kashmir park, akçakoca, bir doğa harikası, canlı müzik,
25 Nisan 2019 Perşembe
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2019 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / RÖPORTAJ
KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR
KAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR

Değişim Medya Haber Merkezi olarak Karadeniz Ereğli'de yer alan kamu kurum, kuruluş ve derneklerle ilgili röportajlar yapmaya başladık. Derneklerimizin geçmişten günümüze yaptıkları çalışmaları değerlendirerek, yapılanları yapmak istediklerinin ve hedeflerini okuyucularımız için araştırdık.

 28 Haziran 2014 09 : 10 

Karadeniz Ereğli'nin ilk derneklerinden biri olma özelliğini taşıyan, ortalama  olarak bir yüzyıllık geçmişe sahip olan,  87 yıllık geçmişi olan  Kdz.Ereğli  Kızılay Şubesi ile ilk röportajımızı gerçekleştirdik. Kdz.Ereğli Kızılay Şube Başkanı Yusuf Oktay, geçmişten günümüze Kdz.Ereğli Kızılay Şubesini yaptıklarını, yapmak istediklerini anlattı.

Kan Bağışı hayat kurtarır. Kana ihtiyacı olan kişilerin veya ailelerinin durumunu hiç kimse anlayamaz. Ta ki kana ihtiyacımız oluncaya dek. Bir gün kana ihtiyacımız olacağını düşünerek, kan bağışlarına önem verelim. Verdiğimiz bir ünite kan binlerce kişinin yaşam kaynağı olabilir.

Unutmayalım ki kan bağışı hayat kurtarır!..

Değişim Medya Haber Merkezi : Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi kaç yılında kuruldu?  Yaptığınız faaliyetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Türkiye Kızılay Derneği Kdz. Ereğli'de tahminen 1927 yılından itibaren var olduğunu elimizdeki donelerden, eski resimlerden anlıyoruz. 1955- 1956'dan itibaren elimizde olan karar defterleri mevcut.   Kimler yönetim kurulu başkanlığı yapmış, kimler yönetimde kalmış onu biliyoruz. Onun dışında bugüne kadar devam etmiş.

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şubesi olarak köylerde meydana gelen yangın, afet gibi durumlarda vatandaşlarımızın ortaya çıkan ihtiyaçlarını gidermek için çalışıyoruz. Bizim  Kaynaşlı'da Batı Karadeniz Afet Koordinasyon Merkezimiz var. O merkezimize bildirimde bulunuyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşımızın ne gibi eşyaları yanmış, ne yok olmuşsa, radyoya varıncaya kadar kendilerine getirip teslim ediyoruz. Onların o günkü yatak, yorgan, eski tabirle çanak, bakır, mutfak ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kızılay'ın Önemi Nedir?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Türk Kızılay'ı, savaş alanında yaralanan askerlere hiçbir ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuştur.

11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti " adıyla kurulan dernek 1923'te "Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti", 1935'de "Türkiye Kızılay Cemiyeti", 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını Ulu Önder Atatürk vermiştir.

Türk Kızılay'ı günümüzde ülke genelinde yayılmış 700'ü aşkın şubesi ile Kızılay-Kızılhaç hareketinin temel prensipleri çerçevesinde gönüllü hizmetler yürütmektedir.

Türk Kızılay'ının Misyonu; "Toplumun güç ve kaynaklarını harekete geçirerek, her koşulda, yerde ve zamanda, hiçbir ayrım yapmaksızın korunmasız insanlara yardım ederek her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın insan ıstırabını dindirmek ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, barışı ve işbirliğini geliştirerek, insan onurunu korumaktır.

Türk Kızılay'ının Vizyonu; "Tüm toplumunu kucaklayan ve tüm toplumu kucakladığı, ulusal ve uluslar arası düzeyde saygınlığını ve hizmet kalitesini sürekli geliştiren bir insani yardım kuruluşu olmaktır.

