kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
25 Mart 2019 Pazartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
İTİRAZLAR NEDEN REDDEDİLDİ?
İTİRAZLAR NEDEN REDDEDİLDİ?

İTİRAZLAR NEDEN REDDEDİLDİ?

 17 Nisan 2018 12 : 15 

Karadeniz Ereğli İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın, Ticaret ve Sanayi Odası Organ Seçimlerine yönelik itirazları reddetmesinin ardından, gerekçeli kararını da açıkladı. Kararda, itirazlara konu olan sandıklarda sandık kurullarına yazılı olarak itiraz edilmediği ve itiraz dilekçelerine herhangi bir delil eklemedikleri ifadeleri yer aldı.

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 4 nolu meslek grubu seçimlerine yönelik itiraza ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Çınar Lojistik ve Anonim Şirketi yetkilisi Abdulkadir Çınar, Alican Metal Taşımacılık İnşaat Müteahhitlik Gıda San ve Tic. Ltd. Yetkilisi Hayri Yiğit ve Nehir Kara ve Deniz Acenteliği yetkilisi Kağan Boy tarafından 15. 04. 2018 tarihinde yapılan Kdz Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meslek komiteleri ve meclis üyesi seçimlerinde 4 nolu meslek grubundan mavi listeden asil üye olarak seçime katıldıklarını, oyların tasnifi ve sayımı sırasında geçerli oylarının geçersiz sayıldığını, küçük bir çarpı işareti olması sebebiyle bir oyun geçersiz sayıldığını, diğer renk oy pusulasında bir adayın adı çizilerek Çınar Lojistik yazıldığını, şirketin tam unvanı yazılmadığından dolayı Sandık Kurulunun oyu geçersiz saydığını, mavi listede yer alan adaylar ile sarı listede yer alan adaylar arasında 1 oy farkı olup, 1 oyun değişmesi halinde oyların eşit olacağını, bu sebeple oyların yeniden değerlendirilmesi ve sayılmasını belirterek itirazlarının kabulüne karar verilmesini talep etmişlerdir.

İtiraz edenlerin 4 nolu meslek grubuna ilişkin sandığa itiraz ettikleri, 4 nolu meslek grubuna ait sandığın sayım ve sonuç tutanakları incelendiğinde sandıkların açılması ve oyların tasnifi sırasında yapılan işlemlerin 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ve Türkiye Odalar ve Borsalar birliği ile Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmeliğin 12. Maddesinin 3. Fıkrasında ‘Tüzel kişiler meslek komitesi ile meclis üyeliğine tüzel kişi olarak seçilirler. Bu nedenle oy pusulalarında meslek komitesi ve meclis üyeliği için tüzel kişinin sadece unvanının yazılması zorunludur’ düzenlemesi yer almaktadır. Yine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ seçimleri hakkında yönetmeliğin 20. Maddesi ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 101. Maddesinde geçerli olmayan oy pusulaları açıkça belirtilmiştir.

Öte yandan; 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 128. Maddesinde İlçe Seçim Kuruluna sandık kurullarının kararları ve tutanaklarının düzenlenmesi işleri aleyhine itiraz olunabileceği, sandık kurul ve başkanlarının işlem ve her türlü sandık başı işlerine karşı ise sandık kuruluna şikayet ve itiraz yoluna gidilebileceği hükmü bulunmaktadır. Bu bağlamda itiraz edenlerin itiraz dilekçeleri içeriği ve itiraz edilen 4 Nolu meslek grubunun oy kullandığı sandık kuruluna ait tutanaklar incelendiğinde, sandık kuruluna herhangi bir yazılı itiraz yapılmamasına rağmen, iki liste arasında 1 oy fark olması ve adayların yeniden sayım yapılmalarını talep etmeleri üzerine, tereddüte yer bırakmayacak şekilde ayrıntılı incelenerek 2. Kez sayım yapıldığı ve sonuçta yine 1 oy farkla tutanağa geçirildiği ve buna karşı da sandık kuruluna itiraz edilmediği, ayrıca itiraz edenlerin dilekçeleri ekine herhangi bir delil eklemedikleri de anlaşılmakla itiraz edenlerinin itirazının reddine karar verilerek aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Yukarıda açıklanan nedenlerle, 1- itiraz eden Çınar Lojistik ve Anonim Şirketi yetkilisi Abdulkadir Çınar, Alican Metal Taşımacılık İnşat Müteahhitlik Gıda San ve Tic LTD yetkilisi Hayri Yiğit ve Nehir Kara ve Deniz Acenteliği yetkilisi Kağan Boy’un itirazlarının reddine, 2-Kararın bir örneğinin seçimin yapıldığı yerde asılmak suretiyle 1 tam iş günü ilan edilmesine, 3-karardan bir örneğin itiraz edenlere tebliğine, evrak üzerinde yapılan inceleme sonucunda itirazı kabil olmak üzere karar verildi.”

