kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
“KAZANMANIN YOLU ÖNSEÇİM!
“KAZANMANIN YOLU ÖNSEÇİM!

“KAZANMANIN YOLU ÖNSEÇİM!

 05 Ekim 2018 13 : 39 

25. ve 26. Dönem CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu, “Ben olsam en güçlü anımda bile önseçim isterim. Niye Kenan Evren’in seçim yasasıyla önseçimsiz gidelim. Önseçimsiz CHP, AKP’yi iktidarda tutmanın yolu oluyor. Ereğli’de her şartta CHP’nin kazanma şansı vardır. Bunun yolu yöntemi, kavgayı gürültüyü önlemenin yolu demokrasidir” dedi.

Turpçu, Değişim Radyo’da yayınlanan ve Şenol Azman tarafından hazırlanıp sunulan Kara Tren programına katıldı.

Turpçu, programda kendini tanıtırken, Türkiye’nin gerçekten ekonomik krizler yaşadığını, ikinci dünya savaşından sonra en ağır krizin bu kriz olduğunu söyledi.

Aynı iktidarla 16 yılın tamamlandığını, müthiş bir işsizlik ve borçlanma olduğunu, bu işin daha başında bulunulduğunu ifade eden Turpçu şöyle hükümetin ülkeyi 125 Milyar Dolar borcu varken devraldığını, bunun üstüne borçlanma ve özelleştirmeden gelen 400 milyarlık bir geliri de kullandığını, ancak, tüm yatırımların 60 milyar dolar olduğunu söyledi.

Köprü, tünel, havaalanı, hastane gibi yatırımların devlet garantisiyle yapıldığını ifade eden Turpçu, “Bu işi anlatacağım özellikleriyle yapamayanı döverler. Firmalar sonradan çıkan kararları biliyordu. Paraları devlet buldu, iş devletin işi, niye devlet olarak kendin yapmıyorsun? Başka bir iş var bunda. Hazineyi söğüşleme var. Her yıl 10 milyon ödenecek, bunu da araba sayısına bölüyorlar, hastanede hasta sayısına bölüyorlar. Devlet kefil oluyor. Devletin kefil olduğu krediyi her yerden bulabilirsiniz. Geçmeyen arabaya, gelmeyen uçağa, hastalanmayan insana parasını ödettiler. Böyle bir mantık olamaz. Böyle bir soygun yöntemi olamaz” diye konuştu.

“16 NİSAN’DA İTİRAZ ETMELİYDİK!”

Azman’ın 24 Haziran seçimlerinde CHP’nin istediği sonucu almamamsının nedenini sorması üzerine Turpçu, CHP’nin 1980 darbesinin ardından kapatılması ile SHP döneminin başladığını, CHP dönemine sonradan geçildiğini hatırlatarak, önceki CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve şimdiki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu döneminde yönetim kademesi ile taban arasında bir kopukluk olduğunu söyledi.

Turpçu şöyle dedi:

“Modern demokrasilerde mutlak suretle önseçimler vardır. Dolayısıyla suyun akışı o şekilde sağlanır. Avrupa’da sandıklar kapandıktan ilk sonuçlarla birlikte oradaki liderler istifa ederler. Seçim kazananlar devam ederler. Bizde şimdiki anlayış biçimi Deniz Beyle başladı, şu andaki genel başkanımızla katmerlenmiş halde eksi yönde devam ediyor. Bugünkü tek adam rejimine nasıl geldik, 16 Nisan 2017’de referandum yapıldı. Bundan önce çıkan kanunlar çerçevesinde mühürsüz oy pusulaları, mühürsüz zarflar kanunen kesinlikle değerlendirmeye alınmazdı. Bizim partimizi yönetenler, bunu bile bile itiraz etmediler. Beni bütün ilçe başkanlarım, il başkanlarım aradı. İnfial halindeyiz, protesto etmek istiyoruz diye. Mühürsüz oyların geçerli olacağının YSK tarafından açıklanması üzerine Bülent Tezcan aracılığıyla buna göre hareket edin diye mesaj atılıyor. Bunlara itiraz edin demiyor. Vahamet burada. Genel başkanımız YSK önüne gitmeliydi. Bu kanunsuz oylar yüzünden, 95 yıllık rejim oylandı, tek adam rejimine geçildi. Bunu genel başkanımıza sorduğumuz vakit, AKP’nin silahlı adamları var dışarıda dedi. Bu silahlı adamlardan korkarsak bunun sonu gelmez dedim. Biz kazanılan bir referandumu, hayır cephesinin kazandığı referandumu bu mühürsüz oylarla kaybettik. Penaltı için dokuz kusurlu hareket deniyor, dokuz kusurun hepsi var bunda. CHP ile YSK arası 4 km’dir. Biz 4 km yürümedik, sonra Enis Berberoğlu için 450 kilometre yürüdük. Ben bunu anlamadım.”

