kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
10 Aralık 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
SÖZ SÜLEYMANLAR'DA...
SÖZ SÜLEYMANLAR'DA...

Kdz.Ereğli’de var olan 31 mahallemizde planladığımız, “Söz Mahallede” haber ve programımızda bu hafta Kdz.Ereğli’nin en eski mahallelerinden biri olan Süleymanlar Mahallesindeyiz.

 14 Aralik 2013 16 : 27 

Muhtar: Hüseyin SOYARSLAN

Nüfus: 13.000

Hane Sayısı: 7.000   İş yeri Sayısı : 25

Azalar: Ayhan YAVUZ, Murat KİRİŞ, Özcan KARATAŞ, Hüseyin ERDÖL

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı(SYDV )Yardım Alan Kişi Sayısı: 70

Mahalle Sınırları: Orhanlar Mahallesi başta olmak üzere Akarca,  Uzun Mehmet ve Kırmacı Mahalleleri ile sınır komşusuyuz.

Mahalle Cadde ve Sokakları: Hastane Cad., İstasyon Cad. İstikbal Cad. ,İhsan Öncel Cad., Sabit Nihat Duran Cad., Mustafa Güçeri Cad., Necati Ertan Cad., 1 Nolu İstasyon Cad., Kavak Dibi Cad.

Sokakları: Ali AYDOS, Feti  ENGÜR, Kemal ÇETİNDAĞ, Hacı Hasan KONAK, Razi DENİZ, Ayazma, Defne, Cehennem Ağzı Mağaralar Sok., Çavdarlı, M. Ali YILMAZ, Kandilli Lojmanları, Şehit Güven KESKİN, Açık Hava ÇIKMAZ, Eski Kaymakam Evi Arkası Sok., Askeri Plaj Sok., Soğuk Hava Sokak olmak üzere  toplam 34  cadde ve sokak bulunuyor.

Değişim Radyo’da(93.9) frekansında, “Güne Merhaba” programında Süleymanlar MÖahallesi Muhtarı Hüseyin SOYARSLAN ile geçmişten günümüze mahallemizi tanıyor, yapılan çalışmaları dünüyle bugünüyle masaya yatırıyoruz. Programımızda ayrıca, Mahalle Muhtarımızın 2014 yerel seçimleri ve beklentilerine yönelik düşüncelerini de kamuoyu ile paylaşıyoruz. Kdz.Ereğli’nin tam ortası, hatta kalbi olarak kabul edilen Süleymanlar Mahallesi Muhtarı Hüseyin SOYARSLAN  ile yaptığımız radyo yayını ve mahallemizde gerçekleştirdiğimiz röportajı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Kdz.Ereğli’nin en eski mahallelerinden biri olan Süleymanlar Mahallesinde 3. Dönem Muhtarlı görevini yapan Muhtar SOYARSLAN, Kdz.Ereğli Belediyesinin destekleri ile  mahallede eksiklerinin tamamlandığını belirtti.

“NASIL MUHTAR OLDU?”

Bundan 15 sene önceydi. Bir Muhtar arkadaşımla aramızda tartışma geçti.’ Ben muhtarım, benim dediğim olur.’dedi. Onun üzerine inat yaptım. Mahalle halkı da bana Muhtar ol diyorlardı. Ben hayır diyordum. Bunun üzerine, ben Muhtar olmak istiyorum dedim. Seçimlere de 12 gün vardı. Aday olarak Muhtar oldum. Rahmetli annem olmamı istemiyordu. Çünkü çok işim vardı. Oğlum, kendini çok yoruyorsun diye kızıyordu.  