Türk Kızılay'ının Görevi; "Uluslararası hayır kuruluşu niteliği ile savaşta ve barışta, yaralananlardan hiçbir bedel almadan ve karşılık beklemeden, amacına uygun ve gönüllülük anlayışına göre ürettiği hizmetler ve yaptığı faaliyetlerdir. Toplumsal dayanışmayı sağlamak, sosyal refahın gelişmesine katkıda bulunmak, yoksul ve muhtaç insanlara barınma, beslenme ve sağlık yardımı ulaştırmak gibi önemli görevler üstlenen ve birçok konuda öncü olan Türk Kızılay'ı; kan, afet müdahale, sağlık, sosyal yardım, gençlik ve eğitim alanlarında Türk toplumuna ve dünya insanlığına hizmetler sunmuş ve sunmaya devam  edecektir. 

Değişim Medya: Kızılay'ın Dünyanın Her Yerinde Mazlumların ve İhtiyaç Sahiplerinin Yanında Olduğunu Biliyoruz. Türkiye Karadeniz  Ereğli Kızılay Şubesi Olarak Yılın Önemli Günlerinde Neler Yapıyorsunuz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay:  Bizim kuruluşumuz 11 Haziran 1868. 11 Haziran bizim kuruluş yılımız olması münasebetiyle tüm okullarda Kızılay Kollarımız var. Kızılay Kollarımız aracılığı ile okullarda öğrencilerimize seminerler veriyoruz. Bu sene Orhan Oğuz İlköğretim Okulunda 11 Haziranda hem kendi etkinlikleri vardı hem de biz Kan Bağışı  Kampanyası düzenledik. Önemli günlerde bu tarz faaliyetlerde bulunuyoruz.

Değişim Medya: Karadeniz  Ereğli Kızılay Şubesi Kurulduğu Günden Bu Yana Kaç Ünite Kan Topladı?

Tam olarak kurulduğu yıldan bu yana bilmiyoruz. Çünkü ortalama 2005 yılına kadar verilmiş ama bu görev, kan toplama meselesi pek öne alınmamış, lütfen olmuş.  2005'ten itibaren büyük bir faaliyete geçilmiş. 2005'ten sonra her yıl en azından 300-500 atlayarak,  2013 yılında 1.660 ünite kan toplanmış. Karadeniz  Ereğli'de  2010 yılında geldiğimde toplanan kan alım ünitesi 4111'di. 2013 sonu itibarı ile 7000 üniteye yükseltmişiz. Her sene  % 30 - % 35 kan toplama mevzuatında bir yükselme var.

Değişim Medya: 2013 Yılını Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi Olarak Nasıl Değerlendiriyorsunuz, Faaliyetleriniz ve Hedefleriniz Hakkında Neler Söyleyeceksiniz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay:  Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak elimizden geldiği kadar biz halktan aldığımız tekrar halka vermeye çalışıyoruz. 2013 yılında büyük faaliyetlerimiz oldu. Beş, altı hanenin yangında zayi edildiğini gördük. Bu zayiatları giderebilmek için bizim de Afet Koordinasyon Merkezi aracılığıyla yanan evlere elimizden geldiği kadar kendi araçlarımızla ihtiyaçlarını teslim ettik. Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak, 2013 yılında Kızılay Kan Merkezi aracılığıyla, 6700-7000 ünite kan topladık. 2013 yılında halktan kullanılmış ya da ikinci el giyim, eşya  vs. yardım geliyor. Bundan sonra ikinci el eşya kabul etmemeye başladık. Eskiden ikinci el eşyaya ihtiyaç vardı ama artık her yere fabrika kuruluyor. Eşyaya ihtiyaç var ama günümüzde artık ikinci el eşyaya ihtiyaç yok. Eğer vatandaşlarımız bize yardım etmek için bize birinci elden eşya alarak, getirip bize teslim edebilirler.  Biz de ihtiyaç sahiplerine dağıtırız. 2013 yılında da bu olayları gerçekleştirdik. Bu konuda Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak müsterihiz.

