22 Ocak 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / SİYASET
'HAYIR' TAVAN YAPACAK...
'HAYIR' TAVAN YAPACAK...

'HAYIR TAVAN YAPACAK...

 14 Nisan 2017 15 : 44 

Kdz Ereğli’de Eski Devlet Bakanı Önay Alpago, “Biz zamanında Çanakkale’den geçmek isteyenlere hayır dedik, önümüze dayatılan Mondros’a, Sevr’e hayır dedik. Şimdi sıra bu kuşaklarda. O büyük dedelerine, cumhuriyeti kuranlara, bağımsızlık savaşını kazananlara ve Atatürk’ün hakkını bize helal etmesini isteyenlere bakarak bu referandumda tavan yapan Hayır oylarını Ereğli’den çıkaracağız” dedi.

Alpago, partisinin İlçe Teşkilat binasında düzenlenen basın toplantısında, referandum sürecinde çok iyi Anayasa öğrencisi gibi çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:

“Prof. Dr. Kemal Gözer , kitabında ‘Bir otobüs projesi var, bu projedeki otobüsü değerlendirmeliyiz, önümüze getirilen otobüsün sadece beşinci vitesi var ve freni yok. Beşinci vitesi olan, freni olmayan bu otobüsü kim kullansa kaza yapar. İlle bir şoföre takılmayın. Kim kullanırsa kullansın kaza yapar’ diyor. Otobüsün kaptanı da önemli, otobüs öyle bir otobüs olmadığı halde ne kadar çok kazaya yol açan bir kaptan olduğunu gördük.

Önümüze getirilen anayasa taslağı, bundan önceki referandumlara benzemiyor. Buradaki 18 madde öncelikle rejim değişikliğini, daha sonra ulus devlet olma özelliğini, onun yanında millet beraberliğini yok etme hedefine yönelik bir anayasa değişikliğidir. Eskiden veliler çocuklarını okula götürürken, ‘eti senin, kemiği benim’ derlermiş. Biz bu taslakla bir kişiye diyoruz ki, ‘, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan herkesi etiyle sütüyle sana emanet ediyoruz’.”

“TASLAKTA TOPLUMSAL TALEPLER YOK”

Anayasa maddelerinin kimi zaman değişebileceğini ama bu değişikliklerin yaşamda gerçekleşen değişimlere yetmemesi veya toplumsal talepler halinde yapıldığını ifade eden Alpago şöyle devam etti:

“Hepimizin toplumsal talepleri nedir; ekonomik sıkıntılar, terör sorunu, işsizlik sorunu ve barış içinde bu coğrafyada yaşayabilme sorunu. Hazırlanan anayasa değişikliğinde bu taleplerimizi karşılayan düzenlemeler var mı diye bakıyoruz. Ülkemizde 6 milyon 700 bin işsiz var. Bunun yüzde 25’i genç işsizdir. Çoğu üniversite mezunu işsizlerdir. Bu işsizlerin arasında artık iş aramaktan umudunu kaybedenler bu sayıya dahil değil. İş arayan emekliler bu sayıya dahil değil.

Ne yazık ki ülkemizde son on yılda 183 cezaevi açmakla övünen Adalet Bakanı, önümüzdeki  5 yıl içinde de 175 tane daha cezaevi açacağının müjdesini veriyor. Bir tek fabrika yoktur, yeni bir istihdam alanı yoktur, tam tersine ya olanlar kapanmakta, ya da küçülmektedir. Hala şehitlerin geldiği bir ülkeyiz. Baktığım her duvarda oğlumun anısını görüyorum diyen annelerin acısını biz kendi içimizde hissediyoruz. 15 yıldır tek başına iktidar olan bu iktidar bu sorunu da bitirebilmiş değil.  Anayasa taslağında teröre ilişkin bir çözüm maddesi var mı. O da yok.

“TÜRKİYE FERMANLARLA YÖNETİLECEK”

ALpago, adaletin doğru tecellisi için düzenleme, bölgesel barışa hizmet edecek bir düzenleme de bulunmadığını da belirterek, “Bu anayasa değişikliği bir kişinin işine yarıyor, o bir kişi şu anda anayasayı ihlal ediyor.  Anayasayı ihlalden kurtulmak için hukuki bir güvence arıyor,  ama ihlal etmeye de devam ediyor” dedi.

Alpago şöyle devam etti:

“Hiçbir milletvekili tarafsızlık için yemin etmek. Sadece Cumhurbaşkanı bu yemini eder. Ama meydan meydan meydan evet oyu isteyen, tarafsızlık yeminini çiğneyen bir cumhurbaşkanı var. Bu da yetmiyor, millete ait egemenliğin meclisten alınarak kendisine verilmesini talep ediyor. Oysaki meclisin duvarında, hepimizin yüreğinde yazılı olan ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün ne anlama geldiğini biliyoruz. Kayıtsız Şartsız sözü egemenliğin bir zerresinden bile vazgeçmemek demektir.

