KASHMİR PARK YAN BANNER
kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
kdz. ereğli, buzdağı su, yeni yüzüyle hizmetinizde,
23 Şubat 2019 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
BALI MAHALLESİNDEYİZ
BALI MAHALLESİNDEYİZ

Kdz. Ereğli’de var olan 31 mahallemizde planladığımız, “Söz Mahallede” haber ve programımızda bu hafta Balı Mahallesindeyiz.

 07 Aralik 2013 14 : 36 

Muhtar : Mustafa YAMAN

Nüfus: 1200

Hane Sayı: 250-300

Azalar: Hüseyin YILMAZ, Mustafa KESKİN, Kadir FİDAN, Şaban DEMİRHAN

Cadde ve Sokak İsimleri: İrfan Erdem Sokak, Gökme Caddesi, Kadri Keskin Sokak, 1 nolu Balı Merkez, 2 nolu Balı Merkez, Muharrem Yaman, Şehit Hüseyin Bırak , Ali Yılmaz Sokak, Yukarı- Aşağı Sokak, ve Çayır Arkası Sokak olmak üzere toplam 11 cadde ve sokak bulunuyor.

Balı Mahallesi Muhtarı Mustafa YAMAN ile geçmişten günümüze mahallemizi tanıyor, yapılan çalışmaları dünüyle bugünüyle masaya yatırıyoruz. Programımızda ayrıca, Mahalle Muhtarımızın 2014 yerel seçimleri ve beklentilerine yönelik düşüncelerini de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Balı Mahalle Muhtarımız YAMAN ile mahallemizde gerçekleştirdiğimiz röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Mahalle sınırı Kdz. Ereğli’ye 7 km. uzaklıkta Kuzey Karadeniz Sahili denizle kaplı bir yüzeyi dağlarla, batısı Kırmacı Mahallesi, doğusunda ise Keşkek Köyü ve Maden Ocakları var.

Bu hafta Kdz.Ereğli Belediye sınırları içerisine 6 yıl önce katılan Balı Mahallesinin muhtarı Mustafa YAMAN ile görüştük. 26 Mart 1989-19 Nisan 1999 tarihleri arasında Köy Muhtarlığını yapan baba Muharrem YAMAN’ın vefat etmesiyle halkın desteğini arkasına alarak muhtarlık görevine başlayan Muhtar Mustafa YAMAN, 2002 yerel seçimlerinde de halkın desteğiyle Muhtar adayı olan Mustafa YAMAN, seçimlerden galip gelerek göreve başlar. O gün bugündür mahallenin muhtarlığına devam ediyor, mahallenin güzelleşmesi ve gelişmesi için elinden geleni yapıyor.

Balı Mahalle Köprüsünü Mahalleye Kazandırdı

Muhtar YAMAN; 2002 yerel seçimleriyle beraber hedeflerim doğrultusunda çalışmaya öncelikli olarak Mahalle halkının karşıdan karşıya geçmesinde zorluklar yaşadığını, düşüp kalkanların olduğunu gördüğüm için Mahalle Köprüsünden başladım. Türkiye Taş Kömürü İşletmelerinden emekli olduğum için her ay düzenli olarak TTK’na arkadaşlarımı ziyarete giderdim. Yapılanları, yapılacak çalışmaları onlardan öğrenirdim. Bir gün yine gittim. TTK Müessese Tesislerinde yer alan karşıdan karşıya köprü vazifesi gören uzun sarnıçların kaldırılacağını söylediler.

Balı Mahalle Köprüsünün belli bir plan projesi yoktu, santim santim ölçüp biçerek uygun yeri ayarladım, ustalarla, yetkililerle görüştüm.

Bu köprüyü yapabilmek için yetkililer olsun, mahalle halkım olsun desteklerini esirgemediler. Köprüyü zor şartlar altında, yokluktan varlık yaratmaya çalışarak, imece usulu 3-5 ay içinde tamamlayarak kullanıma açtık. En büyük sorunu bir nebzede olsun çözmenin sevincini yaşadım. Mahalle Köprümüz: Balı Mahalle Köprümüz 36 m boyunda, 19 m yüksekliğinde ve 2,5 m. genişliğindeki yer alıyor” dedi.

“DEMİRCİ DEDE EFSANESİ VE TARİHİ SU KEMERLERİ GÖZBEBEĞİMİZ…”

Demirci Dede Efsanesi: M.Ö. yıllarda buralarda yaşayan insanlar demir kazanarak geçimlerini sağlıyorlarmış. Yağmur yağmadığı uzun yaz aylarındaysa insanların yağmur duasına çıktıkları söylenir. O gün bu gündür Demirci Dede bir efsanedir. Halen daha günümüzde adak adamaya, dilek dilemeye gelenler oluyor. Belli bir koruma altına alınmadığı için Demirci Dede Kazıları dağılıp yıpranmış durumdaydı.

Yol çalışmalarına Kdz.Ereğli Belediye yetkilileri tarafından başlanıldı, kısa sürede tamamlandı. Bu tarihi eserlerin tarihi ve turistik önemi biraz geç de olsa fark edildi. Demirci Dede Efsanesini ve Tarihi Su Kemerlerini Kdz.Ereğli Belediyesi ve Müze Müdürlüğü’nün katkıları ile halkın kullanımına açıldı.

