hyundai simge plaza, kdz. ereğli,
25 Haziran 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
1 MAYIS COŞKUSU!
1 MAYIS COŞKUSU!

1 MAYIS COŞKUSU!

 01 Mayis 2017 16 : 40 

1 Mayıs Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü, Emeğin Başkenti Zonguldak’ta büyük bir katılım ve coşkuyla kutlandı.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) öncülüğünde düzenlenen 1 Mayıs Yürüyüş ve Mitingi’ne TÜRK-İŞ, DİSK, KESK, KAMU-SEN ve BİRLEŞİK KAMU-İŞ’e bağlı sendikalar, TMMOB, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, öğrenci, gençlik ve taraftar grupları katıldı.

1 Mayıs Yürüyüşü ile mitingine Zonguldak Milletvekilleri Şerafettin Turpcu ve Ünal Demirtaş, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ile ilçe ve belde belediye başkanları ve siyasetçiler de katıldı.

GMİS’e bağlı Karadon, Kozlu, Üzülmez, Armutçuk ve Merkez Servisleri Şubeleri toplanma alanı olan İstasyon Caddesi’ne kortejler oluşturarak geldi.

Gruplar, “Maden işçisi demokrasi bekçisi”, “Geliyor geliyor madenciler geliyor”, “Madenler bizimdir bizim kalacak” sloganları attılar.

İstasyon Caddesi’nde toplanan binlerce katılımcı, buradan Maden Anıtı’na yürüdü.

Madenci Anıtı’nda binlerce kişiye konuşan GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci, şunları söyledi;

“Zonguldak olarak, Türkiye olarak zorlu bir dönemden geçiyoruz. Komşularımız ateş çemberi oluşturdu. Kan, gözyaşı ve savaş var. Askerlerimiz sınır dışına gidiyor, savaş bölgelerinden milyonlarca insan ülkemize geliyor.

Boğazımıza kadar savaşın içindeyiz ve komşularla sıfır sorun ortamını yaratmak mümkün görünmüyor.

Sadece komşularla değil başta ticaretimizde önemli yeri olan Avrupa ülkeleriyle de sorunlarımız var.

Herşeyden önce bu sorunları biz işçiler, emekçiler yaratmadık. Bu savaşın ve yanlış politikaların bedelini de biz ödemeyeceğiz.

Zorunlu bireysel emeklilik uygulamasıyla, kıdem tazminatına göz koyarak, toplu iş sözleşmelerinde haklarımızı gasp ederek, yeni zamlarla bizim üzerimizden kaynak yaratmak isteyenlere izin vermeyeceğiz. Biz savaş istemiyoruz. Yıllardır ülkemizde terörü destekleyerek, kardeşliğimizi bozmak ve bizi güçsüz düşürmek isteyenlerin bölgemizdeki savaş senaryolarına alet olmak istemiyoruz. Biz, ülkemizde barışı ve kardeşliği geliştirmek için meydanlardayız.

Bakınız burası Zonguldak, 170 yıldır Anadolu’nun dört bir yanından gelen insanlarla bu şehri oluşturduk ve kardeşçe yaşıyoruz. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda kardeşliğimizi pekiştiriyoruz.

“ÖRGÜTLENME ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMADI”

Barış içinde yaşayabilmenin, kardeşliği güçlendirmenin tek yolunun, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işletilmesi olduğunu ifade eden Demirci şöyle devam etti:

“ Demokrasiyi işletirsek kötü niyetli insanlar fırsat bulamaz. 12 Eylül Askeri cuntasından bu yana gelen giden kanunları değiştiriyor, ama hiçkimse Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu’nu değiştirerek halkın yönetime katılımını kolaylaştırmadı. Hiçkimse sendikaların örgütlenmesi önündeki engelleri kaldırmadı.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak İzmir’de örgütlendiğimiz işyeri kapatıldı, işveren başka bir isimle çalışmaya devam ediyor. Aydın Çine’de örgütlendik işçi arkadaşlarımız işten atılıyor. Mahkemelerde sorunlar çözülmüyor. Biz; Hukukun egemen olduğu bir Türkiye’de, can ve mal güvenliği kaygısı taşımadan, güven içinde yaşamak istiyoruz.

Aydın Çine’den, Sendikamızda örgütlendikleri için işten atılan emekçi kardeşlerimizi temsilen iki arkadaşımız aramızdalar. Hoş geldiler, sefa getirdiler.”

“SORUMLU BİZ DEĞİLİZ”

Bugün Zonguldak’ta yaşanan sorunların sorumlularının ülkeyi yönetenler olduğunu öne süren Demirci şöyle dedi:

“Hala yollarımız yapılmamışsa ve bu bölgeye yatırımcı gelmiyorsa, bunun sorumlusu biz değiliz. Bu şehir, 2009 yılından bu yana net göç veriyorsa ve nüfusu azalıyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Bu şehrin en güzide kuruluşu Türkiye Taşkömürü Kurumu zarar ediyorsa bunun sorumlusu çalışanlar ve Zonguldak halkı değildir. Bu şehir, başta enerji santralleri olmak üzere çevre ve sağlık sorunları yaşıyorsa bunun sorumlusu biz değiliz. Biz, bütün bu sorunların çözümü için başta iktidar partisinin siyasetçileri olmak üzere ilgili bürokratları ve bakanları yıllardır uyarıyoruz. Raporlarımızı veriyor, her ortamda anlatıyoruz.

