17 Ağustos 2018 Cuma
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EKONOMİ
Torun ve Demirtaş’tan “Fındık” için suç duyurusu!
Torun ve Demirtaş’tan “Fındık” için suç duyurusu!

Torun ve Demirtaş’tan “Fındık” için suç duyurusu!

 28 Temmuz 2017 15 : 16 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ordu Milletvekili Seyit Torun, CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş ile birlikte, önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanları Mehdi Eker ve Faruk Çelik, görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Rekabet Kurumu Başkanı Ömer Torlak, ikinci başkanı Arslan Narin ve üyeleri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Torun ve Demirtaş, fındık ihracatında hakim konuma gelerek en fazla fındık ihracatı yapan Oltan Gıda A.Ş.nin dünyadaki en büyük fındık alıcısı olan Ferrero International S.A.ya devrine onay veren ve haksız rekabet kurallarını ihlal ederek fındık alım piyasasında tekel oluşturan, fındık üreticisinin ve ülkenin milyarlarca dolar zararına olacak şekilde fındık fiyatlarının düşürerek, haksız kazanç elde eden Ferrero International S.A. ve ilgili şirketler hakkında işlem yapmayarak, görevini kötüye kullandıklarını belirttikleri şüpheliler hakkında TCK 257/1-2 maddeleri gereğince soruşturma yapılarak, haklarında kamu davası açılması isteminde bulundular.

Suç duyurusunun gerekçesiyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Önceki dönem Gıda, Tarım ve Hayvancılık BakanIarı Mehdi Eker, Faruk Çelik ile şu an görevde olan Ahmet Eşref Fakıbaba’nın Türkiye’deki tarım politikalarından birinci derecede sorumlu Bakanlardır. Türkiye’de ki haksız rekabeti önlemek, üreticiyi ve ülke menfaatlerini korumak ise Rekabet Kurumu Başkanı ve üyelerinin birinci görevleridir. Ferrero şirketinin ve yabancı fındık tekellerinin de haksız ve sebepsiz olarak zenginleşmesini sağlayan AKP’li Bakanlar ve Rekabet Kurulu üyelerinin görevlerini kötüye kullanmaları ve ihmal etmeleriyle ilgili suç duyurusunda bulunmak artık zorunluluk olmuştur.” dedi.

FERRERO’NUN İNSAFINA BIRAKILDI!

Torun, Karadeniz’de gittikleri her yerde fındık üreticisi vatandaşlardan özellikle son iki yıldır fındık fiyatlarının, piyasada tekelleşen Ferrero International S.A. şirketi tarafından manipülasyon yapması sonucu düşürüldüğü yönünde şikayetler aldıklarını, dünya fındığının %70'ini üreten Türkiye'de artık yabancı şirketlerin kontrolüne giren fındık piyasasında büyük şirketlerin rekolte oyunlarına bağlı olarak fiyat baskısı altında olan örgütsüz üreticilerin mağdur olduğunu, Türkiye’nin milyarlarca dolar zarar ettiğini buna karşılık Ferrero gibi yabancı şirketler ve aracıların milyarlarca dolar haksız kazanç sağladığını söyledi.

Oltan Gıda grubunun 2014 yılı itibarıyla yaklaşık 64 bin ton ve 559 milyon dolar ihracat ile Türkiye fındık ihracatının %50’sini tek başına yaptığını, aynı zamanda şirketin beş fındık kırma fabrikası, iki iç fındık seçme tesisi ve Trabzon’da fındık entegre tesisi bulunduğunu, şirketin bu ihracat miktarı ve tesisleri ile fındık fiyatını tek başına etkilediğini, Fiskobirliğin faaliyetlerinin AKP iktidarı tarafından kısıtlanması sonrası, özellikle Ferrero’ya devir edildiğini, bu devir işlemine Rekabet Kurumunun onay verdiğini, Ferrero’nun fındık fiyatını manipüle edebilecek şekilde fındık piyasasına hakim güce erişerek tekelleştiğini söyledi.

FINDIK FİYATI MANİPÜLE EDİLDİ!

“Tarımda milli ürünlerin başında fındık geliyor. 3,5 milyar döviz getirisi var. Böylesine önemli bir tarım ürünü bir tekelin elindedir. 2015 ve 2016 yıllarında fındık fiyatını İtalyan Ferroro şirketi belirlemiştir. 2015 yılında fındık rekoltesi 650 bin ton civarında gerçekleşmesine rağmen fiyat ortalama 14 lira civarında oluşmuştur. 2016 yılında ise fındık rekoltesi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre 468 bin ton civarına düşmüş, rekolte düştüğü için fiyatın artarak 20 lira düzeylerine çıkması gerekirken 7-8 lira civarına kadar düşmüştür. Bunun en önemli sebebi ise; AKP iktidarının yanlış politikaları sonucu Fiskobirlik’ten doğan boşluğu önce Oltan Gıda grubu doldurmuş, Rekabet Kurumunun izniyle Oltan Gıda Ferrero şirketine devredilmiş, dünya fındık piyasasının en büyük alıcısı konumuna gelen Ferrero bu pozisyonunu kötüye kullanmış fındık fiyatını manipüle ederek tek başına belirlemeye başlamıştır.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, Rekabet Kurumunun da tekelleşmeyle ilgili gelen şikayetler konusunda üstüne düşen görevi yerine getirmediğini belirtti.

VATANA İHANET!

400 bin üreticinin, dolaylı 8 milyon insanın ekonomisini yakından ilgilendiren, %80’i ihraç edilen ve Türkiye’ye 3 milyar dolar döviz kazandırabilecek milli bir ürün olan fındığın fiyatının bu şekilde İtalyan şirketi Ferrero tarafından belirlenmesine izin verilmesinin, fiyatın bu şekilde manipüle edilerek Karadenizli üreticilerin mağdur edilmesinin vatana ihanet olduğunu söyleyen Torun ve Demirtaş, AKP’li Tarım Bakanları’nın ve Rekabet Kurumunun görevlerini kötüye kullandıklarının çok açık bir şekilde ortada çıktığını söyledi.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 3887 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Demirtaş, Torun, Fındık, Tekel, Bakanlar, suç duyurusu,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi Arasına Girdi
Seçmen “DEVAM” dedi!
İşsizlik rakamları?..
En yüksek artış Zonguldak’ta…
Vergi ödemelerinde YENİ DÖNEM!
Sektörün sorunlarını Bakan'a ilettiler
Ziraat Bankası’ndan “ALTIN” hizmeti
Fiyatlar yükseldi!
GÜNÜN SÖZÜ
Bizi en sert eleştiren kimdir. Ümitsizliğe uğramış bir merak.

( GOETHE )
NÖBETÇİ ECZANE
17 - 08-2018
İPEK ECZANESİ
TEL : 322 20 23
Orta Sokak – merkez
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 41335
  Bugün : 9852
  Toplam: 84319924
   Şuan Çevirimiçi:

 476 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com