Tarihi Su Kemerleri: M.Ö. Cenevizliler Döneminde yapılan su kemerleri eşsiz güzelliği ile mahallemizin gözbebeği.

“BAL YETİŞTİRİCİLİĞİNDEN MAHALLE ADINI ALDI”

1990’lı yıllarda köyümüzde balcılık çok yaygındı. İnsanlar balcılık yaparak geçimlerini sağlıyordu. Mahallemiz adını bal yetiştiriciliğinden alıyor diyebiliriz. Şimdilerde ise bal yetiştirildiği eskiye göre azaldı.

Tarım ve hayvancılıkla uğraşan sınırlı sayıda aile var. Mahallemiz bi yerde emekli mahakllesi diyebiliriz. Çünkü 160 emekli, 30 dul yetim var. 25-30 devlet çalışanının yanı sıra 30-40 kişi de kendi imkânlarıyla geçimini sağlıyor.

“ EKSİKLERİMİZ TAMAMLANDI”

Mahallemizde eksikliklerin yüzde 80’i tamamlandı. Kdz.Ereğli Belediye yetkililerimiz tarafından yapılan çalışmalar; 14 km. boru döşendi. 2 km taş duvar, 500 metre beton yol, 10 km asfalt yol olmak üzere 1 adet 500 ton su deposu da yapıldı.

Mahallemize doğal gaz 2010 yılında geldi. Mahalle halkının büyük kısmı doğal gaz kullanıyor.

Mahallemizde yapı devam eden bir camimiz, mezarlıklarda ise kilit taş döşemelerinin en kısa sürede yapılmasını bekliyoruz.

Mahallemizin elektriği Kandilli’den geliyordu, 2005 yılında yapılan iyileştirme sonucunda artık elektrik Kdz.Ereğli’den geliyor.

“KDZ.EREĞLİ –KANDİLLİ YOLU ÇÖZÜM BEKLİYOR”

Kdz. Ereğli-Kandilli arasındaki 4 bin 200 metrelik bağlantı yolu düzenlenen tören ile açılmıştı. KÖYDES'in asrın projesi olarak nitelendirilen bağlantı yolun yapılmasından sonra Kandilli ve Gökçeler Belediyesi halk otobüsleri, işçi servisleri, öğrenci servisleri ve kömür taşıyan tırlar bu yolu kullanmaya başladı. Yolun dik, virajlı ve de dar olması ise araç sürücülerini tedirgin ediyor.

Kandilli - Kdz.Ereğli Karayolu yapıldı denilmesine rağmen yapıldı. Yapılan bir yer var, ancak önemli noktada yol çalışması bitti. Esas önemli olan yer yapılmadı. Köseağzı mevkiinde yapılması gereken yer ne yazık ki yapılmadı. Kış mevsimi geldi, aşırı yağan yağmurlarda bu yolda kaya parçaları yola düşebilir. Her an kaza olacak yukarıdan kaya düşecek, canlar yanacak diye tedirgin oluyoruz. Allah korusun bu kaza yaz ayında olduğunu düşünürseniz plajda yer alan insanlar zarar görebilir, can kayıpları olabilir.Her an kaza olacak diye tedirginlik duymaktayız. Ayrıca, yolda her hangi bir buzlanmada araçların kayma olasılığı ve yolun dar olmasından dolayı uçurum olan kısımlara demir direk ve çelik halatlar çekildi. Ancak, bizle tedirginiz, her an kaza olacak, kayma olacak diye çok tedirginiz. Bu yola acil çözüm bulunmasını bekliyoruz.

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 6234 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Mustafa YAMAN, Balı Mahallesi,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
BALI MAHALLESİNDEYİZ
balı adının söylendiği gibi bal yetiştiriciliğinden degilde,orta asyadan göcen türk boylarından olan bir kavmin köse ağzı diye bilinen mevkiye çıkması ,ve bu bölgeye yerleşmeleri .sonrada soy namı ile anılan BALI,adlı kişilerden oluşan guruplar dan dır .Daha sonra soyadı kanunu ilede bir sülaleye hitap etmiştir. Bunun yanısıra umallar, dedegil.gökme ler vb adlarla daha başka sulalarde bulunmaktadır .Aynı zamanda umallı köyü, dedeler köyü. bu sülaleden göçerek kurulduklarıda , anlatılmaktadır. Yani balcılıkla bir alakası yoktur.
Gön : HASSAN COŞKUN  03 Ocak 2014 : 18:59:22  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Beklemesini bilenin her şey ayağın gelir.

( Bolzac )
NÖBETÇİ ECZANE
23 - 02-2019
GÜR ECZANESİ
TEL : 322 50 10 - 11
Müftü Mh. Çetin Apatay Bul. No: 20A Ekomar Acil Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KAAN ECZANESİ
TEL : 322 00 38
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:24-A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 37527
  Bugün : 3328
  Toplam: 92896092
   Şuan Çevirimiçi:

 117 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Şahin’den ‘Ağır Ceza’ müjdesi
» Posbıyık’tan bir ilk…
» Posbıyık sahaya indi
» Şahin: “TAAHHÜDÜMDÜR!”
» Uysal seçim bürosu açılışında konuştu:
» Şahin meclis üyesi adaylarıyla buluştu!
» Posbıyık: “Artık sahalardayız!”
» Öztürk, Ankara Başsavcısı Kocaman’ı ziyaret etti
» AK Parti listelerini teslim etti
» İttifak bilmecesinde son nokta…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com