21 Kasım 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
AKARCA MAHALLESİNDEYİZ
AKARCA MAHALLESİNDEYİZ

Kdz.Ereğli mahallelerini yerinde gezip görerek, mahalle muhtarlarımızla mahallelerimizi tanımaya, 2014 yerel seçimleri öncesinde mahallerimizin nabzını tutmaya başladık.

 04 Ekim 2013 13 : 29 

Değişim Medya Haber Merkezi ve Değişim Radyo( 93.9) Mhz frekansından yayınlanmaya başlayan bir program ile her hafta bir mahalledeyiz.

Kdz.Ereğli’de var olan 31 mahallemizde planladığımız haber ve programda ilk hafta Akarca Mahallesi ile başladık.

Değişim Radyo’da(93.9) Akarca Mahalle Muhtarı İlknur Güleri ile geçmişten günümüze mahallemizi tanıyor, var olan tarihi ve turistik güzelliklerin yanı sıra yapılan çalışmaları dünüyle bugünüyle masaya yatırdık. Programda ayrıca, 2014 yerel seçimleri öncesinde mahalle muhtarlarımızla 2014 yerel seçimleri ve beklentilerine yönelik düşüncelerini de kamuoyu ile paylaşıyoruz.Mahalle Muhtarlarımızla yaptığımız radyo yayını ve mahallemizde gerçekleştirdiğimiz röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

AKARCA MAHALLESİNDEYİZ

Kdz. Ereğli’nin yüzölçümü 782 km karedir. Akarca 31 mahallenin arasında büyüklük açısından ilk beş mahalle arasındadır. Mahallemizde ortalama 10.000 kişi yaşamaktadır.

Hane sayısı yaklaşık 2.500, seçmen sayımız ise 4.500 civarındadır

Mahallemize sınır mahalleler; Kirmanlı Mahallesi, Murtaza Mahallesi, Orhanlar Mahallesi ve Süleymanlar Mahallesi’dir.

“AKARCA MAHALLESİ KAÇ YILINDA MAHALLE OLDU? BUGÜNLERE NASIL GELDİ?”

1927 yılında yapılan nüfus sayımında Kdz. Ereğli’sinin nüfusu 5.100 civarındaydı. Sadece bugün Akarca Mahallemizde bundan daha fazla kişi yaşamaktadır. Zamanla gelişen Kdz. Ereğli Mahallelere bölünerek daha da gelişti ve büyüdü. Kdz.Ereğli, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları(Erdemir)in kurulmasıyla beraber dışarıdan çalışmak için gelen insanlarla beraber yoğun nüfus artışı olmuştur.

Bu yüzden Kadıtarlası boş bir araziyken yapılaşmaya, büyümeye başladı. Akarca Mahallesi genişleyerek, büyüyerek Kdz. Ereğli’nin nüfusu 5.000 iken bugün sadece Akarca Mahallesi 5.000’e yaklaşmaktadır. Hem konum olarak da hem görsel olarak gözde mahallelerden biridir.

“NEDEN MUHTAR OLMAK İSTEDİNİZ? AİLENİZ BU KONUDA NELER DÜŞÜNÜYOR?”

Kdz. Ereğli 31 mahalleden oluşmaktadır. Hatta alfabetik sıralamada Akarca Mahallesi birinci sırada gelmektedir. 31 mahallenin tek bayan muhtarı benim. Ben bayanlarında bu onurlu kutsal görevi yapabileceğini tekrar göstermek istedim. Ben mahalleme hizmet verebilmek için yola çıktım. Mutluluk ve huzurla işimi yapmaktayım. Aileye gelince annem, babam, kardeşlerim bana çok destek oldular. Destek olmaya da devem ediyorlar.

“ZORLUKLA DEĞİL, KOLAYLIKLA KARŞILAŞTIM”

Hayır muhtarlık vazifesi çok kutsal bir görev. İnsanlarımız beni tanıyan, tanımayanlar karşılarında bir bayan muhtar gördüklerinde çok saygılı davranıyorlar. Şunu söyleyebilirim. Bayan olduğum için zorluklarla değil bilakis kolaylıklarla karşılaştım.

“MAHALLEMİZDE YER ALAN TARİHİ VE TURİSTİK YAPILARI ÖĞRENEBİLİR MİYİZ?”

Akarca Mahallesinde bulunan ve Bizans döneminden kalma olduğu anlaşılan su sarnıcı kalıntısının hemen hemen tümünün toprak altında bulunduğunu biliyoruz. Bu tarihi kayıtlarda mevcuttur.

Akarca Mahallesinde Bizans Dönemine ait olan kilisenin bulunduğu yerde bugün 1942 yılında yapılan Çelikel Cami’si yer almaktadır. Ayrıca Bizans dönemine ait kilisenin döşeme mozaiği ve duvarının bir bölümünde yer alan fresko kalıntıları caminin bodrumunda bulunduğu kayıt altındadır.

Akarca Mahallesinde tarihi turistik yapının yanı sıra cadde ve sokaklardaaki ince uzayıp giden yolları , eski Kdz.Ereğli caddelerini andıran Arnavut kaldırımlı caddelerini anımsamanızda mümkün.

