kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
15 Aralık 2018 Cumartesi
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
     
 
KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK
KADINLARDA CİNSEL İSTEKSİZLİK
15 Ocak 2018 14:03:55

Yazar : Uzman Klinik Psikolog Erkan EZERÇE
   
   
 
   
     
Yazı boyutunu büyütmek için       

Her üç kadından birinde görülen cinsel soğukluğu yeterli bir uyarımın olmasına karşın cinsel etkinlikte bulunma isteğinin hiç olmaması ya da isteğin çok az olması olarak tanımlamak mümkündür. Bu tanıma cinsel arzu duymamayı ve cinsel fantezi eksikliğini de ekleyebiliriz.

Cinsel isteksizliğin nedenlerini fiziksel, psikolojik ve ilişkisel olarak üç boyutta ele almak mümkündür. Öncelikli olarak fiziksel nedenler için kişinin kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla görüşmesi önemlidir. Ayrıca psikiyatrik bozukluklarda kullanılan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı varsa bunu mutlaka doktora bildirmesinde fayda vardır. Fakat cinsel isteksizlik nedenlerine baktığımızda çok az bir kısmının fiziksel kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür. Problem fiziksel kaynaklı olsa da bir süre sonra kişinin ruhunda da yaralar açılmasına neden olacaktır. Örneğin ağaca çıkarken kolunuz kırıldı. Gidip alçıya aldırırsınız. Fakat her ağaca çıkma denemesinde ilk aklınıza gelen “Tekrar kolum kırılır mı?” sorusu olacaktır. Bu sebeple sorun fiziksel problemler ise de bir cinsel terapistten psikolojik destek almak büyük fayda sağlayacaktır. Cinsel isteksizliğin nedenlerine baktığımızda çoğunluğunun kaynağının partner yani ilişkisel kaynaklı ve psikolojik olduğunu söyleyebiliriz. Depresyon, hamilelik, doğum, cinsel bir travma (erken yaşlarda taciz veya tecavüz), yetersiz uyarılma, yetersiz iletişim, seksi istemenin ayıp, günah olarak algılanması, evlilik dışı ilişki, mutsuz bir evlilik, kontrolünü kaybetme korkusu, öfke, cinsellikle ilgili suçluluk duyguları gibi etkenler cinsel isteği olumsuz etkilemektedir.

Çiftler arasında en önemli tartışma sebepleri arasında cinsel istek düzeylerindeki farklılıklar yatmaktadır. Bu sebeple cinsel isteksizlik sorununu bir kişinin sorunu yerine çiftin ortak sorunu olarak algılanması tedavi için ayrıca önem taşımaktadır. Tedavisi veya terapisinde çifte özel bir program uygulanması çok önemlidir. Bunun için de öncelikli olarak değerlendirme görüşmeleri yapılır. Bu değerlendirme görüşmelerinde çiftin bu sorununu yaşamasına neden olan sorunu başlatıcı nedenler, hazırlayıcı nedenler ve sorunun devam etmesini sürdürücü etkenler belirlenir. İyi bir değerlendirme görüşmeleri, sorunun analizi ve çifte özel tedavi programı açısından son derece önemlidir.

ÖNCE KADINLARIN RUHUNU OKŞAMAK!

Kadınlar ve erkekler doğaları gereği fizyolojik ve zihinsel olarak birbirlerinden farklı olduğu gibi sekse atfettikleri önem boyutunda da birbirinden farklıdır. Erkekler cinsel dürtüleriyle hareket eden, deyim yerindeyse hemen sonuca gitmek isteyen varlıklardır. Kadınlar da ise durum daha farklıdır. Seks öncesi kadının ruhunu okşamak büyük önem taşımaktadır. Kadınları sekse hazırlamak için gün içinde mesaj atmak, sadece sesini duymak için aramak ve bunu eşine ifade etmek, yemek hazırladığında eline sağlık demek, erkeğin eve geldiğinde 15 dakika elini tutup aşkla gözünün içine bakıp günün nasıl geçtiğiyle ilgili konuşmak gibi seks dışındaki konuşmalar ve ayrıca küçük küçük hediyeler almak ve romantizm sunmak kadının sekse hazırlanmasındaki en önemli noktalardır.

