kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
26 Mayıs 2019 Pazar
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
SÖZ KİRMANLI’DA
SÖZ KİRMANLI’DA

Kdz.Ereğli’de var olan 31 mahallemizde planladığımız, “Söz Mahallede” haber ve programımızda bu hafta Kdz.Ereğli’nin kalbi konumundaki Kirmanlı Mahallesindeyiz.

 29 Kasim 2013 23 : 52 

Muhtar : Nurettin YAMAN

Azalar : Raşit GÖRGÜLÜ, Abdullah GÜREL, Tacettin ARKAN, Ahmet YILDIZ

Seçmen Sayısı : 1600

Sokak/Cadde Sayı : 13

Nüfus : 5500

Hane Sayı : 600

Sınırlan : Kdz. Ereğli’nin kalesi olarak tabir edilen Kaletepe’den başlayan Kirmanlı

Mahallesi, Akarca, Uzunmehmet ve Murtaza Mahalleleri ile sınır komşusudur

Cadde ve Sokak İsimleri : Kirmanlı Mahallesi: Pestilci, 1 Nolu Pestilci, Kayadibi, Vatan Caddesi, Rüzgârlı Sokak, Mehmet Çelikel Sokak, Ağdacı Sokak, Zirve Caddesi, Kale Sokak, 3No!u Bayır Sokak, Dış Çeşme Sokak, Nihat Can Sokak ve Halil Eken Sokak olmak üzere toplam 13 sokak ve caddeden oluşuyor. En işlek ve yoğunluğun olduğu cadde ise Vatan Caddesi

Değişim Radyo’da(93.9) frekansında, “Güne Merhaba” programında Kirmanlı Mahalle Muhtarı Nurettin YAMAN ile geçmişten günümüze mahallemizi tanıyor, yapılan çalışmaları dünüyle bugünüyle masaya yatırıyoruz. Programımızda ayrıca, Mahalle Muhtarımızın 2014 yerel seçimleri ve beklentilerine yönelik düşüncelerini de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kdz.Ereğli’nin tam ortası, hatta kalbi olarak kabul edilen Kirmanlı Mahallesi Muhtarı Nurettin YAMAN ile yaptığımız radyo yayını ve mahallemizde gerçekleştirdiğimiz röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Yerel haritadan baktığımızda kalbi andıran görünümüyle dikkatleri çeken, Kaletepe’nin yer aldığı tarihi ve turistik yapıların bir bütün olduğu Kirmanlı Mahallesi Kdz. Ereğli’nin ilk mahallelerindendir.

Kaletepe Göztepe ve Çeştepesi’nde bulunan gözetleme kuleleriyle gözleniyor.

YAMAN; Kdz. Ereğli'nin kalesi tabir edilen Kaletepe'den başlayan Kirmanlı Mahallesinin Akarca, Uzunmehmet ve Murtaza Mahalleleri ile sınır komşusu olduğunu ayrıca Ereğli'nin yerleşik ve yaşam merkezi konumunda ki merkez mahallelerden biri olduklarını söylüyor. Ayrıca Ereğli'nin tarihi ve turistik yapılarının yoğunluk da olduğu mahallelerden biri olduklarının da altını çiziyor.

Kirmanlı Mahalle Muhtarı Nurettin YAMAN, yeni seçilen bir muhtar olmasına rağmen 2004 yerel seçimlerinde mahalle Muhtarı olan Nazmiye CAN Hanım ile aynı büroyu paylaşmasından dolayı muhtarlık görevine bir yerde farkında olmadan başlamış.

Kdz. Ereğli yerel haritalarına baktığımızda da görülebileceği gibi mahallemiz Kdz. Ereğli’nin kalbini andırıyor. Mahallemizde yaşayan insanlar yıllar öncesinde bu mahallede gözlerini açmış, çocuklarını bu mahalle de büyütüp iş güç sahibi yapmışlar. Çocukları evlense de, torunları da olsa büyüklerimiz halen mahallemizde yaşamaya devam ediyor.

“NASIL ADAY OLDU?”

Muhtar YAMAN; 29 Mart 2004 yerel seçimleri öncesinde, o zamanki Mahalle Muhtarımız Nazmiye CAN Hanımın kendisini aday göstermesiyle, Muhtar Nazmiye Hanımın isteği üzerine Muhtarlığa aday oldum.