Buna rağmen anayasanın altıncı maddesinde yazılı olan egemenlik hakkının kullanımı kimseye verilemez denmesine rağmen, egemenlik büyük ölçüde bir kişiye verilmektedir. Türkiye bir kişinin iki dudağı arasından çıkan ve kaleminden şekillenen kararnameler veya kanun gücünde fermanlarla yönetilecektir bundan sonra.”

TBMM’nin temelde kanun yapmak, yürütme organını denetlemek ve bütçeyi hazırlama görevleri bulunduğunu belirten Alpago “Bu yetki tümüyle cumhurbaşkanına veriliyor. Bütçeyi tek başına Cumhurbaşkanı yapacak. Meclis kanun yapacak ama onun yanında KHK’larla yasama gücünün büyük bölümünü cumhurbaşkanı kullanacak.  Yasama organının yürütme organı üzerindeki denetim mekanizmalarının büyük ölçüde kaldırıldığını görüyoruz” dedi.

“VALİ VE İLÇE BAŞKANI GÜÇ ÇATIŞMASI YAŞAR”

Partili cumhurbaşkanı kavramını da eleştiren Alpago, bu durumda seçilen kişinin yalnızca kendi seçmenlerinin cumhurbaşkanı olacağını öne sürerek şunları söyledi:

“Eğer evet çıkarsa—Allah korusun, çıkmayacağına inanıyorum ama— şu örnek çift başlılığın en önemli örneğidir.  Devletin valisi, cumhurbaşkanı kararıyla atanır ve orada cumhurbaşkanını temsil eder. O partinin il başkanı da partisinin genel başkanını temsil eder. Devletin valisi bir siyasi partinin genel başkanının imzaladığı bir vali olacaktır.  O zaman o ilde, o ilçede, partinin ilk başkanı ya da ilçe başkanıyla o devletin valisi ve kaymakamı aynı kimliği taşıyan, aynı imzadan çıkan ve karşı karşıya yetki ve güç çatışması yaşayan iki insan olacaktır.”

Dünyada parlamenter sistemden başkanlık sisteme geçelim diyen ülkenin bulunmadığını ifade eden Alpago , “Varlığımızı, birliğimizi, insan haklarımızı borçlu olduğumuz, öfkelensek de, umutsuzluğa kapılsak da bir gün düzelir diye umut beslediğimiz bu parlamenter rejimden diktatoryal rejime geçmek isteyen tek ülke durumuna getirildik” diye konuştu.

Alpago halkoylaması  sonucuna ilişkin olarak ise “Yalnızca kendi ülkemizin insanına değil, tüm dünyaya, ‘Bütün dünyaya mahcubiyetimiz var diyeceğiz, ya da bu anayasa her türlü baskıya rağmen reddetmesini bilen kahramanlarca şekillendirilmiştir,’ diye yazacağız. Böyle bir referandum dünyada hiçbir yerde yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

“EREĞLİ’DE HAYIR TAVAN YAPACAK”

Alpago, ufak tefek oranlarla kazanılan bir Hayır’ı arzulamadıklarını belirterek, “Sonuç yüzde 60 ve üstünü hedeflemek olmalıdır” diye konuştu.

Ereğli’nin her zaman güzel sonuçlar veren bir ilçe olduğunu belirten Alpago, “Bu hayat bizim, bu kader bizim. Kendi ellerimizle buna sahip çıkacağız. Hiçkimse kurtarıcımız değil. Eğer bu referanduma gitmez ve kaybedersek, bir daha önümüze referandum sandığı gelmeyecektir, belki seçim sandığı gelmeyecektir. Bu hep böyle olmuştur. O nedenle bizim için, çocuklarımız için, memleketimiz için, geleceğimiz için, doğacak çocuklarımız için, Atatürk devrimlerine ve ilkelerine, çok partili rejim içinde büyütmeye çalıştığımız demokrasimize sahip çıkma zamanıdır. Eğer biz sahip çıkmazsak sahip çıkacak kimse yok. En güzel sonucu Ereğli’den alalım. Söyleyecek çok sözümüz var. Bunları toparladığımızda şunu söylüyoruz. Biz zamanında Çanakkale’den geçmek isteyenlere hayır dedik, önümüze dayatılan Mondros’a, Sevr’e hayır dedik. Şimdi sıra bu kuşaklarda. O büyük dedelerine, cumhuriyeti kuranlara, bağımsızlık savaşını kazananlara ve Atatürk’ün hakkını bize helal etmesini isteyenlere bakarak bu referandumda tavan yapan Hayır oylarını Ereğli’den çıkaracağız.”