“PARTİNİN OMURGASI KIRILDI”

Turpçu, partisinin başarılı olma koşulları ile ilgili, “Partimizin dinamiklerini harekete geçirmeden hiçbir şey yapamayız. Solun özelliği, kendi dinamikleri, kendi heyecanıyla bir şey yapabilir. Kendi partimiz sol bir partidir, Atatürkçüdür, laiktir, devrimcidir. Sol partide heyecanı ortaya çıkaramazsan hiçbir şey yapamazsın” ifadelerini kullandı.

Muharrem İnce’nin taban baskısıyla aday yapıldığını ifade eden önceki dönem CHP milletvekili şöyle devam etti:

“24 Haziran’da partinin omurgası kırıldı, partinin hafızasını taşıyacak milletvekillerinin tamamı tasfiye edildi. Milletvekili listemizle cumhurbaşkanı adayımız ayrı ayrı çalıştı. Sonuçta bizim partimizin aldığı yüzde 22 oydan yüzde 36 fazla oy aldı Muharrem İnce. Burada hesabı görüyorsunuz. Partinin cumhuriyetçi kadrolarının ezildiğini, sonucun da neticeye yansıdığını görüyorsunuz. 7 Haziran’da arkadaşlarımızın çalışmalarıyla 38 sene sonra Zonguldak’ta birinci olduk. 16 Nisan 2017 referandumu, Karadeniz’de Artvin ile beraber, parti teşkilatımız, kadın örgütlerimizle iki il olarak Hayır çıkardık. Fakat 191 bin 500 hayır cephesinin oyu vardı. 7 Haziran’da 147 bin oyumuz vardı. 117 bine düştü. 30 bin oyumuz İyi Parti’ye gitti deniyor. 191 bin hayır cephesinin oyu 160 bine düştü. İyi parti bütün oyları bizden aldı diyelim, hayır cephesinin 30 bin oyu nereye gitti. AKP Zonguldak’ta bir yılda ne yaptı, bizim bilmediğimiz işler mi yaptı? Bu oy 160 bine nasıl düştü?”

“DEĞİŞİMİN DEĞERİ 150 MİTİNGDEN FAZLA”

Modern demokrasilerde önseçim mekanizmasının bulunduğunu ifade eden Turpçu şöyle devam etti:

“ Önseçim yapsan birincide ikincide sıkıntı çekersin ama ondan sonra o iş rayına oturur, kendisine güvenemeyen aday adayı olmaz. 3 bin üyesi var CHP’nin, 2 bini oy kullanır. Bu kadar kişinin oy verdiği aday yanlış olamaz. CHP’de değişim ile ilgili söylemek istediğim şu. Değişim olmazsa CHP’de diyelim mitingler başlayacak. Miting yapacağız ama partide değişim olsa, 150 miting yapsak, değişimin değeri bu mitinglerden fazla olurdu. 12 Eylül diktatörlük rejimine kadar bütün partilerde önseçim zorunluydu. Kulakları çınlasın Kemal Anadol Abimiz Ecevit ile yarıştı Zonguldak’ta. Ecevit onu listeye sokmamak istedi. Kemal Abi 5. Sıradan seçildi. 1989’da Nurettin Sözen tek adaydı, önseçim istedi. Biz şimdi İstanbul’da, Ankara’da, istenen her yerde önseçim istiyoruz. Bunun için kaybediyoruz. Baykal döneminde de olmadı, Kemal bey de yapmadı.”

“BU KADAR OY KAYBEDEN İL YÖNETİMİNE DEVAM DENİLİR Mİ?”

Turpçu, genel başkanlarının güvenoyu almasını istediklerini dile getirerek şunları söyledi:

“Edirne’den sonra Zonguldak ikinci en fazla oy kaybeden bir il. Bu kadar oy kaybeden bir il yönetimine yerel seçimde devam diyorsun. Biz genel başkanın değişimini konuşuyoruz, güvenoyu alsın diyoruz. Bugün ekimin 5’i. Şubatta kurultay yaptık. Kurultayda, sekiz ay önce genel başkanımız bu kurultay delegelerinden 791 oy aldı. Dünyalar yıkılmış, yüzde 22 oy almışız, yerel seçimlere hiçbir şey olmamış gibi gidiyorsun. Madem kurultay yapmadın, bunların önünde güvenoyu alın. Bana güveniyor musunuz Kurultay delegeleri desin. Kendi kurultay delegelerinizden güvenoyu almıyorsanız, millet size nasıl güvenoyu verecek? İstanbul’da CHP’nin 259 bin kayıtlı üyesi var. Ey Genel Merkez diyorum, bu üyelere güveniyor musun? Güveniyorsan koy önüne bunların sandığı, kim çıkarsa aday o olsun. Bu bir ölçü olsun. Aday adayları ön seçim istiyorsa oralarda önseçim yapılsın. Bu il yönetimi niye seçildi, orada üç delege var genel merkezi tutuyor, onların hatırına tutuyorlar. İki üç delege için Zonguldak’ı sıkıntıya sokuyorlar. İli yönetenler bize bu bozgunu yaşatmıştır. Hayır cephesi 191 bin oy almışız, şimdi almışız 169 bin oy almış. Şimdi bunlar yerel seçimlerde ahkam kesecek. Bu olamaz.”