Bundan sonrasını kendi ağzından dinleyelim;

"Benden önceki muhtarımız olan Sayın Nazmiye CAN Hanımla yaklaşık 5-6 yıldır aynı büroyu paylaştık. 2009 yerel seçimlerinde aday olmayacağını söyleyerek daha önceki seçimlere girmişti. Seçimleri kazandı. Daha sonra kendisi ile yapmış olduğumuz görüşmelerde hep 'Nurettin oğlum bir daha ki seçimlerde aday olamayacağım, yerime seni aday göstereceğim, benden sonra bayrağı sen devir alacaksın' diye söylerdi. Seçim zamanı gelip çattığında da Nazmiye CAN Hanım ve mahalle halkının desteğiyle Kirmanlı Mahalle Muhtarlığı için adaylığımı açıkladım ve halkımızın da teveccühleriyle seçimler sonucunda muhtar olarak göreve başladım.

Muhtarlık başvurumu yaptığımda da hedeflerimi belirleyerek, mahalle halkımızla paylaştım öncelikli hedefim; mahallemizde gençlerimize ve çocuklarımıza yönelik park ve sportif alanları mahalleye kazandırmaktı. Oldukça geniş bir nüfusa sahip olan mahallemizdeki 3 çocuk parkı maalesef yetersiz kalıyordu. Bunu gerçekleştirmek için Kdz.Ereğli Belediyemiz ile ortaklaşa çalışmalarımız oldu. Bu yönde girişimlerimizi de yaptık. Mahallemizin ihtiyacı olan çocuk parkları ve sportif alanları mahallemize kazandırdık.

“MAHALLEMİZ KDZ.EREĞLİ’NİN KALBİNİ ANDIRIYOR”

Kirmanlı Mahallesinin Kdz Ereğli Belediye sınırları içinde kalbe benzeyen mahalle olarak tabir ediliyor. Kdz.Ereğli'nin kalesi olarak tabir edilen Kaletepe'de mahalle sınırlarımız içerisinde yer alıyor. Kaletepe'den Kdz.Ereğli'yi izlemeye, görmeye gelenler oluyor. Mahallemizdeki ilköğretim okulu öğrencilerimiz Kayabaşı Alemdar ilköğretim Oku u'na devam ederlerken, Lise ve dengi okul öğrencilerimizde ilçe sınırları içerisinde mevcut bulunan Lise ve dengi okullarda öğrenim görmeye devam ediyorlar. Mahallenin sessiz sedasız yapısıyla, Kdz. Ereğli'nin merkezi sayılabilecek konumda, yerleşik yaşamın oturduğu mahallelerinden biridir Ayrıca mahallemize baktığımızda ilginç bir işleyişte göze çarpıyor. Mahallemizde bazı sokaklarda yolun sağ tarafı Kirmanlı Mahallesine ait olurken, sol tarafı da Murtaza ve Akarca Mahallesine ait olabiliyor. Mahalle içinde 2-3 mahalle daha çıkıyor. Mahallemizdeki sokakların darlığı ve tek kişinin geçebileceği kapasitede olması da eskiyi andıran görünümüyle varlığını sürdürüyor" dedi.

“TARİHİ KALETEPE GÖZBEBEĞİMİZ…”

Mahallemizin en önemli tarihi yapılarından biri olan, halen daha varlığını sürdüren Kdz.Ereğli Kalesi olarak, Büyük Kula, Küçük Kula olarak da tabir edilen Kaletepe Mahalle sınırları içinde yer alıyor. Bilindiği gibi Kdz. Ereğili'mizin üç tepesi var. Göztepe, Çeştepe ve mahalle sınırlarımızda yer alan iki tepeden 24 saat gözetleme kuleleriyle gözetlenen Kaletepe'nin adeta Kdz.Ereğli'nin kalbi niteliğinde yerini koruyor.

