kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Mayıs 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
Anlamlı gün... Anlamlı etkinlik...
Anlamlı gün... Anlamlı etkinlik...

Anlamlı gün... Anlamlı etkinlik...

 20 Mayis 2018 09 : 02 

Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz  Ereğli Şubesi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri  çerçevesinde Bozahane mevkiinden başlayan  ve  Atatürk Anıtı önünde sona eren  19 Mayıs İnsanlık ve Gelecek Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca   İzmir Marşı başta olmak üzere marşlar söylenirken, “Mustafa Kemal’ın askerleriyiz” sloganları da atıldı.

Ulu  Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı Anadolu’ya gidişi ve Samsun’a ayak basmasının 99. Yıldönümü  törenlerle kutlandı. Karadeniz Ereğli’de de günün ilk saatlerinde yapılan resmi törenin ardından, Atatürkçü Düşünce Derneği   Karadeniz Ereğli Şubesi tarafından 19 Mayıs İnsanlık ve Gelecek Yürüyüşü yapıldı.

Saat 18.00’de Bozahane mevkii Çilek Kafe önünden başlayan yürüyüşe Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Adayı Kamuran Ayyıldız ve Yaşar Balcı’nın yanı sıra İyi Parti Milletvekili adayı Evrim Balbalığlu ve  Bağımsız aday Safiye Orhan Baltacığoğlu’nun yanı sıra, Cumhuriyet Halk Partisi Karadeniz Ereğli İlçe Yönetimi, Kadın Kolları, İYİ Parti Karadeniz Ereğli İlçe Yönetimi, Karadeniz Ereğli Ultraarslan Taraftar Grubu’nun  yanı sıra çok sayıda STK temsilcisi ve  vatandaş katıldı.

Atatürk Anıtı önüne dek  İzmir Marşı başta olmak üzere çeşitli marşlar ve Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” sloganlarıyla coşku içinde yürüdüler.  

Atatürk Anıtı önüne gelen kortej yürüyüşçüleri,  1 dakikalık  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, ilkokul öğrencisi İlayda Deniz  Andımız’ı okumasıyla devam etti.

Andımızın okunmasından ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şube Başkanı Yusuf Arslan  günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Arslan, “Güneşin 99 yıl önce Samsun’dan doğarak bugünlere gelindiğini vurguladı.

Arslan konuşmasında ayrıca şu görüşlere yer verdi;

“Çanakkale kahramanı Mustafa Kemal Paşa’nın Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a ayak basmasının üzerinden tam 99 yıl geçti. 13 Kasım 1918 tarihinde Suriye cephesinden İstanbul’a gelen Mustafa Kemal Paşa, İstanbul Boğazı’na demirlemiş İngiliz donanmasını gördüğünde “geldikleri gibi giderler” sözünü bir temenni olarak değil, bir kararlılığın ifadesi olarak söyledi. Samsun’a gidinceye kadar İstanbul’da kaldığı 6 ay içinde işgal kuvvetleri donanmasının gitmesini sağlayacak büyük bir mücadeleyi örgütledi.

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM…”

Mustafa Kemal Paşa, yanındaki bir avuç isimsiz kahramanla Samsun limanına çıktığında işgal kuvvetlerinin “geldikleri gibi gitmeleri” için eşsiz bir strateji izledi. Ve bu stratejiye, “Ereğlililer! Milletin haysiyeti, şerefi, hürriyeti, istiklali gerçekten tehlikeye düşmüştür. Bu felaketten kurtulmak gerekirse vatanın son ferdine kadar ölmeyi göze almak gerekir. Padişah olsun, halife olsun, isim ve unvanı ne olursa olsun hiçbir şahıs ve makamın hikmeti ve mevcudiyeti kalmamıştır. Yegane kurtuluş çaresi, halkın doğrudan doğruya egemenliğini eline alması ve iradesini kullanmasıdır. Bizim burada alacağımız karar Mustafa Kemal’in “Ya İstiklal Ya Ölüm!” direktifi ve yolunda gerçekleşecek olan ulusal iradenin egemenliği istikametinde ve Mustafa Kemal’in yolunda olacaktır. Bunun için, Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin kurulması ve kutsal yeminle bu işe başlamamız gerekmektedir.” diyerek gür bir ses veren Hoca Nimet Efendi’ye ve yanındaki Ereğlilere selam olsun!

