kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Nisan 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
KAVAKLIK MAHALLESİ'NDEYİZ
KAVAKLIK MAHALLESİ'NDEYİZ

Değişim Medya Haber Merkezi ve Değişim Radyo( 93.9) Mhz frekansından “Güne Merhaba” programında her hafta bir mahalleyi tanımaya devam ediyoruz.

 07 Kasim 2013 18 : 26 

KAVAKLIK MAHALLESİ

Muhtar: Nazif KAPLAN

Nüfus : 6000

Hane Sayısı: 1100

Azalar: Şakir KUMAŞ, Habil KAPAN, İbrahim AKKURT, Selahattin KURT

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardım Alan Kişi Sayısı: 250-300 kişi

Sınır Komşuları: Sarı korkmaz Mahallesi, Müftü Mahallesi, Elmatepe Mahallesi ve Kepez Mahallesi ile mahalle sınır komşuları.

Kdz.Ereğli’de var olan 31 mahallemizde planladığımız haber ve programda beşinci haftada Kavaklık Mahallesindeyiz.

Değişim Radyo’da(93.9) frekansında, “Güne Merhaba” programında Kavaklık Mahallesi Muhtarı ile geçmişten günümüze mahallemizi tanıyor, yapılan çalışmaları dünüyle bugünüyle masaya yatırdık. Programımızda ayrıca, Mahalle Muhtarımızın 2014 yerel seçimleri ve beklentilerine yönelik düşüncelerini de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kdz.Ereğli’nin en büyük mahalleleri arasında yer alan Kavaklık Mahallesi Muhtarımız Nazif KAPLAN ile yaptığımız radyo yayını ve mahallemizde gerçekleştirdiğimiz röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

“KAVAKLIK MAHALLESİ KAÇ YILINDA MAHALLE OLDU? BUGÜNLERE NASIL GELDİ?”

Mahallemiz daha önce sokak ve cadde olarak sınır komşumuz olan Sarıkorkmaz Mahallesi, , Müftü, Elmatepe ve Kepez Mahallelerine bağlı idi. 1993 yılında Sarıkorkmaz Mahalle Muhtarı iken rahmetli Nizamettin KALAYCI Muhtarımız Kdz.Ereğli Belediyemize başvurarak Çayır Sokak, Ulus Sokak, Akmanoğlu Raşit Sokak, Göçmenler Sokak, Halkapınar Sokak, Kabasakal Sokak, Esentepe Sokak ve Devrek Yolu Caddelerini diğer mahalle sokaklarından alarak Kavaklık Mahallesi olarak anılmaya başladı.

“ARA SEÇİMLE GÖREVE BAŞLADI”

1992 ara seçimlerinde ilk Mahalle Muhtarı Aslan YAVUZ seçilerek bir sene görev yapmıştır. 1994 seçimlerinde tekrar rahmetli Nizamettin KALAYCI Muhtarımız olmuştur. Daha sonra sırasıyla 1999 ve 2004 seçimlerini de kazanarak Mahalle Muhtarlığımızı yapmıştır. 2004 seçimlerinden 8 ay sonra rahatsızlanan Nizmattin KALAYCI Muhtarımız, 27 Ekim. 2004 yılında vefat etmiştir. Bende vefatından sonra 1.azası olarak görevi devraldım ve çalışmaya başladım.

8 ay sonra 05 Haziran 2005 yılında ara seçim yapılarak resmen halkın oyuyla Muhtar seçildim. 2008’de yapılan seçimlerimde kazanarak şuan görevime devam ediyorum.

Göreve geldiğimizde mahallenin sorun ve sıkıntılarını azalarımızla beraber kamu kurum ve kuruluşların desteğini alarak çözmeye çalıştık.

Mahallemiz düz alan üzerine kurulu olduğundan Devrek Yolu Caddesi üzerinde bulunan Kabasakal Deresi bizim mahallemizden akmaktadır. 2007 yılında yağan kış yağmurlarında mahallemiz 2 defa sel felaketi yaşadı. 1997 yılında yaşanan sel felaketinde ise bir çok ev hasar gördü. Yaşanan sel felaketlerinde can kaybı olmadığı için mutluyuz. Sel felaketinde can kaybı olmamamasına  rağmen bir çok evimiz hasar gördü. Evleri hasar gören ailelerimiz için Kdz. Ereğli Kaymakamlığımız,Kdz.Ereğli Belediyemiz,  Erdemir, ve Kızılayın destekleri ile yaşanabilir ev ortamları en kısa sürede oluşturuldu.

Sel felaketinde hasar gören ailelerimize desteklerinden ötürü Kdz.Ereğli Kaymakamlığımız, Belediyemiz, Erdemir  ve Kızılay yetkililerine teşekkür ediyorum.

