28 Mayıs 2018 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2015 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / EKONOMİ
İŞTE TEŞHİS!
İŞTE TEŞHİS!

BAKKA Zonguldak’ın ekonomik röntgenini çekti

 08 Subat 2017 11 : 09 

Zonguldak’ta ekonomik durgunluk ve dışarıya göçün önlenebilmesi için Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan dosyada, önemli tespitler yer aldı. Raporda, Zonguldak’ın rekabetçi bir ekonomiye ulaşamadığı vurgusu yapılarak önerilerde bulunuldu.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Zonguldak İli Yatırım Ortamı Değerlendirmesi” başlıklı rapora göre, Zonguldak’ın rekabet düzeyine katkı sağlayabilecek alanlar olarak maliyet düşürme, iç pazarda büyüme, yatırım için ek finans sağlanması, markalaşma ve nitelikli işgücü sayısının arttırılması gösteriliyor.

Raporda şu tespitler yer aldı:

“Zonguldak ili sanayi üretim yapısında ortaya çıkan önemli bir özeliğin yüksek katma değerli ara girdilerin genellikle İstanbul, Ankara, Bursa gibi sanayi altyapısı güçlü illerden temin edilerek, nihai ürünün ildeki müşterilere sunulması şeklinde olduğu görülmektedir. İlin üretim yapısının nitelik ve çeşitlilik eksenindeki konumlandırmasına bakıldığında, ilin ne kadar düşük çeşitlilikte de olsa, sıradan olmayan ürünler ürettiği ve politika olarak da yeni sektörlere geçmek yerine bu ürünlerdeki rekabetçiliğini geliştirecek alanlara odaklanmaya gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ildeki sanayilerin dahil olduğu değer zincirlerinin ortaya çıkarılması, girdi-çıktı ilişkilerinin iyi anlaşılarak zincirdeki yüksek k atma değerli aşamaların Zonguldak içine taşınmasına yönelik çalışmaların yapılması faydalı olacaktır.

Böylesi bir çalışma öncelikle hangi sektörlerde ne gibi işlenmiş-işlenmemiş ara girdi, hizmet temininin diğer illerden yapıldığı ortaya çıkarılmalı, söz konusu üretim faaliyetlerinin Zonguldak ilinde gerçekleştirilmesinin mümkün olup olmadığı araştırılmalı, eğer mümkün ise sanayicilerin bu türdeki üretime yönlendirilmesi için ne gibi politikaların izlenmesi gerektiği belirlenmelidir. Böylelikle ildeki üretim değerinin arttırılması ve değerin il içerisinde kalması sağlanabilecektir.”

YAŞANABİLİR KENT HALİNE GETİRİLMELİ…

BAKKA’nın tespitleri arasında Zonguldak’ın nüfus, eğitim ve işgücü göstergelerine bakıldığında nitelikli işgücü ile ilgili esas sorunun ilin eğitim düzeyinden değil, yetişmiş işgücünün ilde tutulamamasından kaynaklandığı da yer aldı. Raporda, “Özelikle lise ve üniversite mezunu seviyesindeki yüksek göç eğilimi Zonguldak’ta çalışabilir yaştaki nüfusun yaşam memnuniyetinin Türkiye ortalamasının oldukça altında kaldığı verisiyle birlikte değerlendirildiğinde, kentin özellikle sosyal yaşamına ilişkin sorunları olduğuna işaret etmektedir. Bu noktada söz konusu sorun alanlarının tespit edilerek çözüm önerilerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Kentin daha yaşanabilir bir kent haline getirilmesi, sanayi altyapısının geliştirilerek yüksek katma değerli üretim aşamalarının bölge içine taşınmasının yaratacağı yeni nitelikli istihdam imkanları ile birlikte düşünüldüğünde, hem yetişmiş nitelikli işgücünün ilde tutulmasını, hem de çevre illerden nitelikli elemanların bölgeye çekilmesini sağlayabilecek kritik bir müdahale alanı olarak görülmektedir” denildi.