Kaletepe’yi Kdz.Ereğli’de yaşayanların mutlaka görmesi gerekir diye düşünüyorum. Kale tepe’nin olduğu alan kimilerine göre Büyük Kula, kimilerine göre Küçük Kula olarak da tabir ediliyor. Bize göre Kaletepe mahallemizin gözbebeği ve mahalle halkı olarak elimizden geldiğince sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Kale Tepe 150 metre ile şehrin en yüksek tepesidir. Hemen altından başlayan bir yelpazeyle kıyıya doğru genişleyen eski Ereğli bu tepenin eteklerine kurulmuştur. Katip Çelebi'nin Cihan- nüma adlı eserinde liman kent anlamına gelen Bender- Ereğli olarak anılan şehir, sanayi kimliğine karşın güzelliğinden, estetiğinden ve doğallığından bir şey kaybetmemiş olmasını Atatürk ün doğumunun 100. Yılı etkinlikleri çerçevesinde başlatılan şehircilik çalışmalarına borçludur.

Anadolu Kavağına 105 mil deniz mesafesinde olan ve Pontus Herakiesi harabeleri üzerine kurulu şehir, Alaca ve Bababurnu' nun oluşturduğu doğal dalga kıranla yıldız ve poyraz rüzgârlarına kapalı, eşsiz bir limana sahip olması nedeniyle, çevrenin en eski yerleşim yeridir.

“TARİHİ MAHALLE KİRMANLI…”

Kaletepe dışında Mahallemizde 1257 yılında yapılan ve halen kullanılmakta olan tarihi Kirmanlı Camimin yer alıyor. Bu tarihi caminin gerekli zamanlarda bakım ve onarımları yapılarak, halkımıza hizmet etmeye devam ediyor.

Tarihi ve turistik yapıların var olduğu mahallemizde ayrıca tarihi evlerin ve yapıların yoğun olduğunu görüyoruz. Tarihi yapıların kimi yok olurken kimilerinin yerine yeni inşaatlar yapılırken, tarihi önemi ve değer olan yapılarımızda koruma altında tutuluyor. Bunlar arasında Tarihi Kaletepe içinde yer alan ve M.Ö. dönemlere ait olurken, şu an için herhangi bir koruma altına alınmadı.

“BAŞKAN POSBIYIK’A TEŞEKKÜR…”

Mahallemiz oldukça eski ve köklü bir mahalle eksiklerimiz vardır. Ancak ben şunu söylemek istiyorum. Kdz.Ereğli Belediye Başkanımız Halil POSBIYIK başta olmak üzere Başkan Yardımcılarımıza, Daire Müdürlerimize ve bu işin kahramanları olan personele çok teşekkür ediyorum. Muhtarlar olarak Belediyeden destek alamadım diyebilecek kimse yoktur. Amacımız, Kdz. Ereğli’yi daha da güzelleştirmek. Bunun içinde elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

“AİLE DESTEĞİ TAM”

Muhatralık görevimde ailem bana destek veriyor. Aile desteği olmadan bu iş olmaz. Huzurla güvenle bu işi yapabilmek için sevenlerinizin, ailenizin sizin yanınızda olması çok önemli. Ailemin ve sevdiklerimin desteklerinin devam edeceğini de biliyorum. Ailemin yanı sıra bana bu yolda destek olan azalarıma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

“DAHA GÜZEL BİR KİRMANLI İÇİN ADAYIM”

2014 yerel seçimlerinde mahalle halkının desteği ile aday olacağım. Çünkü Muhtarlık gönül ve sevgi işidir.

Güzel şeyler yaptığıma inanıyorum, ben bu işe kendimi adadım. Bu zamana kadar güzel çalışmalar yaptığıma inanıyorum, Bundan sonra da Mahallemizin güzelliklerine güzellik katmak için 2014 Yerel Seçimlerinde Adayım. Mahalle sakinlerimin tekrar bu görevi bana verirlerse bu dönemde gösterdiğim heyecandan daha fazlasını ikinci dönemde fazlasıyla göstereceğimden emin olabilirler.

“TORUNU GÖRKEM, CANLI YAYINA KATILDI”

Kirmanla Mahallesinde yaşayan vatandaşlar Mahalle Muhtarlarını canlı yayında sesini duyunca, telefon ile canlı yayına katıldılar.

