kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
10 Aralık 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
49 YILLIK ÖYKÜ...
49 YILLIK ÖYKÜ...

Ortalama olarak 49 yıldır gazetecilik mesleğini başarıyla, şevkle yapan üstad Sina ÇILADIR, babadan oğula, oğuldan oğula geçen gazetecilik serüvenini Değişim Medya Haber Merkezi olarak değerlendirdik.

 10 Ocak 2014 09 : 29 

ÇILADIR,  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle bugünün kutlanmaya başladığı tarihlerde bu meslekte olan ve günümüzde de,3. kuşak gazeteciliği oğlu Sina ÇILADIR ve Ahmet Naim’ ÇILADIR’ın devam ettirdiğini, kendisinin de bu gazetede köşe yazarlığı yaptığını belirtti.   

ÇILADIR, “Gazetecilik Bir Tutkudur. Tutkuyla bu mesleğe bağlı olmayanların bu işi yapamayacağını vurgulayarak, gazeteciler, marjinal tiplerdir ”dedi

ÇILADIR, bilgi, beceri ve deneyimlerini Değişim Medya ile paylaştı.

Değişim: -Sina ÇILADIR kimdir? Gazeteciliğe nasıl ve ne zaman başladınız? Bugünlere nasıl geldiniz ve gazetecilik mesleğini neden tercih ettiniz?

Üstad Sina ÇILADIR: İzninizle İlk üç soruyu birleştirerek yanıtlayacağım. Çünkü sorular iç-içe, hem de gazetecilik serüvenimin yol haritasını içeriyor.

Zonguldak 1939 doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimden sonra gazeteciliğe başladım. ÇILADIR Ailesi; babam Ahmet Naim, ben,  küçük oğlum Sina bu topraklarda doksan yıldır gazetecilik yapıyoruz. Bunun kesintisiz kırk dokuz yılı benim. Son günlerde Büyük oğlum Ahmet Naim’de gazeteciliğe ısınmaya başladı.

“ Neden Bu Mesleği Seçtiniz” Diyorsunuz?

Ben onu seçmedim, o beni seçti. Anlaşılan kimyamız uyuştu. Gazetecilik serüvenimi birkaç cümlede özetlemek gerekirse, şunları söyleyebilirim. Yerel ve ulusal dergilerde köşe yazarlığı, yöneticilik , bu süre içine sıkıştırılmış beş kitap , Özellikle, “ Zonguldak Havzasının Tarihi”ile “Ereğli’nin İşçi Hareketlerinin Tarihini”  konu alan araştırmalar. Ahmet Naim’in kitaplarının derlemeleri, uyarlamaları .. Göz-altılar, Tutuklamalar. Uzunca süren cezaevi yılları, radikal bir sol örgütünün yöneticiliği. Hastaneler, ölümden kıl payı sıyırmalar ...

Geriye dönüp bakıyorum, sanırım çok az gazetecinin benim kadar başı belaya girmemiştir. Önümüzdeki Mart ayında yetmiş beş yaşına gireceğim Hala belalardan kurtulamadım. Övünerek söylüyorum, halen üzerime kayıtlı tek menkul ve gayrı menkul yok.

Değişim: Yıllardır gazetecilik yaptığınızı biliyoruz. Sizin döneminizdeki gazeteciler ile günümüzde bu işe yeni başlayan genç kuşaklara, yeni nesil gazetecilere söylemek istedikleriniz?

Üstad Sina ÇILADIR: Gazetecilik bir tutkudur. Mesleğe tutkuyla bağlı olmayanlardan gazeteci olmaz, memur gazeteci olur.  Benim kafamdaki gazeteci prototipi şöyledir:

 Tutkulu, genel kültüre sahip, asgari kalem yeteneği olan, paylaşımcı, demokrat, avanturist (maceracı),azıcık paranoyak (kuşkucu),zaman ve mekan kavramı kendisine özgü, mesleki etiğe sahip, rutine kafa tutma özelliği olan, çok meraklı, deli dolu ille de onurlu!..

Onların habere, gerçeğe ulaşmak için yapamayacakları şey yoktur Gazeteciler marjinal tiplerdir. Onları olduğu gibi kabul etmek gerekir. Her gazete bir okuldur. Gazeteci gazetede yetişir. Gazetecilik pratik bir meslektir. Deneme yanılma yöntemiyle giderek kendi yolunu bulur. Bir önceki kuşak, bir sonrası kuşağa öğretmenlik yapar. Kitaplardan gazetecilik öğrenilmez. Olsa olsa gazeteciliğin temel kuralları öğrenilebilir, akademik bilgilere sahip olunabilir.

Kdz.Ereğli’de   46 gazetenin yayınlandığını söylüyorsunuz. 100 bin nüfuslu kentler kriter alınacak olursa bu rakam herhalde dünya rekorudur. POSBIYIK Dostumuz, bunu tescil ettirmelidir.

