kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
Siyaset toz duman!
Siyaset toz duman!

Siyaset toz duman!

 26 Nisan 2018 09 : 13 
24 Haziran 2018 günü yapılacak seçimler öncesinde, aday belirleme sürecinin kısa sürede gerçekleştirilmesi zorunluluğu, siyaseti karıştırdı. Mevcut milletvekillerinin büyük bölümünün durumu belirsizliğini korurken, aday adayları hazırlıklara başladı.

Normal süresi 1 Kasım 2019 olarak belirlenen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimlerinin, 24 Haziran 2018 tarihine çekilmesinin yankıları sürüyor. Ulusal gündemde tartışmalar genelde Cumhurbaşkanlığı adaylığı üzerinden gerçekleşirken, yerelde de milletvekillerinin kim olacağı konusu tartışılmaya başlandı.

AK PARTİ’NİN İLK SIRASINDA SIKI REKABET…

AK Parti’de mevcut milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar’ın şu an itibarıyla olası aday adayları kabul ediliyor. Fakat TBMM yapısının her genel seçimde büyük oranda değişmesi nedeniyle AK Parti’de de birtakım değişiklikler olabileceği konuşuluyor.  Önceki dönem İl Başkanı Hamdi Uçar’ın adaylık için nabız yokladığı gözleniyor. Uçar’ın Zonguldak Merkez adayı olması halinde Hüseyin Özbakır’ın önümüzdeki dönemde adaylığının söz konusu olmayabileceği değerlendiriliyor.  İlk sıra için Zonguldak Merkez ilçede, aralarında TBMM bürokratları da bulunan bazı adayların başvuruda bulunması bekleniyor.

ÇAKIR GENEL MERKEZDE…

İkinci sırada da Faruk Çaturoğlu’nun şu an itibarıyla en önemli rakibi olarak AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır gözüküyor. Fatih Çakır Değişim Haber Merkezi’ne yaptığı açıklamada, “Şu an genel merkezdeyim, müsaade alabilirsem aday adayı olacağım. Alamazsam durumu değerlendireceğim” cevabını verdi.

Öte yandan, Çaturoğlu ve Çakır’ın aynı anda listede bulunması uzak ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi, bugüne kadar AK Parti’de ilk sıra Zonguldak Merkez, İkinci sıra Ereğli-Alaplı bölgesinden  olduğundan, ikinci sırada bu iki adayın mı, yoksa başka bir adayın mı ipi göğüsleyeceği genel merkezin kararına bağlı olacak.

Üçüncü sıradaki Özcan Ulupınar, şu an itibarıyla rakipsiz görünüyor ama adaylıklar genel merkezin takdirinde olduğundan, Ulupınar’ın da  7 Haziran 2015’te kaybettiği, 1 Kasım’da yeniden oturduğu koltuğun garanti olmadığı değerlendiriliyor.

CHP’DE DEMİRTAŞ FAKTÖR܅

CHP’de de Zonguldak bölgesinde adaylıkla ilgili henüz belirsizliğini koruyan birçok faktör var.  CHP uzun yıllar sıralamayı Zonguldak Merkez, Çaycuma-Devrek bölgesi ve Ereğli Alaplı Bölgesi olarak yapmıştı.  Geçtiğimiz genel seçimde ilk kez ikinci sıra Ereğli adayı Ünal Demirtaş’a kontenjan milletvekili olarak emanet edilmişti. Demirtaş, 2015 seçimlerinde hem 7 Haziran, hem de 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı olarak ikinci sırada yer bulmuştu.

Sıralamanın geçen seçimle aynı olması varsayımına göre, ilk sıradaki aday Şerafettin Turpçu’nun rakipleri hayli güçlü isimler. Turpçu’nun il başkanlığı seçimlerinde desteklediği İl Başkanı Umut Başoğlu’nun milletvekili seçimlerinde şansını denemek için nabız yokladığı şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Zonguldak merkezde Başoğlu’nun yanı sıra Halil Furat, Harun Akın gibi isimlerin de şansını denemesi muhtemel gözüküyor.

CHP’de ikinci sıra için Ereğli-Alaplı bölgesinden aday belirlenmesi halinde, birçok adayın sıra beklediği değerlendiriliyor. Önceki Dönem Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve Önceki Dönem İlçe Başkanlarından Yaşar Balcı, bu sıranın talipleri arasında ilk isimler.

Ancak bu isimlerin listede yer bulabilmesi için öncelikle CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye geçen Ünal Demirtaş’ın durumunun netleşmesi gerekiyor. Demirtaş, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla İyi Parti’ye geçişiyle genel merkez nezdinde yerinin sağlam olduğuna yönelik bir algı oluşturdu. Ancak Zonguldak Milletvekili Demirtaş’ın henüz CHP listesinden mi, İYİ Parti Listesinden mi seçime gireceği belli olmadı. Demirtaş, Değişim Haber Merkezi’ne “bu konular daha netleşmedi, genel merkezimiz nasıl uygun bulursa öyle olacak” cevabını vermişti.  Demirtaş’ın CHP’den adaylığının söz konusu olması halinde olası aday adaylarının şansının oldukça düşük olacağı değerlendiriliyor.

