KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
17 Şubat 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
  • kdz. ereğli, doğa koleji,
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / DİYALOG
DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...
DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...

DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...

 04 Temmuz 2017 12 : 39 

Karadeniz Ereğli’de Dini Müesseseleri Yaptırma, Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Halil Demirbaş, “Bizim kesinlikle herhangi bir müteahhitle arka planda bir pazarlığımız yok. Şeffafız, her türlü şeye açığız. Birileri bir yerlerden mal mülk edinir derler, böyle bir şeyi Allah göstermesin. Hizmet ettiğimiz için taşlanıyoruz, bundan da üzülüyoruz” dedi.

Demirbaş, Ereğli Öğretmenevi’nde düzenlenen ve yönetim kurulu üyeleri Ali Kemal Karaca, Mustafa Köseoğlu ve Yusuf Öncel’in de katıldığı basın toplantısında, son dönemde dernekleri ve çalışmalarına yönelik iddialara yanıt verdi.

Dernek Başkanı Halil İbrahim Demirbaş, derneğin amacının Ereğli merkezindeki mevcut mabetlerin imarı, ihyası, gerektiğinde yenisini yapma, Kuran Kursu, müftülük gibi kurumların ihtiyaçlarını karşılamak, gerektiğinde öğrenci niteliği taşıdığı sürece ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu, bu amaçla bağış kabul edebildiğini söyledi.

Derneğin şu ana kadar yaptığı çalışmaları da aktaran Demirbaş şöyle devam etti:

“Ali Molla Camisini yaptırdık, Potbaşı camisini yaptırdık, Baycık Camisini yaptırdık.  Çavdarlı’da camiyi biz yaptırdık. Ağa Camii’nin restorasyonunu yaptırdık. Orhan Gazi Camii’nin restorasyonunu yaptırdık, vakıflar bizden sonra yine yaptı. Bu caminin yanında cenaze namazı kılma yeri olarak satın aldık.  Kavaklık Camisini Diyanet Vakfı’na bağışladık. Başka dernekler alsın, orayı düzeltsinler diye. Amacımız Ereğli’deki camilerin bakım onarımı. Cami yapılacak yerde dernek kurulması yerine oradan birini yönetim kuruluna alıyorduk, o arkadaş oradaki çalışmaları takip ediyordu. Müftülük 2000’li yılların başında müftülük derneklerin kuruluşuna izin verince biz faaliyet alanını sınırladık.”

“NEDEN MÜTEAHHİDE VERDİK?”

Tartışmalar konu olan Kur’an kursunun tarihçesini de anlatan Demirbaş şunları söyledi:

“Bu Kuran Kursunun ihtiyaçlarını 1990 yılına kadar biz işlettik, o yıldan sonra Diyanet’e devrettik. 1999 depreminde yandaki lojman binalar az hasarlı olarak ilan edildi. Daha sonra kurs kullanılmaya devam edildi. Lojmanları boşalttırdık. Bu arada müftülük bir karar aldı. Kur’an kursu eski bina, ısıtmada zorluk yaşanıyordu. Bu yüzden binayı boşalttık. Dört senedir bina boş duruyordu. Bir Kur’an kursu ve yanında dört katlı lojman mülkün tamamı. Dört yıldır boş duran binada ne faaliyet gösterebiliriz onu düşündük. Üç alternatifimiz vardı. Ya bir zengin bulup burayı yaptırmak lazımdı. Bu olamadı. Maddi gücümüz müsait olduğundan kendimiz yapamadık. Üçüncü şık olarak Müteahhide kat karşılığı verelim.