Hedeflerimiz; özellikle Kızılay Şubelerinin halka hizmetten ziyade, sağlık olarak el atmamızın daha doğru olacağına inanıyorum. Neden, çünkü halkın diğer ihtiyaçlarını yavaş yavaş Ramazanda, Bayramda normal vatandaşlarımız Sosyal Yardımlaşma Vakfı gibi, Ticaret ve Sanayi Odası, İş adamları kuru kumanya ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Biz de veriyoruz ama genelde bizim yapacağımız iş Kızılay Merkezlerine, onlara yardım etmek. Onun dışında Kızılay Şubelerinin faaliyetleri belli. Yapılacak iş iki, üç tane. Onun dışında bir de büyük bir afet olur. O zaman bize Genel Merkezimiz diyor ki; kuru  kumanya toplayın ya da farklı bir şey isteniyorsa Genel Merkezin talepleri doğrultusunda harekete geçerek genel merkezimize iletiyoruz.

Değişim Medya  Haber Merkez: Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak 2014 yılı Yardım ve Sosyal Faaliyetleriniz Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y  Oktay: 2014 yılında faaliyetlerimizden bir tanesi başta yine yangında evi zarar görmüş, mağdur olmuş vatandaşlarımıza yardımcı olduk. Kızılay bir yardım kuruluşudur. Her türlü yardımına koşmaktır. Talep olduğu kadarıyla, elimizden geldiği kadar ihtiyacı olan kişiye yetişmeye çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde mübarek ramazan ayı geliyor. Kdz.  Ereğli'den Kurbanda kesilen etler vatandaşlarımıza dağıtılmak üzere kavurma olarak bize geri gelir. Biz de bunları ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. İki gün önce bir yazımız geldi, diyor ki; Ramazan ayı içerisinde ortalama 200 kişiye dağıtacak kadar malzeme gönderiyorlar. Hazır yemek bu. İnşallah bunu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak aralıksız devam eden kan bağış kampanyalarınızda hedeflerinize ulaşabiliyor musunuz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak biz hedefimize ulaşmış durumdayız. Türkiye genelinde zannediyorum ki Kdz. Ereğli halkı bilinçli olarak en çok kan toplayan ilçelerin başında geliyor.  Kdz. Ereğli halkı kan verme konusunda bilinçlendi. Şu anda Kdz. Ereğli halkının % 5'i kan veriyor. Bölgemiz açısından bakacak olursak basının, sosyal paylaşım ağlarının bunda çok etkili olduğunu söylemek mümkün. Değişim Medya Haber Merkezi  aracılığı ile bir kez daha  Kdz. Ereğli halkını kan vermeye davet ediyorum.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi Olarak Zonguldak'ın Kan İhtiyacı Karşılanmasındaki Payınız Nedir?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak, Zonguldak Kan Merkezinin kan ihtiyacının üçte birini Kdz. Ereğli karşılamaktadır.

Değişim Medya Haber Merkezi : Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi Olarak Kdz. Ereğli'de Afetlerde Nasıl Hareket Edilmesi Gerektiği İle İlgili Bilgilendirmeler Yapıyor musunuz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y  Oktay: AFAD, Afet Formasyon Merkezi aracılığıyla bu yıl ve geçtiğimiz yıl içerisinde Öğretmenevi toplantı salonunda bu konuda bilgilendirme yapıldı. Afet yönetimi geldi. Aynı zamanda yöneticileri bilgilendirmek üzere okul müdürleri toplandı.   Üç gün 40'ar kişi olmak kaydıyla öğretmenevi toplantı salonunda kendilerine afetle ilgili bilgilendirme, kurslar verildi hatta deprem aracı dediğimiz deprem aracı gelerek bilhassa okul çocuklarına nasıl olur, depremde ne gibi hareket edilmesi konusunda tüm okullarda öğrencilere brifing verildi.

