kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
21 Mayıs 2019 Salı
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / TEKNOLOJİ
SOSYAL MEDYADA DOLANDIRICILIK KURBANI OLMAYIN!
SOSYAL MEDYADA DOLANDIRICILIK KURBANI OLMAYIN!

Sosyal ağların popüler bir kültür haline gelmesi beraberinde dijital suçların da oluşmasına neden oldu. Sosyal medyanın yoğun popülasyonunu fırsat bilen dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler artık sosyal hesapları ele geçiriyor ve en yakınlarımızı bile bizim aracılığımızla dolandırabiliyor.

 06 Kasim 2015 12 : 46 

 

Sosyal ağların popüler bir kültür haline gelmesi beraberinde dijital suçların da oluşmasına neden oldu. Sosyal medyanın yoğun popülasyonunu fırsat bilen dolandırıcılar ve kötü niyetli kişiler artık sosyal hesapları ele geçiriyor ve en yakınlarımızı bile bizim aracılığımızla dolandırabiliyor.

Bir dolandırma yöntemi açığa çıkınca diğer bir yönteme yönelen dolandırıcıların yeni av sahası sosyal medya hesapları oldu. Dolandırıcılar gözlerine kestirdiği kişilerin özellikle Facebook hesaplarını ele geçirip, kişinin arkadaşlarıyla tek tek yazışarak, maddi menfaat sağlıyor. Bu kişiler kimi zaman bir hediye çeki dağıtıyor, kimi zamansa bir bankada çalıştığını iddia ederek, faizsiz kredi vaadinde bulunuyor. Ya da yardıma ihtiyacı olduğu, parasız kaldığını söyleyerek arkadaşından kendisine maddi yardımda bulunmasını istiyorlar. Kullanıcılar, bilişim suçu kapsamına giren bu eylemlerin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmesi ve sanal dolandırıcılık nedeniyle uğradıkları zararın telafi edilmesi gerektiği düşünüyorlar.

İletişim Uzmanı ve Sosyal Medya Danışmanı Nurhan Demirel, sosyal medyada karşılaşabilecekleri dolandırıcılık vakaları ile ilgili kullanıcılarını uyarıyor ve tavsiyelerde bulunuyor…

Sanal dolandırıcılar hangi yöntemleri kullanıyorlar? İşte sosyal medyada en popüler dolandırıcılık yöntemleri…

GÜVENLİ SOSYAL MEDYA KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER : 

Nurhan Demirel, internet ortamında ve hayatımızda yüzde yüz güvenliğin mümkün olmadığını, ancak alınacak basit tedbirlerle daha güvenli bir sosyal medya kullanımının söz konusu olabileceğini ifade ediyor. Demirel, güvenli bir sosyal medya kullanımı için şu önerilerde bulunuyor:

KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ SOSYAL MEDYADA PAYLAŞMAYIN: Nüfus cüzdanınızın ve pasaportunuzun fotoğrafı, doğum tarihiniz, TC kimlik numaranız, eğitim durumunuz, medeni haliniz, anne kızlık soyadınız ve yakın akrabalaraınızın bilgilerini sosyal medyada ya da herhangi bir internet sitesinde kesinlikle paylaşmayın. Eğer bu bilgilerin girilmesi zorunluysa yanlış bilgiler verin ve gerçek doğum tarihinizi resmi işlemler haricinde hiçbir yerde kullanmayın.

GÜÇLÜ BİR ŞİFRE KULLANIN: Sosyal medya sitelerinde hesap oluştururken sık yapılan hatalardan birisi de tutulan futbol takımı, evcil hayvanınızın ismi ya da eşinizin ismiyle oluşturulan şifrelerdir. Keza şifremi unuttum soruları da bu gibi cevaplardan oluşmaktadır. Bu yüzden hesabınızı ele geçirmek isteyenlerden korunmak için şifre oluştururken harf ve sayılardan oluşan güçlü şifreler oluşturmalısınız.

HESABINIZI KORUMAK İÇİN SMS VE KODMATİK UYGULAMALARI KULLANIN: Artık sosyal ağlar iki kademeli güvenlik konusunda bir hayli ilerlemiş durumda. Gmail’den tutun da,Facebook’a ve Twitter’a kadar sosyal ağlar üzerinde SMS koruması veya kodmatikler ile hesabınızı koruyabilirsiniz.

KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN : Kredi kartı bilgileriniz söz konusu olduğunda babanıza bile güvenmeyin! Sosyal medya üzerinden sizinle iletişime geçen akrabalarınız ya da arkadaşlarınız para ya da kredi kartı bilgilerinizi istiyorsa bu bilgileri paylaşmayın. Zor durumda olduğunu söyleyeyen yakınınızı arayıp, yardıma ihtiyacı olup olmadığını doğrulayın.

