bağkur’dan emekli olan kardeşlerimiz bize gelip üye olabiliyorlar. Onlarında hakkını elimizden geldiği kadarıyla savunmaya çalışıyoruz."

EREĞLİ'DE 24 BİN EMEKLİ YAŞIYOR

"Türkiye genelinde Türkiye Emekliler Derneğinin 800 bine varan üyesi var. Bu normal midir ? Bence anormaldir. Çünkü Türkiye’de bize verilen rakamlara göre 10 milyon 750 bin emekli olduğu söyleniyor. Bunun yanında böyle devasal bir rakam olunca 800 bin gibi bi rakam. 800 bin üyeyi az buluyorum. Burada öz eleştiri yapmak gerekirse burada muhakkak Ankara’da Genel Merkez’de görev yapan büyüklerimizin ağabeylerimizin kendilerini sorgulamaları lazım. Ben şahsen Kdz. Ereğli Emekliler Derneği 2. Başkanı ve yönetim olarak sürekli kendimizi sorguluyoruz. Kdz.Ereğli’de SSK’lı yetkilerinin rakamları aldığımıza göre 24 bin emekli yaşadığı söyleniyor."

EMEKLİLER İÇİN NE KONUŞSAK AZDIR

“Emeklilerimiz için ne konuşursak konuşalım azdır. Memleketimize en çok katma değer sağlayan emeklilerimizdir. Biz dernek olarak emeklilerimizin her zaman yanındayız. Gelsinler, sorunlarını aktarsınlar. Derneğimiz emeklilerimizin evidir. Bizim yönetimimizin emekliler ile arasında hiçbir duvar yoktur.”

EMEKLİLERE TATİL İMKÂNI

“Derneğimizin, Balıkesir Erdek Narlı’da otelimiz var. Bende bunun varlığından haberdar değildim. Yönetime geçtiğimde öğrendim. 80 oda kapasiteli kurulmuş küçük bir otel. 101 şubeye hitap eden bir otel. Türkiye’de ki bütün şubelere belirli bir takvim hazırlanıyor. Emeklilerimiz orada ailesiyle birlikte giderek tatil yapabiliyor. Sosyal olan üyelerimiz var, bize müracaat ediyorlar kendilerini oraya gönderiyoruz.”

EMEKLİMİZİN BİRLİK-BERABERLİK OLUŞTURMA KÜLTÜRÜ ZAYIF…

“Emeklimiz için söylenen ürkek kelimesini kabul etmiyorum. Emeklimizin, birlik beraberlik oluşturma kültürü zayıf. Emekli denilince akla şu görüş yerleşmiş; ‘emekli olsun, oturacaksın, yiyeceksin, içeceksin, tabiri caizse öleceksin.’ Hâlbuki olay bu değil. Emekli demek inzivaya çekilmek demek değil. Emekli demek daha aktif demektir aslında. İnsanlarımız emekli olabilmek için kurum ve kuruluşlarda uzun süre çalışıyor. Acaba emekli olabilir miyim düşüncesiyle çalışıyor. Emekliler arasında büyük bir adaletsizlik var bu da bir gerçek. Biz yıllar önce Türkiye Emekliler Derneği olarak, emeklilerin arasında ki farkları giderebilmek adına bir intibak çalışması başlattık Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün’ün liderliğinde. “

DERNEK ÜYESİ EMEKLİLERİMİZ, MHP ve CHP’NİN BİLDİRGESİNDE YER ALAN EMEKLİ MAAŞI ZAMMI İBARESİNDEN ETKİLENMEDİ…

“Türkiye realitesini emekliler az çok takip ediyor. Çünkü her emeklinin evinde televizyonu var. Bugünkü hükumeti düşünelim. Elini kolunu tutan yok. Herhangi bir siyasi partinin verdiği zammı verir geçer karşıya. Ama inandırıcı olabilmesi için başka şeyler gerekiyor. Açıkçası bu durum bende çokta ilgi uyandırmadı.

Ben bireysel olarak düşüncemi söyledim. Bizim derneğimizde her türlü üyemiz var. Bağkurlu, emekli sandığı, tarım… Bu rakamların gerçek olmasını onlarda istiyor ama samimi gelmiyor bu bildirgede ki bu ibare. Bizde her hangi bir dalgalanma yaratmadı bizde. Keşke olsa bizde nemalanacağız tabi ki. Emekli üyelerimiz de inşallah olur diyorlar. Yani olabilir noktasında bir şey göremedim.

Siyaset demek insanlara hizmet etmek için bir araçtır. Biz genel merkezimize tabi bir şubeyiz. Genel Merkezimiz, Genel Başkan Liderliğinde öyle bir kanaat oluştuğu zaman şubeler ile paylaşır. Şubeler de o zaman katılmıyorum diyemez.