“EKSİKLERİMİZ TAMAMLANDI”

Mahallemizde 15 yıldır Muhtarlık yapıyorum. 15 yıldır mahallemize çok hizmet yapıldı, eksiklerimiz tamamlandı. Benden önceki Muhtar Ağabeyimiz bir kahvenin köşesinde Muhtarlık yapıyordu. Doğru mahalle kayıtları yoktu. Muhtar olduğumda kendisi ile görüştük. Bana, bakkal defteri gibi fihristli defteri vardı. Onu bana verdi. Hala hatıra olarak 15 senedir onu saklıyorum. Bir de mühür aldım. Onun dışında herhangi bir liste, seçmen dosyası,   cadde ve sokaklarının yer aldığı bir evrak dahi almadım.

Bugün ise bizim mahallemizin yapılanları, yapılacakları, seçmenlerimizden tutunda  cadde ve sokak isimlerine varıncaya kadar hepsi tek tek dosyalar halinde yer alıyor. Günümüzde bilgisayar ile çalışıyoruz.  Ve mahallemizin en güzel yeri olan Yöresel Evlerde Muhtarlık Büromuz vardır. Mahalle halkımıza burada saygıyla hizmet sunmaktayız.

Kdz.Ereğli Belediyemiz mahallemize çok büyük hizmetler yapmıştır, yapmaya da devam etmektedir. Mahallemiz sınırları içinde İtfaiye Müdürlüğü,  Zabıta Müdürlüğü, Liman Başkanlığı ve inşaatları devam eden Adliye Binası ve Fen Lisesi inşaatları devam ederken,  yeni yeni okullarda mahallemize yapılmaktadır. Mahallemizde çocuklarımızın ve gençlerimizin boş zamanlarını değerlendirmeleri için Çocuk Parkları yapıldı. Yenilenmesi gereken bir iki çocuk parkımız var. Bunlarda en kısa zamanda yenilenerek, mahallemizin hizmetine sunulacak.

“CEHENNEAĞZI MAĞARALRI MAĞARALAR GÖZBEBEĞİMİZ…”

Kdz.Ereğli’nin tarihi ve turistik yerlerinden olan Cehennemağzı Mağaralarıda mahallemizin gözbebeği diyebiliriz.

Hatırlanacağı gibi; ‘Yunan Mitolojisinde güç tanrısı Heracles´in (Herkül) yeryüzündeki 12. ve son görevini gerçekleştirdiği mekan olan Cehennemağzı Mağarası, Hades´in Ölüler Ülkesi olarak anılır. Cehennem Köpeği Kerberus´u yeryüzüne çıkarmak olan Heracles, Argonotlar´ın Altın Postu bulmak amacı ile çıktığı sefere katılarak Karadeniz Ereğli´ye gelmiş, Hermes ve Athena´nın desteklerini alarak bu önemli görevini tamamlamıştır. Görevi gerçekleştirdiği yer de Cehennemağzı Mağaralarından biri olan Hades Mağarasıdır. Halk arasında Herkül, Koca Yusuf, Dımdım olarak da anılan bu Mağaranın büyük bölümü su ile kaplıdır. Yamaç üzerinde bulunan Mağaraya dar bir geçit ve dik bir merdivenden inildiğinde otantik bir görüntü ile karşılaşılır. Özellikle suyun alt kısmında verilen ışıklandırma sayesinde çok hoş bir manzara oluşmaktadır.

İşte Karadeniz Ereğli adı da buradan gelmektedir. O dönem kentte yaşayan halk, Heracles´in bu başarısına ithafen buraya Heracleia Pontika (Herkül´ün Şehri) adını vermiştir. Zamanla Heracleia Ereğli´ye dönüşmüştür.

Cehennemağzı Mağaraları 30-50 metre aralıklı olarak sıralanmış 3 mağaradan oluşur. Bunlardan ilki olan Kilise Mağarası, Hz. İsa´nın 12 Havarisinden biri olan Aziz Andreas´ın Anadolu´da Hristiyanlığı yaymak amacı ile ilk ayinini düzenlediği mağara olarak bilinir. Zemini geometrik motifli mozaiklerle döşelidir.

