kdz. ereğli, özel echomar hastanesi,
kdz. ereğli, oked emlak, emlak borsası, değişim medya,
12 Aralık 2018 Çarşamba
İLETİŞİM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE
Sitene Ekle
Kartvizit Rehber
Mobil Bölüm
Arşiv
2018 Seçim
Ana Sayfa Video Galeri Foto Galeri Yazarlar Tüm Haberler
SİYASET
AKÇAKOCA
EKONOMİ
GÜNDEM
ASAYİŞ
YAŞAM
SAĞLIK
MEDYA
KÜLTÜR
SPOR
EĞİTİM
SİVİL TOPLUM
 DİĞER
ANA SAYFA  / GÜNDEM
“Kavga değil, hak arayışı!”
“Kavga değil, hak arayışı!”

“Kavga değil, hak arayışı!”

 03 Mart 2018 11 : 36 

Karadeniz Ereğli’de, Nisan ayında yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) seçimleri öncesinde düzenlenen Ekonominin Yıldızları ödül töreninde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu’na tepki gösteren TSO Başkan Adayı Mustafa Özkan, olayın perde arkasını anlattı. Özkan, “Ben sadece doğruları, olması gerekenleri medenice, insan onuruna yakışan şekilde dile getirdim” dedi.

Karadeniz Ereğli TSO Başkan Adayı Mustafa Özkan, Değişim Muhabirinin sorusu üzerine, Rifat Hisarcıklıoğlu ile 30 yıllık tanışıklığının, Üniversite öğrenciliği döneminde bir kooperatifte part time kontrolörlük yaptığı döneme dayandığını söyledi. Bu kooperatifin yürüttüğü inşaat işinin müteahhitinin de Rifat Hisarcıklıoğlu ile Ali İhsan Başyazıcıoğlu olduğunu ifade eden Özkan, “ O dönemde benimle kooperatif başkanı olarak görev yapan Hüseyin Abi ile Rıfat Bey Ankara’da birlikte çalışıyorlar. Onun vasıtasıyla selam gönderir, selam alırız. Otuz yıllık hukuk denilen olay budur” dedi.

“ETİK OLMADIĞINI SÖYLEDİK”

Özkan, TSO tarafından düzenlenen ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun katıldığı toplantıda gösterdiği tepki konusuna açıklık getirirken, kendisinin de adaylardan Niyazi Özcan’ın da Hisarcıklıoğlu’nun böyle bir zamanda gelişinin etik olmadığına ilişkin basına yansıyan beyanları olduğunu hatırlattı.

TSO Başkan Adayı Özkan, “Bu ödül töreni geçen yıl, 2017’nin 9. Ayında yapılacaktı. Önce ödül töreni ertelendi, akabinde de TSO seçimleri ertelendi. Dokuzuncu aydan bu aya kadar beş altı aya varana kadar bu törenin gerçekleşmesi mümkün değil miydi? Seçimden sonra da olabilirdi. Özellikle bunu ertelemelerinin bir gerekçesi de sanki mevcut yönetimdeki insanlara destek verme görüntüsü yaratmak için seçim arefesinde bunu pişirip önüne koyuyorlar. Niyazi Özcan da ben de böyle düşünüyordum. Niyazi Özcan bunu etik bulmadığını, buna tepki göstereceğini basınla da paylaşmıştı” ifadelerini kullandı.

TOPLANTI ÖNCESİNDE TOBB BAŞKANIYLA NE KONUŞTU?

Özkan, toplantı öncesinde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile görüşmesini ise şu şekilde anlattı:

“Gelen misafirin orada uygunsuz durumda kalmaması için, son zamanlarda da görüşmediğimden, ortak dostumuz vasıtasıyla kendisine, ‘seçim arifesinde gelecekse bile, bu gelişin sadece ekonomide başarılı iş adamlarına ödül vermek için olduğunu, yarıştaki diğer arkadaşlara hangi mesafede ise mevcut yönetime de aynı mesafede olduğunu belirtsin’ dedim.