Belediye 90’lı yıllarda müftülüğe bir yer tahsis etmiş. Bitişikte, bizim mülkiyetimizdeki yeri de resmi kurum alanı olarak ilan etmiş. Müftülük burayı bize devredince, baktık ki buranın imarı resmi kurum gözüküyor. Müftülükten gerekli yazıyı alıp belediyeye müracaat ettik. Bu durumda değişik haberler ortalığa yayıldı bunun için bilgilendirme yapalım diye düşündük. Ortada mal varmış gibi şuraya verilsin, buraya verilsin deniyor. Böyle bir şey yok. Birkaç müteahhitle görüştük. Bir müteahhit yüzde 55’e varana dek bize veriyor. Malum öğretmenevi de böyle yapıldı. Devlet artık karlı işlere yöneliyor.  Bu müteahhit arkadaşla konuştuk ama netice almış değiliz. Eğer herhangi bir müteahhit, yüzde 56, yüzde 60 veririm diyorsa ona veririz. Güvenilir bir müteahhit derse bunu vereceğiz.”

“PARAMIZLA DAHİ O MÜTEAHHİTTEN BİR ŞEY ALMAYIZ!”

Tartışılan Kur’an kursu arsası ile ilgili ne yapılacağıyla ilgili kesin bir düşünceleri bulunmadığını belirten Demirbaş şunları kaydetti:

“Kur’an kursu yapacağız, bu olmazsa olmazımız. Kur’an kursu şehir merkezinde yatılı olmuyor.  Müftülük bunun için hazineden Korubaşı’nda 13 dönüm yer aldı. 4 senedir bekliyor. Henüz müftülük bir çivi çakmadı. Hafızlık Kuran kursu oraya yapılacaktı.  O nedenle biz şehir merkezinde 4-6 yaş Kur’an kursu, hanımlar özel Kur’an kursu düşünüyoruz.  Ama yarın Kur’an kursu ile yurt düşünülebilir. Bunu bilemiyoruz. Yasal prosedür olarak müracaat ettik. Öncelikli amaç burayı metruk vaziyetten çıkarmak. Pejmürde bir durumda.  Terkedilmiş yerler çeşitli durumdaki gençlerin, kötü yoldaki insanların uğrak yeri oluyor.”

Demirbaş, “Siz veya yönetim kurulunuzdan herhangi birinin bu işten kaynaklanan bir çıkarı var mıdır?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Bizim kesinlikle herhangi bir müteahhitle arka planda bir pazarlığımız yok. Şeffafız, açığız, her türlü şeye açığız. Birileri bir yerlerden mal mülk edinir derler, böyle bir şeyi Allah göstermesin. Hizmet ettiğimiz için taşlanıyoruz, bundan da üzülüyoruz. Bizim herhangi bir menfaat olabilecek şekilde, paramızla dahi o müteahhitten yer almayız. Allah Korusun bizi böyle bir şeyden.  O arsa dereye kadar iniyor. Bizim şu andaki meselemiz, buranın resmi kurum alanı olmaktan çıkarılması talebi. Bundan sonra her şeyi şeffaf yapacağız. Kimseye verilmiş sözümüz taahhüdümüz yok. Bir müteahhitle  görüştük ama daha fazlasını verecek varsa buyursun gelsin. Hakkımızda suç teşkil edecek şeylere ilişkin hukuk yoluna başvurdum, avukat bunu takip ediyor. Biz hizmet için yola çıktık, hizmetin olmadığı yerde ben yokum.”

“TAPUDA HERHANGİ BİR ŞERH YOK!”

Caminin yapımının neden daha önceki uygulamalarda olduğu gibi cemaatlerden para toplanarak yapılmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, arsanın tapusunu da basın mensuplarına gösteren Demirbaş şunları söyledi:

“Artık millet Cuma günleri para toplanmasından bıktı. Biz bıktık, insanları da bıktırdık. Artık böyle toplamak istemiyoruz. Ben kendi arsamı da kat karşılığı verdim orada oturuyorum. Varsa yardım edecek birisi, yapalım. Ama cami önlerinde para toplandığında bir şey yapılabiliyordu, şimdi cüzi bir miktar. Sac tüccarları bağış yapıyordu. Artık bunlar da yok. Zengin çok zengin, fakir çok fakir.

İmamlara konut diye bir şey yok şu anda.  Devlet cami, Kur’an kursu yapmıyor. Belediye yasasında beş yıl içinde imara konulan amaç gerçekleşmezse mal sahibi imar değişikliği talep edebilir. Biz de bundan dolayı talebimizi yapıyoruz. Bunda ne var. Dernek tüzükteki amacına uygun şeyi yapabilir. Dernek bu arsayı satın aldı. Tapuda kayıtları var. Herhangi bir kayıt, şerh yoktur.”  