6 NUMARALI SANDIĞA İTİRAZ…

İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, 6 numaralı meslek grubuna ait itirazları da karara bağladı. Kararda şunlar kaydedildi: “Karadeniz Ereğli Anadolu Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Ltd. Şti yetkilisi Safa Uğraş dizdar, Sınırlı Sorumlu Tutumlu Konut Yapı Koop. Petkilisi Nurullah Özdemir ve Candaroğlu Kır Pidesi İşletmesi yetkilisi Zafer Sucu’nun 16.04 2018 tarihli itiraz dilekçelerinde; 15.04 2018 tarihinde yapılan Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komiteleri ve Meclis Üyesi seçimlerinde 6. Meslek grubunda asil üye adayı olarak seçimlere katıldıklarını, meslek gruplarına ait 6 nolu sandık kurulunun oyların tasnifi ve sayımı sırasında geçerli olan oyları geçersiz saydığını ve yapılan sayımın hukuka aykırı olduğunu beyan etmekle; geçersiz sayılan oylara ve oyların tasnifine ilişkin itirazda bulunduklarını ve itirazlarının kabul edilerek oyların yeniden sayılıp değerlendirilmesini talep etmektedirler.

6. Meslek grubuna ait sandığın sayım ve sonuç tutanakları incelendiğinde, sandıklarının açılmasının ve oyların tasnifinin ; 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Türkeiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Organ Seçimleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapıldığı; yine 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 128. Maddesinde İlçe Seçim Kuruluna sandık kurullarının kararları ve tutanaklarının düzenlenmesi işleri aleyhine itiraz olunabileceği, sandık kurul ve başkanlarının işlem ve har türlü sandık başı işlerine karşı ise sandık kuruluna şikayet ve itiraz yoluna gidilebileceği hükmünün bulunduğu, itiraz edilen 6. Meslek grubunun oy kullandığı ilgili sandık kuruluna ait tutanakların incelenmesinde, sandık kuruluna herhangi bir itiraz ve şikayetin yapılmadığı ve itiraz dilekçesi ekinde herhangi bir delilde eklenmediği anlaşıldığından, itiraz edenlerin itirazlarının reddine dair aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur.

Hüküm: Yukarıda açıklanan nedenlerle; 1-İtiraz Eden Karadeniz Ereğli Anadolu Ortak Sağlık Güvenlik Birimi Ltd Şti. Yetkilisi Safa Uğraş dizdar, Sınırlı Sorumlu Tutumlu Konut Yapı Koop. Yetkilisi Nurullah Özdemir ve Candaroğlu Kır Pidesi İşletmesi yetkilisi Zafer Sucu’nun itirazlarının reddine, 2- Karardan bir örneğin seçimin yapıldığı yerde asılmak suretiyle 1 tam iş günü ilan edilmesine, 3- Karardan bir örneğin itiraz edenlere tebliğine, Evrak üzerinde yapılan inceleme sonucunda itirazı kabil olmak üzere karar verildi.”

OYLARIN YAKIN OLDUĞU İKİ GRUP.

Bilindiği gibi 15 Nisan Pazar günü yapılan TSO organ seçimlerinde Arslan Keleş’in sarı listesi 3, Sertan Yalçın’ın mavi listesi 3, Niyazi Özcan’ın Beyaz Listesi ise 1 grupta seçimi kazanmış, bu sonuca göre, Arslan Keleş 9, Sertan Yalçın 8, Niyazi Özcan grubu ise 3 meclis üyeliği elde etmişti. 4 ve 6. Grupta oylar birbirine çok yakın sonuçlanmış, 4. Grupta oylar yeniden sayılmıştı. Yeniden Sarı listenin kazanması üzerine sandık tutanakları tutulmuş, ancak 4 ve 6. Meslek grubunda bulunan meclis üyesi adayları İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 1557 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :kdz. ereğli, tso seçimleri, seçimlere itiraz, itirazlar reddedildi,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
İTİRAZLAR NEDEN REDDEDİLDİ?
itiraz zaten olumsuz sonuçlanacaktı ama kararı okuyunca bizi kimler yönetiyor sorusunu akla getirmiyor mu. arkadaşlar sandık başında itiraz etmeyi bile bilmiyorlar. bilemediler. ve bunlar tso yu yönetiyorlar. vah halimize vah bize. vah size.

birde şimdi kulis yapıyorlar. 1 grubu alan muhaliflerle. eğer 1 grubu olan muhalif grup mevcut yönetim ile anlaşıp yoluna devam edecek olursa bir daha ki seçimde sizde sandıkta kalırsınız.

muhalif olanlar birleşin ve ereğli yi eski günlerine geri döndürün. iş dünyası sizden bunu bekliyor.

Gön : esat sarı  17 Nisan 2018 : 12:40:56  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
Ormanlık alanda mahsur kaldı…
 
Kaymakam Çorumluoğlu’ndan yerinde inceleme
Öğrenciler ateşin üzerinden atladı…
 
Tevhide Erdoğan’a son görev
UNUTULMAZ!
Elif Lions’tan kadınlar matinesi…
“SAĞLIKTA DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTACAĞIZ”
 
Kadına saygı bir lütuf değil Şereftir...
GÜNÜN SÖZÜ
Dostların sıkıntıda iken onları mutlu oldukları zamankinden daha çok ara.

( CHİLON )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 03-2019
CANDAROĞLU ECZANESİ
TEL : 0372 300 00 37
Bağlık Mah.Hatip Sok. No:105A Hatip Camii Karşısı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 39702
  Bugün : 2401
  Toplam: 94080663
   Şuan Çevirimiçi:

 88 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com