Toplantı sabahı ortak dostumuz Hüseyin Abi aradı, ‘Ben Rifat Beyle konuştum, konudan bahsettim, gelince seninle irtibata geçecek, öyle bir sıkıntıya meydan verilmeyecek şekilde kendince önlemini alacak’ dedi. Toplantı 16.30’daydı, bir saat gecikti. Bu arada, muhtemelen Alaplı’dan çıktıktan sonra Rifat Beyin danışmanı aradı, ‘Başkanım salona girmeden beş dakika sizinle görüşmek istiyor’ dedi. On dakika sonra da ‘Biz geldik, başkanım A katında sizinle görüşmek istiyor’ dedi. A Katına çıktım, Rifat bey geldi, selamlaştık, sarıldık. Akabinde yanındaki danışmanlarına ‘Mustafa benim çok eskiden beri tanıdığım bir kardeşim, bir resim çektirelim’ dedi. Çıkarken de, ‘Başkanım, sizinle Hüseyin abi zaten görüşmüştü, salonda sıkıntı yaşanmaması adına. Bir de bir yarış içindeyiz. Bugüne kadar, hep çarpık ilişkilerle, eş dost, ahbap ilişkisi içinde bu yarış yapılmış. Başa gelenler de Ereğli’nin genel menfaatleri noktasında etkisiz kalmış. Ben bu söylemi konuşmanızda dile getirin lütfen’ dedi. Bana ‘Tamam’ dedi ve aşağı indik.”

“NİYAZİ ÖZCAN GELMEYECEKTİ AMA…”

Özkan, TSO Başkan Adaylarından Niyazi Özcan ile salonda olumsuz bir olay yaşanmaması için haberleştiğini dile getirerek şunları söyledi:

Ben Niyazi Özcan’ı da telefonla arayıp, ‘Ankara’daki ortak dostumuzla Rifat Bey’i görüştürdüm. Rifat Bey tarafsızlık noktasında bu konuya değinecek. Bizim mücadeleci oluşumuzu ne anlama getiriyorlarsa, kavgacı, olumsuz bir noktaya çekmeye çalışıyorlar. Bu bir şekilde çözülüyor, sen de bir olay çıkartmama noktasında üstüne düşeni yap’ dedim. Niyazi Özcan da bana, ‘Ben zaten gelmeme kararı aldım, ne arkadaşlarım gelecek, ne ben geleceğim’ dedi. Enteresandır, Rifat Beyle asansörden inerken, Niyazi Özcan’la karşılaştık. Rifat Bey onunla da konuştu, tokalaştı.”

“SÖYLEDİĞİ FARKLI, YAPTIĞI FARKLI”

Özkan, kişi olarak sevdiği, hastalığında defalarca ziyaretine gittiği Merhum Başkan Yaşar Tetiker’in, eskisi kadar aktif çalışamamasını ekonomik sıkıntılarına bağladığını belirterek şöyle dedi:
“Benim görüşüm de yeni gelecek yönetimin Erdemir ile bağı olmaması lazım. Erdemir’le bağı veya ekonomik açıdan sıkıntısı olan birinin Ereğli’nin genel menfaatleri noktasında katkı sağlamasına imkan olmadığı Rahmetli Yaşar Abi döneminde gördük. Bunu söyledim, bunu söylememe rağmen, konuşmanın sonuna kadar sabırla bekledim. Konuşma biteceğe yakın, karambole geçecek, hala buna değinmedi, ve her konuşmasında da Rahmetli Yaşar Abi’nin kendisi ve devamı olan mevcut yönetimin temsilcisi olan Sertan Yalçın’ı tabiri caizse yıkadı, yağladı. Bana konuşmada denilen şey farklı, orada yaptığı şey farklı.”

“MADEM BU KADAR BAŞARILILAR, EREĞLİ NİYE BU NOKTADA?”

Kendisinin TOBB başkanının bu yarıştaki herkese eşit mesafede bulunması gerekirken, taraf tutarcasına hareket etmesini doğru bulmadığı için bu tepkiyi gösterdiğini dile getiren Özkan şöyle devam etti:
“Öyle veriler veriyor ki, Zonguldak uçuyor. Zonguldak uçuyorsa biz bu sıkıntıları niye çekiyoruz? Ortada bir yanlış var. Hatta şunu dedim, nezaketten de onu suçlamadım. ‘Benim kafam karıştı, sizin verdiğiniz verilere fiiliyat uymuyor, o zaman burada bir terslik var. Madem Rahmetli Yaşar Abi ve Sertan Kardeşim bu kadar başarılıysa, ekonomik anlamda Ereğli niye hak ettiği noktada değil’ dedim. Gayet doğal, dürüst, açık bir eleştiriydi. Gelen misafire terbiyesizlik yok, provokatif bir yaklaşım yok. Ondan sonrasını kendisi çarpıttı. Sertan Başkan hatırlarsanız konuşmasının başında normal konuşmasını yaptı. Sonuna doğru kendi sonraki yarışta ön plana çıkarmak için konuştu. Kürsü üstünlüğünü Sertan kullanır, kullandı da. Ama yarın kimin seçileceğinin garantisi var mı. Bu seçimin arkasında TOBB seçimi var. Onları tekrar göreve getirmeye karar verecek olan bizim bu yaptığımız seçimde seçilenler olacak. Ona destek verirsen, ya tersi biri seçilirse; senin açından da sıkıntı olacak. Dolayısıyla bu seçimde objektif bir ortamın sağlanması lazım. Benim tepkim buna.”