Ben Karadeniz Ereğli Emekliler Derneği Şubesi Adına konuşuyorum. İleriki günlerde bu vaatlerin gerçekleşme noktasında Siyasi Parti yönetimleri umut ediyorum ki yüzde yüz işlerler. Emeklilerimize enine boyuna anlatırlar. Emeklilerimiz her an pozisyon alabilir. Emekli bugün kendilerini unutmayanlara ahdi vefa gösteriyor. Kamuoyu da kimin nerde olduğunu az çok takip eder ve bilir. İleriki günlerde bu 1500 TL maaş verilmesi tezini savunan siyasetçi arkadaşlarımız biraz daha inandırıcı olurlarsa emekliler de sandıkta kendini gösterecektir. “

BÜTÜN PARTİLERE SAMİMİ BAKIYORUM…

“MHP’de Zeki Çakan’ın daha önce ki bakanlık döneminden burada bir alt yapısı var. Ve Erdemir’e geçmişte işçi sokma konusunda desteği olmuştu. Parti olarak demiyorum burada kişiler önemli. Yani Zeki Çakan olabilir. Diğer partiler için bir şey söylemek istemiyorum. Hepsi de iddialı ve hepsi de bu bölgenin insanı. Bütün adayların buralı olduğu söyleniyor. Ben hepsini tanıyorum dersem yalan söylemiş olurum. Ben bütün siyasi partilerin samimi olduğuna inanıyorum. HDP’nin barajı aşıp aşmayacağını bilemem. 7 Haziran’da halkımız elini vicdanına koyacak. Kim daha samimi, kim samimiyetsiz bu test edilmiş olacak.”

BELEDİYE BAŞKANI UYSAL ZİYARETİMİZE GELMEDİ!..

“Derneğimize, en son 7-8 ay önce Vekilimiz Ercan Candan gelmişti, bizleri ziyaret etmişti. CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, AKP İlçe Başkanı Fatih Çakır geldi ve DSP İlçe Başkanı geldi. Nezaket ziyaretinde bulunarak kendilerini anlattılar. Diğer partilerden gelen olmadı. Belediye Başkanımız hala gelmedi. Kendisine sitemim var. Biz kendisine nezaket ziyaretinde bulunduk fakat kendisi hala iade-i ziyarette bulunmadı. Açık ve net olarak söylüyorum. 22 kez ziyaret ettik. Ya bizi hafife alıyor ya da işlerinden dolayı zamanı yok bilemiyorum. Ama gelmesini arzu ederdik. Diğer ilçelerde Belediye Başkanları bölgesinde olan Emekliler Derneği şubelerine her türlü maddi ve manevi katkıda bulunduğunu dergilerden okuyorum. Daha biz Sayın Başkanımıza hiçbir ricada bulunmadık.

Ama şu bilinsin, emekli her şeyi not ediyor. Emeklinin siyasetçisi olmaz. Emeklinin ideolojisi ekmektir, saygıdır, ilgi görmektir. Makam ne olursa olsun, bir gün hepsi emekli olacak ve bu kervana gelecektir. Sayenizde İrfan Erdem gibi bir beyefendiyi derneğimize davet ettik. Kendisini ağırlamak bizim için bir şereftir. İrfan Erdem dobra özü sözü bir insan .

“EMEKLİLER İÇİN ANKARA'DA OTEL YAPILIYOR”

Türkiye emekliler Derneği Genel Merkezi tarafından Kızılay’da 2014’ün başında emeklilerimizin konaklaması için bir otel projesi yapıldı ve 2015 yılının sonunda açılışı yapılacak. Türkiye’nin her yerinden gelen emeklilerin mağdur olmaması adına yapılıyor.

“ÖZEL HASTANELERLE PROTOKOL İMZALADIK”

“Ereğli’de ki Özel Hastaneler ile anlaşmalarımız var. Emeklilerimiz için protokol imzaladık. Emekliler Derneği üye kartını gösterdiklerinde bu indirimlerden yararlanabiliyorlar. Bir otobüs firmasıyla da emeklilerimiz adına anlaşma yaptık. Kısa mesafede 5 TL, uzun mesafede ise 10 TL ödüyorlar. Üye kimliğini gösterdiklerinde bu imkânlardan yararlanabilecekler.”

“YAKACAK YARDIMINDA BULUNUYORUZ”

"Kdz.Ereğli’de emeklilerimize kış aylarında yakacak kömür yardımında bulunuyoruz. Üyelerimiz bize adını yazdırıyor. Altı ay taksitle ödemelerini bizlere yapıyor. 560 TL yakacak kömür yardımında bulunuyoruz. Kandilli Hema kapandığı için bu yıl Sibirya’dan gelen lavarlanmış kömürlerimizi teslim ettik."