EROTİK MASAJIN BÜYÜSÜ!

Dokunmak her zaman seks ise zaman zaman felsefesinden hareketle kadınları sekse hazırlamanın diğer yolu erotik masajdır. Kadınlar katalitik soba gibidir yavaş yavaş ısınır. Erkekler elektrikli soba gibidir. Birden ısınır ve sönerler. Kadın ve erkek doğasındaki bu farklılığı dikkate alarak partnerinizle beraber banyo yapın. Partnerinize yatağa sırt üstü veya yüzüstü uzanmasını söyleyin. Erotik masaj için bebe yağı bir miktar ellerinize döküp önce hassas olmayan bölgelerine dokunun. Daha sonra hassas bölgelerine yavaşça dokunun. Partnerinizin tahrik olduğunu gözlemlediğinizde birden kendinizi çekin burada gizem önemli rol oynar. Partnerinizin beklediği anda beklenmeyeni yapmanız onu daha da tahrik edecektir. Ayrıca bu sırada partnerinizin kulağına tahrik olacağı cümleleri de söylemek önem taşımaktadır.

REDDEDİLMEYİ GÖZE ALIN!

Çiftlerin cinsel problem yaşamalarının en önemli sebeplerinden biri de konuşmamak! Neden tahrik olduğunu, kendisinin hangi bölgelerine dokunulmasını istediğini açık ve net ifade etmek çok önemlidir. Burada somut konuşmak gerekir. Mesela “Sırtıma tıknaklarını geçirmeni istiyorum ve bu beni tahrik ediyor.” cümlesi açık, net ve somut ifadeleri içermektedir. Ayrıca partnerinizle erotik kitaplar okumak, erotik fanteziler kurmak ve erotik filmler izlemek belki de yaşanılan monotonluğu aşmanızda yarar sağlayacaktır. Buradaki en önemli husus da ayıp günah yasak düşünceleri içindeki kadınların eşime cinsel isteklerimi ifade edersem beni yanlış anlar, seks düşkünü zanneder yanılgısıdır. Unutmayın partnerinizde yüz kez de olsa istediğinizi ifade etmek hakkınız var Onun da reddetme hakkı var. Burada kadının isteme hakkını kullandığında erkek de partnerin istediğini eğer ki reddederse kadının küsme hakkı yoktur. Tekrardan isteme hakkını da kullanma hakkı vardır!

HERKES KENDİ HAZZINDAN SORUMLUDUR!

Partnerler bencil olmalı ve kendi hazzını öncelikli kılmalıdır. Buradaki bencillik diğer partnerin isteğini ve dileğini önemsememek değildir. Buradaki bencillik, kendi bedenini keşfetmek, örneğin kadının klitorisini keşfetmesi ve mastürbasyon yapması, daha sonra bundan aldığı hazzı eşiyle paylaşması, kendi hazzını düşünmektir. Kendini keşfeden bir kadın eşini de rahatlıkla yönlendirebilir. Eşinin klitorisini direkt olarak veya dolaylı olarak okşamasını yönlendirebilir. Bu yönlendirmeler olmadığında zihin okumalar ortaya çıkmakta ve yaşanılacak olan hazdan belki de büyük oranda kaçınılmış olacaktır. Unutulmaması gereken şey şudur: Pasif kalmak cinsel işlev bozuklarına neden olurken sorumluluk almak ruha şifa verir!

  Bu Yazı Toplam 4585 Defa Okunmuştur

 Paylaş
 
 
YORUM EKLE
   
TAVSİYE ET

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com