“KABASAKAL DERESİ ISLAH BEKLİYOR”

Kabasakal Deresi yaklaşık 2 bin 200 metre uzunluğunda, ana hatlarında ıslah çalışması yapılmasını, bunun yanı sıra yan kollarında ıslah edilmesini istiyoruz. Devlet Su İşleri(DSİ) tarafından 2012 yılı yatırım planına alınmasına rağmen bugüne kadar çalışma yapılmadı. Kış aylarını yaşayacağımız şu günlerde Kabasakal Dersinde gerekli çalışmalar başlamadığı için yerine göre tıkanmaların ve taşmaların olması muhtemel. Bu konuya DSİ’nin duyarlılık göstererek, çalışmalara başlamasını istiyoruz.

DSİ tarafından ilk çalışıma yapılma ki ardından Kdz.Ereğli Belediyemiz bu derede yapılması gerekenleri, üzerine düşenleri yapabilsin. Öncelikli çalışmanın başlamasını bekliyoruz.

Mahallemizde ayrıca Kdz.Ereğli Eğitim Fakültemize yakın olduğu için kız ve erkek öğrenci yurtlarımız mevcut. Yurtlarımızdan yararlanan öğrencilerimizin ihtiyaçları konusunda da elimizden gelen desteği sağlıyoruz.

Karadeniz Bölgesi’nin tek Alevi Kültür Dernekleri ve Cem Evi mahallemizde bulunmaktadır. İnsanlarımız burada cemlerini, ibadetlerini ve ayrıca kültürel olarak faaliyetlerini de sürdürmektedirler. Kültürel Faaliyetlerde Cemevi’miz öncülük etmekte olup, sosyal, kültürel kurslarda yapılmaktadır.

Jandarma Şehit Er Metin ÇEVİK’in ismi Kdz.Ereğli Belediye Meclisinin almış olduğu bir karar ile mahallemizde bir sokağa verildi.

Adı ölüm yolu olarak tabir edilen zaman zaman ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşandığı Kavaklık Yeşiltepe Yolu’nda Karayolları tarafından düzenleme yapılmasını istedik. Mahallemize doğal gaz hattı döşenerek, vatandaşlarımızın evlerinde kullanılmaya başlandı. Altyapı, kanalizasyon hattı çalışmaları yenilenerek, su şebekesinde var olan sorunlar giderildi. Mahallemizde çevre temizliğine önem verilerek apartman önlerine bırakılan çöplerin koku ve pislik yaymasını önlemek amacıyla çöp konteynırları konularak görüntü ve koku kirliğine son verdik.

“AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ MAHALLEMİZİN GÖZBEBEĞİ…”

Türkiye genelinde uygulamaya başlanan Aile Hekimliği sayesinde mahallemizde Aile Sağlığı Merkezimizi kazandırdık, vatandaşlarımız Aile Hekimlerine giderek ilaç yazdırma ve muayene işlemleri konusunda hizmetlerden yararlanıyorlar. Aile Sağlığı Merkezimiz adeta mahallemizin gözbebeği oldu. SB Devlet Hastanesine gitmeden işlemlerini buradan halleden halkımız, yapılamayacak tedaviler için doktorumuzun yönlendirilmesiyle SB Devlet Hastanesine gidiyorlar. Vatandaşlarımız Aile Hekimlerinin, Aile Sağlığı Merkezlerinin mahallemizde olmasından oldukça memnunlar. Aile Hekimliğinin uygulanmaya başlamasından Aile Sağlığı Merkezlerinin mahallelere kazandırılmasından halkımız oldukça memnun.

Merkezin kazandırılmasında, yapımında destek olan yardımda bulunan Fevzi ÖZDEMİR başta olmak üzere kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum.

Mahallemizde ayrıca Kavaklık Mahallesi Güzelleştirme ve Yaygınlaştırma Derneğimiz bulunuyor. Demek çalışmalarına devam ediyor, kendilerine yardımları için, ayrıca Cami yapımında emeği geçen halkımıza da teşekkür ediyorum.

“İLKÖĞRETİM OKULUNA İHTİYAÇ VAR”

Kdz.Ereğli Kaymakamlığı Kdz. Ereğli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile sık sık bir araya gelerek sorunlarımızı, dertlerinizi paylaşıyoruz. Mahallemize İlköğretim Okulu yapılması için girişimlerimiz devam ediyor. Öğrencilerimiz şuan için Cumhuriyet İlköğretim ve Erdemir İlköğretim Okuluna devam ediyorlar. Karşıdan karşıya yaya geçişlerinde zaman zaman sıkıntılar, kazalar oluyor. Ayrıca mahalle nüfusumuz her geçen gün artıyor ve oku ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu yüzden mahallemize İlköğretim Okulu yapılmasını istiyoruz. Sonuçta çocuklarımız bizim geleceğimiz, geleceğimize sahip çıkmalı ve onları okutmalıyız ki bizlere gelecekte sahip çıksınlar.