Cehennemağzı Mağaralarının en genişi olan Ayazma Mağarasının zemini diğer iki mağaranın su sarnıcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde muhteşem akustiğe sahip bu mekanda konser ve dinletiler gerçekleştirilmektedir.

Tarihi ve eşsiz güzellik olan Cehennemağzı Mağaralarını özellikle Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali başta olmak üzere, yaz aylarında ziyaretçi sayısı artıyor. 

Ayrı bir güzellik olan ve Mahalle Muhtarlığımızda içinde bulunduran Yöresel Evler,  Garnizon Komutanlığı, Kdz.Ereğli Devlet Hastanesini de içinde bulunduruyor.   

“HALI SAHAYI MAHALLEMİZE KAZANDIRDIK”

Kfdz.Ereğli’de  5 mahalleden birinde olan nini Halı Sahayı da çocuklarımızın ve gençlerimizin talepleri doğrultusunda mahallemize kazandırdık. Gençler halı sahada  mini futbol turnuvaları yaparak vakit geçiriyorlar, spor tapıyorlar. Mahallemizde yer  alan  dereler Islah edildi. Yani mahallemizde sorun kalmadı gibi bir şey.

"BAŞKAN POSBIYIK’A TEŞEKKÜR…”

Mahallemiz oldukça eski bir mahalle. Gün geçtikçe gelişiyor ve büyüyen bir mahalleyiz. Mahallemize yapılan ve yapılması planlanan  hizmetlerden ötürü Kdz.Ereğli Belediye Başkanımız Halil POSBIYIK başta olmak üzere Başkan Yardımcılarımıza, Daire Müdürlerimize ve bu işin kahramanları olan personele çok teşekkür ediyorum. Kdz.Ereğli Belediyesi  mahallelere önem veriyor.

 “YEREL SEÇİMLERDE ADAYIM…”

 2014 yerel seçimlerinde 3 dönemdir muhtarlık yaptığım Süleymanlar Mahallesi Muhtarlığına aday olmak istiyorum. Çünkü insan bir hizmet yaptığında, bir yardım yaptığında çok mutlu oluyor. Onların duasını almak insanı mutlu ediyor. Bir de insanların bir sorunu oldu mu, onu kendi derdim gibi düşünüyor ve çözüm yolu üretiyorum. Mahalle halkımın bir sorunu, derdi olduğunda onu çözümleyinceye kadar gözüme uyku girmiyor. Sorun ve sıkıntılar çözümlediğimde şiçime su serpiliyor, rahatlıyorum. Mahalle halkım ve Muhtarlığım adeta bir bütün olduk. Mahalle halkım istediği sürece muhtarlığa devam edeceğim. Mahallemizin güelliklerine güzellik katmaya devam edeceğim. ”dedi.

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 4689 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Söz Mahallede, Güne Merhaba, Süleymanlar Mahallesi, Muhtar Hüsetin SOYARSLAN,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Bizi en sert eleştiren kimdir. Ümitsizliğe uğramış bir merak.

( GOETHE )
NÖBETÇİ ECZANE
10 - 12-2018
SELÇUK ECZANESİ
TEL : 322 41 22
Özel Echomar Hastanesi Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 42963
  Bugün : 19744
  Toplam: 89081306
   Şuan Çevirimiçi:

 235 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» 28 yıllık rüya gerçek oluyor!
» Kaza yapan araç yoldan kaldırılırken….
» 2019 yılı ‘ATATÜRK yılı’ olsun…
» İş adamlarından gündeme dair açıklamalar...
» Jandarma ve Milli Eğitim’den ortak çalışma…
» Hakeme kafa atan futbolcuya ceza yağdı...
» Belediye Meclisi vazgeçmiyor...
» Ömürleri 'KARAELMAS' için tükeniyor
» Adaylıkta, partide, hükümette, mecliste…
» AK Parti adayı belli oldu!..
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com