Mustafa Kemal Paşa büyük bir inançla çıktığı yolda, ülkeyi kurtaracak orduyu örgütlemeden önce bu mücadeleyi yönetecek Büyük Millet Meclisini örgütledi. Bu amaçla yurdun her köşesinde kongreler toplanmasını sağladı. Bu kongrelerde seçilen delegelerin oluşturduğu Gazi Meclisimiz emperyalizme karşı Ulusal Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırdı. İşte bu zafer sonucu, Mustafa Kemal Paşa, Mustafa Kemal Atatürk oldu. Yani Türk ulusunun “ATASI” …

“ADD 29 YAŞINDA…”

Bundan 29 yıl önce, 19 Mayıs 1989 tarihinde Prof. Dr. Muammer Aksoy ve Hıfzı Veldet Velidedeoğlu önderliğindeki 50 aydınımız Atatürkçü Düşünce Derneğinin kuruluşunu ilan ettiler.

ADD bir ihtiyaçtan doğdu. “örgütlü cehalete” karşı, aydınların mücadele örgütü yaratıldı. Kısa sürede yurt çapındaki şubelerimiz yaygınlaştı. ADD kitlelerin umudu oldu. Elbette bu devrimci atılım cezasız kalmayacaktı. Derneğimizin kuruluşunun üzerinden 9 ay geçmeden Kurucu Genel Başkanımız Muammer Aksoy’u karanlık bir cinayete kurban verdik. Bu cinayeti başka karanlık cinayetler izledi. Ancak ADD yılmadı. Daha büyük bir kararlılıkla mücadeleye devam etti. Ve etmeye de devam edecek.

Türkiye Cumhuriyeti’ni geleceğe taşıyacaklar için her 19 Mayıs bir başlangıçtır. 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkeyi kurtarmak için yola çıkması gibi… 29 yıl önce 50 değerli aydınımızın bütün baskı ve tehlikelere rağmen ADD’yi örgütlemeleri gibi…

Atatürk ilke ve devrimlerinin ışıklı yolundan ayrılmadıkça, ulusça kenetlendiğimiz sürece, Cumhuriyete olan inancımızı yitirmedikçe başarımız kaçınılmazdır. Yine biz kazanacağız. Geldikleri gibi gidecekler…

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti

Yaşasın Atatürkçü Düşünce    

Bugün ayrıca, kendisine doğum günü sorulduğunda, “Benim doğum günüm 19 Mayıs’tır.” Diyen Ulu Önderimize Karadeniz Ereğli’den: İyi ki doğdun Mustafa Kemal İyi ki doğdun Başöğretmen İyi ki doğdun Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK! diyerek haykırıyoruz. Doğum günün kutlu olsun Paşam!”

“YERYÜZÜ SOFRASINDA BULUŞTULAR…”

Başkan Arslan’ın konuşmasının ardından saat 19.19’da 19 tane Atatürk’ün sözü  ile dünyaya Atatürk’ün özlü sözleri  söylendi. Yürüyüş sonunda ise, Amfi Tiyatro civarı Yeryüzü Sofrasında  iftarlarını açtılar. İmece usulü hazırlanan yer sofrasında iftarlarını açarken farklı bi,ir güne de imza attılar…

İftarın ardından 19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş yıldönümü olması nedeniyle günün adına pasta kesimi gerçekleştirdiler.

Korteje ve tüm programlara katılan vatandaşlar, Atatürkçü Düşünce Derneği Karadeniz Ereğli Şube Yönetimi ve gençler başta olmak üzere bu etkinlikte emeği geçenleri kutladılar.

 

            

 

Haber : .Özge Cerrah
Bu Haber 1168 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Anlamlı gün... Anlamlı etkinlik, Ereğli, Zonguldak, değişim, haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
Gemiler ziyarete açılacak
Demirtaş’ın gündemi, sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin durumu…
Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı…
 
Önce kortej, sonra Konser…
 
100.yıla Özel... Davetlisiniz...
İlk yurt içi seferi…
Posbıyık Ailesinden, Şehit Annesine ziyaret...
 
“Annesiz bir ev, ıssız bir geceye benzer…”
GÜNÜN SÖZÜ
Kötü bir barış, savaştan daha berbattır.

( Gaius Cornelius Tacitus )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 05-2019
AYDOĞAN ECZANESİ
TEL : 316 34 86
Meydanbaşı Cad. No: 31 İş Bankası arkası
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39989
  Bugün : 5685
  Toplam: 96749260
   Şuan Çevirimiçi:

 210 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
» “Hiçbir zaman ayrımcılık yapmadık…” Video lu Haber
» “Gençliğe Hitabe yerine konulsun!”
» 100.yıla Özel... Davetlisiniz...
» Gençlik Haftası ziyaretleri başladı...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com