Mahallemizde ilköğretim okulunun yapılabileceği boş bir alan var. Bu alanın İlköğretim Okulu yapımı için kullanılmasını istiyoruz. Bunun için Kdz.Ereğli Kaymakamlığı Kdz. Ereğli Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu alana okul kazandırabilirsek öğrencilerimiz için çok iyi olacak. Saha kaliteli, sağlıklı bir eğitim yuvasının daha mahakllemize kazandırılmasını bekliyoruz.

Kdz.Ereğli İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından Spor Toto ile anlaşma sağlanarak yapımına başlanan Kapalı Spor Salonu Sosyal Tesisleri tamamlandı. Mahallemize ve Kdz.Ereğli’deki gençlerimize kazandırıldı.Bu sğpr Salonunda yerine göre farklı branşlarda basketbol, voleybol vs. turnuvaları yapılmakra ve öğrencilerimiz başarılarını sergilemektedir.

“ÇARŞIDA OLMAMIZ AVANTAJ…”

Kavaklık Mahalle Muhtarlığımızın çarşı içinde olması halkımıza sıkıntı yaratmıyor. Bilakis avantaj sağladığını düşünüyorum. . Muhtarlığımızda halkımız için son teknoloji hizmetlerini kullanıyoruz, ikametgâh, Nüfus Cüzdan Örneği vs işlemleri anında çözüme kavuşturuyoruz. Burada çözemediğim işlemler içinse halkımı yönlendiriyorum, gerektiğinde birlikte resmi dairelere giderek sorunları bizzat yerinde çözüme kavuşturmak için elimden geleni yapıyorum.

“HALKIN TAKDİRİ OLUR İSE ADAYIM…”

Bu mahallede yaşıyorum. 1999 yılından bu yana muhtarlık yapıyorum. Halkımın desteği ile bugünlere geldim. Mahallemin desteği olursa 2014 Mahalli İdareler Yerel Seçimlerinde muhtarlığa aday olacağım. Kararı halkımız verecek. Halkım ister ise muhtar olacağım. Halkın talebine cevap vermeye çalışacağım. Olmadığı takdirde göreve gelen arkadaşımıza başarılar dileyeceğiz. Yerel Seçimlerde muhtarlık yarışına katılan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.

“TEŞEKKÜRLER DEĞİŞİM’E…”

Yerel Seçimler öncesinde mahallelerimizi sorun ve sıkıntılarını gündeme alan Değişim Radyo Televizyon Yayıncılık Reklam ve İletişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Semih ÇOLAK'a, Değişim Medya Haber Merkezi; Evrim ÇAĞIRICI, Özge CERRAH ve Murat ÇINAR’a ayrıca Değişim FM  radyo yayınında bizlerle olan Yonca KARACA ve Ersen ÇELİK olmak üzere tüm çalışanlara da teşekkür ediyorum.

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 7261 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kavaklık mahallesi, nazif kaplan, Şakir KUMAŞ, Habil KAPAN, İbrahim AKKURT, Selahattin KURT,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 3 )

Sayfa : [1]
KAVAKLIK MAHALLESİ'NDEYİZ
SOLAK KÖYÜ YOL AYRIMINDAN İTİBAREN KAVAKLIK MAHALLESİNE BAĞLANMASINI GEREKİR KEPEZ MAH ÇOK GENİŞ BURADAN İTİBAREN KAVAKLIĞA BAĞLARSAK HİZMET AÇISINDAN DAHA İYİ OLUR
Gön : MURAT ÖZCAN  21 Kasim 2013 : 20:16:38  Zonguldak

KAVAKLIK MAHALLESİ'NDEYİZ
Adam gibi adamsın MUHTARIM..... Allah seni başımızdan eksik etmesin......RABBİM SENİ MUVAFFAK ETSİN...
Gön : MUSTAFA DUMAN  08 Kasim 2013 : 23:02:41  Zonguldak

KAVAKLIK MAHALLESİ'NDEYİZ
Muhtarımızı gayretli çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.
Gön : Ömer TELLİ  07 Kasim 2013 : 22:41:25  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Nerede ve nasıl olursan ol, Allah?dan kork. Kötülük işlersen, hemen arkasından iyilik yap ki, o kötülüğü silip süpürsün. İnsanlarla güzel geçin!? Tirmizî, Birr 55

( )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 04-2019
ERTEM ECZANESİ
TEL : 323 77 07
Erdemir Caddesi No: 20
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 38543
  Bugün : 1022
  Toplam: 95464510
   Şuan Çevirimiçi:

 179 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Başkan Posbıyık’tab çocuklara sürpriz…
» Kdz.Ereğli Yaza hazırlanıyor...
» Jandarma ve İtfaiye ekipleri kurtardı... Video lu Haber
» Uzun, çetin bir yol... Nereden nereye? ŞEMSİ DURDU
» TEK İSTEĞİ…
» Başkan Posbıyık'ın Taziye Mesajı...
» Kadına şiddet… Kısa filmde…
» Tarihi hamamda yıkım başladı AMA!... Video lu Haber
» FİYATI EL YAKIYOR
» Motosiklet ile otomobil çarpıştı… Yaralılar var…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com