Değişim Medya Haber Merkezi: Periyodik Olarak Pazartesi Günleri Zonguldak'tan Gelen Aracınızla Kan Topluyorsunuz. Bu Yönde Size Başvuran Dernek ve Kuruluşlar Var mı?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y  Oktay: Kdz. Ereğli'nin pazarı olması sebebiyle genelde Pazartesi günleri kan topluyoruz.  Birçok dernek var. Mesela; Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası, MÜSİAD, Muharip Gaziler Derneği, Gaziler Derneği, Beşiz Derneği, Kdz.Ereğli Beşiktaş Taraftarları Derneği, Partiler, İş yerleri, Kooperatifler… bu dernekler bize katkı sağlamak amacıyla bize yardımcı olmaktalar.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli'nin Kan Bağışına Duyarlılığı Sizce Yeterli mi?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay:  Bence yeterli değil. Daha ileri gitmemiz lazım. En az 10.000'i bulmamız lazım.

Değişim Medya Haber Merkezi : Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesinin Düzenlemiş Olduğu Kan Bağış Kampanyalarında Kan Vermek İsteyenler Ne Yapmalı? Sağlık Açısından Önemini Öğrenebilir miyiz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesine Kan Merkezine Ekibimiz, kan vermek isteyen vatandaşın parmağından bir damla kan alarak, kan verecek durum da mı, değil mi diye doktorlarımız tarafından sağlık kontrolünden geçiriliyor. Ondan sonra kan verebilecek duruma gelmişse vücuttaki kan verme derecesi, oranı var.  Bu sayı erkeklerde 13,5-18 arası. Bayanlarda da 12,5-18 arası. Bu değerlerin üzerinde veya altında  çıkarsa doktorlarımız kişiyi Hastaneye yönlendiriyor.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kan Verdikten Sonra Sağlık Olarak Dikkat Etmemiz Gereken Bir Şey Var mı? Kan Vermekten Çekinenler İçin Neler Söyleyeceksiniz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay: Sağlık açısından pek çok yararı var. Baş ağrısından kurtulursunuz, kolesterolünüz düşer. Tansiyonunuz düzelir. Dikkat edilmesi gerek bir şey yok. Kan verdikten sonra ise, eğer sigara içiyorsanız 2-3 saat sigara içmeyeceksiniz. Sulu şeyler tüketerek, bol bol su içeceksiniz. Onun dışında kan vermek vücudun sadakasıdır. Kan vermekten çekinenler için, strese bağlı bir durum olduğunu söyleyebilirim. Bir kez kan verdikten sonra, sık sık kendileri kan vermeye gelecekler. Korkmadan, biz onlara elimizden geldiği kadar açıklamada bulunuyoruz.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi Olarak Önümüzdeki Yıllarda Hedeflerinizden Bahseder misiniz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay:  Önümüzdeki yıllar için sizin aracılığınızla da Kdz. Ereğli Belediye Başkanımız Op. Dr. Sn. Hüseyin Uysal'a ricada bulunuyorum. Kdz. Ereğli'de Kızılay Kan Merkezi açmayı hedefliyoruz. Kızılay Kan Merkezi açılabilmesi için giriş kat olması lazım. Birinci veya ikinci katlar olmuyor. Vatandaşın bizzat Kan Merkezini görmesi gerekiyor.  Statü bu. İnşallah Kdz. Ereğli Belediye Başkanımız Op. Dr. Sn. Hüseyin Uysal'a bu konuyu ilettik. Ramazandan sonra inşallah Kan Merkezi açılması için bu konuyu detaylı bir şekilde konuşmak, görüşmek istiyoruz. Kdz. Ereğli'de Kan Merkezi açılırsa Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak 10.000 üniteleri buluruz.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi'ne Destek Olmak İsteyenler Size Nasıl Ulaşabilir?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y Oktay:  Kızılay Genel Merkezi de devletten destek almaz. Sadece yardımlarla yaşar. Vatandaşlarımızı ramazan boyunca sizlerin aracılığıyla Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak yardımcı olmalarını istiyorum. 