BANKACILIK İŞLEMLERİNİ SADECE BANKA WEB SİTESİ ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİN: Sosyal medyayı sadece kişiler değil, kurumlar da yoğunlukla kullanıyor. Pek çok bankanın da Facebook, Twitter ve Google+ hesabı mevcut. Haliyle kullanıcılar bankalarından maillerine ya da sosyal medya hesaplarına bir mesaj geldiğinde bu durumu yadsımıyor. Ancak bankalar e posta yolula ya da sosyal medya siteleri aracılığıyla sizden şifrenizi talep etmez ve işlem yapmak için yetki istemez. Bu yüzden bankacılık işlemleri için sadece bankanızın web sitesini kullanmanızı tavsiye ederim,

SADECE GÜVENİLİR SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPIN: Sosyal medya üzerinden reklamı yapılan her site güvenli olmayabilir. Çok ucuz fiyata telefon, saat gibi markalı ürünler satan sitelere ve kullanıcılara karşı dikkatli olun. Gerçek değerinin altında pazarlanan bu ürünler kullanıcıya ulaştığında genelde hasarlı ya da kullanılamaz durumda oluyor. Ya da ürün yerine oyuncak veya şaka ürünleri de kullanılabiliyor. Aynı şekilde kullanızılar arasında yapılan alışveriş ve takas işlemlerinde de kullanıcılar mağdur ediliyor ve maddi kayba uğrayabiliyor. Sosyal medya üzerinden ücretsiz sahiplendirilen kedi-köpek gibi hayvanlarla da hayvan dostları kandırılabiliyor. Bedava sahiplendirilen hayvanlar için daha sonra yüksek meblağlarda kargo ve sigorta ücretleri talep edilebiliyor.

UYGULAMALARA DİKKAT EDİN : Son zamanlarda sosyal medya hesaplarıyla başka sitelere üye olmak oldukça popüler. Facebook, Twitter ve Google+ hesaplarınızı kullanarak, daha önce kullanıcısı olmadığınız bir siteye üye olabiliyorsunuz. Ayrıca pek çok mobil uygulama da bu yöntemi sıkça kullanıyor. Mobil uygulamaların çoğu yükleme sırasında kişisel bilgileriniz, telefon rehberine ve sosyal ağlara erişim konusunda izin istiyor. Bu izinleri biran bile tereddüt etmeden vermek, kişisel bilgilerinizin güvenliğini de tehdit ediyor. Hatta geçenlerde Dubsmash gibi popüler bir uygulamada bile truva atı tespit edilmiş, uygulama uyarılar üzerine Google Play’den kaldırılmıştı.

HEDİYELERE KANMAYIN:Facebook dolandırıcılarının son numarası en çok tanınmış firmaları zorda bırakıyor. Elinde büyük teknoloji marketlerin ya da telekom firmalarının hediye çeki olduğunu iddia eden art niyetli kişiler gözüne kestirdikleri hesapları ele geçirerek, kişinin arkadaş listesindekilere tek tek mesaj atmaya başlıyor. Normal bir sohbet havasında başlayan konuşmalar, daha sonra art niyetli kişilerin telefonun faturalı hat mı diye sormasıyla devam ediyor. Eğer faturalı hat sahibiyseniz size bir mesaj geleceği söyleniyor ve bu mesajı EVET yazarak cevaplamanız isteniyor. MesajI EVET yazarak cevapladığınızda ise faturanıza 100 TL’den başayan ek ücretler yansımış oluyor. Faturaya eklenen ücret otomatik olarak dolandırıcının hesabına geçiyor. Siz siz olun hediye çeki, bilet ya da çok ucuza ürün dağıttığını iddia edenlere aldanmayın.

SAHTE PROFİLLERİN TUZAĞINA DÜŞMEYİN:Özellikle yurtdışı merkezli dolandırıcılık çeteleri Facebook üzerinden sahte profiller oluşturarak, Türk erkeklerini tuzağına düşürüyorlar. Güzel ve alımlı fotoğraflarla erkekleri etkileyen sahte profiller, ülkemize gelmek için yol parası talep ediyorlar. Paralar gönderiliyor ancak ne gelen var, ne de giden…

İDDAA DOLANDIRICILARINA PARANIZI KAPTIRMAYIN: Son zamanlarda iddaa tüyoları verdiğini iddia eden kullanıcılar ve Facebook üzerinde oluşturulan gruplar, büyük vurgunlar yapıyor. Öyle ki bu konuda bir çok uzman türemiş ve Facebook kullanıcıları da para kazanma hayaliyle bu kişilere paralarını kaptırıyor. İddaa dolandırıcılarının vaatlerine inananlar, iddaa tahmini alıp para kazanma hayaliyle ceplerindeki paradan da oluyorlar.

