18 Temmuz 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
Potansiyel var!
Potansiyel var!

Zonguldak'ta potansiyel var...

 30 Haziran 2017 09 : 23 

Batı Karadeniz Bölgesi ve Zonguldak ekonomisinde son yıllarda yaşanan daralma, yeni arayışlara kapı aralıyor. Bölgenin bugüne kadar madencilik ve sanayi üzerine kurulan ekonomisi için farklı alternatifler arasında turizm geliyor. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı, (BAKKA)2014-2023 Bölge Planı’nda, başta ekoturizm olmak üzere turizm türlerinin önemine dikkat çekiyor.

BAKKA tarafından hazırlanan raporda, Batı Karadeniz Bölgesi’nin komşu bulunduğu bölgeler ve büyük metropollerle sürekli ilişki halinde oluşuna dikkat çekiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Turizm 2023 Stratejisinde de Şile’den başlayarak Sinop’a kadar uzanan Batı Karadeniz Kıyı Koridoru projesinin de bölgeleri bütüncül planlama yapmaya ittiği, Doğu Karadeniz illerinin de dahil olduğu bir yapılanma ile bölge kaynaklarından çok daha fazla katkı sağlamanın mümkün olabileceği belirtildi.

ORTAK POLİTİKA ARAYIŞI: EKOTURİZM…

Özellikle Batı Karadeniz, Kuzey Anadolu ve Doğu Karadeniz bölgelerinin ortak sorunlarından ötürü, çözüm için çeşitli alanlarda ortak hareket etmesi ve tamamlayıcı politikalar uygulaması zaruri olduğu belirtilen raporda, şöyle deniliyor:
“Bu ortak politika alanlarından ilki eko turizm alanıdır. Üç bölge de hem yerli hem de yabancı eko turistler için birer çekim merkezidir. Ancak eko turizmin doğası gereği oldukça hareketli olan eko turistlerin Karadeniz boyunca belirli rotalardan seyahat etmeleri sağlanmalı ve bu rotaların altyapıları her üç bölgede de eşzamanlı tamamlanmalıdır. Mevcut yeşil doğa aynı zamanda sağlık turizmi (yaşlı bakım merkezleri, rehabilitasyon merkezleri, tuz ve termal merkezler vb.) için de önemli avantajlar sağlamaktadır. Her üç bölgede de öne çıkan bu alanda işbirlikleri geliştirilmeli ve Akdeniz iklimine göre avantajlı noktalar ön plana çıkartılarak gerekli tanıtım ve altyapı yatırımları koordineli şekilde gerçekleştirilmelidir.

Bir diğer önemli turizm alanı da kruvaziyer ve yat turizmidir. Tüm Karadeniz kıyıları boyunca hareket eden kruvaziyer gemiler ve yatlar Türkiye’nin Karadeniz kıyısında sadece belirli noktalarda durmaktadır. Genellikle en uzun süre İstanbul’da duraklayan bu gemi ve yatların Amasra, Sinop, Samsun, Trabzon ve Hopa’da uygun marina ve liman yatırımları ile daha fazla uğramalarının teşvik edilmesi ve sonucunda oluşacak hizmet taleplerinin karşılanması için de uygun yatırımların ayrıca yapılması gerekmektedir.”

EKOLOJİK ORMAN ÜRÜNLERİ

Her üç Bölgede de öne çıkan alanlardan birinin de orman ve ormancılık olduğu vurgulanan raporda, odun dışı orman ürünlerinin her üç bölgede de üretildiği ancak pazarlama ve markalaşma konusunda sorunlar bulunduğu belirtilerek şunlar kaydedildi:

“ Tıbbi ve aromatik bitkiler, kestane balı, polen, arı zehiri, arı sütü, propolis gibi arıcılık ürünleri ve defne gibi ürünlerin pazarlaması Karadeniz adı altında yapılmalı ve yerli ve yabancı pazarlarda rekabet üstünlüğü yakalanmalıdır. Ulaştırma, her üç bölgeyi de yakından ilgilendiren önemli alanlardan bir tanesidir. Üç bölge arasında fonksiyonel ilişkileri artıracak Karadeniz sahil yolu yatırımı tamamlanmalı, denizyolları bölge içerisinde yük ve yolcu taşımacılığında daha fazla kullanılmalı ve Bölgelerdeki önemli merkezler arasında çapraz uçuşlar gerçekleştirilmelidir.Bölgelerde öne çıkan ortak sektörler bağlamında üniversiteler ortak çalışmalar yürütmeli ve Bölgelere özel alanlarda en rekabetçi bölgelerde ilgili sektörde ilgili üniversiteler uzmanlaşmalıdır. Ayrıca ortak sektörlerde Ticaret ve Sanayi Odaları, İş Adamları Dernekleri, Ticaret Borsaları ve ilgili diğer kuruluşlar güçlü platformlar oluşturarak ilgili sektörlerin tanıtımını gerçekleştirmelidir.