Değişim: Peki Niçin Bu Kadar Gazeteye Sahibiz?

Üstad Sina ÇILADIR: Kdz. Ereğli’deki kurum ve kuruluşların iyi niyeti, basına sıcak yaklaşımı yüzünden! Burada bir ironi var:  Basının gelişmesi,  güçlenmesi kalitenin yükselmesi için verilen iyi niyetli destek, tam tersi sonuçlar doğurdu. Bu birazda kurum ve kuruluşların belirli ilkelere dayanmayan iyi ile kötüyü ayni torbaya koyan hatalı destek politikaları ile ilgili. Örneğin;  Erdemir bu konuda daha ilkeli, seçici. Ama Belediye öyle değil. POSBIYIK’ın kriteri basının kalitesini yükseltmek değil, yandaşlarını çoğaltmak .

“AMAÇ, GAZETEYİ, GAZETECİYİ ÖLDÜRMEK DEĞİL, YAŞATMAK OLMALIDIR…”

Çözüm mü?

 Bir defa temel yaklaşım öldürmek değil, yaşatmak olmalıdır. Düzenli yayınlanan gazetelere destek artarak sürmelidir. Bitkisel yaşama girmiş gazeteler zaten kendiliğinden elenecektir.

 Bana, abone yöntemi en sağlıklı yol gibi görünür. Periyotlar 1-3 ayı geçmemelidir. Bu geçiş döneminden sonra süre uzatılabilir. Her gazeteye ayni süre için, ayrıca yayın aralıkları farklı olan gazetelere farklı abone yöntemleri uygulansa daha adilane olur. Çünkü aylık 15 günlük ve haftalık gazetelerin maliyetleri aynı değildir.

 Belediye de bu konuda kendisine bir çeki düzen vermeli destek kriterlerini daha demokratik bir platforma taşımalıdır.

Yandaşlık kriterleri, gazeteleri oto-sansüre, anlamsız ölçüsüz övgücülüğe itiyor. Bu da kalite kaybına yol acıyor. Belediyeyi yönetenler , demokrasinin önkoşulunun düşünce ve ifade özgürlüğü olduğunu unutmamalıdır. Eleştiri özeleştiri kültürüne sahip olmayanların kendilerine demokrat demeye hakkı yoktur.

Değişim: Kdz.Ereğli’de Alaylı Gazetecilerin Yanı sıra  Okul Bitiren Gazetecilerde Var. İki Kuşak Gazetecilik Arasındaki Farklar Nedir? Tecrübelerinizle Bu Mesleğin Getiri ve Götürülerini Değerlendirebilir miyiz?

Üstad Sina ÇILADIR: Geçmişte gazetecilik gerçekten saygın bir meslekti. Gerçek dördüncü kuvvetti. Gazeteci profili çok farklı idi. Babam gibi bir iki dil bilen Türkiye çapında ünlenmiş gazetecilere sahipti yerel basın.

İstisnalar söz dışı bugün tam tersi bir süreç yaşıyoruz. ! Son olarak şunu söyleyeceğim.

Günümüzde kendini gazeteci sayan herkes, kül hanı önüne koyup şu soruyu sormalı kendisine.

“Ben Gazeteci Sıfatını Hak Ediyor muyum ??”

Bu bir iç hesaplaşmadır. Hesaplaşmanın sonucunda da yanıt hayır olursa kalemler duvara asılmalıdır…” dedi

 

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 3627 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :654 yıldır, gazetecilik, babadan oğuula gazetecilik, Sina ÇILADIr, Ahmet Naim ÇILADIR, gazeteciler,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Helalden kazanana hesap, haramdan kazanana azap vardır.

( Hadis-i şerif )
NÖBETÇİ ECZANE
10 - 12-2018
SELÇUK ECZANESİ
TEL : 322 41 22
Özel Echomar Hastanesi Yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

ÖZGÜR ECZANESİ
TEL :
ÖMERLİ MAH.KAYNARCA CAD NO:229A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 42963
  Bugün : 20143
  Toplam: 89081705
   Şuan Çevirimiçi:

 222 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» 28 yıllık rüya gerçek oluyor!
» Kaza yapan araç yoldan kaldırılırken….
» 2019 yılı ‘ATATÜRK yılı’ olsun…
» İş adamlarından gündeme dair açıklamalar...
» Jandarma ve Milli Eğitim’den ortak çalışma…
» Hakeme kafa atan futbolcuya ceza yağdı...
» Belediye Meclisi vazgeçmiyor...
» Ömürleri 'KARAELMAS' için tükeniyor
» Adaylıkta, partide, hükümette, mecliste…
» AK Parti adayı belli oldu!..
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com