İL VE İLÇE BAŞKANLARININ DURUMU...

Öte yandan CHP Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, Değişim Muhabirinin sorusu üzerine şu ana dek adaylık süreci konusunun netleşmediğini söyledi.

Ocakcı, “Partimizin il ve ilçe başkanlarının adaylığı konusunda yol haritası yarın (26 Nisan)  akşamı belli olacak.  Genel merkezimizin vereceği karara göre il ve ilçe başkanlarının istifa edip edemeyeceği konusunda kararın verilmesini bekliyoruz. Bunun dışında süreçle ilgili takvim henüz belli değil” dedi.

KAÇ KAÇ OLUR?

CHP’de aynı zamanda 3. Sıraya kimin konulacağı da konuşulmaya değer. Zira geçtiğimiz 7 Haziran seçimlerinde AK Parti 2, CHP 2, MHP 1 milletvekili çıkarmış, seçimlerin yenilendiği 1 Kasım 2015 seçimlerinde tablo AK Parti 3, CHP 2 şeklinde değişmişti.  CHP’nin 3. Sırası için Deniz Yavuzyılmaz’ın ismi en fazla konuşulanlar arasında yer alıyor. Zira Yavuzyılmaz kamuoyunda hatırı sayılır bir taraftar toplamış, ancak 2015 seçimlerinde TBMM’ye girememişti.

MHP de 7 Haziran’da Zeki Çakan’ı meclise göndermiş ancak 1 Kasım’da Zonguldak’tan vekil çıkaramamıştı. MHP için bu seçim 1 Kasım’ın rövanşı olarak değerlendirilmiyor. Zira MHP bu seçimde iktidar partisi ile ittifak içinde.  MHP’nin vekil çıkarması, ittifak kararının partinin oylarını ne şekilde etkileyeceğine bağlı olacak.

Öte yandan, önceki seçimlerden farklı olarak İYİ parti faktörünün de değerlendirilmesi gerekiyor. Zira İYİ Parti’nin bir çıkış yakalaması halinde tablo değişebilir. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ittifak arayışları çerçevesinde oluşabilecek işbirlikleri sıralamayı değiştirebilir. Bu seçimde Saadet Partisi de bu anlamda ittifak ilişkileri içinde önemli bir faktör olarak görülüyor.  Şu ana dek böyle bir görüş beyan edilmemesine karşın, muhalefet ittifakının zayıf oldukları yerlerde daha güçlü olan muhalif adayları desteklemesinin mümkün olabileceği değerlendiriliyor.

Tablonun tamamı, seçim takviminin açıklanması ve milletvekili adaylarının belirlenmesiyle bir miktar aydınlanacak.

 

 

 

 

Haber : H Aksakal
Bu Haber 1863 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Siyaset toz duman, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 3 )

Sayfa : [1]
Siyaset toz duman!
AKP SAGOLSUN EREĞLİ Yİ BİTİRDİLER TERSANELER ACILDI ÜNİVERSİTELER ACILDI HASTANELER ACILDI EKMEK TEKNESİ GELDİ MİLLET BOLUK İÇİNDE AKP OY İSTER ALIR OYU EREĞLİDEN AKP YE OY YOK ARTIK HAKLARINIZ DOLDU SANDIKDA GÜLE GÜLEEE DİYECEZ SİZE BENDE AKP Lİ OLARAK UTANIYORUM KENDIMDEN İSTİFA EDECEM HEPEN AKP DEN
Gön : DEMIR  26 Nisan 2018 : 17:17:42  Zonguldak

Ereğli Devrek Yolu 2018'de hani bitecekti?
yol yok, oyda yok...
Gön : OKUR  26 Nisan 2018 : 13:32:40  Zonguldak

Siyaset toz duman
caturoglu ve cakir eregli devrek yolunun sözü dururken aday adayligina mi düşmüşler. millet en iyi cevabi verecektir.
Gön : Hasan Hüseyin Bodur  26 Nisan 2018 : 10:55:53  

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
CHP’li Demirtaş, İŞKUR’u hedefine aldı…
“ZONGULDAK HAK ETTİĞİNİ ALAMIYOR!”
İSTİFA ETTİLER!
Şaibe Algısı
“KAVGA YERİNE HUZUR!”
Eh, ya şimdi?
Seçim Yazıları 5 - MECLİS
Nuri Tekin kazandı, etli pilav dağıttı
GÜNÜN SÖZÜ
Helva helva demekle ağız şirin olmaz.

( Azerbaycan Atasözü )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 05-2019
AYDOĞAN ECZANESİ
TEL : 316 34 86
Meydanbaşı Cad. No: 31 İş Bankası arkası
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39989
  Bugün : 8157
  Toplam: 96751732
   Şuan Çevirimiçi:

 153 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com