LİNKLERE TIKLARKEN DİKKAT:Siber suçlular, Türkiye ve dünya gündemini yakından takip ederek, popüler ve ilgi çekici konuları baz alıp, kullanıcıları oltalarına düşürüyorlar. Özellikle son zamanlarda koalisyon ve Survivor gibi konular çok popüler. Ya da bir sitede uygunsuz fotoğrafınız varmış gibi imalı bir mesaj da alabilirsiniz. Arkadaşınız “kusura bakma ama bu resimdeki sen misin?” gibi imalı mesajlar göndererek, mesaj yoluyla gelen bağlantıyı tıklamaya sizi teşvik edebilir. Oysa ki bu tür kısaltılmış linkler genellikle virüslü ya da sahte sitelere yönlendirme yapıyor. Ardından bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaşıyor ve arkadaşlarınıza kendi adınızla aynı mesaj gönderiliyor, truva atı bu şekilde listenizdeki bütün arkadaşlarınıza yayılıyor.

FOTOĞRAFLAR PAYLAŞIRKEN DİKKAT: Sosyal medyada ne yediğimiz ne içtiğimizden tutun da, yatak odalarımıza kadar herşeyi paylaşıyoruz. Özellikle yaz mevsiminde deniz, kum, güneş ve bikinili fotoğraf paylaşımları pek revaçta. Peki paylaştığınız bu fotoğrafların arkadaşlık ve partner sitelerinde kullanılacağını bilseniz, gene de paylaşır mıydınız? Fotoğraflarınız uygunsuz içerikli sitelere düşmeden siz siz olun paylaşımlarınıza dikkat edin.

EVİNİZDE CHECK-İN YAPMAYIN:Evinizde check-in yaparak kendi güvenliğinizi ve ailenizin güvenliğini tehlikeye atmayın. Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraf ve konum bilgisi evinizin soyulmasına ve fiziksel zarara uğramanıza neden olabilir.

ÇOCUKLARINIZI SOSYAL MEDYA KULLANIMI KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİN : Yetişkinlerin bile dolandırıldığı, şantaja uğradığı sosyal medya ortamında çocuğunuzu bekleyen tehlikelere karşı bilgi sahibi olun ve 13 yaşın altındaki çocuğunuzun sosyal medya kullanmasına izin vermeyin. Çocuklar iyi ve kötüyü ayırt etme yetileri yeterince gelişmediği için kolayca kandırılabilir, pedofillerin tuzağına düşebilir, dolandırılabilir ve şantaja uğrayabilirler. 13 yaşından büyük çocuklar içinse interneti kullanma konusunda bilinçlendirin ve çocuğunuzun arkadaşı olarak, onu sanal dünyada karşılaşabileceği tehlikelere karşı uyarın. Tüm bu tavsiyelerin yanında bilinçli bir internet kullanıcısı olmayı ilk ilke olarak edinmeyi ihmal etmeyin. Sanal dünya, keyif ve eğlence vaadettiği kadar tehlikeli bir silah olarak da kullanılabiliniyor. Bunun farkında olar internet kullanımı çok daha güvenli ve keyifli olacaktır.

Haber : iha
Bu Haber 1395 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :nurhan demirel, sifre, sosyal medya, dolandırıcılık kurbanı, olmayın, ereğli,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
WHATSAPP'TA BOMBA ÖZELLİK!..
"Hosting´de Doğru Tercih Kaliteweb"
CEP TELEFONU KULLANICILARI DİKKAT!..
WHATSAPP, TWİTTER, YOUTUBE VE FACEBOOK'A ERİŞİM ..
İŞTE İPHONE 7 VE İPHONE 7 PLUS!
WHATSAPP İÇİN YENİ ÖZELLİK YOLDA
BENZ, PRİNS'LENDİ
SAMSUNG KAVİSLİ MONİTÖR HARVARD’DAN ONAY ALDI
GÜNÜN SÖZÜ
Kararlı bir istek karşısında hiçbir inkansızlık yoktur.

( anonim )
NÖBETÇİ ECZANE
21 - 05-2019
UMUT ECZANESİ
TEL : 312 18 00
Müftü Mah. Yukarı Sokak No:28
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 41869
  Bugün : 16271
  Toplam: 96607931
   Şuan Çevirimiçi:

 258 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
» İmamoğlu’nun selamı var
» "Yeni Eğitim-Öğretim Çalışma Takvimi Modeli"
» Artık “Açık Kapı”mız var…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com