“OTUZ YILLIK HUKUKA SIĞDIRILAMAYANLAR”

Çıkışı hakkında peşin hükümle karar verenlerin önceki görüşmesinden haberi olmadığını belirten Özkan, ‘Orada söyleyeceğinize, daha sonra söyleseniz olmaz mıydı?’ sorusuna ise şu cevabı verdi:
“ İlk konuşmak istediğimde sonra konuşalım diye geçiştirmeye kalktı Rifat Bey. Öncesinden konuştuğunu yapmıyorsun, sonrasında konuştuğunu kim bilecek? Kimse bilmeyecek. Dolayısıyla ben yaptığım her şeyi açık seçik yaparım, kamuoyuyla paylaşırım. Öncesini de bilmedikleri için orada dile getirdim. ‘Bana bu noktada tarafsız olma sözü vermenize rağmen bunu gerçekleştirmediniz’ dedim. Bunu bir seçim yarışına döndürdüler o ortamda. Bunu döndüren ben değilim. Rifat Bey ondan sonra ikinci parti konuşmasında, ‘yakıştıramadım, otuz yıllık hukuka bunu sığdıramadım’ dedi. Eğer otuz yıllık hukukumuz varsa, ben de bana yukarıda tamam dediğin tarafsızlığını aşağıda, kürsüde yerine getirmediğin için yakıştıramadım. TOBB Başkanı olarak tarafsız kalman gerekirken, tarafsız kalmamanı sana yakıştıramadım.”

“YAŞAR ABİ ZAMANINDA OLMAYAN, ŞİMDİ NASIL OLACAK?”

Amacının kesinlikle toplantıyı provoke etmek olmadığını dile getiren Özkan şunları kaydetti:
“Ben güzel güzel konuştum, ‘Geldiniz, bizi onurlandırdınız ama benim kafam karıştı. Bu bahsettiğiniz çerçeveyi biz Ereğli’de yaşamıyoruz. Sertan’ı ve mevcut yönetimi o kadar iş yaptı diye övüyorsunuz ama biz bunu yaşıyoruz. Soru soramayacak mıyız? Padişahlık mıdır? Benim yaptığım aslında doğru bir tepki. Ama toplum olarak öyle sindirilmişiz ki, herkes doğru olanı biliyor ama boş ver diyor, susuyor. Boş vere boş vere nereye gideceğiz? Benim zaten bu yarışa çıkış amacım, bu yarış Ereğli’de etik şekilde yapılmadığı için, Ereğli’nin genel menfaatlerinin geriye gitmesidir.

Gelelim öbür tarafa, Rahmetli Yaşar Tetiker ile ‘Baba’ diyor, ‘Ağabey’ diyor. Bu kadar sıkı diyalogları var. Rifat Beyle bu dostluklarını kullanmak sayesinde Ereğli’ye 5 yıl boyunca hangi katkı sağlanmıştır? Rutin işlerden bahsetmiyorum, Ereğli’nin önünü açacak, gerçekten Ereğli’yi komşu illerle yarışır hale getirecek destekleri, kangren hale gelmiş tersanelerdeki yukarıdaki faaliyetlerinden bahsediyorum. TOBB hiçbir şey yapmadı demiyorum. Güzel şeyler yapmışlar, teşekkür ediyorum ama Ereğli’nin dostluğundan faydalanarak elde edilmiş bir şey yok. Ben bunu söylüyorum. Velev ki, Rifat Bey şu anki yönetime destek veriyormuş gibi görünse de bu kamuoyunda sadece oy devşirme için kullanılır. Fakat aklını, mantığını kullanan benim gibi üyeler sorgular. ‘Bu destek olsa bile daha iyisi Yaşar Abi ile birlikteydi, onun zamanında bile olmayan şey, şimdi nasıl gerçekleşecek? Ereğli’de normal, rutin muhalefet etmesiyle bir kazanç sağlanmamasıyla bir şey elde edilmeyeceği geçmiş yönetimlerden belli. Adam gidecek, onun mücadelesini orada yapacak.”