Muhtar Nurettin YAMAN’ın torunu 8 yaşındaki Görkem YAMAN, Büyükbabasını arayarak, canlı yayına katıldı. Görkem; ‘Büyükbabasına, canlı yayına katıldığı için başarılar dilerken, mahalleye yapılan çocuk parkları için arkadaşları adına teşekkür etti.

“TEŞEKKÜRLER DEĞİŞİM’E…”

Yerel Seçimler öncesinde mahallelerimizi sorun ve sıkıntılarını gündeme alan Değişim Radyo Televizyon Yayıncılık Reklam ve İletişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Semih ÇOLAK'a,Değişim Medya Haber Merkezi; Evrim ÇAĞIRICI, Özge CERRAH ve Murat ÇINAR’a ayrıca Değişim FM radyo yayınında ‘Güne Merhaba’ programında bizlerle olan Yonca KARACA ve Ersen ÇELİK olmak üzere tüm çalışanlara da teşekkür ediyorum.”dedi

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 5444 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 6 )

Sayfa : [1]
SÖZ KİRMANLI’DA
Sayın Muhtarım dış çeşme herzaman arkanda. Yaptığın çalışmalar hayır işi ve bu tür işler gözden uzak yapılır, herkesin bilmesine gerek yok. Sen bunu başardın. Bilen biliyor. En önemlisi ALLAH biliyor. Seninleyiz.
Gön : Ereğlili  21 Aralik 2013 : 10:29:48  Zonguldak

SÖZ KİRMANLI’DA
doğalgazlı evlere kömür verildiği doğrumu doğruysa bi zahmet bende isterim kömür varsa oy var.....
Gön : ereğlülü  07 Aralik 2013 : 01:40:07  Zonguldak

SÖZ KİRMANLI’DA
oyum SALİH' e
Gön : ereğlili  04 Aralik 2013 : 01:26:08  Zonguldak

SÖZ KİRMANLI’DA
Kirmanlşı mahallesi dış çeşme sokağa senede kaç sefer uğrar sayın muhtarımız ?
Müşterek kullanılmak üzere oturak talebinde bulunduk, HERKEZİN KAPI ÖNLERİNDE 2 ŞER 3 ER 6 hanenin kullanması için talep karşılanmadı ne kadar tezat bir durum değilmi. Sokağın otunu çöpünü kendimiz temizleriz. Merdivenlerde ot temizleme işini kendimiz yaparız. He bir de 10 gün önce belediyeden gelen ekip otları temizlemiş güya öbek öbek sokak boyu dizmişler, biz el arabalarıyla kendimiz temizliyoruz. Heleki nihat can sokağın başına yapıklan park tam bir fiyasko ........... Gerekirse fotoğraf çekip göndereceğim ... DEVAMI
Gön : Dışçeşmeli  03 Aralik 2013 : 10:57:43  Zonguldak

SÖZ KİRMANLI’DA
e sıra bayrağı başkalarına devretme zamanı muhtarım.....
Gön : ereğli  01 Aralik 2013 : 01:43:07  Zonguldak

SÖZ KİRMANLI’DA
Yaptiklarinizdan dolayi tesekkurler basarilarinizin devamini dileriz
Gön : ceylan yaman  30 Kasim 2013 : 11:54:26  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Kararlı bir istek karşısında hiçbir inkansızlık yoktur.

( anonim )
NÖBETÇİ ECZANE
26 - 05-2019
BİLGİ ECZANESİ
TEL : 0372 312 05 00
Müftü Mah. Erdemir Cad. No: 38B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 43344
  Bugün : 32500
  Toplam: 96819419
   Şuan Çevirimiçi:

 90 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Trafik masaya yatırıldı...
» Endemik ve Gastronomik… OSMANLI ÇİLEĞİ
» Kömürspor'da Teknik Direktörü TAMAM...
» Belediyeyi yeniden ŞAHLANDIRACAĞIZ!.. Video lu Haber
» Sevenlerini üzdü...
» Esnafa zor anlar yaşattı…
» Yunuslara nazar değdi…
» Özlem sona eriyor… Tarihi sahnede açıkladı… Video lu Haber
» Yer SARI gök KIRMIZI oldu… Video lu Haber
» Kafa kafaya çarpıştılar... Can kaybı, yaralılar...
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com