“DIŞ PİYASAYA AÇILMAK ÖNEM TAŞIYOR”

Raporda, Zonguldak’taki üreticilerin büyük bölümünün iç pazarı kendisi için yeterli gördüğü, satışların yüzde 90’ından fazlasının iç pazara yaptığı belirtildi.

Zonguldak ekonomisinin dışa açılma ihtiyacı raporda şu cümlelerle ifade edildi:

“Üreticiler diğer taraftan talep darlığından ve iç pazarda yaşanan sorunlardan şikayet etmektedir. Gerek bu sorunları aşabilmek, gerekse dış pazarların sunacağı ürün çeşitlenmesi ve teknolojik gelişme imkanlarından faydalanabilmek adına dış pazarlara açılmak üreticiler açısından önem taşımaktadır. Zira ihracat yapılan pazarların gelişkinliği, söz konusu ülkelerin ithalat talebini etkilemekte, bu durum da ihracatçı firmaları bu talep koşularıyla uyumlu üretim yapmaya itmektedir.

Zonguldak’ta üreticilerin iç pazarlarla sınırlı kalmamaları, dış ticaretin bu dönüştürücü etkilerinden faydalanabilmeleri için ihracatı geliştirmek üzere ihracatı destekleyecek programlar tasarlanabilir. Bu programlar çerçevesinde, kamu-özel işbirliğinde yürütülecek çalışmalar yoluyla ihracat potansiyeli yüksek ürünlerden başlamak üzere hedef pazarlar belirlenebilir ve bu pazarlardaki firma ve kurumlarla eşleştirme faaliyetleri yürütülebilir. Bu amaçla kamu tarafından tasarlanmış destek programlarından yararlı olacaktır.”
Haber : Değişim Haber Merkezi
Bu Haber 2657 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :zonguldak, bakka, ekonomi, yatırım, değişim haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
İŞTE TEŞHİS!
yapılacak tek şey şudur Zonguldak kmüre dayalı olarak üretime devam etmelidir ancak yer üstü ne sanayileşmeye ne çağdaş şehirleşmeye uygun değil nede truzme yönelecek durumu yok Geçen BEÜ zonguldakın topoğrafik çekimini yapmış yukarıdaki dağları yerleşime açıp 10 hektar yer kazanacağı ön grülmüş buda olacak iş değil yani yapılacak tek şey şudur Zonguldak ilçeye dönüşecek Ereğli İl Olacak ismide yine zonguldak olsun Ereğli genişlemeye gelişmeye yatırım olarak uluslararası ticarete en uygun olanıdır ama byk şehir uygulaması ile zonguldak bu kapsama alınırsa kendi ile birlikte ereğliyide bi ... DEVAMI
Gön : emrullah şenol  08 Subat 2017 : 14:05:20  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Sektörün sorunlarını Bakan'a ilettiler
Ziraat Bankası’ndan “ALTIN” hizmeti
Fiyatlar yükseldi!
Taşeron Dönemine SON!
Gücü Hissedeceksiniz...
 
ZAM Kapıda !
AVM’ler de Kur Savaşları… Özdemir AVM’den ise….
Avı gibi ihracatı da...
GÜNÜN SÖZÜ
Hile, oyunu kazandırsa da, kaderi değistirmez.

( (La edri) )
NÖBETÇİ ECZANE
28 - 05-2018
BİRUNİ ECZANESİ
TEL : 323 40 58
Tansaş yanı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

TUNCAY ECZANESİ
TEL : 333 00 10
Kepez Mah. Prof. Muammer Aksoy Cad. No: 121B
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 44688
  Bugün : 4462
  Toplam: 80743589
   Şuan Çevirimiçi:

 536 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Otomobilin camından içeriye girdi… Video lu Haber
» Bakan Özlü’den yerli otomobil açıklaması...
» Ereğlili öğretmenden büyük başarı…
» Listeleri değerlendirdiler…
» İstifa etti...
» Asaletin simgesi DİRENİYOR...
» O ilik bulunmazsa hayatı kararacak!
» “EN SORUNLU ALAN…”
» İşte Aday Listeleri...
» "Gün kenetlenme günüdür... Partimizin yanındayız..."
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com