Yardım etmek isteyenler: Kdz. Ereğli Şubesi Ziraat Bankası Vadesiz Hesap No: 1868 5372-51 nolu hesabımıza bağışta bulunabilirler. Yapılan bağış vergiden muaftır. Kanunen vergiden tamamı düşülebilir. Onun için bize vermiş oldukları yardımda vergiden düşmüş olurlar.

Değişim Medya Haber Merkezi : Kdz. Ereğli Kızılay Şubesinin Son Olarak Mesajını Alabilir miyiz?

Kızılay Derneği Kdz. Ereğli Şube Bşk. Y  Oktay:  Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesi olarak, Ereğli halkından Kızılay'a daha sıcak baksınlar. Köydeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız yardım konusunda biraz daha mağdur oluyor. Kızılay olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza daha çok ulaşabiliyoruz. Ereğli'deki yardımsever halkımızı Kızılay'a yardımda bulunarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşabileceğimize inanıyorum. Fitre ve zekâtlarını Türkiye Kdz. Ereğli Kızılay Şubesine gelerek makbuz karşılığında yatırabilirler. Biz her türlü bağışı kabul ediyoruz. Ve Kdz. Ereğli halkından da bu bağışları bekliyoruz.

Ramazan Ayı boyuncada Alemdar Müze Gemisi yanında yer alacak olan iftar çadırımızda kan bağışlarını almaya devam edeceğiz. 

Unutmayalım ki; Kan Bağışı Hayat Kurtarır!..

 

Haber : Değişim Medya Haber Merkezi
Bu Haber 3181 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :Kızılay Derneği Kdz.Ereğli Şube Bşk.Yusuf Oktay, Kızılat Derneği ve Ereğli, Değişim Medya Haber Merkezi, kdz.ereğli, zonguldak haber,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 0 )

Henüz bir yorum yapılmamış

DİĞER BAŞLIKLAR
DEĞİŞİM RADYO MIZIKA'YA SES VEREN ÜSTADI AĞIRLADI
"BALTİC ROOM" AÇILDI
YÜZÜNÜZDE GÜLÜMSEME YARATAN HERŞEY, SİZİN BU HAYATTAKİ ..
ÖĞRENCİLERİNİN GÖZÜYLE CUMHURİYET ÖĞRETMENİ NACİYE KIPÇAK
MÜFTÜOĞLU: "GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN GENÇLERİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ"
NİLAY TANIK İLE NEFESE DAİR..
200 BİN NUFUSLU BÖLGEYE HİZMET VERİYORUZ
ÇAĞDAŞ BİR YAŞAM VE BİREY OLMANIN YOLU ..
GÜNÜN SÖZÜ
Kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsın.

( Konfüçyus )
NÖBETÇİ ECZANE
25 - 04-2019
ERTEM ECZANESİ
TEL : 323 77 07
Erdemir Caddesi No: 20
Kdz.Ereğli / Zonguldak

GÜNER ECZANESİ
TEL : 312 46 46
Sarıkorkmaz Mah. Şehit Er Kudret Özcan Sk. No:20 Zemin Kat D:2
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 38543
  Bugün : 223
  Toplam: 95463711
   Şuan Çevirimiçi:

 154 konuk,

 
YORUMLAR
En son yorumlanan haberler
» Başkan Posbıyık’tab çocuklara sürpriz…
» Kdz.Ereğli Yaza hazırlanıyor...
» Jandarma ve İtfaiye ekipleri kurtardı... Video lu Haber
» Uzun, çetin bir yol... Nereden nereye? ŞEMSİ DURDU
» TEK İSTEĞİ…
» Başkan Posbıyık'ın Taziye Mesajı...
» Kadına şiddet… Kısa filmde…
» Tarihi hamamda yıkım başladı AMA!... Video lu Haber
» FİYATI EL YAKIYOR
» Motosiklet ile otomobil çarpıştı… Yaralılar var…
 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com