“SAĞLIK’TA VE ULAŞIM’DA İNDİRİMLER!..“

"Kdz.Ereğli’de bütün hastanelerimizle sözleşmelerimiz var. Emeklilerimiz ameliyatlarda %35, muayene dışındaki tüm işlemlerden %50 indirimle her türlü sağlık hizmetinden yararlanıyorlar.

Kdz.Ereğli’de özel bir turizm şirketi ile de anlaşma yaptık. Şehirlerarası taşımacılıkda emeklilerimiz mesafe durumuna göre 5-10-15 TL indirim yapılıyor. Her üyemizin düğün organizasyonlarında onları yalnız bırakmıyoruz."

YENİ BİR İNTİBAK YASASI İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ VAR…

“Emeklilerimizin maaşlarında hep fark oldu. Şimdi bu aradaki farkın kapanması için Emekliler Derneği 6283 sayılı kanunla belirlenmiş bir intibak yasası çıktı meclisten. Bu belirlenmiş intibakta bugüne kadar emekli olan büyüklerimizin arasında ki uçurumu gidermek noktasında yapıldı. Yeterli olmadı tabi ama yine hamdolsun. En üst dilim 350 aldı en alt dilim 50 aldı. Bunda da bir eşitsizlik oldu, bu intibaktan yararlanan insanlarda memnun değil. Onlarda da bir eşitsizlik doğdu. Şimdi bu intibak konusunda Türkiye emekliler Derneği olarak çalışmalarımız devam ediyor. 2000 yılından 2008’e kadar çalışan emeklilerimizin arasında da büyük farklar nüksetmeye başladı. Bu konuda da Genel Merkezimizin yönetimi Çalışma Bakanı Faruk Çelik Bey’e bu konuyu sundu. Hatta bende Ereğli Emekliler Derneği’ni temsilen 15-16 Nisan’da Ankara’da Genel Merkezin Başkanlar Kurulu toplantısına katıldım. Her 6 ayda bir Başkanlar Kurulu toplanır. Bölgelerinde yapılanları, yapılacakları Genel Merkez ile paylaşır. Genel Merkez’de bize yol gösterir.

Ortalama olarak taleplerimizi şu şekilde sıralayabiliriz: 

* İntibak Konusu (Emekliler arasındaki farklı uçurumları gidermek)

* Gelir Aylıkları Artışında Refah Payı Gündeme Alınmalı. (Memur emeklisine ne uyguluyıorsa bizde o hakları istiyoruz.

*  Enflasyon Farklarının Ödenmesi

* 1998-2005 emeklilerinin KEY ödemelerinin yapılmasına rağmen halen alamayanlar var, emeklilerimiz bunu almalıdır.

*  Emeklilerimiz katılım payı alınmamamladır.

*  Kız çocuğu erkek çocuğu arasındaki katılım payı farklılıkları ortadan kaldırılmalıdır.

*  Emeklimiz sendikalaşma istiyor.

*  Memurlara sağlanan sosyal haklardan emeklilerimizin de yararlanması için gerekli çalışmaların bir an önce yapılmasını istiyoruz.

*  Emeklinin yanında olan siyasetçileri görmek istiyoruz.

*  Ülkemizde en düşük emekli maaşının 1,5 TL olması lazım.

Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 1444 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Onlar kocaman bir aile…
“Yaşamak Senin Elinde…”
TTK’ya işçi alımı sürecini takip ediyorum…
İşte AK Parti aday adayları...
VALİLİK UYARDI...
Gıda güvenliği ve hijyenin önemi...
Palamut azaldı...
Başhekimlik soruşturma başlattı...
GÜNÜN SÖZÜ
Gönül Zenginliği "Allah bir kuluna hayır dilediği zaman onun zenginliğini kalbinde yaşatır; ona kalp zengiliği verir. Takvayi yani Allah korkusunu gönlünde yerleştirir. Allah bir kuluna da şer dilediği vakit fakirliğini iki gözünün önüne getirip gösterir."

( Tirmizî )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 01-2019
YAZICIOĞLU ECZANESİ
TEL : 333 05 33
Bağlık Mahallesi Erdemir Cad. No:55 A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 47163
  Bugün : 2175
  Toplam: 91353248
   Şuan Çevirimiçi:

 156 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» CHP’de işler karışık...
» "Örnek bir belediyecilik anlayışını Alaplı’da gerçekleştireceğiz..."
» Şahin ve Demirtaş’tan Odabaş’a ziyaret…
» ACIMIZ TARİFSİZ...
» Pilates hakkında merak ettiğiniz her şey…
» İŞİMİZ HİZMET, GÜCÜMÜZ MİLLET OLACAK... Video lu Haber
» Bordro yaktılar!
» Uyuşturucu Operasyonu...2 gözaltı...
» Ereğli halkı için çalışmaya devam edeceğim…
» CHP’de ORTALIK KARIŞTI!
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com