Son olarak referandumda, Zonguldak doğrudan bir uyarı yaptı. Şimdi burada siyasetçi, vekil, bürokrat demeden Zonguldak halkı olarak ülkemizi yönetenleri bir kez daha doğrudan uyarıyoruz. Bu yanlış politikalardan vazgeçiniz, eğer devam ederseniz bu yanlışlarınızın bedelini mutlaka ödersiniz.

“İŞİMİZE, AŞIMIZA, ÜLKEMİZİN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKIYORUZ”

Genel Maden İşçileri Sendikamız, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda örgütlü bir sendikadır. Atatürk’ün emriyle kurulan MTA ülkemizin yeraltı zenginliklerini araştırıyor. MTA ne zaman ihmal edilmişse Türkiye zora düşmüştür. Türkiye Taşkömürü Kurumu ne zaman ihmal edilmişse önce Zonguldak, sonra Türkiye zora düşmüştür. Biz, yıllardır bu kurumları yakından izleyen bir Sendika olarak yönetenleri uyardık, uyarıyoruz, uyarmaya devam edeceğiz. Birileri geliyor, birileri gidiyor, hep aynı yanlışlar yapılıyor, sonuçta doğruyu görüyorlar, gereğini yapmıyorlar ve bedelini ödüyorlar.

Burası ülke sanayisinin can damarıdır, sigortasıdır. Zora düştüklerinde başvurdukları yer burasıdır.

Bizim, yerin altında yüz yıllık kömür rezervimiz var, tecrübemiz var. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun yerini dolduracak bir özel sektör yoktur. Kimse hayal kurmasın, kimse rüya görmesin ve kimse kimseyi kandırmasın.

Üniversitemiz, TTK ve bölge raporunu hazırladı. Bunun başka yolu yoktur. Biz işimize, aşımıza, bölgemize, ülkemizin ve milletimizin geleceğine, yeraltında ve yerüstünde sahip çıkmaya devam ediyoruz.”

“KÖLE GİBİ ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ”

Konuşmasında sendikasının görüşleri ve taleplerini madde madde sayan Demirci şunları söyledi:
“Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda Soma modeli dayatmasını kabul etmeyeceğiz. İşçi alınsın üretim artsın istiyoruz. Türkiye’nin iş cinayetlerinde üst sıralarda yer almasına izin vermeyeceğiz. Biz, örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Taşeronda güvencesiz, kuralsız, köle gibi çalışmak istemiyoruz. Kıdem tazminatına el uzatılmasına asla izin vermeyeceğiz.

Biz, insanca çalışıp, insanca yaşamak istiyoruz. İşsizimize iş, emeklimize hak ettikleri saygınlığın verilmesini istiyoruz. Parasız eğitim, parasız sağlık istiyoruz. Asgari ücretin bireye değil aileye göre hesaplanmasını istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz.

Üniversitelerimizin özgürleştirilmesini ve bilim üretmesini istiyoruz. Biz, ülkemizde ve dünyada barış istiyoruz. Hepinize tekrar teşekkür ediyor, sevgilerimizi ve saygılarımızı sunuyorum. Yaşasın işçilerin, emekçilerin birliği. Yaşasın 1 Mayıs.”

EDİP AKBAYRAM KONSER VERDİ

Demirci’nin konuşması sırasında, “Emeğin Başkenti şanlı Zonguldak”, “Yaşasın emek dayanışması”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “İşçi alınsın üretim artsın” sloganları atıldı.

GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci’nin ardından bir konuşma yapan KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erkut Alacalı, “Zonguldak’ı enerji kenti yapmaya çalıştıklarını söylüyorlar, yaptıkları termik cehennemine dönmüş bir kent ve ölüm soluduğumuz bir kentte kanser olmayı beklememizdir. Biz ölümü değil, yaşamayı seçtik. Bunun için buradayız ve bunu haykırmaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Sanatçı Edip Akbayram bir konser verdi.

Haber : H Aksakal-Ç Koç-İHA
Bu Haber 1032 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :zonguldak, 1 mayıs, madenci anıtı, gmis, edip akbayram,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Oylarını kullandılar, düğün için Karabük’e gaz bastılar…
 
Sandıklar açılmaya başladı...Heyecan dorukta...
Genç aday oyunu Fener Anadolu Lisesi'nde kullandı
Kumaş oyunu Turgut Reis’te kullandı
Başkan Ocakcı oyunu kullandı...
Canlı bomba saldırısında felç olan mühendis oyunu ..
Demirtaş, Baba ocağı'nda oyunu kullandı...
Başkan Uysal, Çalışmaları Balı ve Kestaneci'de Noktaladı...
GÜNÜN SÖZÜ
Bir sual soran beş dakika müddetle bilgisiz görünür, sual sormayan ise ilelebet bilgisiz kalır..

( Johngay )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 06-2018
BAĞLIK ECZANESİ
TEL : 316 34 68
Bağlık Mh. Erdemir Cd. Eser Sk. No: 1 Bağlık karakolu yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

DEVA ECZANESİ
TEL : 316 34 76
Hastane yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 45464
  Bugün : 9512
  Toplam: 82011334
   Şuan Çevirimiçi:

 143 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com