“ KENT MÜZESİ MAHALLEMİZE YAPILIYOR”

Mahallemizde Rahmetli Ressam Osman Zeki Oral Sokakta Kdz.Ereğli Belediyemizin destekleriyle mahaallemie Kent Müzesi yapım çalışmaları başlamıştır.

Kdz.Ereğli Belediyesinin üyesi olduğu Tarşhi Kentler Birliği’nin(TKB) Mayıs.2011 tarihli “Samsun Buluşmaları” adlı toplantısında alınan “Her Kente, Bir Kent Müzesi” kararı doğrultusunda tarihsel, kültürel kimliği olan ve tescilli taşınmaz kültür varlığı özelliği taşıyan bir gayri menkulü “sosyal ve kültürel tesis” olarak kamulaştırıp; Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü, Kdz.Ereğli Müzesi Müdürlüğü, Tarihi Kentler Birliği, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı adlı ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli yazışmalar yapıldıktan sonra Belediyemiz Başkanlık Danışmanı ve ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Raif TOKEL tarafından kaleme alınan “KDZ.EREĞLİ BELEDİYESİ KENT MÜZESİ PROJESİ” adlı proje Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na (BAKKA) sunulmuş ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı projeye “559.151.69 TL” tutarında hibe türü parasal destek vermiştir. Bu doğrultuda mahallemizde çalışmaları başlayan Kent Müzesi en kısa tamamlanarak halkın hizmetine açılacaktır.

Rahmetli Ressam Osman Zeki Oral’da mahallemizin sakinlerndendi. Bir süre önce hayata gözlerini yuman Ressamımız Osman Zeki Oral’ını evininde müzeye dönüştürülmesi için gerekli çalışmalar Kdz.Ereğli Belediyemiz tarafından devam ediyor.

Dikili Caddesinde de Heraclia Tarihi eser kalıntıları da mahallemizde yer alıyor.

“AKARCA MAHALLESİNDE YAPILAN ÇALIŞMALAR”

Mahallemizde 4 yıldır bu görevi yapıyorum. Kdz. Ereğli Fen İşleri Müdürlüğü tarafından Akarca Mahallesinde yaptığım işler; Kız Kapısı Caddesi Duvar Tamiratı, Sungur Sokak yol genişletme-yağmurlama kanalı – kaldırım, Mustafa Güçeri Yol Tamiratı, Çukur Sokak Parke Tamiratı, Çolak Sokak Parke Tamiratları, 1 Nolu Bayır Sokak Parke Tamiratı, Foto Sokak Parke Tamiratı, 2 Nolu Orta Sokak Parke Tamiratı, Otobüs Durakları

“DAHA GÜZEL BİR AKARCA MAHALLESİ İÇİN ADAYIM…”

Ben muhtarlığımın ilk döneminde başarılı bir dönem geçirdiğime inanıyorum. Başta Kdz.Ereğli Belediyesi olmak üzere devletimizin tüm resmi kurum ve kuruluşlarıyla uyum içinde çalıştığıma inanıyorum. Çünkü hizmet için bu şart.

Daha güzel bir Akarca Mahallesi için adayım. Mahallemizi daha güzel hale getirmek için adayım. Kaldığımız yerden eksiklerimizi tamamlamak için adayım. Mahalle halkım için oluşabilecek sorun ve sıkıntıların çözümü için adayım. Sorunsuz ve sıkıntısız bir Akarca Mahallesi yaratacağız. İnşallah yarım kaldığımız yerden hep beraber devam edeceğiz.

Mahallemizde eksik kalan, tamamlayamadığımız hizmetimiz şu an için yok.

Görev yaptığım süre boyunca, desteklerini esirgemeyen öncelikle Kdz.Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Kdz..Ereğli Belediye Başkanımız Halil Posbıyık ve daire müdürlerimize, İlçe Emniyet Müdürümüz Timur Özgen’e ve mahalle halkıma tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 6677 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kdz.Ereğli, 2014 yerel seçimler, Değişim Radyo, AKARCA MAHALLESİ,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Gülümseme iki insan arasındaki en kısa mesafedir..

( Victor Borge )
NÖBETÇİ ECZANE
21 - 11-2018
TÜRKOĞLU ECZANESİ
TEL : 0 372 323 20 17
Müftü Mah. MeydanbaşıI Cad. NO:26
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 50864
  Bugün : 11082
  Toplam: 88418618
   Şuan Çevirimiçi:

 141 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» TTK’ya işçi alımı sürecini takip ediyorum…
» Tavuklar telef oldu...
» Alpago: “Biz Ereğliyiz!”
» Kendini asarak intihar etti... Video lu Haber
» Otomobil genç kıza çarptı… Video lu Haber
» İşte AK Parti aday adayları...
» “Eğitim, ruh ufkuna yolculuktur!”
» Bektaş: “Örnek biz olmalıyız!”
» Ereğli futbola doyacak..
» Kurmay Başkanı kendini vurdu!..
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com