DEMİRTAŞ: “EN AZ YÜZDE 55 HAYIR BEKLİYORUM”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Alpago’nun önemli bir hukukçu olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Halkoylamasıyla ilgili iki aydır yürüttüğümüz çalışmalarda sona geldiğimiz bu günlerde sonuç olarak Hayır’ların çok önde olacağını düşünüyorum.  Çünkü köylere de gittik, mahallelere de gittik, Zonguldak’ın birçok yerini gördük, Düzce ve başka illere de gittim. Başka illeri de gözlemleme fırsatım oldu. Referandum anketleri de durumu gösteriyor. Hayır’ların en az yüzde 55 civarında olacağını düşünüyorum. Zonguldak’ta da yüzde 59-60 gibi bir rakam tahmin ediyorum. Bunun değişik gerekçeleri var. Vatandaşlarımız bu referandum döneminde iktidarın yanlış yönlendirmesiyle kafa karışıklığı yaşamış olsa da, son raddede bu değişikliğin Türkiye’yi nasıl bir felakete sürükleyeceğini gördüğümü düşünüyorum. Birçok AK Partili arkadaşımın, MHP’li arkadaşımın parti aidiyeti içinde hareket etmediğine şahit oldum. Dolayısıyla vatandaşlarımıza halkoylamasının içeriğini anlattığımız zaman vatandaşların tercihinin hep hayır yönünde olduğuna şahit olduk. Özellikle Türkiye’nin üniter yapısının bozulmasına yönelik konulan tuzak maddeler vatandaşların kapısında çok ciddi soru işaretlerine yol açmış durumda.

Dün akşam  Sayın Bahçeli’nin açıklamalarından anlaşılıyor ki, onun da kafası karışık. Dolayısıyla bu üniter yapının bozulmaması, birlik bütünlüğümüzün sağlanması açısından hayır denmesi gerektiğini görüyoruz. Bu anayasa değişikliğinde bir kontrol olmadığını, fren olmadığını, kontrolsüz bir güç yarattığını vatandaşlarımız gördü. Çünkü Evet’i savunan partilerin gerekçeleri yok. Temelinden çökmüş durumda Evet tezleri. Sadece Kılıçdaroğlu üzerinden bir kampanya yürüttüler. Genel seçim varmış gibi bir kampanya yürüttüler. Bunu da vatandaşımız gördü. Ben sonucun hayırlı olacağına inanıyorum.”

CHP İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, Alpago’nun programının eski CHP Genel Başkanlarından Murat Karayalçın’ın programı ile çatışmaması için Cuma gününe program yaptıklarını belirterek, “Kendisini burada görmekten ötürü çok mutluyuz” dedi.

Haber : Hüseyin AKSAKAL
Bu Haber 996 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
AK PARTİ GENÇLİK KOLLARINDA ALABAŞ DÖNEMİ…
İŞTE CHP İŞTE BİRLİK, BERABERLİK…
Başbakan Binali Yıldırım Zonguldak’ta...
Başbakan hazırlığı...
AK OCAK GENÇLERDE KARAKÖK DÖNEMİ
EREĞLİ'ye geliyor…
"Böyle bir yönetim söz konusu değil..."
CHP’li Özel’e MHP’den sert yanıt;...
GÜNÜN SÖZÜ
Vicdan denilen şey birisinin bizi gözlediğini ihtar eden histir

( Mekeen )
NÖBETÇİ ECZANE
22 - 01-2018
YAZICIOĞLU ECZANESİ
TEL : 333 05 33
Bağlık Mahallesi Erdemir Cad. No:55 A
Kdz.Ereğli / Zonguldak

MÜGEM ECZANESİ
TEL : 315 15 13
Ömerli Mah. Kaynarca Cad. No: 283A KDZ.EREĞLİ - Zonguldak
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 53795
  Bugün : 2121
  Toplam: 75716797
   Şuan Çevirimiçi:

 343 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Başbakan Binali Yıldırım Zonguldak’ta...
» Şoförler Odası’ndan önemli duyuru!..
» Gereken ne ise yapılacaktır... Video lu Haber
» Otomobil yayaya çarptı...
» Dalgalar arasında can pazarı… Video lu Haber
» Karadeniz kudurdu... Dalgalar dükkanları vurdu... Video lu Haber
» Türkiye’nin konuştuğu gazi sonsuzluğa uğurlandı...
» Fenerbahçe’ye kıyamadı… Video lu Haber
» ANTRENÖR ZAFER ŞAHİN’den KDZ.EREĞLİ HALKINA MESAJ VAR...
» İL BİRİNCİSİ OLDULAR
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com