ZONGULDAK’TA POTANSİYEL VAR…

Zonguldak’ın Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren bir sanayi kenti olarak anıldığı ve turizmin bugüne kadar geri planda kaldığı belirtilen raporda, turizmin geri planda kalmasının nedeni herhangi bir potansiyele sahip olunmaması değil, sahip olunanların değerlendirilememesi ve altyapı-hizmet eksiklikleri olduğu vurgulandı:

Raporda, “ Zonguldak, 1978 yılından beri her iki yılda bir düzenlenen Türkiye Kömür Kongresi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Zonguldak’ta kongre turizmi kapsamında yıllardır süren çalışmalar olmasına rağmen il, turizm yatırımlarında etkili olamamıştır.Mağaralar açısından oldukça zengin olan Zonguldak’ta mağaracılık faaliyetleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ilk kez 1988 yılında başlatılmış ve yedi mağara kültür varlığı olarak tescil edilmiştir. 1994 yılında İl Turizm Müdürlüğü’nün girişimleriyle toplam on dokuz mağaranın jeolojik etütleri yapılmış, bunlardan Gökgöl Mağarası turizm amaçlı olarak ziyarete açılmış, Kdz. Ereğli’deki “Cehennemağzı Mağaraları” İl Turizm Müdürlüğü’nün önerisiyle 1996 yılında Bakanlıkça “İnanç Turizmi Projesi” kapsamına alınmıştır.” İfadeleri yer aldı.

Yöresel el sanatları bakımından Zonguldak’ın, dokuma ve madencilik kültürünü yansıtan hediyelik eşya üretimi konusunda geliştiğinin görüldüğü belirtilen açıklamada, “Ereğli’de elpek, Çaycuma’da pelemet ve diğer yerli dokuma çeşitleri günümüzde yöresel nakışlarla süslenerek hediyelik eşyalarda kullanılmaktadır. Elpek bezi önemli bir yerel kültürel değer olmasına rağmen üretimi kısıtlıdır çünkü bölgede bezin hammaddesi olan keten üretimi yapılamamaktadır. Bunun dışında, Devrek’te sürdürülen bastonculuk, tamamen bir el sanatı ürünüdür. Günümüzde değişik biçim ve malzemeden üretilen bastonlar kaybedilmemesi gereken bir kültürel değer olarak karşımıza çıkmaktadır” denildi.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 1412 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Zonguldak, turizm, gökgöl mağarası, cehennemağzı, doğa, elpek bezi,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Bedelli askerlikte yaş ve ücreti Bakan açıkladı...
Türkmen 'KİT' komisyonunda...
“Unutmadık!”
Demokrasi Nöbeti havadan böyle görüntülendi...
 
“Milli Mücadele ruhuyla…”
Yeni sistemin ilk Kabinesi belli oldu...
Yüzme yarışlarından müthiş görüntüler…
 
Simge ile Sedef, Karadeniz Ereğli’yi coşturdu...
 
GÜNÜN SÖZÜ
Insanların mutlulukları yada mutsuzlukları,talihin olduğu kadar Kendi karakterlerinin de eseridir.!!

( La Rochefoucauld )
NÖBETÇİ ECZANE
18 - 07-2018
SELÇUK ECZANESİ
TEL : 322 41 22
Özel Echomar Hastanesi Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

SEYHAN ECZANESİ
TEL : 323 51 06
KAVAKLIK MAH. ÇAYIR SOK. 27A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43722
  Bugün : 32340
  Toplam: 83083163
   Şuan Çevirimiçi:

 1197 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik ceza kesmekten bıktı ama!..
» Bedelli askerlikte yaş ve ücreti Bakan açıkladı...
» İstifa etti...
» Fazlı Erdoğan aday mı değil mi?
» Uzman Vaiz Ergün 15 Temmuz’u anlattı..
» A Milli Takım'da görmek istiyoruz...
» İSTİFA ETTİLER...
» İyilik yap BURSU’nu kap!...
» Özcan Ailesi'nin Acı Günü...
» İnsanlık dışı olay… Bu nasıl vicdan? Video lu Haber
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com