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 1520 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Karadeniz Ereğlide Dini Müesseseleri Yaptırma, Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Halil Demirbaş, iddia, yanıtladı, pazarlık, yok,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 4 )

Sayfa : [1]
DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...
ereğli de bu kadar yurt ihtiyacı varken neden daire yapıyorsunuz. kız öğrenci yurdu yapın. böylece fetö yurtları gibi yurtlar ortaya çıkmaz. dernek olarak torpilsiz gerçek ihtiyacı olan öğrencilere verseniz.

bu daireler ne olacak öğretmenden fazla maaş alan imamlara lojman olarak verilmez inşallah.

Gön : esat sarı  05 Temmuz 2017 : 13:53:47  Zonguldak

DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...
şevket kalay a ihale ile mi verdiniz. nasıl anlaştınız. ereğli onlarca müteahhit varken neden şevket kalay.
Gön : esat sarı  05 Temmuz 2017 : 13:34:38  Zonguldak

DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...
müftülüğü sarmalamışsınz hemşehrilerinizi merkezdeki camilere doldurdunuz Dinde torpil varmı karga gibi sesi olanlar en güzel camilerde oysa byk camilere güzel sesi olanların verilmesi lazım Hac truzmi ne durumda Müftülükten hacca gidecek zenginlerin isimlerini alıp sonra sizi biz en iyi şartlarda hac yaptıracaz diyormusunuz Her yıl devlet görevlisi olarak Kutsal topraklara gidecekleri siz hemşehrilerinizden mi seçiyorsunuz cevap verirseniz memnun oluruz
Gön : ereğli kauoyu  05 Temmuz 2017 : 11:07:56  Zonguldak

DEMİRBAŞ İDDİALARI CEVAPLADI...
Sayın Yetkili,
Sosyal Paylaşım Sitemde bahse konu haberiniz için paylaşım yapmam üzerine, Halil İbrahim Demirbaş'ın basın toplantısını yayınladınız. Bu haberin haber değeri olduğunu düşünen sizler, Basın toplantısına neden olan Benim paylaşımımı haber olarak görmemekle birlikte, Basın toplantısı sonrası yaptığım açıklamayı da yayınlamadınız. Sizin objektiflik anlayışınız bu mudur?Yoksa benim haberimi yayınlamanız için benimde kahvaltı mı vermem gerekiyor?
Gön : Mustafa Uysal  05 Temmuz 2017 : 01:40:45  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Şahin: “Kaos istemiyoruz!”
105 bin öğrenci için ders zili ..
Başkan Aydın’dan Mutlu’ya ziyaret…
Mirasından yararlanmasın diye...
Çocuk üniversitesi başladı...
“Bağımlılık Yapıcı Maddelerin Ağız Sağlığına Etkisi...”
Direkçi Ailesi'nin Acı Günü...
Vali Bektaş ZES’i ağırladı…
GÜNÜN SÖZÜ
Nerede ve nasıl olursan ol, Allah?dan kork. Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün. İnsanlarla güzel geçin!? Tirmizî, Birr 55

( )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 02-2019
SEDA ECZANESİ
TEL : 322 01 77
Falım Pide Yanı Müftü Mahallesi 27 Mayıs Cad.No:14
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 32902
  Bugün : 14365
  Toplam: 92694890
   Şuan Çevirimiçi:

 200 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» İYİ Parti’de yaprak dökümü
» CHP’de yöntem belli oldu
» Posbıyık: “Ereğli canlansın!”
» Başkan Uysal, Sakindereyi inceledi...
» Havaalanında son durum…
» START VERİLDİ…
» İYİ Parti açıkladı: İttifak niye koptu?
» Posbıyık’tan “Miting gibi” açılış
» Şahin gençleri sevindirdi…
» 15 Temmuz’da olmam gereken yerdeydim. siz neredeydiniz?
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com