Turpçu, Muharrem İnce’nin zoraki aday yapıldığını diğer adayların kamuoyunda desteği olmadığı görüldüğünü, anketler sonucu aday yapıldığını belirterek, “Ondan sonraki kampanyada Muharrem İnce desteklenmedi” dedi.

Turpçu şöyle devam etti:

“ İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi için ilde satış var, adamlar yaşları kemale ermiş, ülke gidiyor kendilerini düşünüyorlar. Türkiye yıkılmış, kriz var, fabrikalar batıyor, yüz yıllık şirketler gidiyor, belki parasızlıktan doğalgazımız kesilecek.Kendini düşünerek bir yere varamayız. CHP bunun sigortası. Bizim yönetim ayarımız yok. CHP ayarsız, yönetim ayarsız. Ya yöneteceksin, ya gideceksin. Hiçbir yere aday değilim, kim aday olursa olsun, Zonguldak’ta, Ereğli’de kazanmasını istiyorum. Yol yordam ile ilgili Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Amerika’da adaylık süreci bir yıl sürüyor, şehir şehir geziyorlar. Biz genel merkezin gözüne girmeye çalışıyoruz. O iyi, bu tu kaka. Ne olacak bu işin sonu? Ülkeye demokratik bir çıkış yolunun önünü kapatıyoruz.

“EREĞLİ’Yİ TEKRAR SOSYAL DEMOKRAT YAPABİLİRİZ”

Turpçu, Halil Posbıyık ile arsının açık olup olmadığı sorusuna, böyle bir şeyin bulunmadığı cevabını verdi. Önceki Dönem Milletvekili Turpçu, Halil Posbıyık ve Erol Çivici’nin yanı sıra ilçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı’nın da adaylık konusunda isteği bulunduğunu gördüklerini söyledi.

Parti tüzüğünün başarısız olmak için kurgulandığını iddia eden Turpçu, Erol Çivici’yi desteklediği iddialarına ise, Çivici ile Posbıyık dönemi haricinde görüşmediğini ifade ederek, “Kardeşim bile aday olsa benim oyum demokrasiden yana olur” diye konuştu.

Turpçu, “Ben olsam en güçlü anımda bile önseçim isterim. Niye Kenan Evren’in seçim yasasıyla önseçimsiz gidelim. Önseçimsiz CHP, AKP’yi iktidarda tutmanın yolu oluyor. Ereğli’de her şartta CHP’nin kazanma şartı vardır. Bunun yolu yöntemi, kavgayı gürültüyü önlemenin yolu demokrasidir. Ön seçim olmaz ise bir aday tespit edilecek, görünen de odur, aday adayları aday tespitinden önce, örgütlerin huzurunda el ele tutuşsunlar isterim. İçimizden hangimiz adaysa biz onun etrafında birleşeceğiz desinler. Ben sürekli demokrasi, sürekli önseçim diyorum. Önseçim yapılmazsa, bizim yöneticilerimiz Ereğli’yi kazanmak istemiyor diye düşünürüm” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’nin yerel seçim performansı konusunda görüşünün sorulması üzerine Turpçu, Meral Akşener’in, MHP ve CHP oylarına yönelmek yerine, ortadan kaybolan merkez oylarına yönelmesinin İyi parti açısından daha verimli olacağı görüşünde olduğunu söyledi.

Turpçu, “Her şey tamir olur, her şey yeniden yapılır. Hiç umutsuz olamayız. Alaplı’da Nuri Tekin isim yaptı, Gülüç’tdeki, Kandilli’deki arkadaşlarımızın bir sıkıntısı olmayacağını düşünüyorum. Gümeli’deki Ahmet Saydam’ı da sıkıntısı olmayacak arkadaşlar arasında sayıyorum. Genel merkezimiz bu şekilde bile olsa, aday adaylarımız, aday olamadığında aday olan arkadaşımızın arkasında birleşirlerse, Ereğli’yi tekrar sosyal demokrat bir belediye yapabiliriz” dedi.

Haber : Muhammet Sorhan
Bu Haber 1443 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, değişim radyo, şerafettin turpçu, kara tren, şenol azman,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
CHP’li Demirtaş, İŞKUR’u hedefine aldı…
“ZONGULDAK HAK ETTİĞİNİ ALAMIYOR!”
İSTİFA ETTİLER!
Şaibe Algısı
“KAVGA YERİNE HUZUR!”
Eh, ya şimdi?
Seçim Yazıları 5 - MECLİS
Nuri Tekin kazandı, etli pilav dağıttı
GÜNÜN SÖZÜ
Helva helva demekle ağız şirin olmaz.

( Azerbaycan Atasözü )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 05-2019
BİLGİ ECZANESİ
TEL : 0372 312 05 00
Müftü Mah. Erdemir Cad. No: 38B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43344
  Bugün : 18777
  Toplam: 96805696
   Şuan Çevirimiçi:

 50 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com