“YİNE GİDERİM, DOSTLUĞUMA DEVAM EDERİM”

Özkan, kendisinin ve Hisarcıklıoğlu’nun yeniden seçilmesi halinde yaşanan olayın birlikte çalışmaya engel oluşturup oluşturmayacağına ilişkin bir soruya ise şu cevabı verdi:

“Hizmet noktasında olan insanların kırgınlığı, küskünlüğü olamaz. Ben Rifat beyle Ankara’da da burada da konuşurum. Benim kavgam şahsıma olsa sorun olur, ama benim kavgam Ereğli. Buna da kavga demeyelim. Bir şeyin işleyişi anlamında farklı düşünebiliriz, yaklaşımlar, söylemler noktasında sert üsluplarda bulunabiliriz ama bu kişisel menfaatlere yönelik olmadığı için, bu noktada mücadele ettiğimiz için aramızda husumet olmaz. Rifat Hisarcıklıoğlu benden yaşça büyüktür, giderim, yine hiçbir şey olmamış gibi dostluğuma devam ederim. Yaşananlar nedeniyle aramızda kanlı bıçaklı olmamız mümkün mü?”

Özkan, bu olaydan kimsenin kendisine pay biçmemesi gerektiğini dile getirerek, “Bu kavga değil, hak arayışıdır. Mustafa Özkan, mücadele ederken, her noktada doğru olan neyse ona göre hareket eder. Ben sadece doğruları, olması gerekenleri medenice, insan onuruna yakışan şekilde dile getirdim” dedi.

Haber : Hüseyin Aksakal
Bu Haber 1630 defa okundu
 
Anahtar Kelimeler :TSO, Mustafa Özkan, TOBB; Hisarcıklıoğlu, Kdz Ereğli,

YORUMUNUZ
YORUM EKLE

 Yorumlar ( 1 )

Sayfa : [1]
“Kavga değil, hak arayışı!”
Sn.Özkan sizi tebrik ederim,bu artık taraflı tarafsız herkesin anlayabileceği bir açıklama,mevcut yönetimin ipliğini pazara çıkaran bir açıklama diye de ifade edebiliriz,biliyorsunuz ki unutkan bir milletiz, seçimlere kadar geçecek sürede bu açıklamalara devam etmeniz durumunda Ticaret ve Sanayi Odasını yönetmeye layık insanların göreve gelmesine yardımcı olmuş olacaksınız,
Gön : AHMET DURAN  03 Mart 2018 : 14:07:17  Zonguldak

Sayfa : [1]
DİĞER BAŞLIKLAR
20 gündür kayıp…
Tuhafiyeciler çarşısını konuştular…
Kara Tren’de “Tersaneler” konuşulacak
Ömürleri 'KARAELMAS' için tükeniyor
Belediye elektrik üretecek!
Emniyet Müdürü Turanlı, uyardı!
Kara Tren’in konuğu İbrahim Sezer…
“Mevlid-i Nebi Haftası”na davet…
GÜNÜN SÖZÜ
Bir yerde gören göz yoksa, orada güzelliklerle çirkinlikler birbirine eşittir.

( H. Şirazi )
NÖBETÇİ ECZANE
12 - 12-2018
KOREL ECZANESİ
TEL : 316 82 82
İş Bankası sırası Çorbacı karşısı
Kdz.Ereğli / Zonguldak

KEPEZ ECZANESİ
TEL : 372 322 01 55
Devrek Yolu Cad.Kavaklık Mah.781d Kdz.Ereğli
Kdz.Ereğli / Zonguldak

 Nöbetçi Eczaneler
 
İSTATİSTİK
  İstatistik
  Dün : 48516
  Bugün : 36194
  Toplam: 89193140
   Şuan Çevirimiçi:

 496 konuk,

 
SÜPER LİG PUAN DURUMU
ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN BU HAFTA BU AY

Hakkımızda
Yönetim Anlayışımız
Ortaklık Yapımız
Yönetim Kurulumuz
Tarihçemiz
Grubu Tanıyalım
Grup Firmaları
sanalbasin.com üyesidir

 

 

Sosyal ağlarda bizi takip edin.
İnternet baskısında yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Değişim Medya'ya aittir. Hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz.
Tel : 0 372 322 27 30
0 372 322 27 31
0 372 322 27 32
Faks : 0 372 322 27 33
E-posta: info@degisimmedya.com